Vlakom a retrobusom odhaľte tajomstvo Jasova a unikátnej Bane Lucia

9.8.2022 16:13Zdroj: Detská železnica

Košice, 9.8.2022

Zaujímavý prázdninový tip ponúka Detská železnica v Košiciach, ktorá cestujúcich láka už túto sobotu 13. augusta Za pokladmi Abova do Jasova a Bane Lucia. Okrem nostalgického vlaku sa cestujúci tentoraz prenesú v čase a v priestore aj vďaka jazde v historickom autobuse a odhalia hneď niekoľko tajomstiev. Hoci výlet vedie iba „pár krokov“ za Košice, väčšina Košičanov doposiaľ neodhalila genius loci malebnej baníckej osady Baňa Lucia, ktorá v v 50-tych rokoch takmer zanikla a po skončení hutníckej výroby tam už nevedú žiadne koľajnice. Výlet je vhodný pre celú rodinu. Na svoje si prídu aj milovníci letných kúpalísk. Lístky sú dostupné na stránke detskej železnice.

Návštevníci zavítajú do kláštora v Jasove, kde sa popri klasickej prehliadkovej trase dostanú aj do bežne neprístupných priestorov a do neďalekej malebnej baníckej osady Baňa Lucia.

„Po prehliadke premonštrátskeho kláštora sme pripravili krátku ochutnávku rómskej kultúry v podobe energického vystúpenia tanečníkov zo skupiny Jilore a návštevu rómskej osady. Z Jasova sa všetci prevezieme retrobusom do Bane Lucia, ktorá pevne verím očarí každého návštevníka svojou nevšednou atmosférou a bohatou históriou. Dopravu autobusom sme zvolili z jednoduchého dôvodu, do Bane Lucia už vyše 50 rokov nepremáva žiaden osobný vlak a v súčasnosti tam už nevedú ani koľajnice,“ prezradil riaditeľ Detskej železnice v Košiciach Ľubomír Lehotský.

Karosa ŠD 11 je pýchou Martina Schwartza zo združenia Veteran Bus Diamant. „Autobus sa nám podarilo kompletne zrenovovať do stavu, ako ho vyrobili. Mnohí si tak budú môcť zaspomínať na zájazdy do Bulharska, DDR, alebo inej spriatelenej socialistickej krajiny.“