Naša téma: Sieťové cestovné lístky pre leto 2021

23.6.2021 8:00 Miroslav Sekela Zdroj: ZSSK, ČD

Naša téma: Sieťové cestovné lístky pre leto 2021

Letné obdobie a blížiace sa prázdniny budú aj tento rok impulzom k cestovaniu vo zvýšenej miere. Ak sa chystáte stráviť tohtoročné leto spoznávaním krás a zaujímavostí Slovenska a Českej republiky a na svoje výlety plánujete využívať železničnú dopravu, vhodným pomocníkom pre vaše cestovanie môžu byť letné sieťové cestovné lístky, ktoré aj tento rok ponúkajú obaja Národní dopravcovia - ZSSK a ČD.

Železničná spoločnosť Slovensko

Slovenský národný dopravca ponúka letné sieťové lístky pod názvom SLOVAK. Lístky platia v termíne 1. 7. – 31. 8. 2021 (do 24:00) na celom Slovensku v 2. vozňovej triede vo všetkých vlakoch ZSSK. Výnimku tvoria vlaky SuperCity, InterCity, 1. trieda, miestenky, lôžka a ležadlá, ktoré je možné využiť za príslušné doplatky. Vlaky InterCity  je možné využiť po zakúpení príslušného doplatku, vlaky SuperCity vrátane miestenky je možné využiť za príplatok 1 €. Príplatky za 1. vozňovú triedu, miestenky, ležadlové a lôžkové lístky je možné dokúpiť v plnej výške.

Letné sieťové lístky je možné zakúpiť v predpredaji od 16.6.2021. V e-shope táto možnosť pribudne od 1.7.2021.

Letný sieťový lístok SLOVAK platí ľubovoľne zvolených 7 alebo 31 dní nasledujúcich nepretržite za sebou v čase od 1. júla do 31. augusta 2021. Lístok je neprenosný, viazaný na meno (prípadne číslo preukazu, ktorý je potrebné na požiadanie ukázať pri kontrole vo vlaku).

V porovnaní s minuloročnou ponukou ostávajú ceny letných sieťových lístkov nezmenené. Tento rok ale v ponuke chýba lístok SLOVAK MESIAC, ktorý platil 31 dní a jeho cena bola 79 €.

České dráhy

Český národný dopravca ponúka letné sieťové lístky pod názvom JÍZDENKA NA LÉTO. S týmto cestovným lístkom môže jeden cestujúci cestovať 7 alebo 14 dní v 2. triede všetkých kategórií vlakov Českých dráh. Jízdenku na léto je možné zakúpiť na obdobie od 1.7.2021 do 31.8.2021. V predaji je od 15.6.

Sieťový lístok je neprenosný, cestovať naň môže len osoba, ktorej meno je uvedené na lístku. Pri kontrole vo vlaku je potrebné vždy predložiť preukaz s fotografiou a menom uvedeným na cestovnom lístku.

Jízdenka na léto neplatí na lanovej dráhe na Ještěd. Do povinne miestenkových vlakov je potrebné si zakúpiť miestenku. Ku sieťovému lístku je možné si dokúpiť jednorázový doplatok do 1. triedy vo výške rozdielu cestovného medzi 1. a 2. triedou.

Tento rok nenastala v ponuke Jízdenky na léto žiadna zmena oproti minulému roku.

Výhodne cestovať vlakmi ČD počas leta môžu aj skupiny cestujúcich, pre ktorých je k dispozícii ponuka LETNÍ SKUPINOVÁ JÍZDENKA.

Táto ponuka je určená pre jednodňové cestovanie až pre 5 cestujúcich, pričom iba dvaja z nich môžu byť starší, ako 15 rokov. Maximálna kombinácia cestujúcich je 2 dospelí + 3 deti, 1 dospelý + 4 deti alebo 5 detí.

Platí na všetky vlaky ČD, iba  pre 2. triedu. Dokúpenie doplatku do prvej triedy nie je možné. Lístok platí do polnoci zvoleného dňa v období od 1.6.2021 do 31.8.2021.

Využívali ste v minulých rokoch letné sieťové lístky? Plánujete si zakúpiť letný sieťový lístok aj tento rok a spoznávať krásy Slovenska a ČR?
Vyhovujú vám ponuky národných dopravcov na letné cestovanie? Alebo by ste privítali aj nejakú inú výhodnú ponuku?