„Slovenská strela“ slaví 80 let, ČD to připomínají výročním nátěrem

12.8.2016 8:00 Jiří Řechka

„Slovenská strela“ slaví 80 let, ČD to připomínají výročním nátěrem

České dráhy a Železničná spoločnosť Slovensko si letos připomínají 80 let od zahájení provozu komfortního expresního spojení Bratislava - Praha „Slovenská strela“ a vyrobení unikátního stejnojmenného motorového vozu řady M 290.0. Při této příležitosti byla výročním nátěrem opatřena jedna lokomotiva řady 380, která je v pravidelném provozu mezi Prahou a Bratislavou.

 

 

 

 

Tak zněl úvod průvodního e-mailu k tiskové zprávě, vydané oběma národními dopravci ke včerejšímu slavnostnímu aktu. Ve čtvrtek 11. srpna se v Praze na hlavním nádraží uskutečnil slavnostní křest nového polepu na lokomotivě 380.013-3, který připomíná 80 let vlakového spojení mezi Prahou a Bratislavou. Křest se odehrál po dojezdu vlaku EC 282 Slovenská strela z Bratislavy. Naše redakce obdržela pozvání na tuto slavnost od Českých drah a také od Železniční spoločnosti Slovensko. Pozvání od ZSSK, které zahrnovalo také možnost jízdy zmíněným vlakem, využil náš kolega a kamarád Ondrej Krajňák, jenž chystá vlastní reportáž.


Konečně je vidět skrze dopravní halu © Jiří Řechka

Mně byl určen úkol zdokumentovat dění v cíli Slovenské strely. Pozvánka sice dorazila s několikadenním zpožděním, přesto včas pro mojí osobní účast. Před samotným příjezdem vlaku a zahájením slavnosti jsem zhotovil další snímky pokračující rekonstrukce zastřešení haly hlavního nádraží, první snímky jsem pořídil z místa nad vinohradskými tunely. A myslím si, že to je poprvé v mém životě, kdy jsem viděl skrz dopravní halu, myslím tím přes nové zasklení, které to umožňuje. Po příchodu jsem již byl v očekávání příjezdu Slovenské strely, při kontrole příjezdu pomocí aplikace ČD jsem odhalil, že má dvacet minut zpoždění.


380.013-3 přiváží EC 282 „Slovenská strela“ © Jiří Řechka

Po zjištění, na kterou kolej čtvrtého nástupiště vlak přijede, jsem přešel na páté nástupiště, odkud jsem (a nejenom já) chtěl fotografovat. Po zhotovení prvních snímků přijíždějící Slovenské strely jsem provedl urychlený přesun k čelu vlaku pro pořízení snímku lokomotivy. A poté opět urychleně zpět na čtvrté nástupiště zachytit prchavé okamžiky slavnostního dění. Zde proběhl vlastní slavnostní křest polepu lokomotivy, který připomíná onu dlouhou dobu, po kterou toto spojení trvá. Po projevech došlo na sekt, nejprve ke svlažení lokomotivní skříně a poté i hrdel křtitelů, jak to při takovýchto příležitostech bývá.


Slavnostní přípitek na zdar „Slovenské strely“ © Jiří Řechka

Během popsaného dění jsem se pozdravil se svým slovenským kolegou, pohovořili jsme nejen o způsobu, jak to vše reportážně zpracujeme, ale také o našem brzkém setkání v Humenném 3. září, a po krátkém občerstvení jsme se rozloučili. Ondrovi jsem popřál příjemnou prohlídku Prahy, kterou měli hosté ZSSK zabezpečenou, a příjemný a bezproblémový návrat domů. Tím sice skončila moje přítomnost na této nevšední slavnosti, ale doufám že nikoliv kontakt s nově zkrášlenou lokomotivou. Budu se ji snažit ulovit také někde na trati – a jistě nebudu sám.


380.013-3 v nových barvách © Jiří Řechka

Prameny a odkazy:

  1. České dráhy, a.s.
  2. Železničná spoločnosť Slovensko, a.s.
  3. Slovenská strela – Wikipedie
  4. Motorový vůz M 290.0 – Wikipedie
  5. Slovenská strela je pre spojenie Bratislavy a Prahy pojmom aj po 80-tich rokoch - ZSSK Slovakrail
  6. História Slovenskej strely - ZSSK Slovakrail
  7. zdroje uvedené pod odkazy v textu

Úvodní snímek: Představitelé ZSSK a ČD pózují před výročně zbarvenou lokomotivou 380.013-3; zdroj: www.slovakrail.sk

Upravil a doplnil PhDr. Zbyněk Zlinský

Galéria

Súvisiace odkazy