Rozhorel sa oheň v peci historickej parnej lokomotívy. Nadšenci ju opravovali 20 rokov

25.4.2023 19:28 Ľubomír Lehotský

Rozhorel sa oheň v peci historickej parnej lokomotívy. Nadšenci ju opravovali 20 rokov

Po 46 rokoch sa dnes ráno v Haniske pri Košiciach rozhoreli prvé plamene pod kotlom historickej parnej lokomotívy, ktorú ešte v roku 1917 vyrobila 1. Českomoravská společnosť pre Rakúske štátne dráhy. Slovensko je tak odo dnes bohatšie o ďalšiu funkčnú parnú lokomotívu. Tzv. Štvorkolák, s typovým označením 434.2338, majú vo svojej opatere železniční nadšenci z Klubu historických koľajových vozidiel pri rušňovom depe Haniska pri Košiciach (KHKV). Reštaurátorské a opravárenské práce trvali takmer 20 rokov.

Lokomotíva je vlastníctvom Železničného múzea SR, ktoré však nemá kapacity postarať sa o všetky historické unikáty. Mnohé exponáty sa tak, vďaka slovenskému experimentu, dostali do opatery rôznych železničných spolkov a občianskych združení po celej republike. V takýchto podmienkach im dobrovoľníci, vďaka státisícom odpracovaných hodín, postupne opäť vracajú život a neobvyklú krásu.

„20 rokov je dlhá doba nielen v živote človeka, ale aj parnej lokomotívy. Na oprave mašinky sme síce nepracovali celé tie roky, nakoľko sa vystriedali rôzne aj zložité obdobia, no dnes sme radi, že sme už iba kúsok od finále,“ povedal spokojný predseda OZ KHKV, Peter Pajtáš.

„Oceňujem, že sa aj v tak ťažkých časoch pre železnicu, nájde stále dosť nadšencov, ktorí sú ochotní obetovať svoj čas a energiu záchrane železničnej histórie. Myslím si, že je čas, aby sa pozornosť okrem stredovekých pamiatok, konečne zamerala aj na dejiny železničnej dopravy a industriálne pamiatky na Slovensku,“ povedal Michal Tunega riaditeľ Železničného múzea Slovenskej republiky, ktorý prišiel z Bratislavy osobne dozorovať prvé zakúrenie parného rušňa.

Po úspešných kotlových skúškach čaká lokomotívu ešte autorizačná jazda a technicko-bezpečnostná skúška, tzv. TéBéEska (TBS). Až po jej úspešnom zvládnutí bude môcť komisár vydať rozhodnutie o  nasadení rušňa do prevádzky. Mašinka by následne mohla byť sporadicky nasadzovaná na mimoriadne nostalgické vlaky, alebo sa ukáže aj pri rôznych slávnostiach či výročiach. Rušeň prakticky po celý čas svojej existencie ťahal osobné aj nákladné vlaky vo Východných a Stredných Čechách, no útlmom parnej prevádzky v sedemdesiatych rokoch sa dostal do depa v Slanom, kde bol v roku 1977 odstavený a o dva roky neskôr aj zrušený. Na svoju záchranu čakal v Kralupoch nad Vltavou do chvíle, kedy ho nepreviezli do múzea v Žiline a v roku 2003 do Košíc.

Celá oprava rušňa, stála viac ako 100 tisíc Eur, pričom menšiu časť nákladov pokryli sponzorské dary, príspevky jednotlivcov, alebo granty Karpatskej nadácie, USS Košice, ŽSR a ďalších partnerov. Čierne uhlie na prvé zakúrenie a prvú jazdu poskytla sesterská organizácia OZ Detská železnica Košice.

Hoci zapálenie ohňa v peci parnej lokomotívy nebolo verejné, nadšenci železničnej nostalgie a parnej trakcie nemusia byť smutní, pretože už v najbližšiu sobotu 29. apríla sa na svoju prvú cestu vydá v Čermeľskom údolí aj parný rušeň . O týždeň neskôr sa Štvorkolák, presne po 20-tich rokoch, predstaví verejnosti v rušňovom depe v Košiciach počas obnovenej Rušňoparády.