27.2.2021 Práve prihlásených 10 užívateľov
Posázavský pacifik je regionální trať v jižním zázemí Prahy. Prochází malebným okolím řeky Sázavy, kam každý víkend míří Pražané strávit volný čas, což způsobuje, že v sobotu a neděli jsou vlaky mnohem více vytíženy než ve všední dny. Jaká vozidla nebo provozní koncept jsou pro tuto trať nejvhodnější?
1.6.2017 8:00, Dominik Havel
Jiný kraj, jiný mrav. Zatímco západní metropole se vydávají cestou kupování nových vozidel, v bývalém Východním bloku na nové tramvaje často chybí prostředky. Města tak řeší tíživou situaci nákupem ojetin nebo modernizacemi stávajícího vozového parku, případně alespoň zajištěním kvalitní základní údržby.
24.5.2017 8:00, Dominik Havel
Zrýchľovanie a zlepšovanie obehov jednotlivých vlakov je súčasťou stratégie štátneho dopravcu Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK). Pre TASR to uviedol hovorca spoločnosti Tomáš Kováč, čím reagoval na minulotýždňovú analýzu Útvaru hodnoty za peniaze (ÚHP) Ministerstva financií (MF) SR. To sa píše v správe TASR z 9. mája 2017.
18.5.2017 8:00, PhDr. Zbyněk Zlinský
Zatímco v minulý týden jsme bujaře diskutovali o uspořádání interiéru, dnes se zaměříme na věci, které sice tvoří zlomek hodnoty vozidla, avšak výrazně ovlivňují pohodlí jízdy – sedadla.
10.5.2017 8:00, Dominik Havel
Každý má rád něco jiného. Jedni zastávají staré dobré oddíly, jiní upřednostňují přehledné velkoprostory. Ať už ale vyzdvihujeme cokoli, skutečnost neovlivníme – kupé z evropských vlaků mizí velmi rychle. Pojďme si rozebrat důvody nástupu velkoprostorového uspořádání a výhody obou forem interiéru vlaků.
2.5.2017 8:00, Dominik Havel
Veřejná doprava není až na několik relací sama o sobě výdělečná. Když výtěžek z prodeje jízdenek nestačí, poohlíží se dopravci po dotacích od státu, který ale také nemá neomezené možnosti. A tak přichází ke slovu reklama a pronájem části exteriéru nebo interiéru vozidla jiným firmám.
25.4.2017 8:00, Dominik Havel
Liberalizace trhu osobní železniční dopravy má v jednotlivých evropských zemích různou podobu i důsledky, ale jen u nás (tím myslím bývalé Československo) rozdělila národ vlakofilní na dva nesmiřitelné tábory. Nemůže za to samotná existence jiných než národních dopravců ČR a SR, ale chování jednoho z nich.
19.4.2017 8:00, PhDr. Zbyněk Zlinský
V Česku máme Zátopky, Pantery, Elefanty, SORy, ale jiné státy až na výjimky vůbec ne. Zato Maďaři mají více než 100 Flirtů, další najdeme i v Srbsku nebo Pobaltí. V tramvajové sféře slaví podobný celoevropský úspěch Flexity, Combino, Citadis nebo CAF Urbos, místo kterého máme v Praze Škodu 14T. Čím to je, že se k nám dostanou západní vozidla jen výjimečně? Máme snad méně peněz než Srbové?
11.4.2017 8:00, Dominik Havel
Před nedávnou dobou se na Vlaky.net objevila reportáž ze křtu knihy Role regionální železnice ve 21. století, vydané Svazem cestujících ve veřejné dopravě. Tato publikace podle autorů polemizuje s prohlášením ministra dopravy o rušení neperspektivních tratí. Myslíte si, že by se takové železnice měly zrušit, nechat chátrat nebo na nich zachovat provoz?
3.4.2017 8:00, Dominik Havel
Opencard, Šalinkarta, ODISka, Plzeňská karta, InKarta, ale i Oyster card, ŚKUP, BahnCard nebo Vorteilscard. To je jen krátký výčet čipových karet užívaných ve veřejné dopravě, které našly uplatnění především v městské hromadné dopravě. Co si myslíte o jejich zavádění a používání? Vyjádřete svůj názor v naší diskuzi.
27.3.2017 8:00, Dominik Havel