Prvý parný deň 2023

19.4.2023 8:00 Železničné múzeum SR

Prvý parný deň 2023

Stalo sa už dobrým zvykom v Železničnom múzeu Slovenskej republiky v starom rušňovom depe Bratislava východ pripomenúť si začiatok sezóny úvodným podujatím - Prvým parným dňom, kedy je v múzeu prvý krát v sezóne prítomný aj fučiaci a dymiaci parný rušeň. Múzeum preto 22. apríla 2023 privíta vo svojom areáli v starom rušňovom depe Bratislava východ prvých návštevníkov v roku 2023.

 

Prvý parný deň pre širokú verejnosť pripravujú Železnice Slovenskej republiky - Železničné múzeum Slovenskej republiky v spolupráci s Klubom železničnej nostalgie Bratislava východKlubom priateľov histórie železničnej dopravy Bratislava a Občianskym združením VLAKY.NET.

Pre návštevníkov bude pripravený nasledujúci program:

- jazda historického vlaku na trati Bratislava-Lamač - Bratislava-Nové Mesto - Železničné múzeum Bratislava východ
- jazda historického vlaku na trati Bratislava-Petržalka - Bratislava hlavná stanica - Modrý most - Bratislava-Vajnory - Železničné múzeum Bratislava východ
- jazda historického vlaku na trati Železničné múzeum Bratislava východ - Senec a späť
- jazdy historického motorového vlaku na trati Železničné múzeum Bratislava východ -  Bratislava hlavná stanica a späť
- stála múzejná expozícia železničných zariadení
- vozenie návštevníkov na stanovišti parného rušňa 310.433 (od 12:30 do 17:00)
- vozenie návštevníkov na drezinách (od 10:00 do 17:00)
- prehliadka múzea so sprievodcom vo vybraných časoch
- prezentácia medulového koľajiska Občianskeho združenia Vláčikovo v obnovenej Veľkej vodárni
- prezentácia modelového koľajiska v poštovom vozni Fa 5-2085 Klubu železničných modelárov Bratislava

Múzeum bude počas Prvého parného dňa otvorené v čase od 10:00 do 17:00.

Prvým lákadlom Prvého parného dňa bude jazda mimoriadneho historického vlaku s drevenými vozňami 3. triedy na trati Bratislava-Petržalka - Bratislava hl.st. - Modrý most - Bratislava-Vajnory - Železničné múzeum Bratislava východ, ktorý bude ťahať historický motorový rušeň T 458.1079 "Veľký Hektor" a v úseku Bratislava hlavná stanica - Bratislava-Vajnory - Železničné múzeum Bratislava východ mu bude asistovať aj 127- ročný parný rušeň 310.433. Vlak pôjde podľa nasledujúceho cestovného poriadku:


 
príchod odchod
Bratislava-Petržalka   10:00
Bratislava hl.st. 10:30 10:50
Bratislava-Vajnory   11:11
Železničné múzeum 11:30  

Pre záujemcov o návštevu múzea z bratislavského Lamača a z Nového Mesta bude vypravený historický motorový vlak ťahaný motorovým vozňom M 286.0018 "Túlavá" na trati Bratislava-Lamač - Bratislava-Nové Mesto – Železničné múzeum Bratislava východ podľa nasledujúceho cestovného poriadku:


 
príchod odchod
Bratislava-Lamač   10:27
Bratislava-Nové Mesto 10:45 11:06
Železničné múzeum 11:20  

Súčasťou programu bude aj jazda historického výletného vlaku zostaveného z vozňov 3. triedy ťahaného motorovým rušňom T 458.1079 "Veľký Hektor" na trati Železničné múzeum Bratislava východ - Odbočka Vinohrady - Odbočka Močiar - Senec - Bratislava-Vajnory - Železničné múzeum Bratislava východ podľa nasledujúceho cestovného poriadku:


 
príchod odchod
Železničné múzeum   14:05
Senec 14:45 15:00
Železničné múzeum 15:30  

Počas dňa bude medzi areálom múzea a bratislavskou hlavnou stanicou premávať historický motorový vlak ťahaný motorovým vozňom M 286.0018 "Túlavá" podľa nasledujúceho cestovného poriadku:


 
príchod odchod
Železničné múzeum   13:35
Bratislava hl.st. 13:55 14:10
Železničné múzeum 14:30  

 
príchod odchod
Železničné múzeum   15:35
Bratislava hl.st. 15:55 16:10
Železničné múzeum 16:30  


Kapacita mimoriadnych vlakov je obmedzená! Po naplnení kapacity súprav už nebude možné pristúpiť!

Cenník vstupného, cestovného a atrakcií:

- vstupné ZDARMA
- jazda historickým vlakom doobeda z Petržalky a hlavnej stanice 5,00 €/osoba (deti do 6 rokov zdarma, ale len v sprievode dospelej osoby)
- jazda historickým vlakom doobeda z Lamača a Nového Mesta 3,00 €/osoba (deti do 6 rokov zdarma, ale len v sprievode dospelej osoby)
- jednosmerná jazda poobedňajším motorovým vlakom na hlavnú stanicu alebo späť 2,00 €/osoba (deti do 6 rokov zdarma, ale len v sprievode dospelej osoby)
- jazda historickým výletným vlakom do Senca a späť 5,00 €/osoba (deti do 6 rokov zdarma, ale len v sprievode dospelej osoby)
- jazda na stanovišti rušňa 3,00 €/osoba
- jazda na drezíne/motorovom vozíku 1,00 €/osoba (deti do 6 rokov zdarma, ale len v sprievode dospelej osoby)

Lístky na jednotlivé vlaky sa budú predávať pri vlaku alebo vo vlaku. Deti do 6 rokov neplatia v mimoriadnych vlakoch cestovné, musia však byť v sprievode dospelej osoby a počas jazdy budú sedieť len na kolenách tejto osoby. Na cestovné sa nevzťahujú žiadne zľavy, cestovné výhody alebo zamestnanecké preukazy. Cestujúci v mimoriadnych vlakoch sú povinní kedykoľvek na požiadanie personálu organizátora predložiť na kontrolu platný cestovný lístok alebo miestenku!

Cestujúci sú pri jazde ktorýmkoľvek vlakom povinní dodržiavať ustanovenia Prepravného poriadku pre dopravu osôb nostalgickými vlakmi ŽSR.

Múzeum je prístupné z lokality Východné (ležiacej medzi Račou a Vajnorami a známej tiež ako „Rendez“) asfaltovou cestou, odbočujúcou z račianskeho konca Dopravnej ulice (medzi zastávkami MHD „Sklabinská“ a „Lokomotívne depo I“) a obchádzajúcou pomedzi sklady, garáže a záhradky račiansky výbežok koľajiska areálu. Vstup do areálu múzea z inej, než račianskej strany neodporúčame!

Neváhajte a príďte prežiť jarnú aprílovú sobotu so železničnou nostalgiou. Tešíme sa vašu návštevu.