Nová železniční expozice na střední Moravě slavnostně otevřena

17.5.2014 8:00 Stanislav Plachý

Nová železniční expozice na střední Moravě slavnostně otevřena

V první letošní květnovou sobotu rozběhlo město Kroměříž svůj projekt „Technické památky Kroměříže a okolí“. Jeho cílem je zvýšení turistického ruchu a zatraktivnění místních skvostů a technických památek, které zůstávaly dlouhou dobu v ústraní a čekaly na své znovuobjevení. Do této akce se zapojila také Kroměřížská dráha o. s., jež už delší dobu s městem spolupracuje na pořádání jízd zvláštních vlaků.

 

 

 

Mezi desítku velkých lákadel Hanáckých Athén patří:

1.      Protiatomový kryt
2.      Hvězdárna
3.      Foucaultovo kyvadlo
4.      Biskupská mincovna


Plakát zvoucí na projížďku po technických zajímavostech © Stanislav Plachý

Turisté si mohou při návštěvě depa a točny na vlakovém nádraží prohlédnou zcela novou železniční expozici, která otevřela své brány v sobotu 3. května 2014, krátce po 9. hodině.


Slavnostní zahájení © Jitka CL

Slavnostnímu otevření předcházela malá scénka sehraná ochotníky v dobových kostýmech. Od půl deváté, kdy začaly vyhrávat slavnostní fanfáry, se v prostorách vedle staniční budovy kroměřížského nádraží začali shlukovat zvědaví návštěvníci, ke kterým zcela bez ohlášení začal promlouvat dobový zaměstnanec státních drah. Po krátkém představení „Prvního Československého výukového střediska pro železniční zaměstnance“ dorazil také Vrchní rada státních drah Ing. Josef Němec se svou chotí, který přihlížející publikum přivítal krátkým proslovem. Poté došlo na slavnostní přestřižení pásky, kterou bylo malé železniční muzeum otevřeno.


Slavnostní zahájení © Stanislav Domanský

U vstupu nechyběla také prostá děvečka s ošatkou s chlebem a solí. Zazněla slavnostní střelba v podání kroměřížských ostrostřelců a první návštěvníci se mohli spolu s vrchním radou státních drah podívat do nových muzejních prostorů. Pro příchozí byly přichystány perníčky a pamětní jízdenka.


Slavnostní zahájení © Aleš Krška

Muzejní expozice se rozkládá ve dvou místnostech. Nachází se zde přehledná historie mapující rozvoj železniční dopravy v letech 1825 – 1888, doplněná o mapky a různé projekty, mezi kterými nechybí ani koněspřežná železnice projektovaná mezi Hulínem a Kroměříží. Dalším lákadlem je funkční staniční elektromechanické zabezpečovací zařízení z Moravských Bránic, které sloužilo svému účelu do roku 2010. Na tomto znovuoživeném zařízení si může každý z návštěvníků vyzkoušet práci výpravčího či signalisty v simulovaném provozu. To vše za odborného dozoru s výkladem. Nechybí ani osobní pokladna s kompostérem a termionem na výdej jízdenek, funkční telegraf a různé předměty a artefakty z železničního provozu.


Momentka z otevření muzea © Stanislav Plachý

Při loňských oslavách 130 let železnice Kroměřížsku se velmi osvědčila spolupráce se sdružením historické dopravní techniky Prostějov a jejich autobusem Škodou ŠL11 z roku 1978. Historický autobus vyjel i letos po linkách MHD v Kroměříži a rozhodně svou obsazeností nezklamal. Dva spoje zavítaly také k větrnému mlýnu do Velkých Těšan.
 

Velké Těšany - větrný mlýn © Aleš Krška
 
Během celého dne se mohli návštěvníci podívat do areálu lokomotivního depa a jeho zázemí, kde se mohli seznámit jak s historickou točnou, tak současným provozem. Nechyběla také prohlídka pod motorovým vozem řady 810.
 

Exkurze v depu s odborným výkladem © Stanislav Plachý
 
Okolo 15. hodiny byla připravena ukázka práce posunovačů na motorových soupravách odstavených na 15. koleji. Pro odvážlivce byla přichystána i přilba a montérky. Každý si tak mohl zkusit pod odborným dohledem spojit a rozpojit soupravu vlaku.
 

Ukázka spojování vlakové soupravy © Stanislav Plachý
 
I přes nelichotivou předpověď a ranní rozmary počasí, doprovázené poprcháváním, dorazilo na zahájení provozu a první prohlídku železniční výstavy více jak 300 lidí. Občerstvení v průběhu dne zajišťoval pivovar Černý orel.
 

Plakát zvoucí k návštěvě expozice © Stanislav Plachý
 
Železniční muzeum Kroměřížské dráhy bude veřejnosti otevřeno i další víkendové dny až do začátku měsíce října. Podrobnosti o otevírací době muzea naleznete na webu provozovatele. Na sám závěr připojuji jako bonus video z akce.
 
Úvodní snímek: Slavnostní zahájení © Jitka CL

Galéria

Súvisiace odkazy