Namísto silnice sledoval mobilní telefon, fotil se se spolujezdci a natáčel videa na sociální sítě. Výsledkem chování mladého řidiče je srážka na přejezdu s vlakem, následný požár automobilu a především jeden mrtvý a tři zranění. Tento hrozivý scénář je tentokrát pouze simulovanou situací v rámci preventivní kampaně k Mezinárodnímu dni bezpečnosti na železničních přejezdech ILCAD 2021, stává se ale i v reálném životě. Proto se letošní téma bezpečnostně preventivní akce Nepozornost zabíjí! Správa železnic rozhodla směřovat právě na mladé řidiče.

„Na železnici se ročně střetne s vlakem zhruba 45 osob mladších 26 let, většina zraněním podlehne. Jedním z nejčastějších důvodů, proč k těmto nehodám dochází, je právě nedostatečná pozornost, u mladých lidí často vyvolaná používáním mobilního telefonu a jinou osobní elektronikou,“ vysvětluje generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda a dodává: „I kdyby tato preventivní kampaň zachránila byť jen jediný život, má smysl.“

Stav k 31. 5. 2021

ILCAD (International Level Crossing Awareness Day) vznikl v roce 2009 z iniciativy Mezinárodní železniční unie UIC. Správa železnic chce svou každoroční účastí na této celosvětové bezpečnostní akci upozornit všechny řidiče na správné chování na železničních přejezdech.

Smyslem celé kampaně je minimalizovat nehody s fatálními důsledky. Střetu s autem nebo jinou překážkou na přejezdu totiž strojvedoucí nemá šanci zabránit. Například rychlík jedoucí na koridoru rychlostí 160 km/h po spuštění všech brzdových systémů ujede až do úplného zastavení dalších 1600 metrů. Pokud se řidič rozhodne nerespektovat výstražné zařízení přejezdu a pokusí se projet těsně před přijíždějícím vlakem, nedává strojvedoucímu fakticky žádnou možnost zastavit před blížícím se nebezpečím a srážku odvrátit.

Správa železnic investuje do modernizace a zvýšení zabezpečení železničních přejezdů částky přesahující miliardu korun ročně, což se projevuje i v počtu nehod na přejezdech. V loňském roce došlo k 143 střetnutím, což je o 22 méně než v předchozím roce a nejméně od vzniku Správy železnic v roce 2003. Za drtivou většinou případů stojí právě řidiči osobních automobilů.

Stav k 31. 5. 2021

V letošním roce Správa železnic rekonstruuje na 200 přejezdů za téměř 2 miliardy korun. Na velké části z nich přitom dojde ke zvýšení zabezpečení. Celkem 40 křížení tak získá ke stávající světelné signalizaci také závory. Ty se budou instalovat i na dalších 30 místech, která jsou dosud zabezpečena pouze výstražnými kříži.

Například v Praze a Středočeském kraji se letos doplní závory na dalších dvanáct úrovňových křížení. Rekonstrukce už proběhla na přejezdu P5735 ve Staré Huti, který byl dosud vybaven pouze výstražnými kříži a na přejezdu P35 ve Stochově, kde se závory doplnily ke světelné signalizaci. Vyšší zabezpečení se závorami letos získá například také přejezd P2236 v Hostivici, kde v uplynulých letech došlo ke čtyřem nehodám, nebo přejezd P2659 v Praze-Čakovicích, na kterém bourali dva řidiči.

Celú tlačovú správu nájdete na tomto odkaze.