Noc múzeí a galérií 2022 v Železničnom múzeu SR

3.5.2022 8:00 Železničné múzeum SR

Noc múzeí a galérií 2022 v Železničnom múzeu SR

Rozhodnutie o Medzinárodnom dni múzeí prijala generálna konferencia Medzinárodnej rady múzeí ICOM v Moskve v roku 1977. Rezolúciu o ustanovení 18. mája za Medzinárodný deň múzeí podporilo 108 národných komitétov. Podujatie s názvom Noc múzeí (resp. Noc múzeí a galérií) je tradícia, ktorú založila francúzska iniciatíva s cieľom podporiť význam Medzinárodného dňa múzeí. K podujatiu sa neodmysliteľne pripája aj Slovenská republika s celoslovenským programom, ktorého súčasťou je aj Železničné múzeum Slovenskej republiky v starom rušňovom depe Bratislava východ.

Tento rok pripadá noc múzeí a galérií na 14. máj 2022. Podujatie pre širokú verejnosť pripravujú Železnice Slovenskej republiky - Železničné múzeum Slovenskej republiky v spolupráci s Klubom priateľov histórie železničnej dopravy Bratislava, Klubom železničnej nostalgie Bratislava východ a Občianskym združením VLAKY.NET.

Pre návštevníkov bude pripravený nasledujúci program:

 • jazda parného vlaku na trati Bratislava-Petržalka - Bratislava hlavná stanica - Modrý most - Bratislava-Vajnory - Železničné múzeum Bratislava východ
 • jazdy historického motorového vlaku na trati Železničné múzeum Bratislava východ -  Bratislava hlavná stanica a späť
 • jazda parného vlaku na trati Železničné múzeum Bratislava východ - Bratislava hlavná stanica - Bratislava-Petržalka - Bratislava-Rača - Železničné múzeum Bratislava východ
 • stála múzejná expozícia železničných zariadení
 • vozenie detí na stanovišti parného rušňa 310.433 (od 11:00 do 20:00 s prestávkami na údržbu rušňa)
 • vozenie detí na drezine (od 11:00 do 20:00)
 • prehliadka múzea so sprievodcom vo vybraných časoch
 • prezentácia modulového koľajiska Občianskeho združenia Vláčikovo
 • prezentácia modelového koľajiska v poštovom vozni Fa 5-2085 Klubu železničných modelárov Bratislava
 • výstava v poštovom vozni Poštového múzea Slovenskej pošty, a.s.
   

Múzeum bude počas Noci múzeí a galérií otvorené v čase od 11:00 do 20:00.

Doobedňajším ťahákom Noci múzeí a galérií dňa bude jazda mimoriadneho parného vlaku ťahaného parným rušňom 555.3008 Mazutka na trati Bratislava-Petržalka - Bratislava hlavná stanica - Modrý most - Bratislava-Vajnory - Železničné múzeum Bratislava východ podľa nasledujúceho cestovného poriadku:


 
prích.  odch.
Bratislava-Petržalka   10:00
Bratislava Nové Mesto 10:18 10:20
Bratislava hl.st. 10:30 10:50
Železničné múzeum 11:30  

Počas dňa bude medzi areálom múzea a bratislavskou hlavnou stanicou premávať historický motorový vlak ťahaný motorovým vozňom M 286.018 Túlavá podľa nasledujúceho cestovného poriadku:

    prvý vlak      druhý vlak    tretí vlak   
Železničné múzeum odch. 12:45 14:45 16:45
Bratislava hl. st. prích. 13:05 15:05 17:05
Bratislava hl. st. odch. 13:25 15:25 17:25
Železničné múzeum prích. 13:45 15:45 17:45

Posledným lákadlom bude večerný parný vlak na trati Železničné múzeum Bratislava východ - Bratislava hlavná stanica - Bratislava-Petržalka - Bratislava-Rača - Železničné múzeum Bratislava východ ťahaný parným rušňom 555.3008 Mazutka. Vlak pôjde podľa nasledujúceho cestovného poriadku:


 
prích. odch.
Železničné múzeum   18:30
Bratislava hl. st. 18:55 19:15
Bratislava Nové Mesto 19:22 19:25
Bratislava-Petržalka 19:45 20:00
Bratislava-Rača 20:30  
Železničné múzeum 20:40  

Kapacita mimoriadnych vlakov je obmedzená! Po naplnení kapacity súprav už nebude možné pristúpiť!

Počas podujatia platí pravidlo, že vstupné platíte len raz. Tzn., zakúpite si vstupenky v prvom navštívenom múzeu či galérii a do ostatných už máte vstup zdarma (po preukázaní sa vstupenkou z prvého navštíveného múzea). Máte teda možnosť zvoliť si, v ktorom múzeu zaplatíte vstupné. Návštevníci, ktorí ako prvé navštívia Železničné múzeum Bratislava východ, nebudú mať len možnosť zažiť a vychutnať si atrakcie bohatého sprievodného programu, ale zaplatením vstupného zároveň podporia opravu ďalších historických železničných vozidiel zo zbierok Železničného múzea Slovenskej republiky.

Vstupné do Železničného múzea SR Bratislava východ bude počas podujatia 5 €/OSOBA, deti do 10 rokov a osoby ZŤP majú vstup zadarmo. Vstupenky do múzea sa budú predávať v mimoriadnych vlakoch alebo v areáli múzea.

Využitie jednotlivých atrakcií v múzeu je možné len po preukázaní sa platnou vstupenkou. Na nákup lístkov sa nevzťahujú žiadne zľavy, cestovné výhody alebo zamestnanecké preukazy.

Cestujúci sú pri jazde ktorýmkoľvek vlakom povinní dodržiavať ustanovenia Prepravného poriadku pre dopravu osôb nostalgickými vlakmi ŽSR.

Múzeum je prístupné z lokality Východné (ležiacej medzi Račou a Vajnorami a známej tiež ako „Rendez“) asfaltovou cestou, odbočujúcou z račianskeho konca Dopravnej ulice (medzi zastávkami MHD „Sklabinská“ a „Lokomotívne depo I“) a obchádzajúcou pomedzi sklady, garáže a záhradky račiansky výbežok koľajiska areálu. Vstup do areálu múzea z inej, než račianskej strany neodporúčame!


Kliknutím na obrázok sa v novom okne otvorí plagát vo formáte PDF v pôvodnej veľkosti.

Príďte prežiť Noc múzeí so železničnou nostalgiou. Tešíme sa na Vašu návštevu.

Súvisiace odkazy