Bratislava-Petržalka - Železničná stanica

  • Základné informácie
  • Dokumenty

Otvorenie objektu:

1897

Koľaje v objekte

Dopravné: 12    Odstavné: 4    Ostatné: 1   

Rozchody koľají

1 435 mm   

Elektrifikácia

1,5 kV =    25 kV 50 Hz   

Poskytované služby

Autobusová zastávka, Informačná kancelária, Mestská hromadná doprava, Predaj cestovných lístkov, Predaj medzinárodných cestovných lístkov, Reštaurácia, občerstvenie, Sociálne zariadenia, Úschovňa batožín, Vizuálne info o odchodoch a príchodoch vlakov,

Ďalšie informácie

Železničná stanica Bratislava-Petržalka je odbočnou stanicou železničnej trate do Rakúska. Nachádza sa na trati Bratislava hl.st. - Rusovce - Rajka (MÁV) číslo 132 a na trati Petržalka - Kittse (OBB) číslo 101. Je elektrifikovaná 25 kV striedavých 50Hz a rakúskym systémom.

Viď aj: http://vlaky.net/servis/sprava.asp?lang=1&id=703 

Postavená bola v r. 1897, v 90. rokoch 20. storočia bola radikálne prebudovaná. V stanici zastavujú medzinárodné vlaky smerujúce do Maďarska, Poľska a Česka a je východiskovou stanicou pre vlaky do Viedne a iných rakúskych miest. Plánuje sa, že táto stanica bude konečnou stanicou jednej vetvy európskej siete vysokorýchlostných vlakov (TGV a pod.), ktorá spojí Bratislavu napr. s Mníchovom a Parížom.

Z technického hľadiska je stanica zaujímavá tým, že sa v nej stretajú dve trakčné sústavy - juhoslovenská 25 kV/50 Hz a rakúska 15 kV/16,7 Hz, Oproti hlavnému vchodu do stanice sa nedávno začala výstavba komplexu, ktorý bude pozostávať aj z dvoch výškových budov s názvom Vienna Gate.

Mapy a nákresy

JPG
JPG
292 kB
16.4.2020

Galéria objektu