2.3.2021 Práve prihlásených 32 užívateľov
Před branami saského zemského hlavního města Drážďany vede od roku 1857 nejstarší německá horská železnice, takzvaný „Sächsische Semmeringbahn®“ (Saský Semerink), z údolí Plauenscher Grund přes četné oblouky s malými poloměry a velkými stoupáními do dnešní konečné stanice Dresden-Gittersee. Cestující si za jízdy mohou užít krásu okolí. Znovuoživení vlakového provozu v roce 2012 je výsledkem osmnáctiletého boje železničního sdružení, který došel do úspěšného konce v roce 2010.
31.10.2020 8:00, Helmut Böhme
V tejto reportáži navštívime najprv švajčiarsky vidiek, pričom objavíme úzkokoľajky nachádzajúce sa na severnom brehu Lac Léman (ďalej už len Ženevské jazero). Dozvieme sa niečo o recyklácii odpadu a spoznáme krásy mesta Lausanne. Železničná trať nás ďalej zavedie aj k malebnému hradu, učupenému na malom ostrovčeku v jazere, a následne sa vydáme po stopách človeka s nezameniteľným hlasom, ktorý so svojou skupinou nahral vo Švajčiarsku niekoľko svetoznámych albumov.
29.10.2020 8:00, Oliver Dučák
Ve středoevropských podmínkách, kde úzkokolejky dosahují většinou pár desítek kilometrů, nám připadá jak z jiného světa představa, že bychom měli po úzkém rozchodu jet řadu hodin, či snad dokonce celou noc. Přesto lze na něco takového narazit ve východních zemích, kde mají tak nějak vše mnohem větší, i když v tomto případě nikoliv rozměry, ale délkou tratí.
27.10.2020 8:00, Mgr. Jiří Mazal
V pondělí 19. října tohoto roku jsem se vydal ze svých domovských Drážďan opět k pobřeží Baltského moře, do Meklenburska-Předního Pomořanska. Existuje tam úzkorozchodná dráha, která není příliš známá, byť má velice zajímavou historii i současnost. Prošla proměnou z místní dráhy normálního rozchodu v drážku s rozchodem 600 mm. I když turistická železnička zvaná „Lütt Kaffeebrenner“ v sezóně funguje pět dnů v týdnu, parní provoz je na ní vzácný. A o ten mi šlo.
25.10.2020 8:00, Helmut Böhme
Zatímco v prvním díle článku jsem si vystačil s úzkorozchodkami na území spolkové země Sasko, ve druhém díle se podívám na rozmanité dráhy, za kterými je potřeba vážit po Německu o něco delší cestu. Od náhorních plání v pohoří Harz se přes teplé Porýní dostanu až k pobřežím Severního i Baltského moře. A zatímco v minulém díle měly všechny dráhy rozchod 750 mm (a jedna 600 mm), tentokrát se často setkáme i s rozchodem metrovým, případně 900 mm.
24.10.2020 8:00, Tomáš Kraus
V druhém díle cestopisu se přesuneme k muzeální dráze v Nagycenku a do nádherného historického města Šoproň. Pak již Maďarsko opustíme a mrkneme se ještě do východního Rakouska, zejména do Eisenstadtu, hlavního města spolkové země Burgenland.
18.10.2020 8:00, Mgr. Jiří Mazal
Snad nikdo nemůže říci, že už Německo kompletně poznal a nemá mu co nabídnout. To platí i pro zájemce o železniční historii. Pojďme se tentokrát podívat na ta železniční muzea, která jsou pro našince snadno dostupná svou blízkostí ke hranici s Českem. Zaměříme se přitom na stacionární expozice a vynecháme tratě s historickým provozem, například saské úzkokolejky, které byly v našem magazínu už dříve dobře popsány.
13.10.2020 8:00, Libor Peltan
Ze zúženého výběru možných prázdninových destinací jsem se začátkem července rozhodl pro Maďarsko. Nejprve se svezeme Regiojetem do Komárna, kde navštívíme zdejší obří Protitureckou pevnost, přejdeme do maďarského Komáromu a budeme pokračovat do Székesféhérváru. Dojedeme k Balatonu a prozkoumáme i úzkokolejku do Somogyszentpálu, abychom se přes Keszthely přesunuli k další úzkokolejce ve Fertőboz.
11.10.2020 8:00, Mgr. Jiří Mazal
Každoroční Dny evropského dědictví jsem zatím skoro vždy využíval k prohlídce nějakých technických památek mimo železnici. Letos ale bylo všechno jinak – kvůli opatřením proti šíření koronaviru většina muzeí a podobných institucí nabízela jen virtuální prohlídku, prostřednictvím svých internetových stránek. Ale přesto jsem objevil jednu akci, hlásící se k této iniciativě, která měla proběhnout tradičně, s přítomností reálných návštěvníků v reálném muzejním prostředí.
3.10.2020 8:00, Helmut Böhme
4. března 1995 vyslyšelo čtyřicet zájemců pozvání do hostince „Stiller Fritz“ ve Waltersdorfu k založení spolku. devětadvacet z nich se nakonec stalo členy spolku a zvolilo iniciátora Stephana Zedlera předsedou spolku. Již v tento den bylo dohodnuto nahradit staré saské označení trasy „KH“ novým jménem více orientovaným na krajinu a s větším reklamním potenciálem. Podporu našel nakonec návrh „Schwarzbachbahn“ (Schwarzbašská dráha, také Dráha údolím Černého potoka), který se také osvědčil a prosadil.
29.9.2020 8:00, Helmut Böhme