Úzkorozchodné trate
Aj keď je úzkokoľajných železníc stále menej, niektoré vydržali až dodnes. Jednou z nich je aj priemyselná železnička vo Františkových Lázních v severných Čechách, určená na vozenie rašeliny. Vozbu zaobstaráva lokomotíva BN30r ťahajúca 8 výklopných vozíkov. Trať má približne 500 metrov a vozí rašelinu od korečkového rýpadla do spracovne. Táto téma je určená pre diskusiu o úzkokoľajkách ktoré sú ešte stále v prevádzke.
Podradené diskusné témy
Po roku hutníci opäť pomáhali KDHŽ pri jej zveľaďovaní. Tento ročník bol jubilejný. Deň dobrovoľnikov sa konal už po 20ty krát. Počasie nám prialo, nálada bola super.
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/937643/
Když minulý týden zastupitelstvo Jindřichova Hradce schválilo půjčku ve výši 20 milionů korun, zdálo se, že obnovení provozu na úzkokolejce pod vedením společnosti Gepard Express už nic nebrání. Nastal ale zvrat, dopravce totiž nezaplatil celou kupní cenu včas.
Zdroj: https://www.idnes.cz/ceske-budejovice/zpravy/jindrichuv-hradec-uzkokolejka-gepard-express-nezaplatil-vcas.A250903_095427_budejovice-zpravy_pkr
Zdroj: https://www.idnes.cz/ceske-budejovice/zpravy/jindrichuv-hradec-uzkokolejka-gepard-express-nezaplatil-vcas.A250903_095427_budejovice-zpravy_pkr
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/930517/
Aj tento rok hutníci pomáhali pri zveľaďovaní KDHŽ v Čermeli. I napriek nepriaznivemu počasiu na úvod brigády sa predsa len pustili do práce v areáli stanice Alpinka. Ženy vysádzali okrasné kríky pri cyklodrezinovom okruhu a muži pracovali na výkope pre uloženie elektrickej prípojky v stanici.
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/928491/
20.4.2025 premávala krásne vyzdobená Veľkonočná električka do Trenčianskych Teplíc.Hlavnými partnermi boli Trenč.samosprávny kraj,OOCR aj ZSSK.Cena ? 2 EUR....Krásna cena,najmenej 15 min jazdy obcou T.Teplá aj prirodou a organizátori pekne dopredu zverejnili informacie vrátane tarifu.A tiež sa mohli vyhovoriť,že náklady na údržbu sú vysoke a dať cenu napr.6 EUR po vzore TEŽ...
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/928469/
Drážní úřad vydal povolení pro provozování úzkokolejných drah v jižních Čechách a na Vysočině. Je platné od 3. října. Díky povolení se budou moci po dráze pohybovat stroje určené k údržbě trati. Nebude ale možné provozovat veřejnou dopravu cestujících.
Zdroj: https://www.idnes.cz/ceske-budejovice/zpravy/uzkokolejka-jhmd-insolvence-drahy-povoleni-obratan.A230919_083010_budejovice-zpravy_mrl
19. září 2023 8:56
Zdroj: https://www.idnes.cz/ceske-budejovice/zpravy/uzkokolejka-jhmd-insolvence-drahy-povoleni-obratan.A230919_083010_budejovice-zpravy_mrl
19. září 2023 8:56
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/917627/
v ramci upratovania na firemnom dvore bude na predaj banska lava vyhybka rozchod 600mm, vyska kolajnice cca120mm................skoda je dat do srotu za 17 centov/kg :-( .
ak ma niekto seriozny zaujem po nej jazdit nech sa mi ozve do posty. este by sa dali dohodit aj neake napravy z banskych vozikov.
ak ma niekto seriozny zaujem po nej jazdit nech sa mi ozve do posty. este by sa dali dohodit aj neake napravy z banskych vozikov.
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/916313/
*O úzkokolejku se zajímá dopravce z Brna, vlaky se na ni možná vrátí v létě*
Zdroj: https://www.idnes.cz/ceske-budejovice/zpravy/uzkokolejka-jindrichuv-hradec-novy-dopravce-gepard-express.A230214_708724_budejovice-zpravy_tok
** Už v létě by se na tratě jindřichohradecké úzkokolejky mohly vrátit vlaky. Jihočeskému hejtmanství se přihlásil dopravce, který chce obnovit jízdy pro turisty na této historické trati.**
Zdroj: https://www.idnes.cz/ceske-budejovice/zpravy/uzkokolejka-jindrichuv-hradec-novy-dopravce-gepard-express.A230214_708724_budejovice-zpravy_tok
** Už v létě by se na tratě jindřichohradecké úzkokolejky mohly vrátit vlaky. Jihočeskému hejtmanství se přihlásil dopravce, který chce obnovit jízdy pro turisty na této historické trati.**
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/913936/
Projekt cyklostezky Heřmanička na Frýdlantsku se opět posunul blíž k realizaci. Tu dosud brzdil územní plán Frýdlantu, podle kterého nemohla cyklostezka v tělese bývalé úzkokolejné tratě z Frýdlantu do Heřmanic vzniknout.
Zdroj: https://www.idnes.cz/liberec/zpravy/cyklostezka-hermanicka-uzkokolejna-trat-uzkokolejka.A230106_124729_liberec-zpravy_jape
Zdroj: https://www.idnes.cz/liberec/zpravy/cyklostezka-hermanicka-uzkokolejna-trat-uzkokolejka.A230106_124729_liberec-zpravy_jape
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/912868/
*Zaujímate sa o históriu? Nová kniha vám predstaví príbeh jedinej lesnej železnice na hornom Spiši...*
**V medzivojnovom období predstavovala táto lesná železnica zo Spiškej Belej do Lendaku významný lesnícky dopravný prostriedok na hornom Spiši. Bola vtedy nesmierne dôležitá nielen z hospodárskej, ale aj z technickej stránky.**
ČÍTAJTE VIAC:
https://plnielanu.zoznam.sk/kniha-o-historii-spisskej-lesnej-zeleznice/
**V medzivojnovom období predstavovala táto lesná železnica zo Spiškej Belej do Lendaku významný lesnícky dopravný prostriedok na hornom Spiši. Bola vtedy nesmierne dôležitá nielen z hospodárskej, ale aj z technickej stránky.**
ČÍTAJTE VIAC:
https://plnielanu.zoznam.sk/kniha-o-historii-spisskej-lesnej-zeleznice/
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/912115/
Pane Bože. Také pojazdné skleníky čo najrýchlejšie do klepeta Fuchsa! To sa mi snáď len zdá...?
MiroD: Ale pravdaže oni to pod deklom nemôžu mať ok... Oni sú akurát tak schopný naťahať tam všetko možné, pomaly z celého sveta by niečo 760 chceli ale to, že im hlavná štreka zhnila to je akože nič... Stačí, keď vidím aj tie vykuchané Balm-ú-čka... No čistokrvnejších hrajkárov som ešte nevidel...
MiroD: Ale pravdaže oni to pod deklom nemôžu mať ok... Oni sú akurát tak schopný naťahať tam všetko možné, pomaly z celého sveta by niečo 760 chceli ale to, že im hlavná štreka zhnila to je akože nič... Stačí, keď vidím aj tie vykuchané Balm-ú-čka... No čistokrvnejších hrajkárov som ešte nevidel...
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/898908/










