Deň železnice v Humennom opäť poteší vlakových nadšencov

29.8.2019 16:00 Tomáš Kováč Zdroj: ZSSK - tlačová správa

Deň železnice v Humennom opäť poteší vlakových nadšencov

Posledný deň letných prázdnin si znovu prídu na svoje všetci železniční nadšenci. Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) v spolupráci s Podvihorlatským železničným spolkom 1.9. počas Dňa železnice už po siedmy raz sprístupní rušňové depo v Humennom. Na návštevníkov a ich fotoaparáty čakajú historické i súčasné rušne, vozne, vlakové súpravy či obľúbené modelové koľajiská. Najnovším vozidlám budú v humenskom depe sekundovať tie historické, napríklad rušeň sergej alebo legendárny motorák „Stakčínska strela“.

Novinkou tohtoročného Dňa železnice bude unikátna výstava združenia JSS Iron Art so sochami a motorkami vyrobenými z použitých autosúčiastok. Premiérovo sa predstaví tiež špeciálne bojovo upravené auto.

Rušeň sergej (označenie T 679.1312) bol vyrobený v ukrajinskom Lugansku v roku 1971. Spočiatku ťahal nákladné vlaky v ťažkom teréne medzi Zvolenom a Vrútkami a na Horehroní pri Čremošnom. Charakteristický dunivý zvuk motora týmto strojom vyslúžil prezývku bubon tajgy. Má za sebou aj filmovú kariéru – filmári si sergeja požičali do snímky Peacemaker (1997) s Georgeom Clooneym a Nicole Kidman. Rušeň je vo filme zelený, dnes má však opäť svoj pôvodný červený náter. Od poslednej jazdy v máji 2000 je súčasťou zbierky Železničného múzea SR. Od soboty (31.8.) bude v Humennom v opatere aktivistov z Podvihorlatského železničného spolku.


Posledný deň letných prázdnin si znovu prídu na svoje všetci železniční nadšenci

Unikátny motorový vozeň „Stakčínska strela“ je symbolom regionálnej železničnej dopravy na území Čiech a Slovenska takmer 40 rokov. Vyrábal sa od roku 1976. Exponát v Humennom je najstarší sériovo vyrábaný kus zo série vyše 650 kusov povestných osemtodesiatok, ktoré vstúpili do dejín hromadnej železničnej dopravy. V čase nasadenia vlak spôsobil malú revolúciu, najmä pre technické vymoženosti ako pneumatické posuvné dvere či automatická prevodovka. Hoci „Strela“ už dnes v riadnej prevádzke nejazdí, iných 15 vozňov tohto typu sa ešte občas objaví ako záloha.

Čo všetko ešte návštevníkov na humenskom Dni železnice čaká?

  • Výstava a prehliadka rušňov osobnej aj nákladnej dopravy,
  • klimatizovaný vozeň Bmpz – najnovší vozeň vo flotile ZSSK,
  • ukážka železničnej, hasičskej a policajnej techniky,
  • program pre deti: vozenie na posunovacom rušni na baterky, maľovanie vláčikov, premietanie videa v nákladnom vozni,
  • železničné a letecké modely,
  • unikátne „porschelino“– auto, ktoré jazdí po koľajniciach.
     


Do depa sa možno dostať aj cestným vláčikom

Rušňové depo bude v nedeľu otvorené pre verejnosť od 09:00 do 17:00. Dostať sa sem možno kyvadlovou dopravou z centra Humenného každú celú hodinu, prípadne cestným vláčikom, ktorý bude premávať do depa z Námestia slobody.

O Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK)

ZSSK zabezpečuje osobnú železničnú dopravu na Slovensku. Stopercentným akcionárom ZSSK je Slovenská republika prostredníctvom Ministerstva dopravy a výstavby SR, ktorá si zmluvne objednáva a platí služby vo verejnom záujme v osobnej železničnej doprave. Prioritnú časť majetku tvoria železničné koľajové vozidlá (rušne, vozne, vlakové súpravy). Spoločnosť vznikla v roku 2005 a je jedným z troch nástupníckych podnikov jednotných železníc (popri Železniciach SR a Železničnej spoločnosti Cargo Slovakia). ZSSK od 9. júna 2019 realizuje priemerne 1 528 vlakov denne, z toho 230 diaľkových vlakov a 1 298 regionálnych a prímestských spojov. Zastavuje v 722 staniciach a zastávkach, jazdí na linkách po 2935 kilometroch tratí na Slovensku.

Úvodná snímka: ZSSK opäť sprístupní depo v Humennom

Súvisiace odkazy