Tlačové správy

Duální lokomotiva z CZ LOKO zažije veletržní premiéru v Gdaňsku

ČESKÁ TŘEBOVÁ, 18. září 2023

Inovativní lokomotiva DualShunter 2000, kterou pohání spalovací motor anebo napájení z trakčního vedení, bude mít veletržní premiéru v Gdaňsku na druhém největším evropském železničním veletrhu Trako  který se koná od 19. do 22. září.

„Je to revoluční novinka. Věříme, že její univerzálnost a vysoká výkonnost osloví evropské zákazníky, protože v posledních desetiletích se doprava na kolejích dramaticky změnila. A právě toto duální řešení přináší řadu výhod,” říká Irena Müllerová, vedoucí marketingu CZ LOKO.

Umožňuje to dieselový motor s vysokým výkonem pro tažení nákladních vlaků. Je-li to možné, lokomotiva se přepne na elektrický pohon, což eliminuje spotřebu paliva a emise. Kombinace dvou zdrojů pohonu tedy umožňuje provoz na závislé i nezávislé trakci.

DualShunteru 2000 by se tak mohl stát klíčovým prvkem dalšího rozvoje CZ LOKO. Určen je pro lehkou a středně těžkou traťovou službu a posun. Oslovit by měl hlavně železniční dopravce, pro něž jsou důležité inovace a dlouhodobá udržitelnost.

První prototyp má číslo 190.001 a za sebou řadu zkoušek v režimech Diesel a Trolej i na vyjmenovaných vlečkách a zkušebních tratích. Na to navazují jízdní zkoušky a chystají se typové zkoušky na zkušebním okruhu ve Velimi. Do ostrého provozu by měla být uvedena začátkem příštího roku v Itálii, kde ho do svého dopravního parku zařadí firma MERCITALIA Shunting & Terminal. Ta si už objednala i druhý Dual. Druhým zákazníkem, který si novinku už závazně objednal, je také italský TPER.

Mezi další rozvíjené ekologické projekty CZ LOKO, jejichž vývoj nyní firma posuzuje, patří E-Shunter 300 pro lehký posun, hybridní HybridShunter 400 pro posun a HydrogenShunter 1000 na vodíkový pohon.

„Zelená dohoda pro Evropu, prosazující snížení uhlíkové stopy, je pro nás velkou výzvou. Tento trend dlouhodobě sledujeme a podrobně analyzujeme výhody a nevýhody těchto nekonvečních řešení. Bez inovativních projektů bychom se nikdy neposunuly dál,“ uvedl Jan Kutálek, obchodní ředitel CZ LOKO.

Zdůrazňuje přitom, že „zelené inovace“ stojí obrovské peníze a mohou si je dovolit jen ti nejsilnější. Mají ale i své slepé uličky a proto firma dává velký pozor na provozní vhodnost a udržitelnost zvoleného řešení. To byl také důvod, proč CZ LOKO už před lety opustilo vývoj lokomotiv na stlačený zemní plyn (CNG).

CZ LOKO vyrábí a opravuje železniční dvojkolí v novém provozu

ČESKÁ TŘEBOVÁ, 5. června 2023 

Téměř sto milionů korun investovala společnost CZ LOKO v českotřebovském závodě do stavby nového moderního provozu kolovky, specializovaného na opravy a výrobu železničních dvojkolí.

Firmě, která je největším evropským výrobcem posunovacích a univerzálních dieselelektrických lokomotiv, to umožní především zefektivnit, zrychlit a zkvalitnit poskytované služby a potenciálně až  zdvojnásobit produkci dvojkolí na 80 měsíčně. Z nich se zhruba 60 procent využije CZ LOKO pro vlastní výrobu a zbytek firma nabídne jako volnou kapacitu pro další zakázky. 

„Potřebovali jsme inovovat dlouhodobě nejužší výrobní místo v provozovně Česká Třebová, technicky a technologicky ho posunout do třetího tisícíletí. Prioritou proto byla maximálně možná automatizace provozu, abychom zásadně zlepšili kvalitu, efektivitu a logistiku celého provozu,“ uvedl Jaroslav Plhák, provozní ředitel CZ LOKO.

Šlo o poslední velký projekt ze střednědobého investičního plánu, přijatého v roce 2017. Zahrnoval mimo jiné rovněž stavbu nové montážní haly pro výrobu lokomotiv v Jihlavě a to i včetně nové zkušebny lokomotiv. V provozu Česká Třebová pak šlo o novou dílnu na výrobu a testování podvozků, novou motorárnu či halu modernizací hlavních rámů.

Stamilionové investice významně posílily soběstačnost CZ LOKO a zvýšily produktivitu práce a tím i konkurenceschopnost na náročném železničním trhu.

„Také ve výrobě a opravách železničních dvojkolí jsme se nyní zařadili mezi nejmodernější evropské provozy. Chceme-li ale zůstat ve svém segmentu jedničkou v Evropě, kam jsme se díky tvrdé práci v posledních letech prodrali, musíme dál investovat do zlepšování produktů a pracovního prostředí,“ dodal ředitel. 

Nová kolovka vznikla přestavbou původní haly ukončených oprav motorů ČKD. Stavba začala v listopadu 2021, kdy ještě doznívala covidová pandemie. Loni v červenci se zahájila instalace hlavního strojního vybavení, na níž na podzim navázal několikaměsíční zkušební provoz. Ten nyní skončil a přešel na provoz běžný.

Maďarský železniční koridor zabezpečí moderní technologie společnosti AŽD

Společnost AŽD podepsala smlouvu s maďarskou stavební společností V4SIL (součást holdingu V-Híd) na dodávku moderních technologií a jednotného evropského zabezpečovače ETCS v úrovni L2 pro projekt Soroksár – Kelebia.

Jedná se o druhou, tentokrát zásadní zakázku na maďarské železniční síti, kterou česká firma získala. Projekt je rozdělen na dvě části. Jižní část úseku Fülöpszállás – Kelebia zahrnuje celkem 8 železniční stanic a přilehlých mezistaničních úseků a je primární částí projektu. Severní úsek trati Soroksár – Fülöpszállás zahrnující celkem 10 železničních stanic a přilehlých traťových úseků byl zasmluvněn jako opce. Oba úseky jsou součástí evropského koridoru Budapešť – Bělehrad.

Společnost AŽD bude pro oba úseky dodávat a instalovat plně elektronické digitální staniční zabezpečovací zařízení ESA 44 včetně integrovaného traťového zabezpečovacího zařízení ITZZ, LED návěstní svítilny, železniční přejezdy a také stacionární části systému ETCS v úrovni L2.

Společnost V4SIL (založená společnostmi V-Híd a AŽD) se na projektu bude podílet v oblasti vývoje, výroby a instalace železničních zabezpečovacích technologií v souladu s místními předpisy a legislativou. Spolupráce bude zahrnovat aplikaci českého know-how a nástrojů při výrobě finálního zařízení v Maďarsku a také vývoj softwaru speciálně přizpůsobeného maďarským potřebám.

„O tuto zakázku jsme dlouho usilovali a je pro nás velmi významná. Doba realizace projektu 27 měsíců je extrémně náročná. Složitost celého projektu navíc podtrhuje požadavek navázání systémů AŽD na technologie čínského zhotovitele, který realizuje srbský úsek tratě. Naším cílem je získat další zakázky v Maďarsku. Protože je zřejmé, že si zde velmi váží vlastních zhotovitelů, jdeme cestou spolupráce s národními společnostmi,“ řekl po podpisu smlouvy generální ředitel AŽD Zdeněk Chrdle.

Elektrifikácia Bánovce nad Ondavou – Humenné

Bratislava, 11. mája 2023
Elektrifikácia Bánovce nad Ondavou – Humenné umožní nahradiť motorovú trakciu elektrickou pre väčšinu vlakov na linke Košice – Humenné

BRATISLAVA – Za účasti ministra dopravy Andreja Doležala, štátneho tajomníka ministerstva dopravy Jaroslava Kmeťa, generálneho riaditeľa ŽSR Miloslava Havrilu a zhotoviteľov zo spoločnosti ELTRA, s.r.o. bola dnes podpísaná zmluva na Elektrifikácii a súvisiace rekonštrukcie na úseku trate Bánovce nad Ondavou – Humenné.

Neelektrifikovaný úsek Bánovce nad Ondavou - Humenné bráni jazde vlakov osobnej dopravy v elektrickej trakcii na celej trase Košice – Humenné. V súčasnosti jazdia diaľkové a medziregionálne vlaky v motorovej trakcii aj na elektrifikovanom úseku Košice – Bánovce nad Ondavou. Elektrifikácia 33,5 km umožní náhradu motorových vozidiel za elektrické na celej 97 kilometrovej trati.

„Veľmi sa teším, že v čerpaní Plánu obnovy a odolnosti SR sme premianti, darí sa nám spĺňať míľniky a toto je jedna z jeho vlajkových lodí. Podpisom zmluvy sa nám podarila veľká vec, investícia totiž v sebe zahŕňa modernizáciu, elektrifikáciu aj dispečerizáciu, čiže plníme komponenty „green“ a „digital“ z plánu obnovy,“ vyzdvihol minister dopravy Andrej Doležal.

Cieľom projektu je zníženie negatívnych dopadov železničnej dopravy na životné prostredie a zlepšenie stavu železničnej infraštruktúry na trati. Okrem zníženia emisií skleníkových plynov povedie elektrifikácia aj k skráteniu jazdných časov vďaka lepšej dynamike jazdy elektrických vozidiel. Komplexná rekonštrukcia a modernizácia železničnej infraštruktúry zlepšia bezpečnosť prevádzky, umožnia zvýšiť maximálnu rýchlosť v závislosti od zvolenej alternatívy, povedú k ďalším časovým úsporám a znížia prevádzkové náklady ŽSR.

„Elektrifikácia trate je za dlhé obdobie najvýznamnejší projekt na ekologizáciu železničnej dopravy. Prinesie zlepšenie dopravnej obsluhy veľkej časti východného Slovenska. Po jeho realizácii budú medzi Košicami a Humenným jazdiť elektrické súpravy. Projekt umožní spojiť Humenné, Michalovce, Trebišov a Košice expresmi každých 60 minút oproti súčasnému intervalu 120 minút, čo zlepší spojenie Horného i Dolného Zemplína s metropolou východu - Košicami“, uviedol generálny riaditeľ ŽSR Miloslav Havrila.

Súčasťou projektu je okrem elektrifikácie aj rekonštrukcia trate a modernizácia zabezpečovacieho zariadenia. To umožní zvýšiť traťovú rýchlosť zo 100 na 120 km/h. Spolu s väčšou dynamikou elektrických vlakov to skráti cestovný čas o niekoľko minút.

Dielo „ŽSR, Elektrifikácia a súvisiace rekonštrukcie na úseku trate Bánovce nad Ondavou – Humenné“ pozostáva z 3 častí diela (3 stavieb) nasledovne:
Stavba A „ŽST Bánovce nad Ondavou (mimo) – ŽST Strážske (vrátane), KRŽZ, koľ. č. 1“
Stavba B „ŽST Michalovce – staničné zabezpečovacie zariadenie“
Stavba C „ŽSR, Elektrifikácia trate Bánovce nad Ondavou – Humenné“

Stavba A „ŽST Bánovce nad Ondavou (mimo) – ŽST Strážske (vrátane), KRŽZ, koľ. č. 1“
Účelom stavby je komplexná rekonštrukcia železničného zvršku a rekonštrukcia železničného spodku koľaje č.1 v úseku Bánovce nad Ondavou – Strážske. Jedná sa o trať s priaznivými smerovými pomermi, preto je vhodná na zvýšenie rýchlosti zo 100km/h na 120km/h. Stavba bude mať pozitívny prínos vo zvýšení traťovej rýchlosti, zlepšení parametrov dopravnej cesty, znížení nákladov na údržbu, zlepší sa plynulosť jazdy a zvýši sa bezpečnosť.

Stavba B „ŽST Michalovce – staničné zabezpečovacie zariadenie“
Ide o integráciu technológii a s tým súvisiacimi stavebnými prácami , ktoré vyplynuli z požiadaviek na ich implementáciu v rámci riadnej, bezpečnej a správnej funkcie staničného zabezpečovacieho zariadenia  v ŽST Michalovce. Súčasťou rekonštrukcie SZZ je aj zrušenie stavadiel na obidvoch zhlaviach, elektrický ohrev výhybiek, demontáž izolovaných stykov a stavebné úpravy technologickej miestnosti vo výpravnej budove pre osadenie nového zariadenia SZZ. Realizáciou stavby B sa výrazne prispeje k zvýšeniu bezpečnosti a plynulosti železničnej dopravy a budú vytvorené podmienky pre dispečerizáciu trate v budúcnosti.

Stavba C „ŽSR, Elektrifikácia trate Bánovce nad Ondavou – Humenné“
Účelom stavby je elektrifikácia existujúcej jednokoľajnej železničnej trate v úseku Bánovce nad Ondavou – Humenné,  vykonanie ďalších požadovaných predelektrifikačných prác a zrealizovanie súvisiacej rekonštrukcie na tomto úseku železničnej trate. V stavbe ide predovšetkým o vybudovanie trakčného systému jednosmernej trakčnej sústavy 3 kV na izolačnú hladinu 25kV AC.

Zhotoviteľ: ELTRA, s.r.o.
Hodnota zákazky bola vysúťažená v sume 216 070 505,52 EUR bez DPH. Lehota výstavby je 810 dní odo dňa odovzdania prvého staveniska.

 

ZSSK podporí Memoriál Jozefa Gabčíka a odvezie účastníkov pretekov zadarmo

BRATISLAVA  11. 5. 2023

Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) aj tento rok podporí už 29. ročník Memoriálu Jozefa Gabčíka – generála a hrdinu 2. svetovej vojny a zároveň 81. ročník výročia operácie ANTHROPOID. Pri týchto príležitostiach sa 13. mája o 10:10 uskutoční 11-kilometrový beh terénom v Poluvsí. ZSSK už tradične účastníkov pretekov bezplatne odvezie vlakom Os 3510 (Žilina-Zárečie 8:53 – Poluvsie 9:11). Rovnako zaradí na trase Žilina – Rajec k tomuto vlaku dve posilové motorové jednotky, aby sa zvládol vyšší nápor cestujúcich. Preprava zadarmo bude podmienená preukázaním sa štartovým číslom nášmu personálu.

Behom si dobrovoľníci uctia pamiatku významného predstaviteľa protifašistického odboja, rodáka z obce Poluvsie. Oblastný klub vojenských výsadkárov Jozefa Gabčíka pripravil k 81. výročiu operácie Anthropoid odhalenie zrenovovaného pamätníka Jozefa Gabčíka, ktorý sa nachádza oproti domu, kde sa Jozef Gabčík narodil.

Na tomto podujatí budú aj veľmi významní hostia, ktorí si uctia pamiatku generála a hrdinu 2. svetovej vojny. Očakáva sa účasť aj zástupcov Ministerstva obrany Slovenskej republiky, Generálneho štábu ozbrojených síl Slovenskej republiky, predstaviteľov Českej, Britskej, Americkej a Ukrajinskej ambasády.

Preteky začnú o 10:10 priamo pred rodným domom Jozefa Gabčíka v Poluvsí, pričom cieľovým bodom bude telovýchovný areál 5. pluku špeciálneho určenia v Žiline. Záujemcovia o preteky sa môžu prihlásiť  už len na mieste konania pretekov v daný deň, a to od 6:30 do 7:50, no iba v limitovanom množstve.

Viac oficiálnych informácií ohľadom behu sa dozviete na stránke https://beh.sk/, alebo aj na https://www.hrdosport.sk/Events.

Výluka Haniska p.Košiciach–Moldava n.Bodvou obmedzí prevádzku lôžkových vozňov vo vybraných vlakoch

BRATISLAVA 4. 5. 2023

BRATISLAVA 4. 5. 2023

Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) upozorňuje na plánované výluky v súvislosti s elektrifikáciou úseku Haniska pri Košiciach – Moldava nad Bodvou. V rámci nepretržitej výluky, ktorá bude prebiehať v 3- a 4-dňových blokoch od 9. mája do 27. júla, bude pre cestujúcich vedená náhradná autobusová doprava (NAD) v úseku Košice – Turňa nad Bodvou pre vlaky diaľkovej dopravy a v úseku Čečejovce – Moldava nad Bodvou mesto pre vlaky regionálnej dopravy.

Okrem toho dôjde aj k obmedzeniu prevádzky lôžkových vozňov vo vnútroštátnej i medzištátnej preprave. Dotkne sa to lôžkových vozňov č. 8 a 9 vo vlakoch R 800/801 POĽANA a lôžkového vozňa č. 380 vo vlakoch R 800/EC 282 a EC 283/R 801 na relácii Košice – Zvolen – Bratislava – Brno – Praha a späť.

Práce na trati zmodernizujú prevádzku vlakovej dopravy vďaka čomu budeme môcť na úseku trate Haniska pri Košiciach – Moldava nad Bodvou prevádzkovať aj elektrické jednotky, čím sa rozšíria možnosti vlakovej dopravy.

Konkrétne dni a časové bloky výlukových prác manažéra železničnej infraštruktúry Železníc Slovenskej republiky (ŽSR):

4-dňové bloky výlukových prác budú prebiehať vždy od utorka od 7:00 do piatka do 17:00. Ide o dátumy:

9. 5. – 12. 5. 2023: výlukové práce Čečejovce – Moldava nad Bodvou
•    vo vlaku R 800/EC 282 neradenie vozňov č. 8 a 380 v dňoch 9. – 11. 5. a vozňa č. 9 dňa 9. 5.,
•    vo vlaku EC 283/R 801 neradenie vozňov č. 8 a 380 v dňoch 9. – 11. 5.

16. 5. – 19. 5. 2023: výlukové práce Čečejovce – Moldava nad Bodvou
•    vo vlaku R 800/EC 282 neradenie vozňov č. 8 a 380 v dňoch 16. – 18. 5. a vozňa č. 9 dňa 16. 5.,
•    vo vlaku EC 283/R 801 neradenie  vozňov č. 8 a 380 v dňoch 16. – 18. 5.

20. 6. – 23. 6. 2023: výlukové práce Čečejovce – Moldava nad Bodvou – Turňa nad Bodvou
•    vo vlaku R 800/EC 282 neradenie vozňov č. 8 a 380 v dňoch 20. – 22. 6. a vozňa č. 9 dňa 20. 6.,
•    vo vlaku EC 283/R 801 neradenie vozňov č. 8 a 380 v dňoch 20. – 22. 6.

27. 6. – 30. 6. 2023: výlukové práce Čečejovce – Moldava nad Bodvou – Turňa nad Bodvou
•    vo vlaku R 800/EC 282 neradenie vozňov č. 8 a 380 v dňoch 27. – 29. 6. a vozňa č. 9 dňa 27. 6.,
•    vo vlaku EC 283/R 801 neradenie vozňov č. 8 a 380 v dňoch 27. – 29. 6.

3-dňové bloky výlukových prác budú prebiehať vždy od utorka od 7:00 do štvrtka do 17:00. Ide o dátumy:

4. 7. – 6. 7. 2023: výlukové práce Čečejovce – Moldava nad Bodvou – Turňa nad Bodvou
•    vo vlaku R 800/EC 282 neradenie vozňov č. 8 a 380 v dňoch 4. a 5. 7. a vozňa č. 9 dňa 4. 7.,
•    vo vlaku EC 283/R 801 neradenie vozňov č. 8 a 380 v dňoch 4. a 5. 7.

11. 7. – 13. 7. 2023: výlukové práce Čečejovce – Moldava nad Bodvou – Turňa nad Bodvou
•    vo vlaku R 800/EC 282 neradenie vozňov č. 8 a 380 v dňoch 11. a 12. 7. a vozňa č. 9 dňa 11. 7.,
•    vo vlaku EC 283/R 801 neradenie vozňov č. 8 a 380 v dňoch 11. a 12. 7.

25. 7. – 27. 7. 2023: výlukové práce Čečejovce – Moldava nad Bodvou – Turňa nad Bodvou
•    vo vlaku R 800/EC 282 neradenie vozňov č. 8 a 380 v dňoch 25. a 26. 7. a vozňa č. 9 dňa 25. 7.,
•    vo vlaku EC 283/R 801 neradenie vozňov č. 8 a 380 v dňoch 25. a 26. 7.

Upozorňujeme našich zákazníkov, že okrem vyššie uvedených nepretržitých výluk bude:
•    v dňoch 5., 23. a 24. 5. 2023 prebiehať výluka Veľká Ida – Čečejovce,
o    pre vlaky diaľkovej dopravy bude zavedená NAD v úseku Košice – Moldava nad Bodvou,
o    pre vlaky regionálnej dopravy bude zavedená NAD v úseku Veľká Ida – Moldava nad Bodvou mesto.

O týchto a ďalších výlukách budeme v priebehu roka informovať výveskami, ktoré budú na staniciach, ale aj na našom webe https://www.zssk.sk/vyluky/

V úseku Košice – Hidasnémeti (HU) bude na pár dní zavedená NAD kvôli výluke

BRATISLAVA  27. 4. 2023

Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) informuje,  že od 30. apríla do 3. mája 2023 od 8:30 do 17:00 bude správca železničnej infraštruktúry Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) realizovať rekonštrukčné práce, ktoré spôsobia dočasné obmedzenia v železničnej doprave na pohraničnom traťovom úseku Košice – Hidasnémeti (HU).

V dôsledku výlukových prác budú na úseku Košice – Hidasnémeti a späť nahradené autobusovou dopravou (NAD) nasledovné vlaky:
•    EC 182 HORNÁD (Budapest-Keleti pu 6:25 – Hidasnémeti 9:27 – 9:41 – Košice 10:03),
•    EC 187 HORNÁD (Košice 10:01 – Hidasnémeti 10:23 – 10:26 – Budapest-Keleti pu 13:35),
•    EC 190 HORNÁD (Budapest-Keleti pu 8:25 – Hidasnémeti 11:27 – 11:41 – Košice 12:03),
•    EC 197 HORNÁD (Košice 12:01 – Hidasnémeti 12:23 – 12:26 – Budapest-Keleti pu 15:35),
•    EC 192 HORNÁD (Budapest-Keleti pu 10:25 – Hidasnémeti 13:27 – 13:41 – Košice 14:03),
•    EC 195 HORNÁD (Košice 14:01 – Hidasnémeti 14:23 – 14:26 – Budapest-Keleti pu 17:35),
•    EC 184 HORNÁD (Budapest-Keleti pu 12:25 – Hidasnémeti 15:27 – 15:41 – Košice 16:03),
•    EC 193 HORNÁD (Košice 16:01 – Hidasnémeti 16:23 – 16:26 – Budapest-Keleti pu 19:35).

Autobusy NAD v staniciach Košice aj Hidasnémeti budú pristavené pred staničnými budovami. V NAD nie je povolená preprava imobilných cestujúcich a bicyklov.

Zároveň upozorňujeme cestujúcich, že uvedené EC vlaky v stanici Hidasnémeti nebudú čakať na príchod autobusov NAD, ale budú vypravené zo stanice Hidasnémeti smer Budapest-Keleti pu v čase svojho pravidelného odchodu. Pre cestujúcich z Budapešti do Košíc bude v stanici Hidasnémeti zabezpečený priamy prestup na NAD.

Cestujúci smer Miskolc môžu využiť následný vlak vedený zo stanice Hidasnémeti o nepárnej hodine xx:03. Cestujúci do Budapešti môžu využiť následný vlak EC.

Cestujúcim sa za problémy spôsobené obmedzeniami v železničnej doprave úprimne ospravedlňujeme.

Prehľad zmien grafikonu vlakovej dopravy od utorka 2. 5.

BRATISLAVA  26. 4. 2023

Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) informuje cestujúcich o mimoriadnej zmene Cestovného poriadku (CP) 2022/2023, ktorá vstúpi do platnosti 2. 5. 2023. Zmeny sa týkajú štyroch regionálnych vlakov na traťovom úseku Košice – Lipany – Plaveč a  Stará Ľubovňa – Plaveč. Systém zmeny uvedených vlakov zlepšuje prepravu cestujúcich (hlavne študentov) v nedeľu na traťovom úseku Stará Ľubovňa – Plaveč – Lipany – Prešov – Košice. V medzištátnej doprave dôjde k úprave časových polôh vlakov rjx 160 a 167 v úseku Bratislava hl. st. – Linz Hbf.

Regionálna a prímestská doprava

Košický a Prešovský samosprávny kraj

Linka Košice – Lipany – Plaveč (trať 188)
•    v regionálnej železničnej doprave na úseku Košice – Lipany – Plaveč dochádza vo vedení vlakov k nasledovným zmenám:
o    REX 1950 (Košice 14:43 – Prešov 15:17 – Lipany 15:57) predĺženie trasy vlaku o úsek Lipany 15:58 – Plaveč 16:28. V úseku Lipany – Plaveč bude vlak s kalendárnym obmedzením „ide len v nedeľu a  8. 5., 1. 11., nejde 7. 5., 2. 7. – 27. 8., 29. 10.,”,
o    REX 1959 (Lipany 18:03 – Prešov 18:42 – Košice 19:13) predĺženie trasy vlaku o úsek Plaveč 17:31 – Lipany 18:02. V úseku Plaveč – Lipany bude vlak s kalendárnym obmedzením „ide len v nedeľu a  8. 5., 1. 11., nejde 7. 5., 2. 7. – 27. 8., 29. 10.,”.

Linka Stará Ľubovňa – Plaveč (trať 185)
•    v regionálnej železničnej doprave na úseku Stará Ľubovňa – Plaveč dochádza vo vedení vlakov k nasledovným zmenám:
o    Os 8352 dochádza ku skráteniu trasy vlaku len na úsek Plaveč – Stará Ľubovňa (pôvodne Lipany – Stará Ľubovňa) a k zmene odchodu zo železničnej stanice Plaveč o 60 minút skôr, teda po novom Plaveč 17:37 – Stará Ľubovňa 17:56, kalendárne obmedzenie bez zmeny,
o    Os 8353 dochádza ku skráteniu trasy vlaku len na úsek Stará Ľubovňa – Plaveč (pôvodne Stará Ľubovňa – Lipany), teda po novom Stará Ľubovňa 17:05 – Plaveč 17:23, kalendárne obmedzenie bez zmeny.

Medzištátna a diaľková doprava

Z dôvodu výluk na území Rakúska budú mať medzištátne vlaky rjx 160 a 167 Bratislava hl. st. – Zürich v úseku Bratislava hl. st. – Linz Hbf. od 2. 5. do 22. 5. 2023 zmenenú časovú polohu trasy podľa nasledovného cestovného poriadku:

Bližšie informácie o výluke na území Rakúska nájdete na oficiálnom webe rakúskeho dopravcu ÖBB
https://fahrplan.oebb.at/bin/query.exe/en?protocol=https:&ujm=1&mapType=TRACKINFO&.

Zároveň v období od 6. do 12. 5. 2023 bude vlak rjx 160/167 končiť/začínať jazdu v stanici Bratislava-Petržalka. V úseku Bratislava hl. st. – Bratislava-Petržalka bude zavedená náhradná autobusová doprava (NAD). Autobusy NAD budú vedené v zmysle cestovného poriadku platného pre obdobie 2. – 22. 5. 2023. Stanica Bratislava-Nové Mesto nebude obsluhovaná autobusmi NAD.

Od 23. 5. 2023 do konca platného GVD 2022/2023 sa trasy vrátia do pôvodnej polohy, teda rjx 160 Bratislava hl. st. s odchodom o 6:08 a rjx 167 Bratislava hl. st. s príchodom 21:51.

Od 24. 4. 2023 sme pristúpili aj k zvýšeniu kapacity vlaku R 700 (Púchov 6:10 – Bratislava hl. st. 8:01) v utorky až štvrtky o jeden vozeň 2. triedy. Do vlaku R 700 sme už v januári zaradili posilový vozeň v pondelky, takže zvýšená kapacita bude v pondelky až štvrtky.

Společnost AŽD vybuduje Kompetenční centrum s výukovými programy Fakulty dopravní ČVUT v Praze

Společnost AŽD podepsala s Fakultou dopravní ČVUT v Praze smlouvu o spolupráci při zřízení a využívání Kompetenčního centra. To bude vybudováno v železniční stanici Dětenice na takzvané Kopidlnce, tedy na železniční trati Kopidlno – Dolní Bousov. Půjde o moderní výukové centrum s výukovými programy Fakulty dopravní ČVUT v Praze, jehož součástí bude také externí výstavní plocha prezentující nejnovější produkty společnosti AŽD.

„Vedení společnosti AŽD se rozhodlo vybudovat Kompetenční centrum s cílem rozvíjet a edukovat zájemce o železniční průmysl a současně prezentovat svou kompetenci a vlastní vysoce moderní technologie širokému okruhu zájemců z řad studentů při konkrétních výukových programech, které bude definovat Fakulta dopravní ČVUT v Praze. Chceme studentům ukázat kvalitní technologie a jejich vývojové fáze,“ řekl při popisu smlouvy generální ředitel AŽD Zdeněk Chrdle.
Společnost AŽD je připravena poskytnout pro schválené výukové programy odborníky a propojit tak oblast reálného vývoje, výroby a instalace s akademickou sférou. Součástí spolupráce bude také kooperace na vědeckých a rozvojových úkolech.

„Jsem velice rád, že se povedlo zrealizovat prvotní myšlenku naší spolupráce, která vznikla zhruba před rokem. Uzavřením smlouvy o spolupráci a následným vybudováním Kompetenčního centra získají naši studenti a odborníci jedinečnou možnost propojit získávané znalosti a vědomosti s praxí. Toto je podle mne nejlepší cesta, jak studenty motivovat, aby se náročnému, ale velmi zajímavému studiu na technických vysokých školách věnovali. Je před námi ještě veliký kus práce, ale věřím, že naše cíle budou naplněny a že vznikne unikátní místo, které bude společným prostorem i pro řešení zajímavých vědeckých projektů a návrhů,“ uvedl děkan Fakulty dopravní ČVUT v Praze Ondřej Přibyl.

Železniční stanice Dětenice na trati Kopidlno – Dolní Bousov je pro vybudování Kompetenčního centra ideálním místem. Jde totiž o trať v majetku společnosti AŽD, na níž se aktuálně dokončuje instalace digitální inteligentní technologie s označením 4.0, tedy nejmodernějších českých systémů v oboru zabezpečovacích, sdělovacích, řídicích a komunikačních technologií pro železnici. „Díky systému DIGITAL 4.0 se na Kopidlnce budou testovat nově vyvíjené technologie, o nichž zatím nemůžeme hovořit, ale také například veřejnosti už prezentovaný český systém pro autonomní provoz vlaků bez strojvedoucích nebo autonomní drony pro diagnostiku celé infrastruktury tratě. Pokud studenti v rámci Kompetenčního centra přijdou se zajímavou myšlenkou pro zvýšení bezpečnosti na železnici, budeme jim s vývojem technologie maximálně nápomocni. V případě úspěšného dotažení do funkčního prototypu budou moci na naší trati vše otestovat,“ upřesnil Zdeněk Chrdle.

Externí výstavní plochu Kompetenčního centra, na níž budou instalovány nejmodernější venkovní prvky zabezpečovacích, sdělovacích, řídicích a komunikačních technologií, bude společnost AŽD využívat také jako prezentační prostor pro své obchodní partnery.

Aktuálně byly zahájeny projekční práce a s výstavbou by se mělo začít do měsíce. Kompetenční centrum by mělo být v železniční stanici Dětenice slavnostně otevřeno v prvním čtvrtletí roku 2024.

 

Autobusová doprava v Trebišove už premáva cez novú stanicu

19.04.2023

TREBIŠOV – Za účasti štátneho tajomníka ministerstva dopravy Jaroslava Kmeťa, generálneho riaditeľa ŽSR Miloslava Havrilu, primátora mesta Trebišov Mareka Čižmára, podpredsedu KSK Karola Patakyho, prevádzkovateľa autobusovej dopravy Arriva a zhotoviteľov projektu TIOP Trebišov bola dnes presmerovaná autobusová doprava cez novovybudovaný autobusový terminál v Trebišove.

Autobusová stanica je súčasťou projektu ŽSR „Terminál integrovanej osobnej prepravy (TIOP) Trebišov“, ktorá prinesie modernizáciu priestorov autobusovej a železničnej stanice. Projekt v hodnote viac ako desať miliónov eur zlepší kvalitu cestovania, umožní cestujúcim prestup medzi jednotlivými druhmi dopravy s ťažiskom na nosný systém železničnej dopravy.

 „Dnes oficiálne vypravili prvé autobusy z novovybudovanej autobusovej stanice TIOP Trebišov. Terminál integrovanej osobnej prepravy Trebišov síce znie komplikovane, ale zjednodušuje a zlepšuje verejnú dopravu pre vás všetkých. Obyvatelia regiónu sa môžu tešiť na pohodlný prestup medzi individuálnou (automobilová, cyklistická) a hromadnou dopravou, úložiská pre bicykle a parkovisko pre osobné autá. Celú stavbu odovzdáme do užívania do koncom tohto leta,“ uviedol Kmeť.

Výstavba terminálu ráta s osvetleným parkoviskom pre osobné automobily aj zastrešenými úložiskami pre bicykle v dosahu kamerového systému. „TIOP Trebišov po dokončení bude slúžiť ako prestupné miesto medzi rôznymi druhmi dopravy. Kapacita terminálu počíta s kapacitou odbavenia 400 – 1 000 cestujúcich za hodinu vlakom. Pri diaľkovej, prímestskej a mestskej autobusovej doprave takmer 1 500 cestujúcich. Dúfam, že tak významne pomôžeme v meste Trebišov s presunom ľudí z áut na železnicu,“ povedal Havrila.

Presmerovanie autobusovej dopravy cez nový terminál prinesie obyvateľov Trebišov zlepšenie podmienok pre cestovanie. "Moderné nástupištia, chrániace cestujúceho pred negatívnymi vplyvmi počasia, nastupovanie suchou nohou a najmä lepšia prehľadnosť a dostatočne dimenzované čakacie priestory prinášajú do nášho okresného sídla, po dlhých rokoch chátrania, neskôr až havarijného stavu a takmer nepoužiteľnosti, jeden z najkrajších priestorov tohto typu na Slovensku. Jedinečnosť blízkosti autobusovej a vlakovej stanice s postupne sa obnovujúcimi časťami a novými prvkami Terminálu integrovanej osobnej prepravy vytvára predpoklad modernej stavby 21. storočia, na ktorú budú môcť byť Trebišovčania právom hrdí a aj preto patrí veľké poďakovanie všetkým participujúcim stranám, predovšetkým ŽSR a Ministerstvu dopravy a výstavby SR, keďže aj tento projekt je potvrdením ich intenzívneho záujmu o rozvoj okrajových regiónov Slovenska," povedal primátor mesta Trebišov Marek Čižmár.

Ako uviedol podpredseda Košického samosprávneho kraja Karol Pataky: „Nový terminál integrovanej osobnej prepravy je prínosom nielen pre samotných Trebišovčanov, ale pre všetkých obyvateľov kraja, ktorí sa rozhodnú cestovať do mesta, prípadne bude pre nich Trebišov prestupnou stanicou. Rýchly, bezpečný a pohodlný prestup medzi osobnou individuálnou a hromadnou dopravou bude dúfam novým štandardom, ktorý sa po Trebišove bude rozrastať aj do ďalších miest a sieť integrovaného dopravného systému v Košickom kraji bude silnieť. Na Zemplíne sa stále nenachádza ani kilometer diaľnic, preto má pre nás podpora dopravnej infraštruktúry kľúčový význam a veríme, že štát bude do tohto regiónu smerovať ďalšie potrebné investície na zlepšenie každodenné cestovanie východniarov.“

Presmerovanie autobusovej stanice umožní pokračovanie prác na ďalších objektoch v rámci projektu TIOP Trebišov. Momentálne na stavbe prišlo k montáži koľajových polí, rekonštrukcii ostrovného nástupišťa, na železničnej stanici v Trebišove v podchode pre cestujúcich a chodcov prišlo k vybudovaniu odvodňovačov a izolácií, zastrešenie výstupov z podchodu pre cestujúcich a chodcov. Pri budovaní parkovacích plôch pre osobné automobily prišlo k podkladu zo štrkodrviny,  osadeniu cestného obrubníka, kladeniu zámkovej dlažby a vybúranie kanalizačného rámu.

Stručný opis projektu: Predmetom projektu je výstavba nového terminálu integrovanej osobnej prepravy (ďalej len „TIOP“) Trebišov bude slúžiť ako prestupné miesto medzi dopravnými druhmi a systémami s cieľom presmerovať cestujúcich z iných dopravných módov na železničnú dopravu. Cestné vozidlá (autobusy, osobné automobily) a bicykle dopravia cestujúcich do terminálu, odkiaľ budú pokračovať veľkokapacitnou dopravou, v tomto prípade železničnou dopravou. Predmetná stavba je svojím charakterom a umiestnením priamo naviazaná na jestvujúcu železničnú a cestnú infraštruktúru. Rozhodujúcimi stavebnými objektmi terminálu sú – novobudovaný podchod pre cestujúcich a chodcov spájajúci severozápadnú časť mesta s centrálnou s vyústením na rekonštruované železničné ostrovné nástupište, ďalej prevádzkovo-technologická budova terminálu, zastrešené nástupiská a výstupiská autobusovej časti terminálu, odstavno - parkovacie plochy autobusov, parkovacie pozície pre osobné automobily, terminálové komunikácie. Technologickú časť stavby dopĺňajú informačné, kamerové, prenosové, oznamovacie a rozhlasové systémy tak v železničnej, ako aj autobusovej časti terminálu.

Výstavba TIOP Trebišov sa realizuje na mieste aktuálnej železničnej a autobusovej stanice Trebišov. Umiestnenie TIOP Trebišov je dané súčasnou lokalizáciou železničnej a autobusovej stanice Trebišov. Zo severu predmetné územie predstavuje územie ohraničené Železničnou stanicou Trebišov. Z východu a západu existujúcou komunikáciou na ulici Komenského, ktorá ohraničuje priestor existujúcej autobusovej stanice. Cieľom TIOP Trebišov je umožniť cestujúcim rýchly, bezpečný a pohodlný prestup medzi osobnou individuálnou (automobilová, cyklistická) a hromadnou (autobusová, železničná) dopravou.

Zhotoviteľ: Chemkostav, a. s.

zmluvná cena: 10 492 091,57 eur bez DPH

termín ukončenia stavebných prác a uvedenie do prevádzky: do 24 mesiacov od odovzdania prvého staveniska, predpoklad 4.Q/2023

Projekt je financovaný z Operačného programu Integrovaná Infraštruktúra prioritná os 5.

Stanovisko IDH k vládou schválenému návrhu zákona o verejnej a osobnej doprave

Bratislava 14. apríla 2023

Inštitút pre dopravu a hospodárstvo víta schválenie návrhu zákona o verejnej a osobnej doprave Vládou Slovenskej republiky.


Už desať rokov (8.2.2013 predstavil Inštitút návrh integrácie verejnej osobnej dopravy na celom Slovensku) Inštitút pre dopravu a hospodárstvo presadzuje zámer integrácie verejnej osobnej dopravy za účelom jeho skvalitnenia. Dlhodobo sme navrhovali ako prvý krok v tejto integrácii schváliť zákon o verejnej osobnej doprave a následne zriadiť Národnú dopravnú autoritu, ktorá bude hlavným nástrojom integrácie. Základným cieľom integrácie musí byť, aby cestujúci mohol cestovať z miesta A do miesta B rôznymi druhmi dopravy na jeden cestovný lístok a za primeranú cenu.

Očakávame, že Národná rada Slovenskej republiky schváli návrh zákona o verejnej a osobnej doprave v čo najskoršom termíne a tým umožní začať proces skvalitnenie verejnej osobnej dopravy na Slovensku.

Návrh IDH – Integrácia verejnej osobnej dopravy na celom Slovensku, 8.2.2013

Češi vyvinuli „chytrou kolej“. Odhalí poškozený vlak a testuje se i na Tchaj-wanu

Brno/Ostrava, 13. dubna 2023

Sada prvků ze speciálních materiálů a elektroniky dokáže za pár desítek minut udělat z běžné koleje „chytrou.“ Společný projekt českých firem ALIS Tech, Drážní revize a Fakulty strojního inženýrství VUT v Brně měl původně pomáhat s údržbou rizikových míst na trati nebo sloužit jako systém včasného varování. Kromě diagnostiky stavu trati se odborníci v týmu nově zaměřují i na vývoji řešení, které by pomohlo odhalit poškození projíždějících vlaků a snížit náklady na jejich opravu nebo zabránit nehodě.


Na jaře 2021 představil projekt chytré senzory pro železnici, které mohou pomáhat s údržbou rizikových míst na trati nebo sloužit jako systém včasného varování například při sesuvu půdy na trať. „Dvouleté testování nám potvrdilo, že technologie spolehlivě funguje. Systém jsme nasadili do testovacího provozu na soukromé trati jednoho velkého průmyslového podniku v Česku a na regionální trati na Tchaj-wanu,“ uvedl Zdeněk Hadaš z Ústavu mechaniky těles, mechatroniky a biomechaniky strojní fakulty VUT v Brně.


Díky dlouhodobému testování získali už výzkumníci rozsáhlou datovou sadu zaznamenaných průjezdů vlaků. Umělá inteligence hledá parametry trati, pomocí kterých nyní algoritmy sledují stav trati a porovnávají data, aby bylo možno čas zasáhnout, například v případě změny stavu podloží, hrozící závady či velkého opotřebení. „Jde o takzvanou prediktivní údržbu, pro kterou jsme systém původně navrhovali. Pomocí speciálních senzorů umíme obyčejnou kolejnici změnit na chytrou,“ říká Pavel Stachiv z firmy Drážní revize.


„Prostřednictvím další elektroniky odesíláme prostřednictvím internetu do cloudového úložiště data, která se následně zpracovávají. Máme vyzkoušeno, že systém funguje bez problémů, v zimě i v létě. Funkční je i odesílání dat z Tchaj-wanu, údaje z tamní trati máme v cloudu za zlomek sekundy,“ popisuje Michal Růžička z firmy ALIS Tech.


Během vývoje český tým narazil na další možnost, jak systém využít, a to pro monitoring projíždějících kolejových vozidel. Senzory jsou velmi citlivé, takže umí rozpoznat i pokud se některý z vlaků odklání od běžného technického standardu. Cílem je nyní vytvořit řešení, které diagnostiku zautomatizuje. Využití takovéto diagnostiky má svůj význam nejen pro vlaky, ale i ve městech pro tramvaje, protože poškozená kolejová vozidla ničí trať a naopak, poškozená trať zase ničí kolejová vozidla.


Senzory mohou mít řadu dalších využití a výzkumný tým věří, že o tento světově ojedinělý systém bude velký zájem. Další vývoj a testování algoritmu bude trvat ještě dva až tři roky. V současnosti hledají nové partnery, kteří by měli zájem se na vývoji senzorického systému podílet. V rámci březnové mise, vedené předsedkyní Poslanecké sněmovny na Tchaj-wan, byl projekt například prezentován i tam, protože nasazování high-tech řešení do praxe je na Tchaj-wanu na mnohem vyšší úrovni než v Evropě. V současnosti se tým uchází o výzkumný projekt u Technologické agentury ČR, který by jim s vývojem pomohl.

Na Veľkú noc ZSSK vypraví o 18 vlakov viac. Pozrite si, o ktoré ide

BRATISLAVA  31. 3. 2023

Najväčší kresťanský sviatok je každoročne spojený so zvýšeným pohybom cestujúcich. Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) preto počas Veľkej noci opäť posilňuje osobnú dopravu. Počas sviatočných dní môžu cestujúci využiť o 18 vlakov viac.

Na Zelený štvrtok vypraví národný dopravca 4 vlaky (2 expresy a 2 rýchliky), na Veľký piatok 5 rýchlikov a na Veľkonočný pondelok, kedy sa očakáva najväčší záujem o prepravu, 7 vlakov (3 expresy a 4 rýchliky). Už tradične ide o posilnenie spojenia medzi hlavným mestom a východným i stredným Slovenskom.

štvrtok 6. 4. 2023

  • Ex 15621 ŠARIŠAN (Bratislava hl. st. 14:27 – Humenné 21:21)
  • Ex 15623 TATRAN (Bratislava hl. st. 16:27 – Košice 21:51)
  • R 15715 POVAŽAN (Bratislava hl. st. 19:55 – Žilina 22:24)
  • R 15843 URPÍN (Bratislava hl. st. 16:54 – Zvolen os. st. 20:48)

piatok 7. 4. 2023

  • R 16700 POVAŽAN (Žilina 5:30 – Bratislava hl. st. 8:01) 
  • R 16709 POVAŽAN (Bratislava hl. st. 13:55 – Žilina 16:29)
  • R 16711 POVAŽAN (Bratislava hl. st. 15:55 – Žilina 18:29)
  • R 16715 POVAŽAN (Bratislava hl. st. 19:55 – Trenčín 21:20)
  • R 16767 TATRAN (Žilina 6:32 – Košice 9:53)

pondelok 10. 4. 2023

  • Ex 17625 TATRAN (Bratislava hl. st. 19:27 – Vrútky 21:58)
  • Ex 17628 TATRAN (Košice 14:07 – Bratislava hl. st. 19:45)
  • Ex 17630 ŠARIŠAN (Humenné 14:38 – Bratislava hl. st. 21:33)
  • R 17716 POVAŽAN (Žilina 21:43 – Bratislava hl. st. 0:05)
  • R 17751 BOJNICE (Bratislava-Nové Mesto 13:01 – Prievidza 15:50)
  • R 17752 BOJNICE (Prievidza 16:16 – Bratislava-Nové Mesto 19:00)
  • R 17840 URPÍN (Zvolen os. st. 15:08 – Bratislava hl. st. 18:58)

utorok 11. 4. 2023

  • Ex 11621 TATRAN (Bratislava hl. st. 0:07 – Poprad-Tatry 4:18)
  • R 11831 URPÍN (Bratislava 3:58 – Banská Bystrica 7:46)

Všetky hore uvedené vlaky sú vlaky posilové, zapracované v platnom cestovnom poriadku. Zároveň budú podľa technických možností jednotlivých vlakov posilnené aj niektoré pravidelné vlaky, pri ktorých je predpoklad vyššieho záujmu cestujúcej verejnosti o cestovanie v týchto vlakoch.

Vzhľadom na zvýšený záujem o cestovanie v tomto období odporúčame cestujúcim, aby si cestovné doklady zaobstarali v dostatočnom časovom predstihu. Cestovné lístky a rezervácie miesta si môžu zakúpiť nielen v pokladniciach ZSSK, ale pohodlne aj prostredníctvom e-shopu či mobilnej aplikácie Ideme vlakom. V záujme osobného komfortu odporúčame cestujúcim aj zabezpečenie miesteniek, hoci väčšina vlakov ZSSK nie je povinne miestenková.

Hydrogen Days 2023: Vodíkové technologie jsou v ČR na vzestupu, shodují se ministři i vědci

Priority a novinky ve výzkumu a vývoji vodíkových technologií v Evropě a ve světě, vodík jako alternativní energie ve veřejné dopravě, ekonomické aspekty výroby a distribuce vodíku v České republice, výhody a nevýhody vodíkových spalovacích motorů či přeprava vodíku pomocí stávající plynovodní infrastruktury. I taková byla témata 13. ročníku jedinečné evropské odborné evropské odborné konference s názvem Hydrogen Days 2023, která ve dnech 29.–31. března v Praze hostila experty na vodíkové technologie z celého světa.

„Konference hostila primárně odborníky z komerčních, výzkumných a vzdělávacích institucí, působících v oblasti pokročilých vodíkových a souvisejících technologií. Stejně tak ovšem cílila i na investory, podnikatele, zástupce státních institucí či samospráv, zajímající se o rozvoj vodíkového hospodářství,“ vysvětlil Aleš Doucek, předseda představenstva České vodíkové technologické platformy (HYTEP), která konferenci pořádá.

Síkela: Inovativní technologie podporujeme, možný je i dovoz zeleného vodíku ze zahraničí

Zájem českých firem i veřejných institucí o vodíkové technologie setrvale roste. Vodík se začíná nejviditelněji prosazovat především v dopravě – přibývá plnicích vodíkových stanic a již několik měst testovalo či bude testovat autobusy městské hromadné dopravy na vodíkový pohon. Nedávno byla v České republice představena i vlaková souprava používající jako palivo právě vodík.

Plány na rozvoj vodíkových aplikací má však Česká republika celou řadu – projekty na výrobu vodíku například v Moravskoslezském, Ústeckém, či Středočeském kraji, projekt na využití odpadního vodíku z chlor-alkalické elektrolýzy v Ústí nad Labem k pohonu vodíkových autobusů, studie a pilotní projekty v rámci přípravy plynovodní infrastruktury na nahrazení zemního plynu vodíkem do budoucna či konstrukce nákladního automobilu s palivovým článkem na vodík do složitých terénů.

Jako perspektivní zdroj energie pro Českou republiku vnímá vodík i ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela. Podle něj by část budoucí spotřeby zeleného vodíku mohla pocházet i ze zahraničních zdrojů.

„Vodík vnímáme jako důležitý nástroj k dosažení emisních cílů a zajištění transformace českého průmyslu. V úzké spolupráci s dalšími ministerstvy budeme dále rozšiřovat podporu vodíkových projektů v oblasti mobility, výroby vodíku, vývoje a výroby vodíkových vozidel a inovativních vodíkových technologií. Diskutujeme také různé možnosti zajištění dopravy zeleného vodíku a jeho derivátů ze zemí, kde mají přebytek obnovitelných zdrojů tak, aby tento vodík mohl být efektivně využit našim průmyslem,“ uvedl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela.

Hladík a Bartoš: Vodík pomůže transformaci uhelných regionů i splnění klimatických cílů EU

Zájem státu o rozšíření vodíkového hospodářství je daný i jeho pozitivním dopadem na životní prostředí. Vodík, vyrobený pomocí obnovitelných zdrojů energie, tak má hrát důležitou roli při splnění klimatických cílů EU, ke kterým se stát zavázal. Masivní nasazení vodíkových technologií, například vysokokapacitních elektrolyzérů na výrobu zeleného vodíku, má rovněž pomoci s transformací regionů, poškozených dopady bývalé či dobíhající těžby uhlí.

„Z mého pohledu je zcela zásadní, aby vodíková budoucnost byla budoucností čistou. Protože vodík, který má mnoho pozitivních vlastností, v současnosti většinou pochází z fosilních paliv. A to je do budoucna nepřijatelné. Ministerstvo životního prostředí podporuje rozvoj obnovitelného vodíku, případně jako doplněk nízkouhlíkový vodík z jaderné energie. Rozvoj vodíkové ekonomiky probíhá s ohledem na transformaci ekonomiky k bezemisní, tedy v zájmu cílů ochrany klimatu a životního prostředí. Proto podporujeme rozvoj vodíkových technologií od výzkumu a vývoje, přes výrobu a skladování až po využití v průmyslu a dopravě v našem Operačním programu Spravedlivá transformace, který pomáhá s proměnou uhelných krajů po skončení těžby,“ upozornil Petr Hladík, ministr životního prostředí ČR.

Podle Hladíka je využívání vodíkových technologií u nás stále v počátcích, ale český průmysl si s masivnějším přechodem na vodík poradí. Významně pomoci má i podpora z veřejných zdrojů. „Český průmysl je inovativní a vysoce adaptabilní a proto věřím, že si dokáže poradit s výzvami, které využití vodíku přináší, včetně budoucího snížení nákladů na jeho výrobu. Česká republika podporuje rozvoj vodíkové ekonomiky prostřednictvím dotačních programů – ať už na produkční kapacity, související infrastrukturu či vývoj a inovace. Díky Vodíkové bance EU bude také spuštěna historicky první aukce na provozní podporu výroby obnovitelného vodíku a zvažujeme také její rozšíření na národní úroveň,“ doplnil ministr životního prostředí Petr Hladík.

I podle ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše bude urychlení výstavby výroben obnovitelného a nízkouhlíkového vodíku klíčové pro dosažení klimatických cílů Evropské unie do poloviny století.

„Důležitou roli bude hrát mimo jiné i při transformaci českých uhelných regionů, kterou Ministerstvo pro místní rozvoj intenzivně podporuje. Zvyšování podílu obnovitelných zdrojů na celkovém energetickém mixu si v blízké době zřejmě vyžádá také rozšiřování kapacit paroplynových elektráren. Stejně jako některé okolní státy by i Česká republika měla usilovat o to, aby v nich bylo možné spalovat také vodík. Debata o zacílení podpory vodíkových technologií z evropských fondů se v České republice teprve rozbíhá, můj resort ji ale jako koordinátor kohezních fondů věnuje velkou pozornost,“ doplnil Ivan Bartoš, ministr pro místní rozvoj ČR.

Premiéra popularizačních přednášek i soutěže pro studenty

V rámci konference Hydrogen Days 2023 se kromě odborných příspěvků letos premiérově uskutečnil i celodenní blok popularizačních přednášek v českém jazyce. „Řečníci zde vysvětlili základní vlastnosti vodíku či vize Evropské unie v oblasti dekarbonizace průmyslu. Zaměřili se také na ekonomický pohled vodíkových technologií nebo nabídli přehled postupu při povolování výstavby vodíkových elektrolyzérů v České republice. Posluchače rovněž seznámili s legislativou definující obnovitelný a nízkouhlíkový vodík, včetně ekonomických aspektů,‘‘ vysvětlil jeden z pořadatelů a řečníků konference Jan Sochor, analytik České vodíkové technologické platformy (HYTEP).

Organizátoři konference se letos poprvé rozhodli ocenit a podpořit vysoce kvalitní práce mladých výzkumníků. Odměny se tak dočkala nejlepší studentská prezentace a rovněž nejlepší studentský poster.

Konference Hydrogen Days 2023 se konala pod záštitou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Ministerstva průmyslu a obchodu ČR, Ministerstva zahraničních věcí ČR, Ministerstva životního prostředí ČR a organizace Prague Convention Bureau.

 

Více informací o konferenci naleznete na www.hydrogendays.cz

Fotografie z akce ke stažení zde

Klání o první železniční miss začíná

Společnost AŽD, která vlastní Švestkovou dráhu a provozuje na ní železniční dopravu (Linka U10 Litoměřice h. n. – Most), vyhlásila první ročník soutěže MISS Švestková dráha 2023. Do soutěže se přihlásilo více než 200 dívek a žen ve věku 17 až 35 let.

Dívky a ženy, které podle stanovených pravidel prokázaly svůj vztah ke Švestkové dráze, se mohly až do 16. března 2023 přihlásit do soutěže MISS Švestková dráha 2023 během jízdy ve vlacích linky U10 (Litoměřice h. n. – Most) nebo prostřednictvím elektronického formuláře na webových stránkách www.svestkovadraha.cz. Do neveřejných výběrových kol, která se uskuteční v pátek 31. března v Mostě a v sobotu 1. dubna v Litoměřicích, nakonec postoupila zhruba stovka přihlášených.

Jsem přesvědčen, že krásné ženy k železnici zcela jistě patří. Chceme touto soutěží lidem ještě více přiblížit a zatraktivnit nejenom naši Švestkovou dráhu, ale obecně celou železnici, která je budoucností dopravy a zasluhuje si to. Těší nás velký zájem cestující veřejnosti o tuto soutěž a také samozřejmě vysoký počet přihlášených. Důležitost železnice vnímá i objednatel dopravy Ústecký kraj, a proto oficiální záštitu nad touto soutěží převzal sám hejtman Ústeckého kraje Jan Schiller,“ říká ředitel soutěže MISS Švestková dráha 2023 a manažer AŽD pro vztahy s veřejným sektorem Adam Kalous.

Z neveřejných výběrových kol postoupí dvanáct finalistek, které se 20. května 2023 v Litoměřicích zúčastní veřejného finálového večera soutěže MISS Švestková dráha 2023. V porotě zasedne kromě již zmíněného hejtmana Ústeckého kraje Jana Schillera také Miss České republiky 2002 Kateřina Průšová nebo nejznámější česká cage girl a playmate Denisa Gudelj. Pro nejúspěšnější finalistky jsou připraveny hodnotné ceny a dary.

Oparenský expres zahajuje sezónu 2023

Společnost AŽD ve spolupráci s Ústeckým krajem zahájí v sobotu 1. dubna 2023 už čtvrtou sezónu provozu víkendové turistické linky T4, které cestující přezdívají Oparenský expres. Jde o vlakové spojení Litoměřice horní nádraží – Lovosice – Chotiměř, které vede turisticky atraktivním Oparenským údolím.

Vlaky budou ve dnech provozu, tedy o víkendech a státních svátcích, jezdit sedmkrát denně ve dvouhodinovém taktu. První bude vyjíždět z Litoměřic horního nádraží v 7:14 hod. a poslední z Chotiměře ve 20:08 hod.

Vlakové spojení je ideální nejenom pro pěší turisty, ale také pro cyklisty, kteří mohou navštívit nespočet turistických cílů. Mohou se projít či projet lučinatým, lesnatým a místy i skalnatým Oparenským údolím podél Milešovského potoka nebo zavítat na zříceninu hradu Oparno, rozhlednu Radejčín, vrchol Milešovku nebo horu Lovoš. Během cesty modernizovanými motorovými jednotkami RegioSprinter si cestující mohou zdarma dopřát kávu či čaj, případně si zakoupit drobné občerstvení. První den linky v novém roce otevře jako strojvedoucí generální ředitel AŽD Zdeněk Chrdle a všechny děti dostanou na památku malý dárek.

Zahajujeme už čtvrtou sezónu turistické linky T4, která se za dobu svého provozu stala velmi oblíbenou. Turisté s námi rádi jezdí za příjemnou krajinou Českého středohoří. Jsme připraveni také na cyklisty a rodiny s kočárky. A protože v našich jednotkách nechybí ani Wi-Fi, mohou si cestující během cesty naplánovat v mobilních telefonech turistické či cyklistické trasy, nebo si najít zajímavé cíle výletu. Moc se na všechny těšíme,“ říká tiskový mluvčí AŽD Jiří Dlabaja.

Po železniční trati z Lovosic do Chotiměře nejezdil vlak od sesuvu půdy v červnu 2013 až do dubna roku 2020, kdy Ústecký kraj na léto a podzim zapojil provozuschopnou část tratě do režimu sezónních turistických linek Dopravy Ústeckého kraje coby linku T4. Dopravu zde zajišťuje společnost AŽD. Místo sesuvu půdy za Chotiměří čeká na nákladnou opravu.

Více informací včetně jízdního řádu najdete na www.oparenskyexpres.cz.

Desetikusová série završena. Polský dopravce PKP Intercity získal poslední EffiShuntery 300

ČESKÁ TŘEBOVÁ, 30. ledna 2023

Společnost CZ LOKO dodala poslední dvě lokomotivy EffiShunter 300 polskému státnímu dopravci PKP Intercity. Završil se tak kontrakt z roku 2020 na desetikusovou sérii těchto vozidel.

 „Jejich výroba připadla na loňský rok poznamenaný globální krizí, rozpadem dodavatelských řetězců, růstem cen energií a vstupů což tento projekt velmi negativně ovlivnilo. I přesto jsme smluvní termíny dokázali dodržet, byť to bylo pro celý projektový tým velmi náročné. Věřím, že si vozidla nový majitel oblíbí a v provozu budou úspěšná,“ říká Jan Kutálek, obchodní ředitel CZ LOKO.

PKP Intercity, který provozuje dálkovou osobní dopravu, české lokomotivy využívá především pro lehký posun v depech a odstavných stanicích. Prvních osm firma převzala v posledním čtvrtletí loňského roku. Nasazovány jsou v důležitých železničních uzlech Varšava, Gdaňsk a Krakow. Poslední dvě lokomotivy dodané v lednu zamířily do Wroclawi.

V Polsku jsme sice dlouhodobě aktivní, tohle je ale první skutečně velký a pro CZ LOKO důležitý projekt, který se nám podařilo získat. Polská ekonomika je silná a perspektivní a tamní trh je pro nás zajímavý. Nicméně s několika silnými konkurenty, proti nimž bude velmi těžké se prosadit,“ dodal ředitel. 

Typ EffiShunter 300 je nejmenší lokomotivou v portfoliu CZ LOKO. Konstruován byl s ohledem na co nejnižší výrobní a provozní náklady. Určen je především pro lehký posun ve stanicích a na vlečkách. Dodržení zvláštního obrysu dovoluje rovněž nasazení v tunelech metra. EffiShuntery 300 vlastní železniční dopravci v Česku, Srbsku a Polsku, kde jej provozuje Metro Warszavskie.

Lokomotivu EffiShunter 300 pohání spalovací motor CAT C13B o výkonu 328 kW, splňující nejpřísnější emisní normy EU Stage V. Nad rámec standardní konfigurace jsou lokomotivy PKP Intercity vybaveny také online diagnostikou, národním zabezpečovačem SHP, zařízením kontroly bdělosti strojvedoucího CA, radiostanicí Koliber, automatickým hasicím systémem, kamerovým systémem, hlasitým odposlechem prostoru kabiny a poloautomatickými spřáhly.

RegioJet dosáhl rekordních tržeb. S jeho vlaky a autobusy cestuje o 30 % více lidí než loni.

28.11.2022

Společnost RegioJet, největší středoevropský soukromý osobní železniční dopravce, dosáhla za prvních devět měsíců letošního roku nejvyšších tržeb v celé své historii.

Tržby v rámci vlakové přepravy atakovaly hranici dvou miliard korun, tedy o téměř 40 % více než v předchozím roce. U autobusové dopravy vzrostly tržby na téměř 600 milionů korun, což představuje oproti roku 2021 téměř dvojnásobný nárůst.
Na rekordních tržbách se podílel nárůst počtu přepravených cestujících. Za první tři čtvrtletí letošního roku převezl RegioJet na palubách svých žlutých vlaků a autobusů 7,7 milionů cestujících. V porovnání se stejným obdobím loňského roku představuje tento počet až třetinový nárůst.
“Za prvních devět měsíců jsme dosáhli nejvyšších tržeb v historii, a to díky silné poptávce cestujících po veřejné dopravě. Velký zájem lidí o cestování po covidu a značný nárůst nákladů domácnostem vrátil veřejnou dopravu do popředí zájmu a přivedl cestující zpět do vlaků a autobusů. Výsledky za první tři čtvrtletí letošního roku napovídají, že v tomto roce dosáhneme kladného hospodářského výsledku, a to i ve světle značných tlaků na zvýšení nákladů na personál nebo elektrickou energii. Velice pečlivě vývoj nákladů vyhodnocujeme, abychom se udrželi v kladných číslech,” říká Petr Kohoutek, finanční ředitel holdingu RegioJet.

Silný růst a velmi příznivé ekonomické výsledky jsou dány především zákaznickým úspěchem mezinárodních spojů na trase Praha – Vídeň - Budapešť, kde meziročně vzrostl počet cestujících až dvojnásobně. O téměř 40 % se zvýšil počet cestujících i na dalším mezinárodním spojení Praha - Bratislava - Žilina.

Pozitivní vliv na výsledky má také linka do Chorvatska, kterou RegioJet provozuje od roku 2020 každoročně od června do září, a dále spojení Praha - Přemyšl. Tento původně humanitární spoj, jehož provoz byl zahájen letos v březnu, vstoupil od letošního června do komerčního režimu a na denní bázi zajišťuje ve spolupráci s Ukrajinskými železnicemi spojení mezi Českou republikou a Ukrajinou.
“Situaci na Ukrajině silně vnímáme a snažíme se být nápomocni, aby lidé mohli cestovat na Ukrajinu a zpět za příznivé ceny. Jízdenku do Lvova u nás zakoupí levněji, než kdyby cestovali autobusem. Cena jízdenky na sezení totiž začíná na 699 Kč,” doplňuje Petr Kohoutek.

Letošní rok je úspěšný také z hlediska obsazenosti, která se po covidových letech opět dostává na vysokou úroveň. Za první tři čtvrtletí letošního roku RegioJet eviduje obsazenost u autobusů i v komerčních vlakových spojích přesahující 80 %. U vlaků se v meziročním srovnání jedná o 20-ti procentní nárůst, u autobusů jde o desetiprocentní navýšení obsazenosti.

„K nejvytíženějším spojům patří linka Praha-Amsterodam. Je to dlouhá linka, kde se nám daří vytížit obsazenost na 99 procent. Velmi dobře se také daří lince Praha-Berlín, tak i sezónní lince z Prahy do Splitu,” říká Dita Tomešová, ředitelka autobusové dopravy RegioJet.

 

ZSSK CARGO podpísala kolektívnu zmluvu na dva roky

23.11.2022

Železničná spoločnosť Cargo Slovakia, a. s. (ZSSK CARGO) po náročných a veľmi konštruktívnych rokovaniach úspešne dokončila kolektívne vyjednávanie so zástupcami zamestnancov a dnes podpísali novú kolektívnu zmluvu na roky 2023 a 2024. Obidve strany sa, v tomto náročnom období poznačenom vysokou infláciou, zamerali predovšetkým na mzdový nárast pre zamestnancov a stabilizáciu zamestnancov na budúce obdobie.

„Našou dlhodobou stratégiou je udržať si kvalitných a dobre motivovaných zamestnancov. K tomu je zodpovedajúce mzdové ohodnotenie nevyhnutné. Pre všetkých zamestnancov ZSSK CARGO sme dohodli navýšenie základných miezd o 150 EUR s účinnosťou od 1. júla 2023. Zároveň sa dohodla aj jednorazová odmena a ďalšie benefity v prospech všetkých zamestnancov už začiatkom roka 2023. Nárast osobných nákladov na zvýšenie miezd bude predstavovať ročne viac ako 10 mil. EUR pre našu spoločnosť. Takýto vysoký nárast miezd doteraz v ZSSK CARGO nebol dohodnutý a som presvedčený, že v tejto dobe sú to správne vynaložené financie“ hovorí k výsledkom kolektívneho vyjednávania Roman Gono, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ ZSSK CARGO.

ZSSK CARGO má momentálne 4040 zamestnancov a ročné osobné náklady predstavujú 85 mil. EUR. Z toho tvoria benefity dohodnuté v Podnikovej kolektívnej zmluve nad rámec Zákonníka práce čiastku viac ako 5 mil. EUR ročne. Najviac z toho je smerovaných na vyplatenie formou rôznych príplatkov, ktoré slúžia ako kompenzácia pri sťažených pracovných podmienkach zamestnancov a výkone odbornejších činností, vykonávaní nadčasovej práce. Medzi najvýznamnejšie patria tiež odmeny pri odchode do dôchodku a životných jubileách, či napríklad náhrady príjmu počas práceneschopnosti.

„Ako hlavný kolektívny vyjednávač a zástupca zamestnancov si vážim ústretovosť predstavenstva ZSSK CARGO, kolektívnych vyjednávačov zástupcov zamestnávateľa v ZSSK CARGO a súdržnosť odborových organizácií pri dohodnutí Podnikovej kolektívnej zmluvy na roky 2023 a 2024. Uzatvorenie kolektívnej zmluvy na dvojročné obdobie prináša obidvom zmluvným stranám, ale najmä zamestnancom istotu citeľného mzdového nárastu. Ak by sa guvernérom NBS potvrdila predpovedaná recesia Slovenskej ekonomiky v roku 2023 a PKZ by bola uzatvorená len na jeden rok, bolo by veľmi obťažné kolektívne vyjednávať o mzdovom náraste na rok 2024. Tu máme živý príklad, že dobre vybudovaný vzájomný sociálny dialóg ako dôležitá súčasť komunikácie môže byť prospešný aj v súčasnom náročnom období.“ zhodnotil kolektívne vyjednávanie Peter Pikna, predseda Podnikového výboru OZŽ pri ZSSK CARGO a člen Dozornej rady ZSSK CARGO.

Ukončenie kolektívneho vyjednávania prinesie zamestnancom očakávané navýšenie miezd, ako aj stabilitu na nadchádzajúce dva roky. Prvýkrát v histórii spoločnosti sa podarilo dohodnúť kolektívnu zmluvu už v mesiaci október, teda dva mesiace pred skončením jej platnosti.
 

Začala modernizace posledního traťového úseku mezi Prahou a Lysou nad Labem

25.11.2022

Správa železnic slavnostně zahájila modernizaci železnice mezi Mstěticemi a Čelákovicemi. Jedná se o poslední dosud neopravený úsek velmi vytížené příměstské trati z Prahy do Lysé nad Labem. Za 2,172 miliardy korun bez DPH stavbu zrealizuje sdružení firem EUROVIA CS, Subterra, GJW Praha a Elektrizace železnic Praha. Přípravné práce už začaly, naplno se rozběhnou po novém roce a potrvají do listopadu 2025.

Pokračujeme v modernizaci velmi využívané trati do Lysé nad Labem. Její dokončení přinese cestujícím vyšší komfort železniční dopravy v podobě úspory času při dojíždění do práce, nových výpravních budov a celkového zajištění bezpečnosti v železničním provozu,“ říká ministr dopravy Martin Kupka.

Součástí stavby budou především dvě nové přeložky, které po dokončení umožní zvýšit rychlost vlaků až na 140 km/h, respektive na 160 km/h pro vozy s naklápěcí technologií. První v délce 1,9 kilometru napřímí trať hned za Čelákovicemi přes částečně zastavěnou místní část Záluží, druhá bude měřit přibližně jeden kilometr a povede mírnějším obloukem volnou krajinou před stanicí Mstětice,“ popisuje generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda.

Na zbývajících částech uvedeného úseku se provede kompletní rekonstrukce železničního svršku a spodku. V Mstěticích vznikne nové ostrovní nástupiště se dvěma nástupními hranami o délce 220 metrů s výškou 550 mm nad kolejí. Přístup cestujících k vlakům zajistí nový bezbariérový podchod pod celým kolejištěm. V rámci stavby se zruší dva železniční přejezdy a postaví nové přeložky silnic. V celém řešeném úseku bude instalováno nové traťové zabezpečovací zařízení.

Provoz ve stanici Mstětice se po dokončení realizace projektu bude řídit z CDP Praha. Bude zde rovněž instalováno rozhlasové a informační zařízení s možností dálkového ovládání ze stanice Čelákovice. Vzhledem k nutnosti zachovat maximální možnou kapacitu dopravní cesty během stavby dojde po dobu zhruba jednoho roku v mezistaničním úseku ke zřízení provizorní odbočky Záluží.

V místě budoucího staveniště nových přeložek momentálně probíhá archeologický průzkum, staví se provizorní komunikace. Příští rok se bude pracovat na vybudování náspu pro přeložku trati v oblasti Záluží a na opěrné zdi. Omezení provozu ve stanici Mstětice si vyžádají práce na posunu některých staničních kolejí, aby bylo možné vybudovat pilíře budoucího mostu přes trať, který nahradí zdejší přejezd. Všechny tyto výluky budou buď noční, nebo víkendové, úplné přerušení provozu se zde během příštího roku neplánuje.

Práce na téměř 30 kilometrů dlouhém úseku Praha-Vysočany – Lysá nad Labem začaly v roce 2017. Modernizace celého ramene byla rozdělena do čtyř samostatných projektů. Celkové investiční náklady se vyšplhají na zhruba 10,7 miliardy korun. Po skončení všech prací dojde ke zvýšení rychlosti v některých úsecích až na 160 km/h a redukci jízdních dob pro dálkovou dopravu až o pět minut. Do doby aktivace ETCS bude traťová rychlost omezena na 100 km/h, instalace ETCS se bude řešit v rámci samostatné stavby. Významným přínosem pro cestující bude zřízení nové zastávky Praha-Rajská zahrada s přímou přestupní vazbou na MHD, která bude otevřena na podzim příštího roku.

Projekt s názvem Optimalizace traťového úseku Čelákovice (mimo) – Mstětice (včetně) je spolufinancovaný EU z programu Nástroj Evropské unie pro propojení Evropy (CEF). Celkové investiční náklady stavby dosahují 2 650 398 708 Kč bez DPH. Celková výše způsobilých nákladů projektu je 2 422 205 216 Kč. Míra podpory EU je 84,73 % ze způsobilých nákladů, výše dotace tak činí maximálně 82 688 556,05 EUR, tedy zhruba 2 052 334 479 Kč. Národní financování zajišťuje Státní fond dopravní infrastruktury.