9.12.2023 Práve prihlásených 70 užívateľov
Ďalšia zaujímavosť zo železničnej siete súdružsko-bratskej Číny. Dnes o trati medzi mestami GuangZhou a ZhaoQing. Je to trať nová, otvorená nedávno; nie je to ani „echt“ VRT, ani obyčajná trať; a dôvod jej postavenia mi je malou záhadou (jasné, slúži ľuďom, ale prečo takto?).
23.1.2019 8:00, Ing. František Smatana
V druhém díle se podíváme po hlavním městě Gruzie, Tbilisi. Zdejší systém MHD tvoří metro a autobusy a doplňují jej lanovky. Po týdnu stráveném v tomto městě se opět svezeme vlakem, tentokráte do Samtredie, která je kousek od letiště Kutaisi.
5.12.2018 8:00, Mgr. Jiří Mazal
Gruzie je českým a slovenským turistům známá zejména díky své přírodě a horám Kavkazu. I tady však jezdí vlaky a země disponuje nevelkou železniční sítí, na naše poměry s velmi řídkým provozem. Do Gruzie jsem měl možnost se podívat v rámci služební cesty v listopadu 2018 a i když mi pochopitelně pracovní povinnosti nedovolily cestovat a poznávat zdejší železnice, podařilo se mi jet vlakem alespoň mezi dvěma největšími městy v zemi, Kutaisi a Tbilisi. Byla by zároveň škoda se omezit pouze na železnice, a proto se podíváme také na reálie této trochu exotické země.
27.11.2018 8:00, Mgr. Jiří Mazal
Keďže z Európy je to do Číny trošku dlhé cestovanie a opačným smerom na prekvapenie takisto, asi nie veľa priaznivcov vlakov si spraví výlet do „Ríše stredu“ pozrieť, ako vyzerá posledný výkrik módy v podobe najnovšej vysokorýchlostnej jednotky od tamojších súdruhov, ukážem vám jej fotky ja. Mal som to šťastie sa s ňou už stretnúť.
12.7.2018 8:00, Ing. František Smatana
Už dávnejšie ma zaujala nová rýchla trať metra v juhočínskom meste ShenZhen (alebo v „našom“ prepise ŠenČen). A k napísaniu na nakopla debata na vlaky.net o zvyšujúcich sa rýchlostiach na železniciach. Metro ma zaujalo preto, lebo jeho vlaky tam jazdia rýchlosťou do 120 km/h. V metre. Teda také vysokorýchlostné metro. A pretože som sa ním párkrát viezol, píšem o ňom aj vám.
19.6.2018 8:00, Ing. František Smatana
Gruzie a Gruzínské železnice (საქართველოს რკინიგზა, Sakartvelos Rkinigza v gruzínštině) jsou ze všech zakavkazských zemí a železnic u nás známy nejlépe. Je to především díky nečekanému ekonomického rozvoji, otevřené zahraniční politice a celkové otevřenosti země vůči kapitálu, investicím, rozvoji turismu i celkové stabilizaci poměrů v regionu.
24.4.2018 8:00, Ing. Filip Kuliš
Koncem minulého roku proběhlo slavnostní otevření železnice mezi tureckým Karsem a gruzínským Achalkalaki, s cílem vybudovat železniční koridor Baku – Kars. Jeho vizí je vytvořit alternativní spojení Číny s Evropou. Představme si tento projekt blíže včetně provozu na nové trati.
27.2.2018 8:00, Mgr. Jiří Mazal
Doba pokročila, posledné správy z Ríše stredu som čitateľom pripravil pred 4 mesiacmi, novinky pribúdajú, tak sa pozrime na tie miestne. Bude to zo všetkých oblastí koľajovej dopravy (dokonca koľajová doprava bez koľají). Teda zo stavby (mosty sú fotogenické), z ekonomiky, o zaujímavom využití VRT, o netradičnej električke a pridám aj pekné fotky z môjho projektu.
15.12.2017 8:00, František Smatana
Do Albánska som sa vrátil takmer po piatich rokoch. Tentoraz nebola cieľom železnica, ale dovolenka pri mori. Avšak úplnou náhodou, ani nie 100 m od hotela, viedli železničné koľaje. Trať Durrës – Elbasan. Bola by škoda, keby som to nevyužil a nejaký ten vlak si neodfotografoval. Lenže základná otázka ohľadom albánskych železníc znela: Chodia tam ešte vôbec nejaké vlaky?
29.9.2017 8:00, Marek L. Guspan
Latinská Amerika sa zvykne chápať ako tretí svet bez významnejších rozdielov medzi štátmi a regiónmi. Väčšinou vám stačí návšteva druhého štátu v poradí, aby ste objavili delenie nie nepodobné nášmu európskemu. Ekvádor môže byť z tohto pohľadu tak približne v strede rebríčkov, ak prepáčime štatistickú metódu videnia z vlaku.
13.9.2017 8:00, Tomáš Votava