Z centra Mníchova povedie na letisko magnetická rýchlodráha

10.5.2006 10:03 Rado Mlýnek Zdroj: Korzár

Z centra Mníchova povedie na letisko magnetická rýchlodráha

Mníchovské letisko F.J.Straussa, ktoré je druhým najväcším letiskom v Nemecku (po letisku vo Frankfurte), zaznamenáva v ostatných rokoch rapídny nárast cestujúcich. V roku 2004 prešlo letiskom 26,8 milióna cestujúcich, cím sa letisko zaradilo na 33. miesto na svete. Experti predpokladajú, že tento pocet sa do roku 2015 takmer zdvojnásobí, a to na 50 miliónov cestujúcich za rok.

Letisko je od centra Mníchova vzdialené približne 40 kilometrov a v súcasnosti sa nan možno dostat bud autom alebo predmestskou železnicou (S-Bahn). Úsek dialnice A9 medzi mestom a odbockou na letisko patrí však už dnes medzi najzataženejšie dialnicné úseky v Európe. Denne prejde týmto úsekom okolo 135 000 vozidiel, co je temer 50 miliónov vozidiel za rok. Odbremenit individuálnu dopravu na letisko by mala plánovaná magnetická rýchlodráha Transrapid. Systém Transrapid, ktorý vyvinula nemecká spolocnost Thyssenkrupp, pozostáva z o špeciálnej trate s magnetickými cievkami, po ktorej bezdotykovo jazdia (doslova sa vznášajú) vlakové súpravy. Magnetickým polom vytvárané sily slúžia na nadnášanie vlaku i na jeho dopredný pohyb. Takáto Nemeckom postavená magnetická rýchlodráha už funguje v Cíne, kde spája strede velkomesta Šanghaj s medzinárodným letiskom Pudong (tým prešlo v roku 2004 vyše 21 miliónov cestujúcich.

Nová mníchovská rýchlodráha Transrapid bude mat celkovú dlžku 37,4 km a bude spájat hlavnú stanicu s tzv. fórom mníchovského letiska (to je priestor medzi terminálmi 1 a 2). Približne polovica celej trasy (18,7 km) povedie popri dialnici. Na trase budú tri tunely s celkovou dlžkou 8,7 kilometra. Na dlžke 6,2 kilometra bude trasa vyvýšená nad terénom a povedie na vysokých pylónoch. Pozdlž dialnice bude Transrapid jazdit rýchlostou až 350 km/h, vnútri mestskej zástavby bude rýchlost 250 km/h. Doba jazdy medzi mníchovskou hlavnou stanicou a letiskom bude približne desat minút (dnes trvá cesta dráhou S-Bahn približne 40 minút). Štyri súpravy budú na tejto trase jazdit v desatminútovom takte, a to od piatej ráno do jedenástej v noci. Okrem vysokej rýchlosti je velkou výhodou Transrapidu aj jeho velmi nízka hlucnost, pretože vlakové súpravy sa pohybujú na vzduchovej poduške medzi vodiacimi prvkami na spodnej strane voznov a kolajami s vloženými magnetickými cievkami. V súcasnosti prebiehajú schvalovacie konania, potrebné k zacatiu výstavby trasy. Udelenie stavebného povolenia sa ocakáva v tomto roku. Hned po tomto udelkení by sa malo zacat s výstavbou trasy a staníc, pricom celá trat by mala byt hotová v roku 2009. V spomenutom fóre mníchovského letiska je už dnes vystavený jeden vozen Transrapidu, v ktorom je informacné centrum, informujúce návštevníkov o všetkých aspektoch výstavby novej magnetickej rýchlodráhy. Po ukoncení skúšobnej prevádzky by sa pravidelná doprava na novej trase Transrapid medzi hlavnou mníchovskou stanicou a letiskom F. J. Straussa mala zacat v roku 2010.