Vánoční vozy MHD rozsvítí ulice, letos v patnácti českých městech

30.11.2021 20:15Zdroj: Sdružení dopravních podniků ČR

29.11.2021

Tramvaje, trolejbusy a autobusy, někde dokonce i elektrobus nebo autovláček – vybraná vozidla městské hromadné dopravy se během adventu promění díky světýlkům nebo obrázkovým polepům v nádherné vánoční vozy. Pracovníci dopravních podniků si s dekoracemi každoročně dávají velkou práci, využijí nespočet metrů světelných řetězů a vymýšlí originální výzdobu, která zaujme malé i velké, cestující i kolemjdoucí.

Už v pátek se představily tři vánoční šaliny v Brně. „Vánoční tramvaj měla s cestujícími poprvé vyjet až v sobotu 27. listopadu, rozhodli jsme se ale Brňanům udělat radost a do provozu ji vypustíme už o den dříve, tedy v pátek odpoledne,“ sdělil generální ředitel Dopravního podniku města Brna Miloš Havránek.

V sobotu vykouzlila úsměv na tváři Pražanů celá flotila vánočně nazdobených vozů, která vyrazila večer z vozovny Střešovice. Ve vánočním hávu se během adventu představí několik tramvají autobusů a Dopravní podnik hl. m. Prahy má připravené je i další překvapení.

Tradiční součástí předvánoční atmosféry je vánoční tramvaj v Plzni, kde vyjela v neděli 28. listopadu. „Vánoční tramvaj je mezi našimi cestujícími velice oblíbená a každý rok registrujeme enormní množství pozitivních ohlasů. Myslím si, že především v této nelehké době je důležité šířit radost a pozitivní náladu, proto jsme se rozhodli, že neporušíme tradici a tramvaj vypravíme i v letošním roce,“ uvedl Roman Zarzycký, první náměstek primátora a předseda představenstva Plzeňských městských dopravních podniků.

Na dvě speciální tramvaje se můžou těšit i obyvatelé Mostu. „V letošním roce vyjede na lince číslo 2 jako Vánoční tramvaj vůz s evidenčním číslem 312. Tramvaj bude vozit úplně nové sváteční osvětlení, které se zásadně liší od osvětlení, které měla Vánoční tramvaj v minulém roce,“ řekl ředitel Dopravního podniku měst Mostu a Litvínova Daniel Dunovský.

Dva vánoční vozy má připravené také Dopravní podnik Karlovy Vary, konkrétně Vánoční autobus a Vánoční autovláček „Chceme, aby náš vůz doručil kouzlo Vánoc do každého koutu Karlových Varů. Přesný rozpis linek, na kterých bude jezdit, najdou cestující na našich facebookových stránkách,“ dodává Lukáš Siřínek, místopředseda představenstva pověřený řízením společnosti.

Od soboty 27. listopadu mají lidé v Hradci Králové možnost svézt se vánočním elektrobusem - zástupcem ekologické dopravy v barvách Vánoc. „Vánoční elektrobus je našim poděkováním všem, co i v této složité době nadále využívají hradeckou MHD. Věříme, že cestující během adventního času a blížících se svátků tento speciálně nazdobený vůz potěší a v ulicích našeho města přispěje k navození vánoční atmosféry,“ sdělil Zdeněk Abraham, předseda představenstva DP

Na speciálně vyzdobené vozy se můžou cestující těšit také v Českých Budějovicích, Děčíně, Liberci, Mladé Boleslavi, Olomouci, Opavě, Ostravě, Pardubicích a Ústí nad Labem. Podrobnosti připravujeme.