Interrailové finále 2016 (3. díl: Semmeringbahn a Švýcarsko)

» Návrat

Pridané: 2.7.2017 8:00
Autor: Libor Peltan, nick: » libcha

Interrailové finále 2016 (3. díl: Semmeringbahn a Švýcarsko) V předchozích dílech seriálu jsem to vzal z Prahy do Brna přes Švýcarsko, Paříž, Pyreneje, Barcelonu, Azurové pobřeží, Turín, střední Itálii a nakonec neplánovaně i Slovinsko a Rakousko. V plánu je teď rakouský Semmering s kamarádem, pak ještě interrailově a sám klikatě podél italských severních hranic.

V břeclavském pivovaru koupíme pár lahváčů na cestu a už nás veze osobák do Vídně. Abychom si Einfach-Raus-Ticket užili, projedeme si několik doporučených tratí v okolí: vídeňskou S45 vedoucí po trati staré Stadtbahn, část staré Westbahn do Rekawinkelu (dál byla výluka), lokálku do Weissenbachu a lokálku do Gutensteinu, která se nám líbila nejvíc, včetně Gutensteinu samotného, ale už se setmělo. Po procházce po Wiener Neustadt jsme tak přespali v Mürzzuschlagu.


Weissenbach-Neuhaus: souprava osobáku z/do Leobersdorfu, 18. 8. 2016 © Libor Peltan

Návštěva muzea první horské dráhy byla skoro povinností a stála i za vysoké vstupné. Následoval čundr po klasické turistické stezce. Neměl jsem moc štěstí na vlaky na viaduktech a třeba Kalte-Rinne jsme dali až moc za tmy. Po přespání za Breitensteinem se mi dařilo fotograficky víc. V Payerbachu jsme se vypravili po trase Höllentalbahn, ale zmýlil jsem se v jejím jízdním řádu a byla ten den neprovozovaná. V depu jsme však zastihli nadšence při práci, a ti nás provedli po přítomných vozidlech a řekli něco k historii.


Breitenstein a Adlitzgraben viadukt, 20. 8. 2016 © Libor Peltan

Výstup na Mittagstein byl náročný, hlavně mému souputníkovi trval, takže ač tam bylo krásně, museli jsme brzy pokračovat, a stejně jsme nestihli dojít za světla, jak jsem si přál, do stanice Baumgartner na ozubnicové Schneebergbahn, abych nafotil trať, výhled na Schneeberg, výhybky a stanici.

Příštího dne totiž přišel silný liják a my museli odolně sejít do Puchbergu na vlak (zubačka jela až později a navíc šíleně draho). Odměnou byla v depu zatopená pára. Zase jsme si chtěli zpestřit Einfach-Raus-Ticket, tak jsme si zajeli do maďarské Šoproně, která se nám moc líbila. Do Vídně jsme to vzali přes Neuseidl, ale možná i pro nízkou viditelnost na těchto tratích nebylo moc zajímavého. Svezli jsme se též vlakotramvají do Badenu, byť hloupě v době, kdy tam jezdily sólo nové soupravy - v nedělní večer přibyly Düwagy GT8.


Puchberg am Schneeberg: mločí dieselová jednotka a lokomotiva v depu, 21. 8. 2016 © Libor Peltan

Kamarád to vzal už sám do Gmündu, což byl problém, protože na Einfach-Raus-Ticket nesmí jet cestující sám. Mě čekaly poslední dvě kolonky mého Interrailu. Nočním vlakem s povinnou místenkou jen za 3€ jsem se teleportoval do stanice Spittal-Millstättersee ve městě Spittal an der Drau, což je něco jiného než Spital am Semmering s jedním “t”, a hned zrána mohl vychutnávat rakouské hory. Hodinový přestup byl na prohlédnutí pěkného Lienzu tak akorát a pokračujeme do Fortezzy.


Z trati Lienz - San Candido, 22. 8. 2016 © Libor Peltan

Celou cestu bylo nač koukat. Zase pauza, hezká vesnička, kupodivu i nákup sýrů, a zase přes hranici, tentokrát známý Brenner. Nabitý plán mi nedovolil prozkoumat řádně ani Innsbruck, neprojel jsem se tramvají, jen prošel zajímavé centrum a narazil na designovou stanici Nordkettenbahn. Doběhl jsem dvojrailjet, který se rozdělí až ve Feldkirchu. Po průjezdu Lichtenštejnskem se zastavením kvůli křižování a úvrati v Buchsu mě vysadí v Sargansu, abych se ICčkem popovezl do Churu.

Jak asi z trasy tušíte, byla na řadě Rhätische Bahn / Berninabahn, na níž Interrail bez problému a příplatku platí. Není namístě se nad scenériemi rozplývat ještě ve vyprávění, když jsem tak učinil na místě, jen zmíním, že po průjezdu tunely nad Bergünem jeden neví, kde je nahoře a kde dole; později zas chytne závrať, když uvidí Poschiavo, do nějž vlak jede, přímo a hluboko pod sebou (opakovaně).


Bernina: poslední kousek stoupání kolem 2200 m n. m., 22. 8. 2016 © Libor Peltan

Na pravidelných vlacích na celém systému úzkokolejek jezdí převážně moderní vozidla, ale sem tam potkáte staré lokomotivy i osobní motorové vozy třeba na pracovních vlacích. Chce to mít ale značný postřeh, kloudně je cestou vyfotit. Výhodou je otevřený vyhlídkový vagon, ale i v létě si na něj vemte bundu.

V Tiranu jsem vyfotil něco, ale ne vše z odstavených strojů a s večerem se odvezl do Milána. Nijak hluboce promyšlený pochod směrem do centra zhatila stará tramvaj, která způsobila, že jsem koupil lístek a počkal si na stejné lince, abych se takovou tramvají svezl. Odlovil jsem pak i Stangu, svezl se jednu stanici automatickým metrem a probloudil větší část podzemí na Garibaldi. To vše je už ale překryto výletem z jara 2017, o němž už vyšla reportáž.


Como: Cisalpino opustilo stanici San Giovanni směrem k Milánu, 23. 8. 2016 © Libor Peltan

Půlnoc mě vysadila z vlaku v zastávce Cucciago, kde šlo v pohodě přespat, ale ráno jsem musel absolvovat nepříjemný pochod po italských silnicích. Odměnou mi pak byla vyhlídka z úbočí Monte Caprino. K prohlídce města Como pak patřila i návštěva nádraží San Giovanni (t. č. uprchlický tábor), Nord Lago (malé a milé), a lanovky na Brunate, jejíž mezistanice Alta je nepoužívaná a zchátralá.

Vykoupání v Lago di Como ušlo, jen přespání tu zas bylo horší, les je tu jen ve strmých stráních a to jen dost daleko od nádraží. Nějaký kompromis napůl na pěšině se ale našel a ráno jsem musel nějaký ten kilák ujít, ale zvládnul jsem chytit prvního “štádlera” do Chiassa a tam přestoupil na ICN, které mě naposledy poveze po staré Gotthardbahn. Ale ani průjezd kolem Lago di Lugano a následný průsmyk nebyly nezajímavé, jen byla ještě skoro tma.


Como: lanovka nezastavuje v mezistanici Como Alta, 23. 8. 2016 © Libor Peltan

Čas vyhrazený na Švýcarsko jsem rozdělil mezi Zürich a Sankt Gallen. Ve větším z měst jsem nejprve probloudil obrovské nádraží a pak prochodil blízké centrum, zachytávaje přitom fotograficky tramvaje a tříčlánkové trolejbusy. V SG jsem nepohrdnul svezením lokálkou Trogenerbahn, která v centru připomíná tramvaj, ale svou délkou obsluhuje velkou plochu venkova. Fotíc trolejbusy jsem došel k jejich vozovně, pak se vrátil do centra a obešel lanovku.


Sankt Gallen: vlak Trogenerbahn, 24. 8. 2016 © Libor Peltan

ECčko do Mnichova musí projet přes cíp Rakouska, aby se vyhnulo jezeru Bodensee. V Lindau je úvrať, plno mechanických návěstidel a přepřah elektriky za dvojici dieselů řady 218. Bavorská metropole mě přivítala skutečně zalidněným centrem. Zaujal mě památník na místě bývalé synagogy. Vyfotil jsem náhodně pár tramvají a těšil se na ICE do Norimberka. Navzdory očekávání a zpoždění jsme moc rychle nejeli.

Málo času jsem za soumraku proměnil jen v procházku k Lorenzkirche a zpět, ale moc se mi tam líbilo. Jízda klopidlem řady 612 také nebyla idylická: nejdřív správně zvolit ze čtveřice spojených souprav (každá s jinou cílovou stanicí), pak jízda po tmě, pozadu v celkem plném motoráku. Chvíle čekání na opuštěném a sešlém nádraží v Oberkotzau a noční Coradie do Aše. Přespání v stromovém hájku přímo u nádraží a ranní cesta do Prahy už byla pohodička.


Lindau: dvojice 218 nastupuje do čela EC do Mnichova, 24. 8. 2016 © Libor Peltan

Domů jsem se vrátil po necelých osmnácti dnech, devíti navštívených cizích zemích a pětadvaceti překročeních hranic. Čtenářům můj výlet může připadat jako neskutečné martyrium, ale já si to moc užil a se snesitelnými náklady viděl “půl Evropy”. Největší nevýhodou je rozšíření seznamu míst “kam ještě jednou musím jet”.

Libor Peltan


Galéria k článku

Počet: 116     Stránky: / 4        

Foto Rekawinkel: Talent vídeňské S-bahn, 18. 8. 2016 © ...

Foto Rekawinkel: staniční budova, 18. 8. 2016 © Libor P ...

Foto Wien Hietzing na opravované lince metra U4, 18. 8. ...

Foto Weissenbach-Neuhaus: souprava osobáku z/do Leobers ...

Foto Weissenbach-Neuhaus: na dalším spoji už jel motorá ...

Foto Weissenbach-Neuhaus: interiér motoráku řady 5047, ...

Foto Mürzzuschlag: model italské lokomotivy v muzeu, 19 ...

Foto Mürzzuschlag: model elektrické jednotky, 19. 8. 20 ...

Foto Mürzzuschlag: lokomotiva Be 6/8 II v muzeu, 19. 8. ...
nasledujúce obrázky »
Súvisiace odkazy

Diskusia

Pozn.: Názory diskutujúcich sa nemusia zhodovať s názormi VLAKY.NET.

Ak chceš pridať diskusný príspevok, musíš byť prihlásený.

» Pridaj diskusný príspevok s obrázkom

Príspevky: 10         Výpis:    
» architekt Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 129 4.7.2017 10:15
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Interrailové finále 2016 (3. díl: Semmeringbahn a Švýcarsko)

Pekné obrázky a pre mňa aj krásné spomienky - snáď okrem Coma, tam som ešte nebol.
Trať z Wiener Neustadtu do Puchbergu (1435mm) a zubačka na Schneeberg oslavuje 120. narodeniny. Za cestu "Salamandrom" si pýtajú stále viac a viac, ale za jasného počasia ten výlet stál za to. Pridávam ešte záber na horu z vyhliadky na Hirschenkogli nad Semmeringom .
RE: Interrailové finále 2016 (3. díl: Semmeringbahn a Švýcarsko) RE: Interrailové finále 2016 (3. díl: Semmeringbahn a Švýcarsko) RE: Interrailové finále 2016 (3. díl: Semmeringbahn a Švýcarsko)

» pavlos26 Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 1 048 3.7.2017 7:50
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Interrailové finále 2016 (3. díl: Semmeringbahn a Švýcarsko)

Taky dík za report a hlavně nádherné fotky

» Dominik.HK Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
ČLEN REDAKCIE
Príspevky: 969 2.7.2017 14:35
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Interrailové finále 2016 (3. díl: Semmeringbahn a Švýcarsko)

Souhlasím s Ondrejem. Jedna věc je spát někde v lese, ale spát "na hulváta" v Paříži už rozhodně není pro každého. Já bych na to odvahu (nebo sebevědomí?) neměl.

» Cmelak Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 4 392 2.7.2017 12:32
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Interrailové finále 2016 (3. díl: Semmeringbahn a Švýcarsko)

Maxipes

Na tej parnej zubacke nic zvlastneho nie je okrem Giesl komina. Take jazdia na Schneeberg aj na Schafberg.
Tu je maly prehlad: http://www.schmalspuralbum.de/thumbnails.php?album=337

» Stoupa Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 1 315 2.7.2017 11:23
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Interrailové finále 2016 (3. díl: Semmeringbahn a Švýcarsko)

... a az po svacine jsem si vsiml na 1040 "tága" na rozvesování spráhel - na háku lokomotivy

» maxipes Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 5 796 2.7.2017 10:28
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Interrailové finále 2016 (3. díl: Semmeringbahn a Švýcarsko)

Nádherná fotogalerie! Ty snímky krajiny a hor, vynořujících se z mračen, a exponátů v Mürzzuschlagském muzeu... Jen škoda, že některé zajímavé věci vidíme na snímcích, ale není o nich zmínka v textu. Třeba o tom muzeu nebo o hledání kešky pod motorákem (obr.20) nebo o té zvláštní parní zubačce (obr.51) nebo o těch známých vídeňských obstarožních tramvajových dvojčatech ve vozovně Wien Erlachgasse (obr.55-57), jistě starších než T3, na něž se v Praze žehrá, že už jsou z módy... Zkrátka to možná chtělo ještě rozepsat do 2 dílů, abychom se dočetli víc. Ale jinak - dobré pokoukání pro nedělní ráno.

» Bufalo Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 1 718 2.7.2017 10:06
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Interrailové finále 2016 (3. díl: Semmeringbahn a Švýcarsko)

Tak to bola riadna čiara. Obdivujem vždycky cestovateľov. Rád cestujem, ale na toto by som nemal odvahu ani keď som bol mladší. Klobúk dole. Parádny výlet. Rakúsko sa mi páči.

» maxipes Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 5 796 2.7.2017 9:54
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Interrailové finále 2016 (3. díl: Semmeringbahn a Švýcarsko)

Panečku, 1040 a 1041, to byly krásný mašiny, nicht Wahr, Herr Pochwerk?

» Stoupa Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 1 315 2.7.2017 9:44
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Interrailové finále 2016 (3. díl: Semmeringbahn a Švýcarsko)

Dekuji za dalsí cást reportáze. A i "brejlovec" má recht. Za mne osobáky tahala 1040. Ted stojí v Museu. A za "totáce" snový Transalpin je neúplný jen jako model... Casy se mení

» brejlovec Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 476 2.7.2017 8:32
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Interrailové finále 2016 (3. díl: Semmeringbahn a Švýcarsko)

Pěkné, pro takové cestování mít tak o třicet méně.