Nová aplikace PID pro chytré telefony

» Návrat

Pridané: 18.10.2017 8:00
Autor: Pavel Šmídek, nick: » pavlos26

Nová aplikace PID pro chytré telefony V pondělí 16. října 2017 byla za účasti primátorky hl. m. Prahy Adriany Krnáčové, náměstka primátorky hl. m. Prahy a radního pro oblast dopravy Petra Dolínka a ředitele Ropidu Petra Tomčíka představena nová aplikace „PID info“ pro mobilní telefony, jež má za úkol přehledně informovat cestující v reálném čase. Tisková konference se konala v budově magistrátu hlavního města.

Jelikož jsem na Magistrátu hlavního města Prahy nikdy nebyl, rozhodl jsem se této akce zúčastnit. Když jsem vešel do tiskového centra, nejvíce mě zaujala výzdoba na zdi se jmény všech purkmistrů a primátorů.


Galerie purkmistrů a primátorů © Pavel Šmídek

V úvodu nám paní primátorka hl. m. Prahy Adriana Krnáčová přestavila novou aplikaci, jež má následující funkce:

  • Hledání spojení včetně zobrazení aktuálních výluk, mimořádností i on-line polohy (dočasně bez vozidel DPP)
  • Mapa zastávek, prodejních míst i záchytných parkovišť včetně aktuálních informací o nich
  • Aktuální odjezdy z jednotlivých zastávek a nástupišť včetně případného zpoždění (dočasně bez vozidel DPP)
  • Aktuální výluky a mimořádnosti v celé síti PID s propojením na vyhledávač spojení
  • Stav bezbariérových zařízení, dopravní mapy a schémata, aktuální novinky a kontaktní údaje


Vít Hofman (tiskový mluvčí MHMP), Adriana Krnáčová a Petr Dolínek (radní pro dopravu) během konference © Pavel Šmídek

„Jsem ráda, že se nám naše dlouhodobá podpora startupu začíná vyplácet, protože tato aplikace vznikla právě v našem Prague Startup Centre v paláci Adria. Aplikace PID info je především o informacích, proto je možné přes ni vyhledávat spoje, on-line je sledovat nebo třeba také najít volná místa na parkovištích P+R. Veškeré informace jsou navíc přehledné a jednoduše dohledatelné. Příští rok budeme spouštět aplikaci PID Lítačka, která se stane hlavní dopravní aplikací, přes kterou bude možné i platit jízdné nebo spravovat uživatelský účet. PID info se do ní integruje a stane se její informační součástí,“ říká primátorka hl. m. Prahy Adriana Krnáčová.

A poté se ujal slova pan Petr Dolinek: „Společně se Středočeským krajem postupně budujeme největší integrovaný dopravní systém ve Střední Evropě. Komplexní a aktuální informace pro cestující jsou pro nás absolutní prioritou, proto jsme současnou aplikaci Dopravního podniku hl. m. Prahy rozšířili i o železnici a další novinky usnadňující život cestujícím.“

Dále nás informoval, že vývoj aplikace vyšel na cca 400 000,- Kč.


Petr Dolinek mluví o hlavních výhodách aplikace. © Pavel Šmídek

„U stávající aplikace „DPP info“ lidem nejvíce chyběly aktuální informace o případném zpoždění. Nová aplikace už umí zobrazovat tyto údaje u vlaků i většiny příměstských autobusů. Usilovně pracujeme na tom, aby už brzy tyto údaje poskytoval i Dopravní podnik hl. m. Prahy. Nová aplikace už je na to připravená,“ dodává Petr Dolínek.

Aplikace „PID info“ je dostupná na obou nejpoužívanějších platformách (Android + iOS). Dalšími novinkami je přehledná mapa zastávek až do podrobnosti jednotlivých nástupišť, v mapě lze najít také všechna prodejní místa s aktuální otevírací dobou i záchytná parkoviště s jejich aktuální obsazeností. Nechybí ani oblíbené informace o aktuálním stavu bezbariérových zařízení.


Prodejní místa při zobrazení v aplikaci © PID

„Při rozvoji stávající aplikace jsme se zaměřili především na aktuálnost informací a také přehlednost pro cestující. Ve vyhledaném spojení se uživateli zobrazí rovnou i případné výluky a mimořádnosti na zvolené trase, a u vlaků i autobusů (prozatím kromě linek DPP) zjistí uživatel i případné zpoždění,“ vyzdvihuje největší přednosti nové aplikace ředitel ROPID Petr Tomčík.


Vyobrazení mimořádností na trase © PID

Nyní poběží zhruba měsíc testovací provoz nové aplikace, během kterého se budou sbírat připomínky od uživatelů a dolaďovat jednotlivé nedostatky. Už nyní ale vývojáři pracují na dalším rozvoji – v návaznosti na přípravu nového Multikanálového odbavovacího systému se chystá ve spolupráci s Operátorem ICT propojení s připravovanou aplikací na nákup jízdních dokladů PID.

„Cílem je soustředit všechny informace o veřejné dopravě v Praze a Středočeském kraji do jedné aplikace, aby se uživatelům usnadnilo jak cestování, tak i nákup jízdenek. Chystá se propojení i s jinými způsoby cestování, jako jsou kolem, autem nebo chůze,“ dodal na závěr mluvčí ROPID Filip Drápal.

 

Prameny a odkazy:

Pavel Šmídek


Galéria k článku

Počet: 16    

Foto 16.10.2017 - Praha: budova magistrátu © Pavel Šmíd ...

Foto 16.10.2017 - Praha: galerie purkmistrů a primátorů ...

Foto 16.10.2017 - Praha: znaky © Pavel Šmídek

Foto 16.10.2017 - Praha: dějiště konference © Pavel Šmí ...

Foto 16.10.2017 - Praha: hovoří Petr Dolínek © Pavel Šm ...

Foto 16.10.2017 - Praha: Vít Hofman (tiskový mluvčí MHM ...

Foto 16.10.2017 - Praha: vlastnosti aplikace © Pavel Šm ...

Foto 16.10.2017 - Praha: vyhledávání spojení © Pavel Šm ...

Foto 16.10.2017 - Praha: mapa © Pavel Šmídek
nasledujúce obrázky »Diskusia

Pozn.: Názory diskutujúcich sa nemusia zhodovať s názormi VLAKY.NET.

Ak chceš pridať diskusný príspevok, musíš byť prihlásený.

» Pridaj diskusný príspevok s obrázkom

Príspevky: 18         Výpis:    
» Aleš_Liesk. Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 1 369 22.10.2017 20:30
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Nová aplikace PID pro chytré telefony

Vzhledem k tomu, že z počátku byli v balíčku jen syn a žena, tak nepředpokládám, že by byl nějak zvlášť nevýhodný i pro málo početné rodiny.
Ale jestli jste přesvědčený, že váš tarif je nejlepší, tak si ho nechte.


» azetdak Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 3 925 22.10.2017 14:26
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Nová aplikace PID pro chytré telefony

Takže ne běžný tarif, ale ,,rodinný balíček" To je ovšem nebe a dudy. Já mám běžný tarif, na který dosáhne každý. A jako single bych na tom tk, jako tak prodělal.

» Aleš_Liesk. Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 1 369 20.10.2017 9:19
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Nová aplikace PID pro chytré telefony

AZD: Nikoliv, moje máma (důchodkyně, "zdravá") ho má taky. Je to nějaký rodinný balíček, ale víc nevím, kupovala to žena a já to "jen" platím.
Jo, prohrabal jsem papíry a za mámu, která celkem pochopitelně data nevyužívá a SMSky nepíše, zato hodně volá kamarádkám do "ostatních sítí", jsem platil Kč 121,80.

» pavlos26 Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 1 080 19.10.2017 18:05
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Nová aplikace PID pro chytré telefony

prosím smazat LATZO i uživatele dík , nevím jak se tam objevil

» LATZO Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 2 19.10.2017 17:44
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Nová aplikace PID pro chytré telefony

Třeba po víkendu budou super nabídky

» azetdak Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 3 925 19.10.2017 11:58
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Nová aplikace PID pro chytré telefony

Jistě, nějaký ,,studentský" důchodcům nedostupný tarif. Dnes se pro důchodce se ZTP nic levnějšího sehnat nedá, kdyby ano, tak bych to měl.

» Aleš_Liesk. Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 1 369 19.10.2017 11:08
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Nová aplikace PID pro chytré telefony

AZD: nevím, jestli jste to pochopil správně: já jsem zaplatil 210 za celý jeho účet. Včetně těch "zpoplatněných" hovorů, sms a dat.
Platit 280 pro mne nemá žádný význam. Kdyby mladej kecal či smskoval ještě víc (jestli to vůbec jde, je na tom telefonu přilepenej skoro pořád ) , tak zaplatím třeba 240. Víc jsem snad nikdy neplatil (vlastně jo, někdy před rokem si usmyslel, že neomezený tarif je skvělá věc. Po pár měsících zjistil, že platit skoro 600 je zbytečné, když i s "omezeným" tarifem se nikdy nedostane ani na půlku).

» Dominik.HK Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
ČLEN REDAKCIE
Príspevky: 1 029 18.10.2017 19:12
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Nová aplikace PID pro chytré telefony

Je to oslavování něčeho, co už mělo dávno být. V Brně a Bratislavě se o něco podobného postaral soukromý sektor, v Budapešti to bravůrně zvládl organizátor BKK. Jen si zkuste ten Futár stáhnout do mobilu, já to udělal včera a umí to fakt hodně. A pak srovnejte s pokusem Ropidu, který je ještě úplně k ničemu, když neumí vozidla DPP. (Nově mají v Budapešti GPS už snad ve všem, dostala ji i Combina.) Futár navíc umí plánovat z jakéhokoli bodu na mapě, a ne z vybrané zastávky. Propočítá vám nejrychlejší cestu se zahrnutím chůze a momentálních zpoždění.

Já šmatlafoun mám, ale data ne. Přijdou mi zbytečná. Na Facebooku závislý nejsem, JŘ mám stažené v Můj vlak, mapy díky Mapy.cz, na MHD je také nějaká aplikace, a to je vše, co potřebuji. A když něco potřebuji na cestě vlakem, je tu Wi-Fi nebo informace na nádraží. Třeba Maďaři mají "www" skoro ve všech vlacích včetně stařešin...

Nicméně kdyby byl nějaký Futár v Hradci, asi bych si data koupil. Elektronické tabule nejsou všude (a hlavně kvůli poruchám jen čtou JŘ) a aktuální informace se hodí.

SMS místo hlášení ve vlaku? Jsi si jistý, že cinkání 50 mobilů během 3 minut je lepší než jedno hlášení? Co třeba hlášení zpříjemnit a zrušit plechovou hubu v R nebo Ex a výše? Hlášení naživo je lepší.

» azetdak Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 3 925 18.10.2017 17:44
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Nová aplikace PID pro chytré telefony

Pavlos:
To si nechám, až mi to budou chtít zdražit, k čemuž časem určitě dojde, protože ekonomika musí růst i kdyby nebylo kam a za co. A, jen tak bokem: kolik se dnes platí paušál za pevnou linku? Za střílejícího psychopata Berdára to bývaly tři stovky plus hovorné, takže já dnes za hovorné zaplatím míň, než je, nebo byl paušál za pevný drát.

» pavlos26 Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 1 080 18.10.2017 17:37
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Nová aplikace PID pro chytré telefony

Uvidíme, jak to bude vypadat v praxi, jen pro zasmání, když mluvila Adriana Krnářová spustiliy se se na chvíly zbíječky, Dolinek se usmál, jemu se to stalo taky, probíhá tam nějaká rekonstrukce místnosti vedle.
Azetďak, pohroz výpovědí a hned Ti řeknou tajné nabídky
u mě to fungovalo.

nasledujúce príspevky »