Pozvánka na otvorenie sezóny

21.4.2021 8:00 Ľubomír Lehotský, vywebil Milan Vojtek Zdroj: Detská železnica Košice, o. z.

Pozvánka na otvorenie sezóny

Dovoľujeme si vás pozvať na otvorenie 66. sezóny Košickej detskej historickej železnice v sobotu 24. apríla o 9:30 na stanici Čermeľ.Otvorenie bude spojené s požehnaním, ktoré dobrovoľníkom a pracovníkom detskej železnice udelí bývalý opravár elektrických lokomotív, železničný nadšenec, františkánsky mních a doktor filozofie, kňaz Tadeáš Mikuláš Kráľ.

 

 

 

Na všetkých troch koľajách budú o 9:40 pristavené lokomotívy, ktoré spoločným zatrúbením otvoria novú sezónu 2021. Následne vypravíme prvý vlak s cestujúcimi.

Vlak jazdí podľa nového cestovného poriadku
z Čermeľa 9:40, 11:20, 13:40, 15:20
z Alpinky 10:20, 12:00, 14:20, 16:00

Aktualizované:

Prvá na Slovensku otvorí sezónu Košická detská historická železnica
Košice, 22.4.2021
Zo všetkých historických úzkorozchodných železníc na Slovensku práve tá v Košiciach začne sezónu v tomto roku ako prvá. Stane sa tak po 196 dňoch, keď museli železniční nadšenci  unikátnu atrakciu zatvoriť z pandemických dôvodov. Kolesá historického vláčika sa po koľajniciach v Čermeľskom údolí rozbehnú v sobotu 24. apríla.
Skromné, no o to radostnejšie otvorenie pripravili dobrovoľníci z občianskeho združenia Detská železnica Košice už na najbližšiu sobotu, avšak tentoraz bez veľkolepého sprievodného programu. Protiepidemické opatrenia zatiaľ neumožňujú organizovať kultúrne podujatia ani pod holým nebom, vlaky však jazdiť môžu.
„Slávnostné otvorenie vždy sprevádzal kultúrny program. Keďže situácia neumožňuje organizovať hromadné kultúrne podujatia, ako bonus sme počas víkendu pre tých najvernejších pripravili aspoň jazdy za zvýhodnené cestovné. Spiatočný lístok si tak cestujúci kúpia iba za cenu jednosmerného,“ pozýva na otvorenie sezóny detskej železnice jej riaditeľ Ľubomír Lehotský.
Dobrovoľníci majú pred otvorením nadchádzajúcej sezóny viac práce ako po minulé roky, situáciu im totiž skomplikovala snehová kalamita v zime, ktorá na trať pováľala veľké množstvo náletových drevín a stromov. V sobotu bude celá štvorkilometrová trasa prejazdná a pripravená prepraviť prvých cestujúcich.
Riaditeľ železničky očakáva, že sezóna bude podobná tej minuloročnej, aj preto pripravili nový a flexibilnejší cestovný poriadok a v spolupráci s Mestom Košice vynovili priestor stanice.
„Novinkou je aj zavedenie denného vlaku až do polovice októbra aj počas pracovných dní vždy o 9:40 hod. Okrem toho chceme upriamiť pozornosť verejnosti viac na prednosti našej unikátnej historickej železničky a namiesto sprievodného programu sa v sezóne viac oprieme o krásy prírody košického lesoparku. Posilňujeme tiež techniku aj grafikon dopravy tak, aby sme boli, najmä počas letných dní, pripravení zvládať nápor domácich turistov, ktorí budú pravdepodobne zasa viac dovolenkovať na Slovensku, ako v zahraničí,“ myslí si Ľubomír Lehotský.
Na najbližší víkend železniční nadšenci pripravili po štyri jazdy s odchodom  z Čermeľa o 9:40, 11:20, 13:40 a 15:20. Vlaky budú premávať za obvyklých hygienických podmienok v otvorených vozňoch, s dostupnou dezinfekciou rúk, rozostupmi a rúškami.
Už tradične nebude chýbať ani úvodné  požehnanie pred začiatkom sezóny, ktoré tentoraz udelí železničný nadšenec, kňaz Tadeáš Mikuláš Kráľ. Františkánsky mních a doktor filozofie nie je medzi priaznivcami železníc neznámy. Jej poslanie popularizuje celý svoj život a pred tým, ako vyštudoval teológiu, vyučil sa dokonca v železničnom učilišti vo Vrútkach za mechanika. Vyučený sústružník a zámočník pracoval ako opravách elektrických lokomotív na železniciach.
Na detskej železnici sa nasledujúce víkendy bude jazdiť bez parných lokomotív, nakoľko populárna Katka podstupuje náročnú generálnu opravu kotla. Druhý z dvojice rušňov Krutwig, by však mal byť k dispozícii už od polovice mája. Železnička bude od soboty jazdiť každý víkend a počas pracovných dní vždy o 9:40 hod. pri zakúpení minimálne 6 ks spiatočných cestovných lístkov.
Počas viac ako polročnej odmlky sa železnička zapojila do viacerých grantových výziev a tak už v tomto roku sa môže cestujúca verejnosť tešiť na viaceré novinky, o ktorých bude postupne informovať.
V tomto roku oslávia dobrovoľníci v Čermeli hneď niekoľko výročí. 65 rokov od dokončenia úseku Vpred - Alpínka (1956), 66 rokov od vzniku detskej železnice (1955) a 10. výročie vzniku občianskeho združenia Detská železnica Košice a prevzatia prevádzky Košickej detskej historickej železnice v roku 2011. Viac sa o jedinej zachovanej detskej železnici dočítate na www.detskazeleznica.sk (Ľubomír Lehotský)

 

 

Titulní foto: Katka v košickém depu na jaře 2006. © Milan Vojtek