Desať rokov Grand Prix vo Zvolene

» Návrat

Pridané: 18.9.2008 12:00
Autor: Ivan Horniak, nick: » TTFun

Desať rokov Grand Prix vo Zvolene Na začiatku bola myšlienka. Myšlienka spraviť niečo výnimočné čo by pomohlo prezentovať železničnú históriu pod Pustým hradom. Potom už stačilo len niekoľko zanietených ľudí s chuťou do práce a zrodil sa nultý ročník podujatia s názvom Grand Prix Zvolen. Podujatie bolo verejnosťou prijaté nad očakávanie a každému bolo v tej chvíli jasné, že po nultom bude nasledovať aj prvý ročník. Vďaka úsiliu organizátorov nasledovali nielen ďalšie ročníky, ale myšlienka podujatia nabrala medzinárodné rozmery a udomácnila sa aj v Maďarsku a Poľsku.

Tradičné súťažné disciplíny ako šprint na sto metrov, anglická pošta, pivo na spojnici a iné, boli postupne dopĺňané, čím atraktívnosť pretekov z roka na rok vzrastala. Súťažnú časť dopĺňali sprievodné podujatia ako  výstava reštauračných vozňov z Rumunska, prezidentský salónny vozeň, rušňoparády v priestore RD Zvolen a mnohé iné.
Prišiel však rok 2008, rok 160. výročia príchodu prvého parného vlaku na Slovensko a každý klub zaoberajúci sa historickou železničnou technikou pociťoval potrebu urobiť čosi viac, aby toto významné jubileum pripomenul širokej verejnosti. Preteky vo Zvolene taktiež nemohli byť výnimkou.

V sobotu skoro ráno začali priestory depa ožívať cvakaním závierok fotoaparátov a hlasmi prvých návštevníkov, ktorí vymenili možnosť víkendového spánku za  neopakovateľnú atmosféru, aká sa tu dá zažiť len v tomto čase. Najväčší ruch panoval okolo samotných lokomotív, kde sa dokončovali posledné prípravy na ich „veľký deň“. S postupujúcim časom prichádzalo ľudí stále viac a v depe  zavládla pravá predpreteková atmosféra. Netradičné bolo vystúpenie mažoretiek v priestoroch točne a nový zvolenský prírastok T466.0253, ktorý sa prvý krát predviedol na verejnosti za búrlivého potlesku sprevádzaného hvizdom píšťal parných lokomotív. Škoda je, že z technických príčin sa nemohli predviesť oba slovenské „Pielsticky“ vedľa seba. Po tradičnej rušňoparáde zahrala účastníkom podujatia skupina Ploštín Punk. Počasie napriek nepriaznivým prognózam ukázalo svoju krajšiu tvár a Grand Prix mohlo prehupnúť do hlavnej, divácky najatraktívnejšej časti.

Preteky sa ako po iné roky konali v priestoroch stanice Zvolen – nákladná st. za účasti divákov zo Slovenska a okolitých štátov. Priestory prvého nástupišťa, ako aj nadchodu ponad koľaje boli zaplnené do posledného miesta a dav ľudí čakal na desiaty ročník tohto veľkolepého divadla. Samotné preteky sa tiež nemohli zaobísť bez zmien. Tento rok malo súťažiť rekordných osem lokomotív čo by pretekom zabezpečilo zápis do Guinesovej knihy rekordov, no anglické družstvo muselo napokon svoju účasť odvolať kvôli problémom s dopravou na Slovensko. Napokon na štartovú líniu nastúpilo sedem súťažných posádok zo Slovenska (422.0108 zo Zvolena, 331.037 a 310.433 z Bratislavy),  Českej Republiky (423.041 z Olomouca), Poľska (TKt48-191 z Chabówky), Maďarska (22.034 MÁV (275) z Budapešti) a novinkou bola lokomotíva „ENERGIE“ z Luxemburska. Po vyrovnanom súboji si víťazný pohár napokon odniesla domáca posádka so storočným býčkom 422.0108. Na druhom mieste sa umiestnila lokomotíva 310.433 a na treťom lokomotíva „ENERGIE“. Súťaž v gúľaní pivového suda po koľajnici vyhralo družstvo z Olomouca. Odmenou im bola plná prepravka piva od sponzora, Banskobystrického pivovaru Urpiner. 

Ďalšou novinkou na jubilejnom 10. ročníku Grand Prix – Nostalgia v oblakoch pary bola účasť tzv. „Pápežského vlaku“ z Poľska, ktorý bol postavený na počesť Jána Pavla II. Posvätil ho súčasný pápež Benedikt XVI. Súprava vzbudzovala patričnú pozornosť počas celých pretekov.

Najvýraznejšou zmenou bolo rozšírenie súťažnej časti o nedeľné nostalgické jazdy do Dobrej Nivy, Krupiny a Šiah. Tu sa predstavili historické vozidlá parnej i motorovej trakcie. Jednou z najzaujímavejších jázd bolo vypravenie mimoriadneho vlaku do Šiah, ktorý odviezol nedávno zrekonštruovaný zvolenský Pielstick T466.0253 spolu s popradským kolegom T466.0254.

A čo dodať na záver? Všetko má svoj koniec, desiaty ročník Grand Prix nevynímajúc. Ak sa nám podarilo spraviť radosť návštevníkom a z podujatia si odniesli pekné spomienky máme radosť a naša práca mala zmysel. Tento priestor by som chcel využiť aj na poďakovanie sa všetkým sponzorom, spolupracovníkom, kolegom z klubov a všetkým priateľom, ktorí nám pomohli toto podujatie zorganizovať a zrealizovať ho do úspešného konca. V mene KHT Zvolen srdečná vďaka.


90 sekúnd pary.
video wmv, 17 Mb


20 minútová úvaha na tému GP 2008
video wmv, 111 Mb

Ivan Horniak


Galéria k článku

Počet: 54     Stránky: / 2        

Foto Rušňoparáda v RD Zvolen, © Ivan Horniak

Foto Rušňoparáda v RD Zvolen, © Ivan Horniak

Foto Netradičné vystúpenie mažoretiek v priestore točne ...

Foto Premiéra Pielsticka T466.0253, © Ivan Horniak

Foto Storočný Býček na točni nemohol chýbať. Na točni s ...

Foto A znova mažoretky, © Ivan Horniak

Foto Odštartované!, © Ivan Horniak

Foto © Ivan Horniak

Foto © Ivan Horniak
nasledujúce obrázky »
Súvisiace odkazy

Diskusia

Pozn.: Názory diskutujúcich sa nemusia zhodovať s názormi VLAKY.NET.

Ak chceš pridať diskusný príspevok, musíš byť prihlásený.

» Pridaj diskusný príspevok s obrázkom

Príspevky: 27     Stránky: / 2     Výpis:    
» hambal Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 7 1.10.2008 10:08
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Desať rokov Grand Prix vo Zvolene

Ohladom moderovania tak na tercika som nenarazal .Ten to aspon trochu zachranil.

» 363.097.7 Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 1 524 23.9.2008 11:37
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Desať rokov Grand Prix vo Zvolene

tercik: vzdy je to tak,ze vsetkym ludom sa vyhoviet neda a kritizovat je velmi lahko i ked bez kritiky by sa clovek nikde nedostal,lebo by ho nemalo co posuvat dalej...myslim,ze Tvoj pobyt tam bol z celkom ineho dovodu a ja dakujem pekne za to,ze si svojim zjavom potesil moje oci a to vzdy v niecom inom,lebo predsa len moznost vidiet Ta nazivo je o niecom inom ako hikat nad fotkami i ked na ziadnu tvoju povestnu grimasu som stastie v tie dni nemala

» tercik Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 282 22.9.2008 15:37
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Desať rokov Grand Prix vo Zvolene

Matias,Hanbal ja som iba nahradnik na ten čas ktorý maderator musel odisť,ja som nechcel nič moderovať ale nemal ho kto zastupiť tak to nechal na mňa.

» Štoker Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 110 21.9.2008 17:45
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Desať rokov Grand Prix vo Zvolene

Nemáte niekto foto z Vrútockého vagona s kolajikomTT

» Matias Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 3 066 21.9.2008 11:36
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Desať rokov Grand Prix vo Zvolene

musím sa pripojiť k hambalovi - nabudúce moderátora ktorý vie o čom hovorí... viem že to nie je jednoduché rozprávať pred toľkými ľudmi poznám to, ale nabudúce.. možno by to chcelo zaškoliť moderátora alebo zmenu a terčíkovi mikrofón nedávajte.. nie je mu poriadne rozumieť

» karel.f Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 8 597 21.9.2008 8:56
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Desať rokov Grand Prix vo Zvolene

kovac: Asi ses pohyboval v nesprávný čas na nesprávném místě. Osobně vím že policie toho respektovala až dost a měli práce dost s udržením bezpečnosti.
RE: Desať rokov Grand Prix vo Zvolene

» ceco Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 1 20.9.2008 22:33
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Desať rokov Grand Prix vo Zvolene

http://fc90.deviantart.com/fs36/f/2008/261/b/1/Trains_by_cec0.png

» Zbyněk Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
ČLEN REDAKCIE
Príspevky: 43 071 20.9.2008 22:15
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
Parní klání ve Zvolenu již podesáté

Za obrovské účasti veřejnosti, včetně té zahraniční, proběhl ve středoslovenském Zvolenu o víkendu 13. a 14. září v pořadí už desátý ročník mezinárodní soutěže a závodů parních lokomotiv Grand prix Slovensko 2008 s podtitulem Nostalgie v oblacích páry. Atraktivní technicko-sportovní a zábavná retrošou, jak akci inzerovali pořadatelé, přilákala hlavně na sobotní odpolední klání na zvolenské nákladní nádraží přes 6000 lidí.

Pohled "Železničáře" na http://www.cd.cz/static/old/NEW/TCD2008/8_35zvol.htm

» kovac Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 394 19.9.2008 20:53
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Desať rokov Grand Prix vo Zvolene

Akcia bola super az na to ze ma jedna fotka papezskeho vlaku skoro stala 500,- Sk...inak ale super...

» DodikeXXX Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 2 362 19.9.2008 16:58
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Desať rokov Grand Prix vo Zvolene

hambal,boli dvaja a obidvom to išlo.Jeden bol Terčík a u toho druhého mi bol známy len hlas.Aj keď Terčík sa k nám otáčal vždy z boku,alebo chrbtom,ale to nemalo nič spoločné s jeho prejavom
RE: Desať rokov Grand Prix vo Zvolene RE: Desať rokov Grand Prix vo Zvolene

nasledujúce príspevky »