19.6.2025 Práve prihlásených 52 užívateľov
Řídkým, ale vytrvalým jevem na internetových diskuzích jsou stížnosti na to, že si jeden diskutér dovolil tykat druhému. K nejasnosti situace kolem správnosti tykání či vykání zřejmě přispívá, že někteří mají naprosto jasno. Podobné situace nastávají v komunitách lidí se společným koníčkem. Pojďme se zaměřit na tuto věc v souvislosti se tématikou Vlaky.net, tedy s ohledem na dopravní internetová fóra a spolky.
3.8.2020 8:00, Libor Peltan
Kdo se pohybuje v Ústeckém kraji nebo čte pravidelně dopravní zprávy, pravděpodobně nenajde v tomto článku nic objevného. Ostatní se mohou těšit na klasickou šotocestovatelskou reportáž, tentokrát ovšem z výletu za humna. Projel jsem Švestkovou dráhu, abych se svezl různými prostředky městské dopravy v severních Čechách: Most s Litvínovem, Chomutov s Jirkovem, Teplice a Ústí. Fotogalerie je obohacena historickými snímky z let 2008 až 2015.
7.6.2020 8:00, Libor Peltan
Druhý díl dobrodružně–?vyprávěcí reportáže ze šuplíku nás po předchozí návštěvě Rumunska a Moldavska zavede do Podněstří a Oděsy, abychom přes Ukrajinu se zastávkou v některých městech zamířili k domovu. Původně jsem poznatky z výletu shrnoval jen ve spíše encyklopedických článcích, které v textu rovněž odkazuji.
4.6.2020 8:00, Libor Peltan
Pro zájemce o spíše vyprávěcí zahraniční cestopisy je určena tato dvoudílná reportáž ze šuplíku, když zrovna vládne krize cestování. V západním Rumunsku jsme doháněli resty z předchozí šotocesty, abychom vzápětí navštívili Rumunsko východní, Moldavsko, Podněstří a dojeli do Oděsy; cestou zpět bylo v plánu několik ukrajinských měst.
27.5.2020 8:00, Libor Peltan
Závěr seriálu bude patřit dvěma městům, kterých jsme se v předchozích dílech několikrát dotkli. Obě města disponují sítí mírně rychlodrážních tramvají, první jmenované navíc železničním muzeem. Nakonec si dovolím subjektivní náhled na americká specifika a neuspořádaný popis různých postřehů.
8.4.2020 8:00, Libor Peltan
Ve třetím díle seriálu o dopravním okolí San Francisca se konečně dostane na vlaky. Kolemdokola Sanfranciské zátoky operuje několik linek regionálních vlaků, v dálkové dopravě se setkáme jen se dvěma páry, ale zato pořádně dalekonosných spojů. Pojďme se podívat na dění na rozchodu 1435 mm se spřáhly AAR, včetně rozborky typů lokomotiv a osobních vozů. Po historickém shrnutí First Transcontinental Railroad a reportáži z přejezdu pohoří Sierra Nevada se zmíním o kalifornských pokusech stavby VRT a mých pokusech focení nákladních vlaků.
31.3.2020 8:00, Libor Peltan
Sanfranciský dopravní podnik MUNI provozuje kromě Cable Caru a historických tramvají, které jsme si představili v minulém díle seriálu, také autobusy, trolejbusy a lehké metro. V dnešním článku navíc zbyde místo i pro příměstskou železnici BART. Ukážeme si i tarifní odbavení s čipovou Clipper Card.
24.3.2020 8:00, Libor Peltan
V tomto seriálu si popíšeme hromadnou dopravu San Francisca a okolí. První díl bude o Cable Car: zvláštním dopravním prostředku, který má v SF svůj původ a dnes už ho najdeme opět jen zde, u nějž se k pohonu využívá stále běžící lano, k němuž se jednotlivé vozy na lince dočasně připojují; také se však budeme bavit o Streetcar: pravidelném provozu historických tramvají (především PCC).
17.3.2020 8:00, Libor Peltan
Kolem přelomu století vyráběl italský FIAT Ferroviaria (později součást Alstom) jednotky rodiny Pendolino, jež se přímo účastnily nejenom rozmachu vysokorychlostní železnice v Itálii, ale stály také u mnoha pilotních experimentů menších evropských států s tímto druhem dopravy. Na výrobě se často podíleli vždy místní dodavatelé. Jednou z hlavních výhod vlaků je systém aktivního naklápění souprav, umožňující rychlejší průjezd oblouků bez negativního vlivu na cestující, a tím menší náklady na zrychlování tratí v náročnějším terénu. Pojďme se podívat na osudy bratranců řady 680 ČD. Článek si neklade nároky na přesnost a úplnost, má sloužit hlavně jako přehled a úvod k dalšímu studiu.
28.1.2020 8:00, Libor Peltan
Poměrně známý je tramvajový systém švýcarské Basileje, který vystrkuje růžky jak do Německa, tak do Francie. My se však tentokrát zaměříme na tramvaje ve Štrasburku, který je velkorysou tratí přes Rýn propojen s německým Kehlem, a vlakotramvaje v Saarbrückenu, které mají konečnou až v Sarreguemines. Pochopitelně se pokaždé mrkneme i na nádraží.
19.1.2020 8:00, Libor Peltan