Jak mne věrnost Českým drahám vyhnala na výlet

» Návrat

Pridané: 31.1.2018 8:00
Autor: Helmut Böhme, nick: » wxdf

Jak mne věrnost Českým drahám vyhnala na výlet Protože mně České dráhy oznámily, že mi na konci ledna roku 2018 propadnou body z jejich věrnostního programu, uplatnil jsem 300 bodů při nákupu skupinové víkendové jízdenky, i když jsem jel jenom sám. Za jednodenní celosiťovou jízdenku pro jednoho bych totiž musel obětovat bodů 350. Trochu divné, ale je to prostě tak. A 21. ledna jsem se vydal na cesty, zprvu s nejasným cílem.

 

 

 

Přemýšlel jsem, co přesně v tu neděli podniknu. Jet na východ a večer, kdy kdekdo cestuje v přeplněných vlacích do roboty anebo školy, zase zpět, to by asi nebyl dobrý nápad. Tak jsem se raději vydal do jižních Čech. Nejprve do Prahy s Flixbusem, abych měl celý den před sebou. Ten mne i další cestující v Drážďanech překvapil tím, že jel až na konec nádražní haly a zůstal tam 15 minut stát. Potom se otočil, přijel k nám a řidič nám vynadal, proč jsme k autobusu nepřišli, jak očekával. Ale i ostatní stáli před jejích kanceláří, odkud jsem už mnohokrát odjížděl. Když jsem později poslal firmě dotaz, zda zastávku přeložili, přišla mi z Berlína nekompetentní odpověď, že sami nevědí, kde má jejich autobus zastavovat. Nicméně na hlavní nádraží v Praze jsem dorazil včas. Odtud jsem pokračoval v 5:33 hod Západním expresem do Plzně, kde jsem na hlavním nádraží trochu fotil:


Elektrická lokomotiva z „mého“ vlaku odstoupila a motorová jej převezme


Nějaký „kočkopes“ do Mladotic


Zatímco vpravo odjíždí vlak do Železné Rudy, vlevo přijíždí „Pendolino“ z Chebu


Druhý zprava je Rx, ale stěží jde o „vlak vyšší kvality“, když je sestaven z „béček“

V 8:06 hod. jsem pokračoval brněnským rychlíkem do Českých Budějovic. Cesta proběhla v pohodě, jenom v nějaké výhybně jsme museli čekat na protijedoucí rychlík, čímž jsme nabrali 7 minut zpoždění. V Číčenicích jsem zachytil poctivě na nás čekající spoj GWTR. Pobavila mne dívka, která marně tlačila tlačítko na pravé straně, protože si neuvědomila, že je třeba nastoupit z nástupišti vlevo.


Číčenice

Z Českých Budějovic jsem odjel mezinárodním osobákem Vltava Dunaj, který na nás v podobě vratné soupravy ÖBB počkal. Mým dalším postupným cílem byla stanice Rybník, ale ještě před jeho dosažením, jsem zachytil předchozí zastávku Bujanov, resp. u ní zřízené muzeum koněspřežní železnice, přístupné o víkendech od května do října.


Bujanov

Z Rybníku jsem si chtěl zajet do Lipna nad Vltavou, což by mělo být jednoduché, ale není. Když se podíváte do jízdního řádu přípojné tratě číslo 195, zjistíte hrubou nepřístojnost – vlak z Lipna dorazí totiž několik minut po odjezdu vlaku do Lince a naopak do Lipna odjede několik minut před příjezdem vlaku z Lince. Přitom vlak stojí v Lipně 29 min a proto není důvod ty přípoje nezajistit. Má takový holý nesmysl sloužit k tomu, aby lidi z vlaku vyháněl a tak vytvořil důvod osobní dopravu už neobjednávat?


Rybník

Ale pokochejme se raději cestou Regionovou, jak jsem ji zachytil na video. Hustě sněžilo, koleje ani nebyly vidět a z podvozků vycházely podivné zvuky. Proto pak strojvůdce v Lipně nedůvěřivě obcházel svoje vozidlo.


Lipno nad Vltavou

Ve 12:14 hod. jsem se vydal na zpáteční cestu a z Rybníku pokračoval Jižním expresem až do Prahy-Holešovic. Tam mají nějaký problém, protože je uzavřena část nástupiště a přerušena přilehlá kolej, a tak musela lokomotiva od „mého“ vlaku čekat, než se souprava zase vydá na cestu zpět do Českých Budějovic, než mohla odjet sama.


Praha-Holešovice

Ještě jsem tam zachytil míjející se spoje městské linky S41 Hostivař – Roztoky u Prahy a zpět v podání různobarevných orchestrionů.


Městská linka

Holešovické nádraží jsem opustil vlakem EC, jímž jsem jel do Děčína a odtud pak obvyklým způsobem domů do Drážďan. Na děčínském hlavním nádraží momentálně potěší šotouše nasazení motorových lokomotiv. Já jsem tam (vzhledem ke světelným podmínkám už nevalně) zvěčnil stroj 754.060, ve společnosti Regionovy do Ústí nad Labem-Střekova.


Děčín hl.n.

Výlet, na který mne „vyhnal“ věrnostní program Českých drah, se docela povedl. Více fotografií z jeho průběhu najdete v mé veřejné galerii.

Přepracoval PhDr. Zbyněk Zlinský

Helmut Böhme
Diskusia

Pozn.: Názory diskutujúcich sa nemusia zhodovať s názormi VLAKY.NET.

Ak chceš pridať diskusný príspevok, musíš byť prihlásený.

» Pridaj diskusný príspevok s obrázkom

Príspevky: 13         Výpis:    
» nk8215 Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 14 2.2.2018 10:40
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Jak mne věrnost Českým drahám vyhnala na výlet

wxdf: S tím Flixbusem jsem dopadl stejně, ne-li vlastně ještě hůř, když jsem z nich chtěl dostat odpověď, proč zrušili zastavování v Ústí nad Labem. Z FB mě odkázali na jejich kontaktní formulář, ovšem odpovědi jsem se nedočkal ani odtamtud. Nejdřív jsem si myslel, jestli problém nebude v tom omezení, co v Německu platí - že dálkové autobusy smějí prodávat jízdenky jen na spojení, která buď vlakem trvají déle než hodinu (nedávno proběhla zpráva o tom, že právě Flixbus s velkou slávou obnovuje spojení (Dresden? -) Chemnitz, protože vlakem to od aktuální změny JŘ bude trvat přesně 61 minut), případně u nichž vzdálenost obou měst činí více než 50 km. To trasa z Drážďan do Ústí po dálnici sotva splňuje… jenže proč se potom nedají koupit lístky ÚAN Florenc - DD Neustadt, kdežto k Hbf do Bayrische Straße je vše v pořádku?

» hank Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 41 1.2.2018 22:38
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Jak mne věrnost Českým drahám vyhnala na výlet

Zbyněk: Já nepochybuju, že to víte, já jsem tím jen chtěl říct, že kraj i "dráha" se k ní chovají celou tu dobu pořád stejně - jako k něčemu nepotřebnému a obtížnému, co by bylo určeno na odstřel, kdyby někdo iiný nerozhodl jinak...

» Zbyněk Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
ČLEN REDAKCIE
Príspevky: 43 071 1.2.2018 22:01
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Ta reelektrizace lipenky ...

To já všechno vím a nic nenamítám. Kritizoval jsem naopak honění motoráků pod dráty.

» hank Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 41 1.2.2018 20:02
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Jak mne věrnost Českým drahám vyhnala na výlet

Zbyněk 31.1.2018 8:12: Ta reelektrizace lipenky byla vyhodnocena jako nejlevnější způsob zajištění napájení trakce IV. koridoru v úseku od Kaplice na jih. Využilo se přitom trafostanice u lipenské elektrárny. Lipenka byla v roce 1997 na tom slavném Římanově seznamu tratí určených k likvidaci a nebýt koridorizace, možná už by ani neexistovala...

» Dominik.HK Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
ČLEN REDAKCIE
Príspevky: 1 096 31.1.2018 23:02
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Jak mne věrnost Českým drahám vyhnala na výlet

libcha: V zájmu kraje by mělo být natáhnout do VHD co nejvíce cestujících, což znamená i lidi z okolních krajů a zemí. Proč asi má IDS JMK zóny v okolních krajích, neřkuli na Slovensku a v Rakousku (Laa a. d. Thaya)? V případě Lipna by šlo natáhnout Rakušany, aby jezdili vlakem. Jenže to by vedle přípoje vyžadovalo ještě marketing a nějaký tarif - jeho příkladem budiž intregrované jízdenky na pomezí Saska + Bavorska, Česka a Polska - jejich účelem je natáhnout turisty především do Saska (proto jsou pro Čechy tak levné).

» wxdf Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 429 31.1.2018 15:17
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
Vždyt'' křížování a obojsměrné přípoje v Rybníku bylo

Viz diskuse na https://www.k-report.net/presmerovani/?prispevek=3683981
V německém diskusním fóru se i stěžoval Rakušan, že rád jel z Lince do Lipna vlakem, ale když mu ujede přípoj o několik minut ...

» libcha Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 201 31.1.2018 14:08
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Jak mne věrnost Českým drahám vyhnala na výlet

Já bych ty zmíněné nepřípoje v Rybníku chápal (i když se nestavím do role jejich bezvýhradních obhájců!). Trať to Lipna je navázána přípojově od Budějovic, na přestup je vždy cca 10 minut. Mohlo by to být i míň, ale možná byly špatné zkušenosti s přenášením zpoždění, přecjenom, furt je to "balkán". Kdyby to bylo o pět až deset minut víc, vznikly by sice (více či méně ostré) přípoje od Lince, ale přestupní doba majortiní relace od Budějovic už by byla asi příliš dlouhá. Navíc je otázka, kolik cestujících by takovou relaci využilo. Takhle se zpoždění vlaku od Linze navíc vůbec nepřenáší na Lipenku. Nakonec, objednatelem je kraj, a v jeho zájmu je především doprava v rámci kraje. Ještě by možná šlo (a možná ne) překopat celý koncept na 196, aby vycházely uzly v Rybníku, ale podobné úvahy nechám jiným (včetně "jestli by to stálo za to").

» wxdf Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 429 31.1.2018 11:38
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
Sci-fi už existuje :

https://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%A0umavsk%C3%A9_elektrick%C3%A9_dr%C3%A1hy

» RailFun Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 1 353 31.1.2018 11:01
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Jak mne věrnost Českým drahám vyhnala na výlet

jo áno prblém je... Kto sa na tom nabalí???

» RailFun Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 1 353 31.1.2018 11:01
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Jak mne věrnost Českým drahám vyhnala na výlet

no ono by to na tie lokálky chcelo niečo ako "vlakotramvaj", neverím, že by to bol problém. Elinka v novom prevedení....

nasledujúce príspevky »