Rušňoparáda 2014, Košice, 26. - 27.4.2014

5.4.2014 8:00 Ľubo Lehotský

Rušňoparáda 2014, Košice, 26. - 27.4.2014

Najväčšie stretnutie priaznivcov železničnej nostalgie i moderny na východe Slovenska bude po roku opäť v Košiciach. Rušňové depo Železničnej spoločnosti Slovensko otvorí brány už posledný aprílový víkend. Rušňoparáda 2014 predstaví poklady železnice v Košickom depe Ťahúňom je parný rušeň Katka, oslavuje už 130 rokov.

 

 

 

 


Tradičné rodinné podujatie sa v dňoch 26. až 27. apríla predstaví všetkým priaznivcom železnice v novom šate s rozšíreným programom a množstvom atrakcií pre malých aj veľkých. Tí si v rušňovom depe za malou stanicou budú môcť prezrieť a doslova ohmatať najmodernejšie vlakové súpravy, ale aj najrýchlejší parný rušeň, či byť svedkom stretnutia dvoch najstarších prevádzkovaných parných lokomotív na Slovensku. Návštevníkov privezú až do depa mimoriadne nostalgické vlaky z Bratislavy a rôznych kútov východného Slovenska. A to aj po tratiach, kde už osobná doprava roky nepremáva. Pre Košičanov je pripravená vlaková kyvadlová doprava z hlavnej stanice a bezplatná preprava v hodinových intervaloch z Nám. Maratónu Mieru, ktorú zabezpečí Dopravný podnik mesta Košice. 

Už 14. ročník obľúbeného podujatia, známeho v minulosti pod názvom prebúdzanie Katky, organizuje Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) a Občianske združenie Detská železnica Košice. V tomto roku sa stal dokonca predpremiérou osláv Dní mesta Košice.

„Otvorenie rušňového depa je príležitosťou prezrieť si bežne nedostupné priestory, vidieť najrozmanitejšie druhy rušňov a otestovať komfort najmodernejších vlakov získaných pre Slovensko z eurofondov,“ pozýva Jana Morháčová, riaditeľka Odboru komunikácie ZSSK.

Najväčším tohtoročným ťahákom budú oslavy 130-ročného jubilea populárnej Katky, ale i desiatky železničných exponátov a modelov z celého Slovenska. Lákadlom budú aj mnohé interaktívne ukážky a atrakcie nielen pre deti.

„Chceme, aby sa na Rušňoparáde zabavili celé rodiny a prežili jeden či dva príjemné dni v atmosfére, akú poznáme už iba zo sledovania starých čiernobielych filmov. Okrem nostalgie je pripravený rozšírený sprievodný program, tvorivé dielne, atrakcie, zábavný park a postarané bude aj o hlad a smäd návštevníkov,“ dopĺňa riaditeľ Košickej detskej historickej železnice.

Brány Rušňoparády sa otvoria v sobotu aj v nedeľu vždy od 9. hodiny. Na sobotu večer organizátori po rokoch pripravili aj atraktívne nočné fotenie. Viac o cestovnom a vstupnom poriadku, ale i samotnom programe sa záujemcovia dozvedia na stránke www.rusnoparada.sk

 
 

Súvisiace odkazy