Čaká nás bohatá vlaková jeseň

9.9.2020 8:00 Zuzana Lehotská Zdroj: OZ Detská železnica Košice - tlačová správa

Čaká nás bohatá vlaková jeseň

Bohatá vlaková jeseň vás na tratiach normálneho rozchodu odvezie z metropoly východného Slovenska do praveku, za dobrým vínom, na hrad i za prírodnými krásami. Na úzkorozchodnej železnici v košickom Čermeľskom údolí sa navyše povozíte každý deň. ● Dobrovoľníci z Detskej železnice Košice pripravili aj v tomto roku bohatú vlakovú jeseň plnú zážitkov pre všetky vekové kategórie. Prinášame prehľad podujatí, ktoré by ste si rozhodne nemali nechať ujsť.

Maratónsky vlak - 12.9.

Už tento víkend sa spolu s Detskou železnicou Košice a Maratónskym klubom vydáme po stopách najstaršieho európskeho maratónu do Turne nad Bodvou, kde si pri symbolickom pamätníku na okraji obce pripomenieme prvý štart športového podujatia svetového významu. Turistiky chtiví cestujúci sa môžu vydať na nenáročnú prechádzku na Turniansky hrad, k Hájskym vodopádom, či do Zádielskej doliny. Maratónsky vlak na trase Košice – Zádielske Dvorníky a Turňa n. Bodvou štartuje v sobotu 12. septembra z hlavnej železničnej stanice. Kapacita vlaku je obmedzená, preto s rezerváciou miesta dlho neotáľajte.

Viacej informácií nájdete na našom webe a na plagáte:

Pre verejnosť a školy na úzkej každý deň

V septembri a októbri jazdíme na detskej železnici každý deň. V pracovné dni iba raz denne o 10:30 z Čermeľa a späť o 12:15 z Alpinky. V soboty a nedele jazdíme častejšie o 8:45, 10:30, 12:15, 14:15, 16:00 a 17:30. Pre školy sme k dispozícii každý deň na objednávku.

"Každý štvrtok na konečnej zastávke Alpinka organizujeme akčný program účelových cvičení v prírode pre školy, na ktorom spolupracujeme s policajtmi, inštruktormi prvej pomoci, vojakmi, trénerom sebaobrany a hasičmi. Krásne jesenné počasie, otvorené vozne detskej železnice a pobyt v prírode je najlepšou ochranou pred jesennými vírusmi,“ uvádza Ľubomír Lehotský, riaditeľ Detskej železnice Košice..

Pozrite si náš cenník a cestovný poriadok:

Cesta do praveku s novou lokomotívou a „rybákmi“ - 15.9. a 17.10.

Len 30 minút nám postačí na to, aby sme sa 15. septembra a 17. októbra previezli vynovenou historickou vlakovou súpravou z Košíc do Nižnej Myšle a vydali sa spoločne na Veľký vlakový výlet na Cestu do praveku. V archeoskanzene odhalíme tajomstvá života pravekého človeka a pochutnáme si na čerstvom guláši archeológa a zakladateľa unikátneho archeoskanzenu Ladislava Olexu. Podujatie sme pripravili v spolupráci s Košickým samosprávnym krajom, Košice región turizmus, obcou Nižná Myšľa a archeoskanzenom.

„Premiérovo uvedieme do prevádzky novú vlakovú súpravu, ktorú sme zrekonštruovali v priebehu štyroch rokov za prispenia Železníc Slovenskej republiky (ŽSR) a spoločnosti Prvá slovenská železničná. Konkrétne ide o motorový rušeň T 212.600 a dva zelené vozne s celodreveným interiérom z povojnového obdobia známe ako „rybáky“, ktoré sme získali v dezolátnom a nepojazdnom stave. Máme za sebou už aj skúšobnú jazdu, ktorá dopadla na výbornú,“ upresňuje Peter Kočisko, vedúci opráv občianskeho združenia Detská železnica Košice.

Viacej informácií nájdete na špecializovanom portáli a na plagáte:

Tokajský expres - 26.9. a 27.9.

Posledný septembrový víkend bude patriť Tokajskému vinobraniu v Čerhove a priľahlých obciach, na ktoré vás odvezieme mimoriadnym Tokajským expresom 26. a 27. septembra. Dvojdňový program v tokajských pivniciach a vinárskych dvoroch plný folklóru a zábavy si môžete rezervovať už teraz na našej stránke Podujatie organizujeme v spolupráci s obcou Čerhov.

Informácie v súhrnnej podobe sú uvedené na plagáte:

Informácie o veľkých vlakových výletoch, cestovnom poriadku detskej železnice a pripravovaných podujatiach nájdete na našom webe. Cestovné lístky na výlety sú dostupné v pokladni detskej železnice v Čermeli, v Regionálnom informačnom bode na Hlavnej 48 v Košiciach a na webe.

Úvodná ilustračný snímka: Maratónsky vlak v stanici Turňa n. Bodvou 1.10.2016

Upravil PhDr. Zbyněk Zlinský