Bratislava Filiálka a jej budúcnosť [ARCHIV]
Pôvodne osobná stanica, ešte z “konských” čias, sa nachádzala o nieo južnejšie a jej staničná budova stojí dodnes. Neskôr bola prenesená do miest, kde predtým bolo len niekoľko nákladných koľají. Od roku 1973 tu osobné vlaky (z Trnavy) končili. Boli to iba dva páry, ale ani predtým ich sem veľa nezachádzalo. Od roku 1977 až do konca jazdili dva páry v pracovné dni - ráno na filiálku, popoludní späť, ďalší pár len v nedeľu večer. Koniec prišiel s elektrifikáciou trate Trnava - Bratislava. Tá bola dokončená v roku 1985, a tím osobná doprava do “nezadrôtovanej” stanice 1.6.1985 skončila. V súčasnej dobe slúži úsek predmestie - filiálka len ako vlečka.
Keďže sa nachádza v zastavanej obytnej oblasti, tak je jej severná i južná strana chránená betónovým plotom. Pre zamedzenie nutnosti obchádzania celej stanice miestnym obyvateľstvom bola vybudovaná lávka nad koľajiskom. Po 1.6. 1985 však stanica upadala do nezáujmu zodpovedných, a tak oplotenie stanice i lávka sa stali postupne len torzom.
Po r. 1989 nastal investičný "boom" v meste a tak vznikol zámer zastavať i túto oblasť, avšak vedenie mestskej časti Nové Mesto sa rozhodlo, že chce železnicu za každú cenu odstrániť z tejto oblasti, a nechce ju ani len pod povrchom. Preto lávku nad koľajiskom uzavrelo, ale neopravilo s cieľom poštvať miestne obyvateľstvo viac proti ŽSR. Tieto však majú zámer obnovenia významu železnice v tejto oblasti vybudovaním spojovacej trate medzi stanicami Petržalka a predmestie, prevažne pod povrchom zeme, t.j. žst. Filiálka by "klesla" pod zem a na jej povrchu by bolo možné stavať neželezničné objekty. Na trať je už schválené financovanie z EÚ. Po dokončení sem budú premávať aj vlaky z Rakúska.
Ďalšie informácie: http://www.rail.sk/arp/slovakia/zst/145367.htm .
(Jaroslav Přibyl & Addams)
Samostatné diskusie o niektorých staniciach:
Bratislavský železničný uzol
Bratislava Hlavná stanica
Bratislava - Nové Mesto
Stanica konskej železnice
Wien - Bratislava a železnice medzi nimi
http://www.dialnice.info/album_page.php?pic_id=3106
osobne mi najlepsi pripada oranzovo modry, so zastavkou nivy a bez zastavky eurovea ...
Ako nám povedala hovorkyňa Železníc SR Martina Pavlíková, dohoda bola podpísaná pred rokom, 7. júla 2006, na základe rokovaní ŽSR so zástupcami spoločnosti Filiálka, s.r.o. „Podstatou dohody je spolupráca oboch strán pri realizácii výstavby polyfunkčného centra a výstavby podzemnej stanice v zmysle rozvojových záujmov ŽSR,“ konštatovala. „Záväzky a podmienky tejto spolupráce sú definované v predmetnej dohode.“
Zaujímali sme sa, prečo ŽSR nepostupovali transparentne a nevyhlásili verejnú súťaž, aby šancu dostali aj iní developeri. Podľa M. Pavlíkovej spolupráca so spoločnosťou Filiálka, s.r.o., bola kreovaná na úrovni Generálneho riaditeľstva Železníc SR za predchádzajúceho vedenia ŽSR. „Predpokladáme však, že ponúkané podmienky a referencie viedli k priamemu rokovaniu práve s touto spoločnosťou,“ uviedla.
Spomenutá zmluva bezprostredne nesúvisí s plánovanou výstavbou tunela z Nového Mesta do Petržalky, ktorý by mal byť súčasťou medzinárodného železničného koridoru. Podľa M. Pavlíkovej sa tento dokument týka využitia nadzemnej časti tohto územia, pričom výstavba podzemnej časti bude v réžii Železníc SR. „Urbanizácia zmieneného územia sa týka možnej zástavby a polyfunkčného využitia priestoru nad pripravovanou podzemnou stanicou,“ konštatovala M. Pavlíková. „Železnice SR aj mesto majú záujem, aby cestujúci, ktorí budú využívať stanicu, prichádzali a odchádzali do priestoru, ktorý bude poskytovať komplexné služby na verejnú dopravu.“
Predstavy Železníc SR sú, že tu bude možné nakúpiť (najmä pre cestujúcich z regiónu), kultúrne sa vyžiť a mali by tu vzniknúť oddychové zóny a parčíky. Cestujúci by mali mať možnosť bezbariérovo (podchodmi) prestupovať na systém mestskej hromadnej dopravy, prípadne vstupovať podľa vlastného záujmu do peších zón. „Predstavy investorov sa zhodujú so záujmami mesta a s ostatnými dotknutými stranami budú konzultované pred a počas spracovania dopravno-urbanistickej štúdie na celom koridore,“ uviedla M. Pavlíková. „Investori postupujú podľa regulátorov, ktoré sú dané na toto územie. Zdôrazňujeme, že všetci investori sú na začiatku prípravy stavieb, táto príprava v prípade stavby v investorstve ŽSR bude trvať do roku 2010.“
Predstavitelia mesta Bratislava, ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácií a Železníc SR 26. marca podpísali memorandum, v ktorom deklarovali záujem vybudovať prepojenie železničného koridoru TENT-17. Tento projekt sa týka aj územia železničnej stanice Filiálka, ktorá by mala byť prepojená podzemným tunelom so železničnou stanicou v Petržalke.
http://bratislava.sme.sk/c/3274490/Stav-filialky-sa-este-roky-nezlepsi.html
Marian "Pavúk" Paulíni - Začiatkom septembra po dlhej a vyčerpávajúcej chorobe nás navždy opustil oceľový nitovaný most pre peších nad železničnou stanicou Bratislava - Filiálka. Posledná rozlúčka so stanicou a odvoz do stále hladných vysokých pecí sa uskutočnila v piatok 08.09.2006. Prežil zúrenie prvej aj druhej svetovej vojny, prežil socializmus, ale pamiatkam nežičiaci dnešok neprežil. Česť jeho pamiatke!
(viac na http://www.railnet.sk/view.php?cisloclanku=2006092001 )
http://stv.mediacapitol.com/tvarchive/video/video.html?video=24385
inak ja som v principe ITckar ;)
kazdopadne, ja vidim velky vyznam tejto stavby. kopu ludom moze ulahcit zivot, a cast mest vyrazne opeknie :)
nehovoriac o tom, ze vobec nechapem tvoj postoj. teda ty ozaj radsej chces nech majuj z toho ZSR velke prd, este vacsie prd z toho maju ludia, ale hlanve aby sa niekto v MC nove mesto nabalil na predaji pozemkou, kde tak ci tak vyrastu dalsie hypermarkety a obchodne centra ?
ak hej, tak toto je hrozne chore myslenie
2) skus to preformulovat lepsie, lebo som si neni uplne isty co si chcel povedat...
kazdopadne nick, sorry, ale mas hodne zle zmyslanie. tie pozemky nejsu mesta a to je asi to iste, ako keby mesto malo mat nieco z mojho pozemku, kde mam dom (samozrejme mimo dane z nehnutelnosti) ?
a mesto rovnako ako zelenica pozemky predava, takze toto je velmi velmi zla logika.
navyse mesto tie pozmeky predava uzasne... durkovsky chcel predat pozemky s hodnotou 1,6 miliardy korun za 200 milionov. potom sa to zmedializovalo a "zrazu" investor a durkovsky "sam" stiahol navrh z MsZ ...
Naco robit z mesta realitnu kancelariu? Aby sa nabalili darmozraci na magistrate? Nemoze pozemky poskytnut rovno zeleznica?
http://www.oebb-immobilien.at/vip8/immo/de/Bahnhofsoffensive/Bahnhoefe_in_Planung/Bahnhof_Wien_Mitte/index.jsp
ta prestavba je len nadzemnej casti, dokonca to v principe ani neni v rezii OeBB alebo mesta vieden ;) OeBB sa na financovani tejto prestavby podiela len vo vyske 2,4% ...
a to je to co ti "vadi" na projekte filialka, ze nadzemne casti budu nedajboze vyuzite aj zmysluplne ;)
na to som presne aj narazal :)
http://reality.etrend.sk/85801/komercne-nehnutelnosti/stanicu-wien-mitte-prestavaju-za-13-miliard
podla ÖBB je wien mitte, najfrekventovanejsia stanica v rakusku a to ma len 4 hrany ;)
ono vsetko je vec organizacie a managementu :) co ale suhlasim, ze na slovensku moze byt dost velky problem
V rámci projektu prepojenia železničných koridorov TEN-T 17 sa majú v hlavnom meste vybudovať dve podzemné stanice, jedna bude Filiálka a druhá bude na letisku.
Podzemná stanica Filiálka, ktorú vybudujú železnice v rámci projektu železničného prepojenia koridorov TEN-T 17, bude kľúčovou stanicou na úseku trate z Predmestia do Petržalky.
Bývalá stanica Filiálka je v súčasnosti už roky nefunkčná a v jej blízkosti sa pripravuje výstavba polyfunkčného komplexu Slovany. V stanici budú zastavovať okrem osobných vlakov aj medzištátne IC vlaky, medzištátne a vnútroštátne diaľkové vlaky. Zároveň bude prestupným miestom medzi trasami nosného systému, a to na trasu B cez stanice mestskej hromadnej dopravy na Trnavskom mýte. Trnavské mýto je významným dopravným uzlom s križovaním ulíc Šancová, Trnavská, Vajnorská, Krížna, Miletičova a Kukučínova.
Stanica bude asi 200 metrov od zastávok električiek idúcich na Zlaté piesky, do Ružinova, Karlovej Vsi a Dúbravky a 150 metrov od zastávky liniek smerujúcich na Hlavnú stanicu, Kramáre, Mlynskú dolinu, Dolné hony, do Lamača, na letisko alebo do Trnávky a Ružovej doliny.
Železničná stanica Filiálka bude vybudovaná hĺbením a má mať štyri nástupištia umiestnené na najnižšom podlaží. Prístup cestujúcich k nim bude zabezpečený tak eskalátormi, výťahmi, ako aj pevným schodiskom. Vo vestibuloch stanice sa ráta s umiestnením zariadení na odbavovanie cestujúcich, hygienickými zariadeniami a prevádzkou stanice. Slúžiť bude aj pre potreby železničnej dopravy.
Stanica má poskytnúť aj priestory na komerčné aktivity s obmedzenou možnosťou využitia časti podzemia pre garážovanie vozidiel. Jej okolie bude upravené bezkolízne tak, aby sa cestujúci pri prestupovaní dostali bezpečne na svoj spoj. Budú tu aj priestory pre potreby civilnej ochrany, budované ako dvojúčelové s prioritou mierového využitia a s nutnosťou zachovať aj ich ochrannú funkciu.
Druhá podzemná železničná stanica má vzniknúť v blízkosti Ivánskej cesty pod Letiskom M. R. Štefánika v predletištnom priestore na mieste, kde v súčasnosti premáva mestská hromadná doprava, taxíky a ostatná doprava.
V zámeroch letiska na prestavbu a dostavbu terminálu sa uvažuje aj o predĺžení električkovej trate z konečnej stanice v Ružinove do priestoru pred stanicou. V záverečnej podobe novej podzemnej stanice sa uvažuje s napojením na budovy nového terminálu v prvom podzemnom podlaží. Priestory pred stanicou budú upravené tak, aby zabezpečili cestujúcim bezkolízny pohyb pri prestupovaní na iný druh dopravy, predovšetkým na letisko, alebo príjemné prostredie pri čakaní na iný spoj.
Podzemná železničná stanica Bratislava letisko bude vybudovaná hĺbením a bude mať dve nástupiská na najnižšom podlaží objektu. Prístup na nástupiská bude zabezpečený z povrchu zeme eskalátormi a schodiskom cez vstupné vestibuly.
V prvom podzemnom podlaží bude samotná staničná hala - vestibul. Z nej povedie na nástupištia trojica eskalátorov na každé nástupište. Bezbariérový prístup majú podľa Dopravoprojektu zabezpečiť výťahy priamo do otvorených priestorov. Vo vestibule, ktorý bude v centrálnej časti stanice, vzniknú zariadenia a priestory potrebné na vybavovanie cestujúcich, hygienické zariadenia, na poskytovanie služieb a podobne. Stanica okrem priestorov pre potreby železnice poskytne aj miesta na komerčné využitie v obmedzenom rozsahu. (rob)
http://www.bratislavskenoviny.sk/60356/doprava/pod-zemou-budu-v-meste-dve-stanice