Koľajová váha v depe Haniska

» Návrat

Pridané: 22.3.2017 8:00
Autor: Milan Weinwurm, nick: » rakana123

Koľajová váha v depe Haniska Témou môjho ďalšieho článku bude koľajová váha v rušňovom depe Haniska pri Košiciach, ktorá neslúži len pre také obyčajné meranie hmotnosti. Navštívil som ju pri mojich cestách a budem rád, keď bude pre vás takýto pohľad do "zákulisia" rušňového depa zaujímavý.

 

 

 

 

Vážením koľajového vozidla sa rozumie:

1. Zisťovanie hmotnosti vozidla
2. Zisťovanie nápravových (osových) tlakov
3. Zisťovanie kolesových tlakov

Koľajové vozidlá sa vážia na koľajovej váhe po periodických opravách V a H, po zásahu do pojazdu HKV, keď je predpoklad zmeny osových alebo kolesových tlakov, po výmene dvojkolesia, pružín primárneho a sekundárneho vypruženia, po oprave alebo výmene ďalších súčastí prenosu zvislých a vodorovných sil – vodiacich čapov, alebo po vykoľajení.

Po váženi sa originál vážneho lístka vkladá do dokumentácie HKV a kópia sa archivuje po dobu dvoch rokov v organizácii, v ktorej bolo váženie HKV vykonané. HKV sa pristavuje na koľajovú váhu v stave po nastavení mier pojazdu, vrátanie výšok nárazníkov, plne vyzbrojené prevádzkovými hmotami, neobsadené osobami. V prípade, že ho nie je možné odvážiť s prevádzkovými hmotami, odváži sa bez nich. Ak sa prepravuje HKV na váženie vo vlaku, musí mať na oboch stranách skrine uvedené miesto určenia a maximálnu rýchlosť, pričom tieto údaje určí vedúci opráv.

Hala koľajovej váhy zvonku © Milan Weinwurm

Koľajová váha sa používa aj na komisionálne prehliadky po mimoradnej udalosti, akou je napríklad vykoľajenie. Na komisionálnu prehliadku je v takom prípade prizvaný aj HIŽD (hlavný inšpektor železničnej dopravy) a zástupcovia majiteľa vozidla (najčastejšie teda ZSSK alebo ZSSKC). Počas komisionálnej prehliadky HKV po vykoľajení sa kontrolujú nasledovné parametre:

- rozkolesie (rozkolesie dvojkolia je vzdialenosť medzi vnútornými čelami obručí alebo vencov kolies meranej 40-80 mm pod temenom okolesníka v troch bodoch po 120 stupňov špecialným meradlom

- jazdný obrys

- upevnenie obručí, upevnenie kolies na osi,

- osové ložiská ich vedenie a ozubený prevod,

- pružiny, závesy, podpery, vodiace čapy skrine, nápravové ložiská, príslušenstvo brzdy, piesočníky, závesy TM,

- robí sa kontrola mier pojazdu a vôle medzipodvozkovej spojky

- u 6-nápravových HKV radu 770, 770.8, 771, 771.8, 773.8 sa robí tiež kontrola natáčavosti ("rajdovosti") podvozka, kedy sa sleduje vzdialenosť medzi domčekom na skrini a podvozkom. Kontrola prebieha napríklad na točni v rušňovom depe, na ktorú rušeň zájde jedným podvozkom, kým druhý podovozok zostane mimo točne. Chlapi potom točňu ručne otáčajú a merajú pri tom spomínanú vzdialenosť medzi domčekom na skrini a podvozkom. V prípade, že vzdialenosť nie je v norme, podvozok nemá dostatočný výkyv, je "tuhý", čo môže byť až príčinou vykoľajenia.

Hala koľajovej váhy zvnútra © Milan Weinwurm

Koľajová váha v depe Haniska pri Košiciach má typové označenie 25-30 a vyrobená bola v Prahe-Hostivaři v roku 1971, odkedy spoľahlivo slúži na vážanie koľajových vozidiel až dodnes.

Váženie HKV sa nedá popísať všeobecne a jednou vetou kvôli tomu, že každý jeden typ HKV sa váži iným spôsobom, za pomoci špeciálnych nástrojov a špeciálnych podložiek, ktoré majú rôznu hrúbku. Väčšinou sa špeciálnymi kľúčmi zvyšuje alebo znižuje prepätie vinutých pružín alebo sa podkladajú spomenuté špeciálne podložky pod lôžko vinutej pružiny v podvozku.

131.086-1 vo vnútri © Milan Weinwurm

Keď som vošiel do haly koľajovej váhy, mal som šťastie, pretože tam stála dvojičková sekcia 131.086-1, na ktorej práve nastavovali tlaky pre každé jedno koleso.

Rušeň radu 131 má celkom jednoduchý systém nastavovania kolesových tlakov, keďže pod spodnou časťou vinutej pružiny má jednoduché zariadenie - dve aretačné skrutky, ktoré sú zaplombované. Pod nimi je tanierové zariadenie s dierami, do ktorých sa nastrčí špeciálny nástroj s dlhou rukoväťou, ním sa pootáča, tak sa nastavuje prepätie vinutých pružín a súčasne s tým aj nápravové tlaky, ktoré sú predpísané. Keď sa dosiahne správna hodnota, aretačné skrutky sa dotiahnu a zaplombujú - pozri obázok nižšie. A takto sa postupuje na každom jednom kolese v podvozku, až kým nie nastavený celý pojazd rušňa.

Otočná skrutka s dierami na nastavenie nápravových tlakov © Milan Weinwurm

V strede haly koľajovej váhy sa nachádza špeciálny kanál s delenými koľajnicami. Na jednej strane koľaje nájdeme 20 meracích zariadení, z ktorých je 10 pre kolesá na ľavej stranu a 10 pre kolesá na strane pravej. Samotné meracie zariadenie sa skladá z dvoch častí - z hornej okrúhlej časti s ručičkou, a zo spodnej mechanickej časti, kde sa nastavujú potrebné hodnoty.

Okrem toho sa v hale nachádza miesto pre vedúceho koľajovej váhy a sady špeciálnych nástrojov, náradia, podložiek, drevených hranolov, zarážky na zaistenie HKV a obojstranná brúska s pracovnými stolmi.

Horné okrúhle meradlo © Milan Weinwurm

                                                                        

Milan Weinwurm


Galéria k článku

Počet: 20    

Foto 16.03.2017 sekcia 131.085-9 pred halou koľajovej ...

Foto 15.03.2017 hala koľajovej váhy zvonku © Milan Wei ...

Foto 15.03.2017 vchod do haly koľajovej váhy © Milan W ...

Foto 15.03.2017 koľajová váha zvnútra © Milan Weinwurm

Foto 15.03.2017 koľajová váha vnútro - zboku © Milan W ...

Foto 15.03.2017 koľajová váha zvnútra © Milan Weinwurm

Foto 15.03.2017 priestor pre vedúceho koľajovej váhy © ...

Foto 15.03.2017 bojler + pracovné stoly © Milan Weinwu ...

Foto 15.03.2017 drevené hranoly + zarážka © Milan Wein ...
nasledujúce obrázky »Diskusia

Pozn.: Názory diskutujúcich sa nemusia zhodovať s názormi VLAKY.NET.

Ak chceš pridať diskusný príspevok, musíš byť prihlásený.

» Pridaj diskusný príspevok s obrázkom

Príspevky: 24     Stránky: / 2     Výpis:    
» roman25 Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 0 27.3.2017 6:57
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Koľajová váha v depe Haniska

rakana123: ten prejazd cez skocky sa realizuje az po prvom kontrolnom odvazeni a premerani mier. ked si videl ze zatlacali, tak to bolo este pred prvym vazenim. Pouziva sa to u vsetkych masin. Velakrat sa stava ze ked pride masina, hlavne zo ZSSK tak miery Vraj namerane v domovskom depe sa vobec nezhoduju s tym, co namerame u nas v Haniske, kedze niekto vypisuje protokoly len tak z brucha. cize postup : pristavenie na vahu, kontrolne vazenie pre porovnanie, premeranie vsetkych stanovenych mier C,K,Y,vysky naraznikov, vyskz pluhov na TK, nastavenie zavesnych skrutiek a vah, vazenie, prejazd cez spominane skocky, zase vazenie. a toto vsetko dookola az kym sa nedostanes do optimalnych hodnot podla tabuliek .

» rakana123 Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 4 559 25.3.2017 8:58
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Koľajová váha v depe Haniska

roman25 : Vazenie lokomotivy napr, takej 770 alebo 771 je poriadna alchymia, to s tebou súhlasím pretože ked príde taká mašina na váhu má podvozky ako keby skrútene do y a tákéto váženie a správne nastavenie trvá aj niekolko dní,ja som nenosil mašiny na váženie,ani som sa v zapisarni nevyvalil na gauč pri telke. PS : ten prechod cez skocky sa možno nepoužíva pre všetky ŽKV, pretože každé HKV sa váži ináč a váženie trvá od niekolko hodín až po niekolko dní,ked som robil ten report, akurát na kol.váhu posun zatláčal panťák EMJ.460 a nič pod neho nedávali ,bez zastaveniia ho zatlačili na váhu,tie skocky sa použivajú u HKV ktoré majú usporiadanie podvozku Co´Co´a podvozok má váhadla ako napr.HKV 183.

» roman25 Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 0 25.3.2017 7:04
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Koľajová váha v depe Haniska

"rakana123" ale ma. Jazdi sa cez ne koli tomu, aby si vypruzenie sadlo a vyrovnali sa tlaky na jednotlive kolesa a osi po nastaveni. Asi ti tu zbytocne budem pisat o prehadzovani hmotnosti z jednej strany na druhu a podobne. Vazenie lokomotivy napr, takej 770 alebo 771 je poriadna alchymia, a ten kto len donesie masinu na vahu a vyvali sa v zapisarni na gauc ku telke to asi nikdy nepochopi. Kazdy typ zavesenia podvozku si vyzaduje spcificke nastavovanie a tie scitanie hmotnosti. treba zazit a potom clovek pochopi :-)

» rakana123 Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 4 559 24.3.2017 6:48
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Koľajová váha v depe Haniska

Nedá mi zareagovať ,roman25 : Cez tie skocky sa jazdi az po nastaveni kolesovych tlakov však to nemá žiaden technický zmysel

» roman25 Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 0 24.3.2017 4:16
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Koľajová váha v depe Haniska

Cez tie skocky sa jazdi az po nastaveni kolesovych tlakov. A ako cez ne prejde masina? Jednoducho. Mame tam masinz na Depo posune aj na Normale aj na Sirokom :-)

» tratovak Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 8 140 23.3.2017 7:53
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Koľajová váha v depe Haniska» rakana123 Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 4 559 23.3.2017 7:37
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Koľajová váha v depe Haniska

KAF-KA : nič už nebudem fotiť ,ja som svoj report ukončil s dosť kladnými ohlasmi čo ma teší,nemienim tu vytvoriť nové DF.

» KAF-KA Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 1 892 23.3.2017 7:23
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Koľajová váha v depe Haniska

tak, tak zehlicka, dobre ti povedali. este to odfot a priloz to sem, pre laika je to zaujimava informacia. a pre majstrov ak idu prvy krat do vahy a necakaju to, je to prekvapivy pocit vykolajenia...:-)
a ako sme konzultovali s E499001 aj u nich je to takmer indenticke.


» Fajkus Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 0 23.3.2017 6:52
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
rychlost Lv jízdy

... pro pavlos26:
Ne všechna HV mohou jet při Lv jízdě konstrukční rychlostí. Závisí to na brzdící váze HV a brzdících procentech pojížěného úseku. Většině to právě vychází na těch 80 km/hod. V Česku například řada 163 rychlost 90 km/hod., a namátkou plnou rychlostí 160 km/hod. řada 193 a 380 ...

» rakana123 Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 4 559 23.3.2017 6:31
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Koľajová váha v depe Haniska

E499.001+KAF-KA : mne na kolajovej váhe povedali,že tie ( skočky ) sa používajú pred vážením,dajú sa na kolaj pri zatláčani HKV depoposunom na kolajovú váhu,aby podvozok sadol,pretože ked sa už HKV váži ,váha je už nakalibrovaná a s HKV sa už nepohybuje..

nasledujúce príspevky »