Železniční nákladní dopravci jednali ve Špindlerově Mlýně

24.9.2021 8:43Zdroj: ČD Cargo

23.9.2021

V hotelu Harmony ve Špindlerově Mlýně se 23. září 2021 sešli zástupci železničních nákladních dopravců na 4. konferenci sdružení ŽESNAD.CZ. Konferenční sál zaplnilo více než 200 účastníků, nejen členů sdružení, ale i zajímavých hostů, včetně ministra dopravy a vicepremiéra Karla Havlíčka, zástupců Správy železnic a dalších organizací působících na železnici.

Konferenci zahájil prezident ŽESNAD.CZ pan Martin Hořínek, na něhož navázali Karel Havlíček a Martin Kolovratník, poslanec Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. Další blok byl věnován zajímavému tématu vztahů na železnici a bezpečnosti. Tradičně poutavé bylo vystoupení generálního ředitele Správy železnic Jiřího Svobody, na něhož navázal Michal Gajdoš z představenstva ŽESNAD.CZ, který železnici prezentoval jako jeden z nejbezpečnějších způsobů dopravy. Tématu se dále věnoval i náměstek ministra dopravy Jan Sechter.

Další blok zaměřený na podporu železniční nákladní dopravy zahájil Tomáš Tóth, předseda představenstva ČD Cargo. Zaměřil se mimo jiné na to, co očekáváme od železniční nákladní dopravy 21. století, jakými nástroji může dojít k modal shiftu. Neméně zajímavé bylo i vystoupení Jindřicha Kušníra, ředitele odboru O130 Ministerstva dopravy, který hovořil o možné finanční podpoře ETCS, přestavby vozidel na střídavou trakci nebo implementaci tichých brzdových špalíků. Zmínil také podporu z operačního programu zaměřenou na výstavbu terminálů nebo železničních vleček. Poslední prezentující, pan Mojmír Nejezchleb, náměstek generálního ředitele Správy železnic pro modernizaci dráhy, informoval o infrastrukturních opatřeních ke zvýšení podílu železniční nákladní dopravy.