475.101 se dočkala nového tendru

28.1.2021 8:00 Milan Vojtek

475.101 se dočkala nového tendru

Dobré zprávy ještě žijí. 475.101 je provozní, je doma v Brně a připravená postavit se do čela zvláštních vlaků. V sobotu 23. ledna „etapou“ Praha – Brno ukončila svůj přesun z léčebné kůry v Centru historických vozidel Českých drah v Lužné u Rakovníka. Spolu s ní se do Brna dostal i další brněnský stroj, T 478.1001. Ten ovšem na rozdíl od páry ve stavu nepojízdném s tím, že se jej právě v Brně pokusí vzkřísit.

Ale pojďme na dobré zprávy. Nostalgická jízda 21. října 2017 po Vláře, která pro 475.101 skončila předčasně v Kyjově, byla na dlouho poslední akcí, které se lokomotiva zúčastnila. V souvislosti s předchozími problémy padlo rozhodnutí o jejím přesunu do Lužné. Beze sporu dobrou zprávou bylo rozhodnutí o opravě, méně dobrou pak posouzení stavu tendru. Ten dlouhodobě nebyl v nejlepší kondici. V archivu mám i snímky, kdy na akci z děravé vany stříkal ven čůrek vody.  

Vloni v záři se na facebooku ČD nostalgie objevil příspěvek přerovské společnosti PREST:
Hotovo ! Přes termínové potíže s dodáním repasovaného soukolí jsme v úterý 1.9.2020 vypravili opravovaný tendr 935.0136. Vzhledem k zjištěnému skutečnému stavu původního tendru, ve finále spočívala oprava ve výrobě kompletně nového podvozku, vodojemu a uhláku, včetně příslušenství.
Aktuálně byl tendr přepraven ke kolegům v Přerově k převážení a další přeprava proběhne nejspíše v neděli 6. září na trati Přerov - Praha a návazně do Lužné u Rakovníka.
Během nejbližších dvou měsíců by pak měla proběhnout i první veřejná jízda tohoto historického skvostu s mateřskou lokomotivou – Šlechtičnou 475.101 mezi Lužnou u Rakovníka a domovským Brnem. Nakonec to trvalo trochu delší dobu.

Nový tendr parní lokomotivy. Foto ČD/PREST

Tendr nebyl jediný problém
„Tendr byl skutečně v tak špatném stavu, že nakonec nezbylo nic jiné, než vyrobit nový. Oprava už skutečně nebyla možná, proto padlo rozhodnutí o stavbě zcela nového tendru, jen s využitím některých opravených částí původního,“ potvrdil manažer nostalgie Českých drah Josef Vendolský. A problémem nebyl jen tendr. „I lokomotiva potřebovala nějaké opravy, ty zase udělali naši lidé v Lužné, v  základně Centra historických vozidel ČD,“ dodal Vendolský.
Pětasedma si odbyla zkoušky v okolí Lužné, odskočila si na zvážení a vydala se na cestu domů. Přesun byl dvoudenní, s noclehem v Praze. V sobotu se vydala na cestu po koridoru z Prahy do Brna. A protože nostalgici ČD zveřejnili jízdní řád, není divu, že bylo na trase rušno.
Stovky lidí mířily na různých místech ke kolejím v trase jízdy. „Cesta dopadla v pořádku. Lokomotiva se vrátila zpět do Brna. Bude tam, připravená odvézt jakýkoliv zvláštní vlak, který si u nás někdo objedná,“ připomněl Vendolský. Kolik jich bude a kam případně pojede, záleží na mnoha okolnostech. Třeba na vývoji koronavirové pandemie, která už vloni notně vyškrtala kalendář plánovaných jízd. A pak samozřejmě záleží i na obvyklé brzdě plánů – dostatku peněz.

Odkaz Petra Tučka
Peníze limitují i opravy historických vozidel. Brněnské parní lokomotivě vlastně pomohl i jeden z těch, kdo se o ni starali. Petr Tuček, dlouholetý kapitán lodi Dallas, trávil mnoho času při péči o historická vozidla. Staral se a udržoval železniční vozy, jezdil jako průvodčí a nakonec i pomáhal s obsluhou lokomotivy. Když před několika lety zemřel, odkázal v závěti značnou sumu na péči o historická železniční vozidla. Částka, která měla pomoci opravě vlaků, přesáhla více než půldruhého milionu korun. „Byl to velmi nezvyklý počin. Peníze pana kapitána pomohly opravě jiné parní lokomotivy. Ale i proto bylo možné dát dohromady peníze na opravu šlechtičny. A věříme, že lidem v Brně, a nejen tam, přinese příjemné zážitky na historických jízdách,“ připomněl Vendolský.         

P.S. T 478.1001, která byla rovněž v konvoji, jela do Brna z Lužné jako nefunkční stroj. Má vážné poškození motoru. V Brně se pokusí o opravu.

Opravená lokomotiva při návratu do Brna projíždí Blanskem. © Milan Vojtek