Zážitkové vlaky v Banskobystrickom kraji štartujú tretiu sezónu

16.6.2021 8:00 KOCR Banskobystrický kraj Turizmus

Zážitkové vlaky v Banskobystrickom kraji štartujú tretiu sezónu

Vlaková sezóna v Banskobystrickom kraji pokračuje už tretie leto. Po úspešnej prvej sezóne, kedy koľajnice kraja brázdil Horehronský expres, pribudli o rok neskôr ďalšie historické expresy - Banícky a Zbojnícky. Vlaková rodinka sa rozrastie aj túto sezónu. Po unikátnej trati plnej železničných stavieb prevezie pasažierov aj zážitkový vlak, ktorý dostal meno Expres 34 tunelov.

Historické zážitkové vlaky budú voziť už tretiu sezónu pasažierov na tie najkrajšie miesta kraja Za horami, za dolami. Počas uplynulých dvoch sezón Horehronský, Banícky a Zbojnícky expres previezli takmer 5 200  cestujúcich. „Naše zážitkové historické vlaky ľudí bavia, nie len preto, že umožňujú spoznávať krásne kúty Banskobystrického kraja ale aj preto, lebo historické vláčiky sú jednoducho zážitok sami o sebe. A keď jazdu spríjemňujú zbojníci, hámorníci, klauni alebo permoníci, tak zážitok z jazdy je dokonalý“ uviedla Eva Macuľová z Krajskej organizácie cestovného ruchu /KOCR/ Banskobystrický kraj Turizmus, ktorá projekt zážitkových vlakov zastrešuje.

Na začiatku historických vláčikov v kraji bol Horehronský expres, ktorý si okamžite získal svojich fanúšikov. Aj preto Banskobystrický kraj tento vlak doplnil  ďalšiu sezónu o Zbojnícky expres s cieľovou stanicou v Tisovci. Trojicu zážitkových vlakov v kraji v roku 2020  uzavrel Banícky expres, ktorý premáva na trase Zvolen – Banská Štiavnica – Kremnica. Pasažieri majú možnosť historickým vláčikom absolvovať známu Trať mládeže medzi Hronskou Dúbravou a Banskou Štiavnicou, ktorú v roku 1949 za 18 mesiacov vybudovalo viac ako 40 000 brigádnikov. Smerom do Kremnice pasažierov zasa rozptýli množstvo tunelov trate s označením 171. Okrem železničnej architektúry na trase pútajú pozornosť pasažierov aj herci, ktorí predstavujú lokálne postavičky typické pre región. Za Banskú Štiavnicu to je štiavnický fenomén Náco, ktorý stelesňuje dobromyseľného a veselého baníka. Zástupcom Kremnice je Alojz Atkáry, slávny cukrár, ktorý žil na pomedzí 19. a 20. storočia a vymyslel jedinečnú cukrovinku Kremnický krumpeľ.

Už druhú sezónu bude medzi Breznom a Tisovcom premávať aj Zbojnícky expres. Špecifikom trate je aj dlhý tunel a dva historické viadukty, vďaka ktorým vlaky prekonávajú strmé doliny. Aj vďaka nim zažijú cestujúci nádhernú vyhliadkovú jazdu. Jazdu Zbojníckym expresom zatraktívňujú zbojnícke legendy z minulosti, ktoré ožívajú vďaka hercom. Mladé talenty počas celej jazdy interaktívnou formou približujú život vychýrených tisovských zbojníkov Jakuba Surovca a Tomáša Greguša. Na tejto trase premáva aj parná Zubačka. Na svete je dnes už iba päť miest s fungujúcou zubačkovou technológiou a klasickým rozchodom koľajníc. O jej zachovanie a prevádzku sa zaslúžilo občianske združenie Zubačka, ktoré má v ponuke pre letných návštevníkov aj jazdy vyše 100-ročnou parnou zubačkou z Tisovca cez sedlo Zbojská.

Horehronský expres tradične prepojí Brezno s južnou časťou Slovenského raja. Táto trasa je plná technických unikátov ako Telgártska slučka, či ikonický Chmarošský viadukt. Vo vlaku svoje príbehy rozpovedia hámorníci, ako symbol hámorníckej histórie regiónu.

Novinkou  sezóny 2021 je Expres 34 tunelov. Ako už jeho názov napovedá,  tento historický vláčik prejde počas svojej jazdy cez 34 tunelov. Smeruje z Banskej Bystrice cez Harmanec do Kremnice a späť cez Hronskú Dúbravu a Zvolen a končí v Banskej Bystrici. Trať medzi Bystricou a Hornou Štubňou nesie názov Trať SNP a o jej unikátnostiach, ako aj o jedinečných príbehoch, ktoré sa udiali na trase medzi Kremnicou a Zvolenom sa pasažieri dozvedia aj vďaka odborníkovi na historické vlaky, ktorý ich bude vo vlaku sprevádzať.

Lístky na všetky historické zážitkové vlaky sú už v predaji online na destinačnom webe Banskobystrického kraja www.zahoramizadolami.sk.  Eva Macuľová z Krajskej organizácie cestovného ruchu Banskobystrický kraj Turizmus uviedla: „Odporúčam si kúpiť lístok čo najskôr, pretože o jazdy historickými vlakmi je veľký záujem. Spolu vypravíme túto sezónu 15 jázd, kapacita vláčikov je len od 48 do 150 osôb.“

Projekt historických vlakov aj túto sezónu podporuje Banskobystrický samosprávny kraj sumou takmer 46 tisíc eur. „Historické zážitkové vlaky sú kľúčovým turistickým produktom Banskobystrického kraja“ uviedol Ján Lunter, predseda Banskobystrického samosprávneho kraja. „Teší nás, že ľudia si vlaky obľúbili, som si istý, že tak, ako tomu bolo po minulé roky,  aj tento rok budú všetky jazdy rýchlo vypredané a pasažieri tak budú môcť vďaka našim vlakom objavovať krásne kúty Banskobystrického kraja“ doplnil Ján Lunter.

Petra Šuhajdová z KOCR Banskobystrický kraj Turizmus uviedla, že na projekte zážitkových vlakov v Banskobystrickom kraji spolupracuje veľmi veľa pozitívne naladených ľudí. „Rada by som spomenula kluby a združenia, ktoré sa o historické vláčiky starajú naozaj s láskou a s ktorými sa nám veľmi dobre spolupracuje. Sú to OZ VLAKY.NET, OZ Zubačka, Klub historickej technicky pri rušňovom depe Zvolen,  OZ Spoločnosť Považskej Dráhy, Spolok výhrevne Vrútky, Čiernohronská železnica, Železničné múzeum Bratislava a v neposlednom rade majú zásluhu na realizácii tohto projektu aj naše partnerské oblastné organizácie cestovného ruchu Región Štiavnica, Stredné Slovensko, Horehronie a Gemer. Za ústretovosť patrí vďaka aj spoločnosti ŽSR.“


 

Termíny jázd historických zážitkových vlakov a plánované nasadenie historických vozidiel

Cestovný poriadok Horehronského expresu

Cestovné lístky na Horehronský expres si môžete zakúpiť na tejto stránke.

Cestovný poriadok Baníckeho expresu

Cestovné lístky na Banícky expres si môžete zakúpiť na tejto stránke.

Cestovný poriadok Zbojníckeho expresu

Cestovné lístky na Zbojnícky expres si môžete zakúpiť na tejto stránke.

Cestovný poriadok Expresu 34 tunelov

Cestovné lístky na Expres 34 tunelov si môžete zakúpiť na tejto stránke.

Cestovný poriadok Horehronského expresu Špeciál

Cestovné lístky na Horehronský expres špeciál si môžete zakúpiť na tejto stránke.

Súvisiace trate

Súvisiace odkazy