Metro, ktorým sa nevozíme

20.2.2024 8:30Zdroj: STM - Múzeum dopravy

Metro, ktorým sa nevozíme

Slovenské technické múzeum v priestoroch Múzea dopravy v Bratislave otvára novú výstavu o bratislavskom metre s názvom „Metro, ktorým sa nevozíme“. Trvanie výstavy: 29. 2. 2024 – 28. 2. 2025.

Obrazová výstava Vás prenesie do veľkej kapitoly v dejinách plánovania verejnej dopravy v našom hlavnom meste prostredníctvom počítačovej simulácie, vizualizácií a archívnych materiálov.

Príbeh bratislavského metra sa začal rozvíjať na začiatku 70. rokov 20. storočia, keď vládne orgány v bývalom Československu rozhodli, že sa z Bratislavy v dlhodobom výhľade stane miliónová sídelno-regionálna aglomerácia. Pre požadované nároky na prepravu obyvateľstva vyšiel v tom čase ako najvhodnejší dopravný systém rýchlodráhy na báze metra.  Písal sa rok 1973, keď sa prvé projekty pre bratislavské metro začali objavovať na doskách projektantov.  Tieto projekty boli v priebehu niekoľkých nasledujúcich desaťročí mnohokrát prepracované a prehodnotené.

Výstavba bratislavského metra začala v 80. rokoch 20. storočia, a to dokonca dvakrát.  Prvýkrát v roku 1983 a druhý krát v roku 1988. Ako by vyzerala prvá trať z Petržalky do centra mesta, ak by ju naozaj dokončili?  Odpoveď na túto otázku nám poskytujú vizualizácie Mgr. art. Andreja Fridricha, ktorý si z množstva rozličných plánov a štúdií zvolil projekt zo začiatku 80. rokov 20. storočia, podľa ktorého sa mala najskôr zrealizovať stavba tzv. dočasnej, povrchovej trasy metra z okraja Petržalky cez Starý most na Mlynské nivy, na ktorú mala následne nadviazať výstavba definitívneho podzemného úseku vedeného v koridore naprieč sídliskom Petržalka.

Návštevníkov na túto výstavu srdečne pozývame!