Znepokojené matky spustili petíciu Vlaky na jednotku

28.9.2022 18:52Zdroj: OZ Znepokojené matky

22. septembra 2022

Znepokojené matky dnes na Medzinárodný deň bez áut pred Ministerstvom dopravy a výstavby spustili petíciu na podporu železničnej osobnej dopravy. Výkričník zostavený z detských vláčikov pred budovou ministerstva mal symbolicky upozorniť na dlhodobé zanedbávanie rozvoja verejnej dopravy, a špeciálne tej vlakovej. Znepokojené matky žiadajú, aby rezort dopravy a Vláda SR začali pristupovať k železničnej osobnej doprave ako k priorite a pomohli tak nielen k zníženiu výdavkov ľudí na pohonné hmoty, ale aj systematickému znižovaniu emisií skleníkových plynov.

“Železničná osobná doprava na Slovensku je dlhé roky na chvoste záujmu politikov. Vlaky by mali byť základným pilierom verejnej dopravy, ktorá má pomôcť znížiť ľuďom výdavky za pohonné hmoty, zlepšiť kvalitu ovzdušia a znižovať emisie skleníkových plynov. Chceme rýchlu, spoľahlivú, modernú železničnú osobnú dopravu, dostupnú pre všetkých,“ uvádza sa vo verejnej výzve, ktorú oddnes môže verejnosť podpísať na stránke Znepokojených matiek.

Na to však podľa organizácie treba dobrú infraštruktúru, na medzinárodných, národných aj regionálnych trasách, a zároveň dobre prepojenú v integrovaných systémoch dopravy.

“Zlý stav osobnej vlakovej dopravy nemusíme ani rozpitvávať. Dôverne to pozná každý z nás. Či už sa snažíme cestovať do práce, na dlhšie trasy alebo za rekreáciou. Napriek tomu, že sa plánujú výdavky do rozvoja vlakov, stále ide o čiastkové riešenia a chýba nám systematický prístup premietnutý do štátnych politík. Dnes je verejná doprava v stave, kedy v podstate vyháňa ľudí stále do áut. To spôsobuje zvyšovanie emisií z osobnej dopravy a zhoršuje akútnu situáciu s rastúcimi nákladmi ľudí na dopravu. Je naozaj čas to zmeniť,” uviedla Lucia Szabová za Znepokojené Matky.