Osobná cestná doprava vs. osobná železničná doprava

» Návrat

Pridané: 21.9.2005 9:40
Autor: -mm-

Osobná cestná doprava vs. osobná železničná doprava V súčasnej dobe sa vedie odborná diskusia na tému spoplatňovania železničnej dopravnej cesty (ŽDC) a diskutuje sa o zrovnoprávnení podmienok železničných a cestných dopravcov v oblasti ceny za používanie dopravnej cesty. Ako náš vklad do tejto diskusie vám ponúkame porovnanie nákladov na poplatky za použitie dopravnej cesty jednotlivých druhov osobnej dopravy.

Pri porovnávaní nákladov na jednotlivé druhy vlakov v porovnaní s autobusovou dopravou sa dá vychádzať z rôznych predpokladov (vyťaženosť, počet km). Pri porovnávaní sme vychádzali z priemerných, pokiaľ možno reálnych predpokladov. V prepočtoch nie sú zahrnutné náklady na palivo, servis, či mzdy vodičov a vlakového personálu.

Porovnanie nákladov na dopravnú cestu pri 80 km ceste tam a 80 km ceste naspäť za rok pri 260 spiatočných jazdách:

  Autobus Karosa Motorový vozeň
r. 810
Klasická súprava
(5 os. vozňov)

Kapacita

45 osôb

55 osôb

440 osôb

Obsadenosť

50 %

50 %

50 %

Prepravených osôb

22 osôb

28 osôb

220 osôb

Vzdialenosť

2x 80 km

2x 80 km

2x 80 km

Hmotnosť

14 ton

24 ton

310 ton

Cestná daň

19 900 Sk/rok

 

 

Dialničná nálepka

15 000 Sk/rok

 

 

Spotrebná daň

64 064 Sk/rok

 

 

Vstup na DC

 

92 638 Sk

92 638 Sk

Poplatok za VLKM

 

1 782 976 Sk

2 027 584 Sk

Poplatok za HRTKM

 

17 915 SK

292 799 Sk

Celkové ročné náklady

98 964 Sk

1 893 529 Sk

2 413 021 Sk

Relácia/osoba/rok

8,70 Sk

132,40 Sk

21,10 Sk

Náklady na osobokilometer

0,11 Sk

1,66 Sk

0,26 Sk

Podrobnosti k výpočtom, ako aj výpočty s inými vstupnými parametrami sú k dispozícii v tejto prílohe.

Z výpočtov však vyplýva, že náklady na dopravnú cestu sú na železnici rádovo vyššie ako pri cestnej autobusovej doprave. Na Slovensku sa dá len veľmi ťažko hovoriť o podpore železničnej dopravy, napriek tomu že tento druh dopravy je ekologickejší, bezpečnejší a pohodlnejší ako autobusová doprava.

Zníženie poplatku za použitie železničnej dopravnej cesty by jednoznačne podporilo konkurencieschopnosť železníc v oblasti osobnej dopravy a skvalitňovanie poskytovaných služieb.


Poplatok za železničnú dopravnú cestu sa skladá z troch položiek:

  • poplatok za vstup na dopravnú cestu. Os vlak: 178,15 Sk
  • poplatok za vlakové kilometre (VLKM): podľa kategórie trate 42,86 - 48,74 Sk/VLKM
  • poplatok za hrubé tonkilometre (HRTKM): podľa kategórie trate 17,65 - 22,69 Sk/1000 HRTKM

V poplatku za použitie železničnej dopravnej cesty je neúmerný pomer zastúpenia poplatku za vlakové kilometre a hrubé tonkilometre. Inak povedané, hlavnú úlohu pri výpočte ceny za ŽDC má vzdialenosť, ktorú vlak prekonáva. Samotná hmotnosť vlaku je vo výslednej sume zastúpená minimálne. Z tohto dôvodu sú jednoznačne znevýhodnené vlaky na lokálnych regionálnych tratiach, na ktorých sa prepravuje menej ľudí. Za vlak pozostávajúci z jedného motorového vozňa sa platí takmer taký istý poplatok za použitie DC ako za klasickú súpravu zloženú z 5 osobných vozňov. 

V lokálnych vlakoch sa poplatok za vlakové kilometre rozdeľuje medzi menej cestujúcich, čím náklady na osobu výrazne rastú a doprava na takýchto tratiach sa stáva stratovou, menej využívanou, so zriedkavejšími spojeniami, až nakoniec dochádza k nepopulárnemu zastaveniu osobnej dopravy na lokálnej trati.

Pomer poplatkov v našich výpočtoch:

  Motorový vozeň
r. 810
Klasická súprava
(5 os. vozňov)
Vstup na DC

5%

4%

Poplatok za VLKM

94%

84%

Poplatok za HRTKM

1%

12%

Z pohľadu poplatku za ŽDC je v podstate jedno, či napr. z Bratislavy do Piešťan ide jeden malý motorový vozeň, alebo súprava zložená z 5 osobných vozňov. Rozdiel v poplatku za použitie železničnej dopravnej cesty je v tomto prípade len cca. 20%, napriek tomu že rozdiel v počte prepravených osôb môže byť až 800%.

Keďže na lokálnych tratiach sa 5-vozňová súprava neuživí, doprava na týchto tratiach je z pohľadu poplatku za ŽDC diskriminovaná.


Cieľom tohto príspevku je otvorenie diskusie o poplatkoch za využívanie ŽDC v osobnej doprave, kedže tieto sú neodmysliteľnou a nezanedbateľnou súčasťou nákladov železničných dopravcov.

Otázky do diskusie:

  1. Mal by sa poplatok za použitie železničnej dopravnej cesty v osobnej doprave znížiť alebo nie?
  2. Mal by sa vzorec na výpočet poplatku za použitie ŽDC v osobnej doprave zmeniť? Ak áno, ako?


Pozn: Výška cestnej dane je určená v zmysle nariadenia BSK č.7/2004 z 15.12. 2004 o dani z motorových vozidiel. V zmysle zákona č. 852/2004 Z.z. môže VÚC vo všeobecne záväznom právnom nariadení oslobodiť od tejto dane vozidlo linkovej osobnej dopravy v rozsahu záväzku verejnej služby. Týmto sa náklady spojené s poplatkom za dopravnú cestu pri autobusovej doprave môžu dostať k hranici 8 halierov na osobokilometer. Ak autobus nepremáva po diaľnici a tým pádom odpadá poplatok za diaľničnú nálepku, náklady na poplatok za dopravnú cestu sa dostávajú na úroveň 7 halierov na osobokilometer.

Výšku poplatku za ŽDC a kalkulačný vzorec sa určuje cenovým výmerom Ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácii SR a Ministerstva financií SR.

-mm-

Súvisiace odkazy

Diskusia

Pozn.: Názory diskutujúcich sa nemusia zhodovať s názormi VLAKY.NET.

Ak chceš pridať diskusný príspevok, musíš byť prihlásený.

» Pridaj diskusný príspevok s obrázkom

Príspevky: 35     Stránky: / 2     Výpis:    
» 362.010-1 Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 2 318 22.6.2007 15:59
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Osobná cestná doprava vs. osobná železničná doprava

ovela lepsie su vlaky jak autobusy

» 55.lukas Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 1 321 30.9.2005 7:58
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Osobná cestná doprava vs. osobná železničná doprava

Ešte ad Sikan. O tých vozňoch píšem pretože je to divné, keď ide vlak typu 742+2x cisterna+ten vagón. Kvôli 2 vagónom? Ale čo, hovoríme o železnici, tam je všetko možné.

» 55.lukas Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 1 321 30.9.2005 7:54
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Osobná cestná doprava vs. osobná železničná doprava

Ad kritik:
Ak si reagoval na môj príspevok s tým osvetlením stanice, tak mám na mysli stanicu, kde sa od 23:00 do 4:00 nič nedeje a pritom je celá vysvietená. A pritom neni práve najmenšia!

To fakt budú lokomotívy nonstop svietiť? To sú blázni. To by nestačilo len v prípade zhoršenej viditelnosti. Ako som už písal, oni si sami vytvárajú zbytočné náklady. U áut to pochopím, pretože ak má auto metalízu a ešte k tomu zelenú, tak aj cez deň sa môže stratíť (myslím tým viditeľnosť) ak ide po nejakej ceste lesom a nie je ho dobre vidieť. O tom boli písané odborné články. Ale rušen s metalízou som ešte nevidel. Je to absolútna zbytočnosť.

» kritik Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 687 29.9.2005 18:22
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Osobná cestná doprava vs. osobná železničná doprava

Všetka spotrebovaná energia sa musí zaplatiť. Aj osvetlenie auta v zime. Nič nieje zadarmo. Od nového GVD budú svietiť aj rušne cez deň. Ale už teraz je problém so žiarovkami. Za tie roky mohli na rušne namontovať z autovrakoviska reflektory z vyradených aut. Ale asi sa boja, že by niekto kradol žiarovky.
Stanica má byť počas prechodu vlaku osvetlená, aby výpravca mohol sledovať vlak, či nemá nejaké závady, a samozrejme či má aj koncovky.

» Sikan Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 1 998 26.9.2005 19:03
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Osobná cestná doprava vs. osobná železničná doprava

Ad 55.lukas:

To rozbehnutie a hned pribrzdenie znamena preskusanie ucinnosti brzd. Je to jeden z mnohych bezpecnostnych prvkov..

S tymi vlakovymi catami na stanovisti rusnovodica je to taky maly velky interny problem zeleznice.. ak si vsimnes, sluzobnych voznov rapidne ubudlo za posledne roky a nebude tomu inak ani pocas dalsich rokov..

» 55.lukas Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 1 321 26.9.2005 14:09
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Osobná cestná doprava vs. osobná železničná doprava

Ešte dodatok, je ten vagón pre vlakovú čatu vyslovene nutný? To sa tí dvaja ľudia nemôžu odviezť v lokomotíve (751 má dva stanovištia). Keď som kedysi pozoroval vlaky, tak tam najviac šaškovali s tým zeleným. Alebo tam sedia a kontrolujú koniec vlaku? či keď sa kdesi odpojí vagón (Čo sa stalo pred pár rokmi v DK) tak niečo podniknú?

Ešte k tým svetlám vo vagónoch. To je aj psychologický aspekt. Nevysvetlíš cestujúcemu, že tie svetlá v porovnaní s loko nič nežerú! On len pozerá - tí asi svietia nonstop, amjú na to prachy a mne tvrdia do tváre, že železnice sú poddimenzované (finančne).

» 55.lukas Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 1 321 26.9.2005 13:44
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Osobná cestná doprava vs. osobná železničná doprava

Som rád, že mám vysvetlené niektoré veci.
Ad Rasťo:
To čo vravíš v bode 1 je pravda, ale niekto to zaplatiť musí!

Všeobecne ja vravím o jedno. Je to kolotoč nezmyselností, ktorý si nakoniec niekto odskáče - my!

S tymi rušňami som len chcel vedieť, či je to dôsledok debilného prerozdelenia, alebo čakajú na opravu. (Včera večer nedela, R1504 som ich za tmy narátal 10).

Bod 8 - máš pravdu. Doplnil by som ešte jednu vec - absolútne (neviem či som slepý, ja som to nevidel) chýbajú OS vlaky s označením C - školské. Pretože vlak, ktorý chodí 10 mesiacov do roka plný, chodi 2 mesiace s 10 ludmi, a z toho 5 zelezniciarov je zbytocný.

Ad Lostrail: Ucil som sa o elektrine 4 roky. Ja som tým článkom naznačoval šafáírenie, ktoré opisuje aj Rasťo. Ale tu elektrinu musí niekto zaplatiť! To je detail, oproti tomu rušnu, ale 1000 kvapiek vytvorí pohár vody.

Ohľadom kúrenia: Máš Pravdu. Vlak ide buď výkúrený na 30C a všetci vetrajú čo sa dá, alebo ide nevykúrený, iné stavy neexistujú.

Ohladom tej Karosy. TY SI ESTE ASI NESIEL 811+BAAFX PO ORAVE! To uvidíš. Nejde mi o to ako vyzerá, ale o to ako sa správa. To sa ani necudujem, že si ŽSR pýta také prachy. Veď tá 811 už podľa zvuku musí tie koľaje riadne ohýbať a brúsiť. A to nehovorím sedieť vo vagóne.
Vtedy by som sedel radšej namiesto teba v tej karose.

Ešte mám na vás malú teoretickú otázku. Stále som nejak nevydedukoval, že prečo OS vlaky zo stanice ZA (Smer LM) rozbiehajú čo to dá, hneď na to brzdia a idú pomaly. S čim to súvisí?
» lostrail Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 1 272 26.9.2005 1:17
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Osobná cestná doprava vs. osobná železničná doprava

Lukas55: Rusne su rozdelene medzi ZSSK a ZSCS, to, ze ich niekde v depe stoji niekolko, este vobec nemusi nic znamenat. Nevies povedat, ktore patria komu. V Ziline je jednosmerna trakcna sustava a neviem o tom, ze by nemali dostatok JS masin (ked 120tky predali poliakom). Uplne ina situacia je pod AC sustavou, kde je s tymto problem a hlavne zle prerozdelenie medzi ZSSK a ZSCS.

Co sa tyka vysvecovania, neviem, ci vies nieco o elektrine, ale ak raz pod drotom prebehne suprava, ktora z neho na svoj pohon odobera prudy radovo v kiloAmperoch, nejakych par svietidiel ani nepohne elektromerom. Pokojne sa vo vlakoch moze svietit stale, meraky ani nevedia, ze sa nieco zmenilo. Drviva vacsina osvetlovacich telies su ziarivky. O nieco viac mina kurenie (V marci zapnute, v januari vypnute a hlavne, kde si sprievodca kuri v sluzobnom oddieli v BDs tak, ze otvori okna na kupe, aby "oklamal" termostat. On ma u seba 30 stupnov, ostatni 5. Skoncil som tak so zapalom priedusiek v nemocnici).

Na posun v staniciach sa pouzivaju diesle uz aj preto, lebo nie vsetky trate v stanici su pod trolejom a diesel je v tomto operativny.

A pohodlie - nejde o to, ci su vozne moderne, alebo nie. Ide o pohodlie CESTOVANIA. Aj v najmodernejsej Karose sa casto stane, ze sa tam natrepe ludi, ktori by tam vlastne ani nemali byt (lebo na statie taka linka cez cele Slovensko nema brat ludi, akurat sa to zneuziva, ked sofer nema vydat z tisicky, alebo tak...arogancia tychto osob je na celu diskusnu temu zvlast) a nech to ma aj klimu, kurenie, bar (ktory cestujuci samozrejme nemozu vyuzivat), WC (ktore samozrejme cestujuci nemozu na Slovensku vyuzivat na tych par busoch), nech aj sedim pri okne.....tak stale sa tlacim s niekym vedla seba, nemozem sa ani natiahnut, otocit....napriklad aj 3 hodiny. V takych momentoch beriem aj to najrozbitejsie Bcko so zaplatami na sedadlach, bez skla na dverach do kupe a zachodom, ktory smrdi exkrementami z minuleho tyzdna a netecie v nom voda. Ale aj Bt alebo Bh so svojou pohodlnou stvorkou, ktora aj tak nikdy nie je plne obsadena a tak mam vacsinou dve miesta pre seba.

A skus ist do preplneneho autobusu s tym, ze mas kdesi vzadu miestenku.....

» Rasťo Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 3 577 25.9.2005 19:26
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Osobná cestná doprava vs. osobná železničná doprava

Lukas55,
opravím tvoje predstavy a zopár faktov:

1. svietenie vo vlaku - zrátaj si koľko stojí to hodinové vysvecovanie a koľko je to z prevádzkových nákladov a zistíš, že tá hodnota sa limitne blíži k nule (myslím v %).
2. 60 min nakopnutý motor - zdá sa mi to priveľa, ale oni (ne)vedia čo robia (zamestnanci ZSCS)
3.otáčanie Msúprav staničnou zálohou - jediné vysvetlenie - debilita - ale staničnú zálohu (aj tú mašinku) financuje ŽSR, takže ZSSK to môže len vyhovovať, a zas zálohy v takých staniciach ako napr. Kraľovany nemajú čo robiť a keďže tam, kde nie sú výkony sa zálohy postupne rušia, treba si nájsť nejakú robotu, aby sa nevravelo, že nič nerobia... (u nás v LV boli (sú?) niekedy také praktiky, že prišiel MOs vlak zo Zvolena, naštartovala sa záloha zobrali vagónik a otočili motor, potom zálohy odparkovali a vypli)
4.rušne v RD Žilina - je všeobecne známe, že ZSSK má rušňov nedostatok a ZSCS enormný prebytok, takže v tom depe to kľudne mohli byť rušne ZSCS. A ak to boli ZSSK tak vidíš, prečo má ZSSK málo rušňov - uvediem príklad jedna laminátka strávi 20 hodín denne v Leviciach a najazdí až 110 km denne)
5.posúvanie vagónov sa nazýva posun
6.ten zelený vozník na konci vlaku je služobný - v ňom sa prepravuje vlaková čata, tieto vozníky na 99 % jazdia na Mn vlakoch
7.prečo dízlák pod trolejom - ten vlak, čo spomínaš - je Mn a dízlové rušne na tej trati jazdia výhradne na Mn vlakoch (až 1 pár) a to z dôvodu toho, že Mn vlaky spravidla obsluhujú nezatrolejované vlečky a manipulačné koľaje a s elektrickým rušňom by to bez baterky len ťažko spravil. Napr. Mn LV - ZV jazdia spravidla elektrické rušne radu 210 + 010 (baterka), keď sa pokazia, tak dajú dízlák (najčastejši 750.032,132,200), stáva sa to tak na 10-20 % vlakov...
8.zbytočné finančné straty - ako najväčšie mínus pokladám: predražená cena za údžbu HDV, prezamestnanosť, ohromné šafárenie,...

» 55.lukas Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 1 321 25.9.2005 16:10
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Osobná cestná doprava vs. osobná železničná doprava

Ešte som zabudol: V článku je napísané, že vlaková doprava je pohodlnejšia. To platí na tých 10 IC, čo prejde denne cez Slovensko. Tento výraz by som používal veľmi opatrne!

nasledujúce príspevky »