ŽSR plánujú už tretiu súťaž na úsek Piešťany-Nové Mesto n.V.

7.11.2005 10:27 -po- Zdroj: SITA

ŽSR plánujú už tretiu súťaž na úsek Piešťany-Nové Mesto n.V.

Po tom, ako Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) zrušili druhú súťaž na výkon stavebného dozoru pre modernizačné práce na traťovom úseku Piešťany - Nové Mesto nad Váhom, museli zrušiť aj druhú súťaž na výber zhotoviteľa samotných prác. Žiaden z uchádzačov o výkon modernizačných prác nesplnil tendrové podmienky, vysvetlila pre agentúru SITA hovorkyňa ŽSR Nela Blašková.

 Prvú súťaž na práce na úseku Piešťany - Nové Mesto n.V. vyhlásili ŽSR v januári tohto roka. Museli ju však zrušiť na základe rozhodnutia Úradu pre verejné obstarávanie, a preto vyhlásili druhú súťaž v júni. Podobný priebeh mali aj súťaže na výkon stavebného dozoru, keď prvú súťaž z marca tohto roka musela spoločnosť zrušiť na základe nariadenia Úradu pre verejné obstarávanie a druhú súťaž z júla pre nesplnenie tendrových podmienok uchádzačmi.

ŽSR preto plánujú v novembri 2005 vyhlásiť novú, v poradí už tretiu, súťaž na zhotoviteľa modernizačných prác. Modernizácia uvedeného 19,98-kilometrového úseku sa podľa pôvodných plánov mala začať v druhej polovici tohto roka, vzhľadom na zrušené súťaže na stavebný dozor, ako aj na zhotoviteľa modernizačných prác, sa tento termín pravdepodobne nedodrží. "Zhotoviteľ by mal byť známy do konca roka, preto predpokladáme, že práce sa začnú budúci rok," povedal riaditeľ odboru zahraničnej pomoci ŽSR Miroslav Matúšek. Ukončenie prác ŽSR plánujú na rok 2008.

Predpokladaná hodnota zákazky sa pohybuje na úrovni 3,426 mld. Sk bez dane z pridanej hodnoty, pričom financie budú pochádzať jednak zo štátneho rozpočtu, ako aj z prostriedkov Kohézneho fondu Európskej únie (EÚ). "Zrušené súťaže a následné posunutie začiatku prác neovplyvnia sľúbený prísun financií z EÚ," skonštatoval Matúšek s tým, že zástupcovia Európskej komisie veľmi pozorne kontrolujú celý priebeh čerpania prostriedkov z EÚ. "Podmienky sú veľmi prísne a je lepšie súťaž zrušiť a vyhlásiť novú, ako niektorú z nich nedodržať a následne tak prísť o významnú podporu z únie," podčiarkol Matúšek. Zároveň dodal, že celý proces od prípravy súťažných podmienok cez priebeh súťaže a čerpanie prostriedkov až po definitívne ukončenie projektu spadá aj pod kontrolu rezortu financií, ministerstva dopravy a Najvyššieho kontrolného úradu SR. Komplikácie pri súťaži spôsobuje podľa neho aj súčasné znenie zákona o verejnom obstarávaní, v ktorom sú ustanovené dlhé lehoty v rámci tendrov.

Trať určená na modernizáciu je súčasťou približne 53-kilometrového úseku Trnava - Nové Mesto nad Váhom, ktorý predstavuje jeden z úsekov V. železničného eurokoridoru prechádzajúceho cez Slovensko.

Súvisiace trate