Noc múzeí a galérií 2010, alebo kino VLAKY.NET

21.5.2010 8:00 Ivan Wlachovský

Noc múzeí a galérií 2010, alebo kino VLAKY.NET

Tak ako každý rok, v polovici mája, tak aj tento krát sa uskutočnila tradičná celoeurópska „Noc múzeí a galérií“. Ani nebolo treba dlho rozmýšľať, aby padlo rozhodnutie, že VLAKY.NET sa tiež zapoja aktívne do tejto akcie.

 

 

 


Ráno som odpravil rodinu do mesta, kde sa vrhli do prehliadok múzeí. Ja som naložil do našej „okane“ plný kufor DVDéčiek, prehrávač, reproduktory, predĺžovačky, notebooky a vôbec všetko, čo je potrebné k tomu, aby sme mohli v Múzeu dopravy urobiť kino. Prvá cesta však viedla do areálu MDC na bratislavský Rendez. Prekvapil ma pomerne plný areál ludí. Okrem dymiacej Uhranky, ktorá sa chystala na nápor návštevníkov bolo jasné, že Rendez sa pripravuje už na „Zraz“. Za mojim chrbtom hlasitým húkaním oznamoval príchod motorový historický vláčik, ktorý premával dnes na trase Bratislava hlavná stanica – Bratislava východ, priamo do areálu MDC.

Parný vlak vezie prvých návštevníkov do areálu MDC na Rendezi. © Ladislav Hruškovič
Parný vlak vezie prvých návštevníkov do areálu MDC na Rendezi. © Ladislav Hruškovič

Prvý pohľad naznačil, že vlak je ozaj plný. Pokiaľ sa dav návštevníkov rozbehol po pľace podarilo sa mi zvítať s Lacim, ktorý ostal verný vlaku. Prišiel hneď prvým spojom, ktorý bol tento rok vedený ako parný vlak.  Medzičasom sa rozbehli rendezské aktivity. Uhranka vozila záľahy detí, drezinovlak zas smeroval k bývalému starému depu.

Uhranka vozila záujemcov po MDC. © Ivan Wlachovský
Uhranka vozila záujemcov po MDC. © Ivan Wlachovský

Šliapacia drezina bola tiež v kurze.  Ukázalo sa tu množstvo známych tvárí. Nastala chvíľka, keď motorák opäť odchádzal na hlavnú stanicu aby odviezol a doviezol ďalšiu várku zvedavcov. Pre nás nastala chvíľka oddychu na nabratie nového dychu. Chlapci od Uhranky nazbrojili vodu a mašinku opäť preposunovali na „sračkovú“ koľaj.


Detičky okupovali vystavené podbíjačky. © Ivan Wlachovský

Modulové koľajisko. © Ivan Wlachovský
Modulové koľajisko. © Ivan Wlachovský

To už sa hlásil motor s novou várkou cestujúcich a celý scenár sa opakoval. Nás pomaly začal tlačiť hlad a čas. Zbalili sme sa a po krátkej obedovej prestávke sme sa premiestnili do Múzea dopravy na Šancovej ulici.

Už sme boli očakávaní a tak stačilo niekoľko minút na to, aby sme zmajstrovali improvizované kino. Veru diváci sedeli na svojich miestach skôr, ako sme boli schopní začať premietať. Po úvodnom chvate sa všetko rozbehlo tak ako malo. Stoličiek bolo poväčšinou menej ako divákov. To bola pre nás dobrá správa. Popri starých dobrých klasikách z dielne VLAKY.NET sme si dovolili premietnúť aj filmy z dielne KHT, respektíve Ondra 754. Klasický úspech mali naše videá o železničnej trati z Mlyniek do Telgártu. Z premiér sa dostalo opakovaniu filmu o národnej kultúrnej pamiatke Pohronská Polhora – Tisovec a aj filmu o zimnej jazde rýchlika R811 Horehronec z Telgártu do sedla Besník.

Kino VLAKY.NET © Jakub Wlachovský
Kino VLAKY.NET © Jakub Wlachovský

Kino sa striedavo zapĺňalo a vyprázdňovalo. Konkurenciu okrem exponátov múzea mu robil hlavne Albatros, ktorú medzičasom premiestnili klubisti z Albatros klubu Bratislava do koľajiska múzea. Dlhý predlhý rad detičiek a ich rodičov čakal na možnosť zviesť sa pár 100 metrov parným rušňom.
Film striedal film. Viac-menej sme už hrali na želanie. Nasledovali filmy z Čierneho Balogu 2006, GP 2005, z dlhších filmov Nové Mesto nad Váhom – Vrbovce. Nové, prvý krát verejne produkované filmy o výprave VLAKY.NET na Oravu a mnohé iné.

Ani sme sa nenazdali a hodinky sa prehupli dvadsiatou druhou hodinou. Konečne ma poctila návštevou aj zvyšná časť našej rodinky, ktorá mala dnes vlastný program. Víchrica a Uragán sa okamžite stratili v huriavku múzea. Tesne pred 23 ťou hodinou sme skonštatovali, že je pravý čas zbaliť kino a odobrať sa domov.

Albatros bol ťahákom expozície. © Ivan Wlachovský
Albatros bol ťahákom expozície. © Ivan Wlachovský

Čo dodať? Snáď len to, že sa opäť v kine stretneme zhruba za mesiac na Zraze, alebo o rok v múzeu dopravy.

Galéria

Súvisiace trate

Súvisiace odkazy