Nostalgické jazdy do Brezovej pod Bradlom

21.5.2016 8:00 Mgr. Jaroslav Filo Zdroj: Veterány.EU

Nostalgické jazdy do Brezovej pod Bradlom

Občianske združenie Veterány.EU v spolupráci s Klubom priateľov histórie železničnej dopravy Bratislava východ pozývajú širokú verejnosť na nostalgické jazdy historickým motorovým vlakom z Bratislavy do Brezovej pod Bradlom, ktoré sa uskutočnia 25. júna, 20. augusta a 3. septembra 2016. Na minuloročnej jazde do Brezovej pod Bradlom, organizovanej pri príležitosti 135. výročia narodenia M.R.Štefánika, nás záujem ľudí príjemne prekvapil.

Záujem verejnosti o jazdu po regionálnej trati 117 prevyšoval kapacitné možnosti nášho vlaku a aj napriek maximálnemu úsiliu sa s ním niektorí ľudia nemali šancu odviezť. Aj to bol jeden z dôvodov, pre ktorý sme sa rozhodli túto jazdu zopakovať a urobiť z nej tradíciu.


Nostalgické jazdy pri rôznych príležitostiach:

Na regionálnej trati Jablonica – Brezová pod Bradlom je od februára 2003 pravidelná osobná doprava zastavená, manipulačné vlaky premávajú v pracovných dňoch podľa potreby. Nostalgický vlak je na tejto trati veľkou vzácnosťou, no v tomto roku na ňu zavíta niekoľkokrát pri viacerých podujatiach v regióne.

Prvá jazda sa uskutoční v sobotu 25. júna 2016 v rámci 4. ročníka obľúbeného festivalu folku a country VRÁTNO FEST, ktorý sa koná vo dvore kultúrneho domu v Hradišti pod Vrátnom.

V sobotu 20. augusta 2016 Vás zase vláčik motoráčik pohodlne dopraví na jubilejný 25. Brezovský jarmok, ktorý už tradične ponúka deň plný ľudových remesiel, miestnych varených špecialít, kultúrneho programu a jarmočnej tomboly.

Nostalgické jazdy budú zakončené v sobotu 3. septembra 2016 cykloturistickým zrazom, jarmokom a Obecným dňom v Jablonici.


Ilustračná snímka z minuloročnej jazdy © o.z. Veterány.EU

Jazdy do Brezovej pod Bradlom sú určené nie len pre rodiny s deťmi a železničných nadšencov, ale aj pre cykloturistov a turistov. V súprave vlaku preto bude radený aj služobný vozeň na prepravu bicyklov. Kto sa zúčastní všetkých troch jázd, získa od organizátorov malú odmenu,“ hovorí Oliver Holloš, jeden z organizátorov.

Cestovanie ako za starých čias:

Súprava nostalgického vlaku s celkovou kapacitou 180 cestujúcich bude zložená z motorového vozňa M 262.007 z roku 1949, dvoch osobných vozňov Ci s drevenými lavicami z 30. rokov minulého storočia a služobného vozňa na prepravu bicyklov.

Historickým motorákom sa budú môcť odviezť aj miestni obyvatelia, pre ktorých budú pripravené kyvadlové jazdy z Brezovej pod Bradlom do Jablonice a späť zosúladené s kultúrnym programom v regióne a príchodmi a odchodmi osobných vlakov v železničnej stanici Jablonica.


Plagát akcie

Nástupná stanica v Bratislave – Múzeum dopravy:

Vláčik motoráčik bude na jazdy do Brezovej pod Bradlom vyrážať z priestorov Múzea dopravy. V múzeu je možné počas roka zhliadnuť statickú expozíciu železničnej dopravy. Rozhodli sme sa preto obohatiť toto múzeum o ďalšiu atrakciu v podobe jázd nostalgickým vlakom, ktoré sa tu v minulosti pravidelne konali. Do múzea tak prilákame ďalších návštevníkov, ktorí ho potom isto navštívia aj pri iných príležitostiach.

Na ceste k sezónnej doprave:

Jazdy po trati Sváka Ragana sú prípravou na neskoršiu sezónnu premávku, hovorí Peter Vodička, jeden z organizátorov: „Naším cieľom je ukázať kompetentným subjektom a presvedčiť ich, že táto malebná železnica má naďalej potenciál slúžiť cestujúcim a môže napomôcť rozvoju cestovného ruchu v regióne. Tomuto by napomohlo, ak sa v budúcnosti obnovila pravidelná sezónna premávka v úseku Jablonica - Brezová pod Bradlom v nadväznosti na príchody a odchody vlakov v Jablonici.“ Za týmto účelom bola vytvorená aj facebooková stránka Trať 117 Jablonica – Brezová pod Bradlom, na ktorej nájdete aktuálne informácie a zaujímavosti o tejto takmer 12 km dlhej trati.

Ďalšie informácie:

Cestovné lístky si bude možné rezervovať prostredníctvom rezervačného formuláru na stránke http://www.veterany.eu/, alebo ich zakúpiť osobne v pokladni Múzea dopravy (otvorené denne okrem pondelka od 10:00 do 17:00 hod.). Podrobnejšie informácie o plánovaných jazdách budú zverejnené na stránkach www.veterany.euwww.facebook.com/trat117.

Úvodná ilustračná snímka: 830.007-1 so zvláštnym vlakom (Radošina, 5.5.2007) © Václav Vyskočil

Predseda OZ Veterány.EU

Súvisiace trate

Súvisiace odkazy