Naša téma: Ukradnuté vlaky

25.1.2021 8:00 Miroslav Sekela

Naša téma: Ukradnuté vlaky

Príbeh kauzy ''ukradnutých vlakov'' sa začal písať niekoľko dní po začiatku platnosti GVD 2020 / 2021. Odštartoval ju denník Korzár, článkom vo svojej prešovskej mutácii, pod názvom ''Železnice stiahli z východného Slovenska všetky nové súpravy''. V článku denník čitateľov informoval, že Železničná spoločnosť Slovensko ( ZSSK ) stiahla z východoslovenských tratí elektrické poschodové jednotky a motorové jednotky a presunula ich na sever a západ Slovenska.

Článok denníka Korzár z 16. decembra 2020 nájdete na tomto linku.

O dva dni usporiadal predseda Prešovského samosprávneho kraja Milan Majerský tlačovú konferenciu, na ktorej ostro a emotívne kritizoval  túto skutočnosť a poukazoval na neadekvátnu náhradu za stiahnuté vozidlá. Článok denníka Korzár z 18. decembra 2020 o jeho tlačovej konferencii nájdete na tomto linku.

V rovnaký deň vydala ZSSK tlačovú správu pod názvom "Stanovisko ZSSK k medializovaným nepravdám o „sťahovaní všetkých moderných vlakov z východu preč“ a zníženiu kvality cestovania v Tatrách", v ktorej reagovala na, podľa ZSSK klamlivé, informácie z denníka Korzár a na štatistických číslach vysvetľovala, že realita nie je taká zlá, ako to bolo medializované.

10. januára 2021 uverejnil portál iMHD článok pod názvom "Téma: ZSSK na východnom Slovensku", v ktorom sa podrobne pozrel na túto udalosť a analyzoval jednotlivé vyjadrenia predsedu Prešovského samosprávneho kraja a ZSSK. Zároveň podrobne zhodnotil aktuálny vozidlový park ZSSK nasadzovaný na tratiach východného Slovenska a efektívnosť obehov ZSSK na týchto tratiach.

Nateraz posledným dielikom tejto kauzy je blog Generálneho riaditeľa ZSSK Filipa Hlubockého, ktorý pod názvom "V ZSSK milujeme východ, preto „ukradnuté“ poctivo vrátime" zverejnil 22. januára 2021 na stránkach Denníka N a na zverejnenie ktorého ZSSK osobitnou správou upozorňovala médiá. V blogu Filip Hlubocký píše:

V ZSSK milujeme východ, preto „ukradnuté“ poctivo vrátime

V nadpise sú možno trochu silné slová na blog generálneho riaditeľa organizácie, ktorá „šlohla“ z Prešova dva poschodové vlaky a pod Tatrami zamenila „milované“ 840-tky za „odporné“ Mravce. Týmito „zločinmi“, podľa toho, ako vnímam niektoré mediálne vyjadrenia, som ponížil naraz celý Prešovský a Košický kraj, kde na koľajach vraj nič poriadne nezostalo. Realita je však iná a verím, že väčšina čitateľov tohto blogu súhlasí s tým, že sa oplatí vypočuť si aj náš pohľad na vec.

Na úvod jedno ospravedlnenie. Tento text bude celý iba o dvoch slovenských samosprávnych krajoch – Košickom a Prešovskom. Jeho časť však venujem aj „prešovským“ Tatrám, tak snáď si v ňom niečo nájdu aj obyvatelia nevýchodných častí republiky.

Koncom roka vypukla v časti, najmä prešovskej, verejnosti takmer hystéria, že im ZSSK „kradne“ dva poschodové vlaky premávajúce na trati Košice – Čierna nad Tisou a Košice – Lipany – Plaveč a spod Tatier berie do Komárna ďalšie mašiny, 840-tky rekonštruované v roku 2004. „Na východ nové vlaky neprídu. Žilina dostane 25 nových súprav.“ , „Nové vlaky na východ? Tam úplne stačia aj stariny. ...“ To sú len dva nadpisy spomedzi viacerých, ktoré mi v druhom polroku 2020 zdvihli tlak.

O čo ide
Príchod nového grafikonu, ktorý sa výraznejšie mení vždy v polovici decembra, bežne prináša presun vlakov podľa novovzniknutej prevádzkovej potreby. V tomto prípade sa začal rekonštruovať žilinský železničný uzol a tiež sme v našej réžii spustili linku Bratislava – Komárno. Tu treba povedať, že hoci sa snažíme o regionálnu vyváženosť, žiaden vlak nepatrí konkrétnemu regiónu (s výnimkou eurofondovej viazanosti). Cestujúcim slúžia tam, kde ich najviac potrebujú.

A tak naši prevádzkoví experti s mojím súhlasom presunuli dva prešovské „poschoďáky“ dočasne do Žiliny, lebo tam máme pri prestavbe sťažené podmienky otáčania súprav a tieto dva vlaky vieme hýbať dopredu a dozadu bez potreby obiehať súpravu rušňom. Podobne sa rozhodlo, že kapacitne dobre dimenzované 840-tky, vyrobené v roku 2004, presunieme na najvyťaženejšiu slovenskú regionálnu trať Bratislava – Dunajská Streda – Komárno. Áno, oba presuny sú v ich pôvodných regiónoch viditeľné a nešlo o zmenu k lepšiemu. No náhrada v žiadnom prípade nie je nulová: namiesto „poschoďákov“ išli do Prešova nedávno rekonštruované vozne Bdteer a 840-tky v Tatrách zastupujú Mravce, ktoré prešli v rokoch 2017 – 2018 takou veľkou modernizáciou, že sa môžeme baviť o takmer novom vlaku.

Ostro odmietam obvinenia, že na Východ v ZSSK kašleme.

Po roku 2010 sme predsa opakovane presúvali modernizované vozne práve sem. Nahradzovali sme nimi socialistické „koženky“, ktoré išli do Žiliny. Vyskakovali vtedy žilinskí politici? Bránili sa Prešovčania, že oni žilinské vlaky nechcú? Nie.

Pravda je taká, že na východnom Slovensku jazdí 55 % vlakov vyrobených alebo modernizovaných po roku 2000. 30 % vlakov na tratiach Prešovského a Košického kraja bolo vyrobených alebo modernizovaných po roku 2010. To je plus – mínus slovenský priemer.

Napríklad:

Humenné – Košice: 16 ks dieselmotorových jednotiek 861 (2011 – 2015), 11 ks rušňov 361/757 (2009 – 2015) + cca 60 nových alebo modernizovaných vozňov Bdteer (2009 – 2017), Bdgteer (2010 – 2015), Bdmpeer (2014 – 2015). Celkovo tu jazdí 75 % nových a modernizovaných vlakov.

Košice – Čierna nad Tisou: 4 ks moderných hnacích koľajových vozidiel + 30 ks modernizovaných vozňov Bdteer (2009 – 2017), 16 ks vozňov Bdgteer (2010 – 2015), 17 ks nových vozňov Bdmpeer (2014 – 2015). Celkovo tu jazdí 75 % nových a modernizovaných vlakov.

Poprad – Studený Potok – Tatranská Lomnica:  dieselmotorové jednotky 840 (2004) nahradili 813/913.1, tzv. Mravce (2017 – 2018). Celkovo tu jazdí 95 % nových a modernizovaných vlakov.

ALE:

Košice – Lipany: Cca 20 ks vozňov Bdteer (2009 – 2017), Bdgteer (2010 – 2015), Bdmpeer (2014 – 2015). Celkovo tu jazdí 35 % nových a modernizovaných vlakov.

Jasné, aj slepý vidí, že na trati Košice – Lipany máme problém. Ale z celoslovenského pohľadu nie úplne výnimočný.

Pre porovnanie: na trati Zvolen – Levice – Nové Zámky je v regionálnej doprave len cca 10 % vlakov v klimatizovaných súpravách. Na trati Trnava – Galanta je v pracovných dňoch nasadzovaných 30 % klimatizovaných vozňov. Na trati Trnava – Kúty je denne 0 % klimatizovaných vozňov. Na trati Poprad – Žilina je momentálne len 10 % vlakov regionálnej dopravy v klimatizovaných vozňoch.

Všetko sa snažíme v rámci finančných, časových a technicko-prevádzkových možností riešiť. Aj nešťastné „Lipany“.

Východniari, počúvajte, najbližšie tri roky vás budeme pozitívne diskriminovať
V roku 2020, teda pred prešovskými politickými plačkami, sme v ZSSK vypísali spolu 4 verejné súťaže na nákup a modernizáciu vozového parku. A hádajte,  o kom sú všetky štyri… Správne, o Prešovskom a Košickom kraji. Z toho tri súťaže sú šité na mieru trati Košice – Lipany.  Prvé vozne sem dorazia už v prvej polovici budúceho roka (2022). Do Tatier tento rok prichádzajú naše najnovšie švajčiarske „električkozubačky“. Zrekonštruujeme aj 15 dnešných tatranských električiek. A v Humennom vznikne jedno z troch nových eurofondových stredísk technicko-hygienickej údržby. Všetko bude v decembri 2023 hotové, dodané a prevzaté (musí byť, lebo inak by nám prepadli eurofondy)!

To je neuveriteľná protekcia východu a diskriminácia ostatných regiónov. Či nie? 😊

A navyše: tatatadááá, nikto sa nás pri všetkom tom kriku nespýtal, ako dlho budeme potrebovať v Žiline tie nešťastné východniarske poschodové vlaky (vždy sme vraveli, že sú tam dočasne). Veď dobre, ani my sme to v decembri nevedeli. Dnes už vieme: najneskôr v decembri 2021 sú „ukradnuté poschoďáky“, ak všetko dobre pôjde*, naspäť na východe. Nevravím, že naveky, lebo prevádzkové potreby ani grafikon vlakovej dopravy nie sú vytesané do kameňa, ale minimálne na chvíľu predsa.

Naozaj tu niekto verí, že chceme východniarom zle?

Čo presne chystáme v ZSSK pre Prešovský a Košický samosprávny kraj?

5 ks elektrických jednotiek (ucelený vlak) a 1 multifunkčný rušeň – projekt EÚ

 • celkový objem: 38,8 milióna eur
 • predpokladané dodanie:  2021 – 2022 (prvý vlak je už v popradskom depe)
 • nasadzovanie: regionálna doprava (tatranské elektrické železnice a ozubnicová železnica)

35 ks modernizovaných osobných vozňov radu Bdt

 • predpokladaná hodnota zákazky: 32 200 000 eur
 • predpokladaná oblasť nasadenia: Košický a Prešovský samosprávny kraj, trate Košice – Liptovský Mikuláš, Košice – Čierna nad Tisou, Košice – Čaňa, Košice – Lipany – Plaveč
 • predpokladaný podpis zmluvy: 1/2021
 • prvý dodaný vozeň: január 2022
 • predpokladané ukončenie realizácie projektu: 9/2023

17 ks nových osobných vozňov

 • predpokladaná hodnota zákazky: 33 093 333 eur
 • predpokladaná oblasť nasadenia: Košický a Prešovský samosprávny kraj, Košice – Liptovský Mikuláš, Košice – Čierna nad Tisov, Košice – Čaňa, Košice – Lipany – Plaveč
 • predpokladaný podpis zmluvy: 1/2021
 • prvý dodaný vozeň: júl 2022
 • predpokladané ukončenie realizácie projektu: 9/2023

9 ks elektrických jednotiek

 • predpokladaná hodnota zákazky: 76 284 000 eur
 • predpokladaná oblasť nasadenia: Košický a Prešovský samosprávny kraj, Košice – Lipany – Plaveč, Košice – Trebišov, resp. po elektrifikácii až po Humenné, Košice – Michaľany – Čierna n/Tisou
 • predpokladaný podpis zmluvy: 05/2021
 • predpokladané ukončenie realizácie projektu: 11/2023

15 ks modernizovaných elektrických jednotiek 425 (modernizácia HKV radu 425)

 • predpokladaná hodnota zákazky: 31 500 000 eur
 • predpokladaná oblasť nasadenia: Vysoké Tatry (Prešovský samosprávny kraj)
 • predpokladaný podpis zmluvy: 04/2021
 • predpokladané ukončenie realizácie projektu: 10/2023
 
* ak budú nové české Pantery prichádzať do Žiliny podľa plánu

Celý blog Generálneho riaditeľa ZSSK nájdete na tomto odkaze.

Aký je váš názor na túto kauzu?
Ako vnímate tento blog Generálneho riaditeľa ZSSK?

Autorom titulnej ilustračnej fotografie je Jan Kubeš