Když jsme táhli k Jaroměři…

30.4.2007 12:36 PhDr. Zbyněk Zlinský

Když jsme táhli k Jaroměři…

Tak začíná známá vojenská píseň, kterou bych ovšem v tomto případě parafrázoval jako „Když nás to táhlo k Jaroměři…“. Koho? Inu mne a mého přítele lundenburského, který konečně uskutečnil svou „východočeskou misi“. Kdy? Stalo se 14.4. roku tohoto. A proč? To zvíte z následujících řádků a obrázků.

Jaroměř, třináctitisícové město na Labi, se zapsalo nejen do historie vojenství (pevnost Josefov, k níž se patrně víže i ona píseň, byla zbudována v letech 1780 až 1787), ale i dějin železnice. V roce 1857 dosáhla Jaroměře železniční trať Pardubice-Liberec a o dva roky později zde byl přes Labe postaven nejdelší dřevěný železniční most v Rakouské monarchii. A byla zde postavena také výtopna, v níž se dnes nachází železniční muzeum. Malé, ale naše, jak se kdysi říkávalo o něčem úplně jiném. I když tak docela malé, zejména pokud jde o počet a význam exponátů, rozhodně není.

Nebudu vás zatěžovat podrobnostmi o historii a současné podobě tohoto zajímavého muzea, všechny potřebné informace najdete na jeho internetových stránkách. Nechybí zde termíny plánovaných akcí ani popisy jednotlivých exponátů či aktuality z činnosti jaroměřské Společnosti železniční a jejího klubu.

My jsme místní muzejníky zastihli v pilné přípravě na zahájení letošní sezóny a navíc na blížící se účast zde provozované mladoboleslavské mašinky 423.0145 na oslavách 100 let výtopny Wolsztyn ve dnech 27. - 29.4. (o nichž byla na našich stránkách zmínka v jiných souvislostech). A že byl mezi pracanty odhalen i člen klubu Vlaky.net, není jistě dílem náhody. Díky němu se nám dostalo místo vyhazovu (který bychom si možná coby neohlášení vetřelci do dějů přípravných zasloužili) milého přijetí a odborného výkladu.

Následující obrázky (vzhledem k podmínkám nepříliš valné kvality) vám dají aspoň letmo nahlédnout do jaroměřské muzejní expozice a mohou být inspirací k její návštěvě. Brány muzea (no, spíš jen vrata rotundy, protože areál zatím žádné brány nemá) se návštěvníkům otevřou letos poprvé 1.5., ale vlastní zahájení sezóny propukne ve dnech 5. a 6.5. akcí nazvanou “Parní víkend ve Výtopně Jaroměř”. Drobné ohlédnutí za akcemi staršími najdete i v galerii – aby zde bylo i něco z provozu (též vozidel dnes neprovozních).

Třeba vás tato drobná upoutávka přiměje táhnout k Jaroměři jako nás. Určitě neprohloupíte!

Prameny a odkazy:

  1. http://www.spolecnost-zeleznicni.cz/
  2. http://jaromer.wz.cz/

 

 

Galéria

Súvisiace odkazy