Slovenská PSŽ rozšíří lokomotivní park o EffiShuntery 1000

13.2.2023 8:00 Zdeněk Zuntych Zdroj: CZ LOKO

Slovenská PSŽ rozšíří lokomotivní park o EffiShuntery 1000

Společnost Prvá Slovenská železničná (PSŽ) svůj dopravní park rozšíří o dvě lokomotivy EffiShunter 1000. Kupní smlouvu v jihlavském závodě CZ LOKO, kde se vyrábějí, podepsali zástupci obou firem. Obě budou dodány počátkem roku 2025.

 

 

 

Nedostatek dieselových lokomotiv a zvýšený objem přeprav v Rumunsku a Maďarsku, zejména na neelektrifikovaných tratích, urychlil naše rozhodnutí koupit dva EffiShuntery. Rozhodujícím kritériem vedle kvality bylo právě rozšíření interoperability tohoto typu lokomotivy o Rumunsko,“ uvedl Ladislav Szuťányi, generální ředitel PSŽ.

Firma zajišťuje přepravu zboží také na území Slovenska a Česka. Prostřednictvím Interoperabilních lokomotiv a jedné licence v těchto čtyřech zemích Evropské unie zjednodušila a zrychlila přepravy bez přepřahů v přechodových stanicích

Slovenský nákladní dopravce už ve svém vozovém parku má jiná dvě vozidla CZ LOKO, a to motorovou lokomotivu EffiLiner 1600 a elektrickou EffiLiner 3000, umožňující jízdu pod proudovými soustavami 3 kV DC a 25 kV AC.

Nový kontrakt potvrzuje úspěch lokomotivy EffiShunter 1000 na mezinárodním trhu. Pro nás je její nasazení na rumunských tratích další velkou výzvou. Rumunsko se tak stane již šestou zemí, kde bude možné tuto lokomotivu provozovat.“ dodal Michal Schaffer, manažer obchodního oddělení CZ LOKO.

Ilustrační snímek: Objednávaný typ EffiShunter 1000, na fotografii pro dopravce Trainpoint