Pozvánka na výstavu modulového kolejiště - ZRUŠENO

12.2.2020 8:00 Zdeněk Pacholík Zdroj: KŽM Praha 7-Bubny - tisková zpráva

Pozvánka na výstavu modulového kolejiště - ZRUŠENO

Na dny 24. až 29. března 2020 připravuje Klub železničních modelářů z Prahy 7 – Buben ve spolupráci s Národním zemědělským muzeem v jeho hlavní budově na pražské Letné tradiční výstavu modulového kolejiště ve velikosti H0. Po něm budou jezdit modely vozidel s měřítkem zmenšení 1:87 a s rozchodem modelových kolejí 16,5 mm. Kolejiště bude sestaveno z jednotlivých modulů s typovými čely, délka hlavní jednokolejné tratě bude přes 70 metrů.

Hlavní trať bude ukončena vratnými smyčkami a budou se na ní nacházet tři mezilehlé železniční stanice a větší depo s točnou. Na letošní výstavě bude představeno nové nádraží, jehož model je realizován podle skutečné železniční stanice Praha-Libeň dolní nádraží. Na kolejišti bude umístěno mnoho různých vlakových souprav, které budou střídavě v provozu a v průběhu výstavy budou postupně obměňovány. Návštěvníkům výstavy se představí zejména modely vozidel bývalých ČSD z období od vzniku Československa až do roku 1992 i modely ČD z pozdějšího období. K vidění budou typické československé i české vlakové soupravy od lokálky přes rychlík až po těžký nákladní vlak. Provoz bude zajišťován převážně modely parních a motorových lokomotiv a modely motorových vozů a jednotek.


Plán kolejiště (kliknutí do náhledu otevře celý ve formátu PDF)

Obměna vlakových souprav bude probíhat podle železničně modelářských epoch. To znamená, že při zahájení výstavy v úterý se předpokládá provoz vozidel z epoch I. a II. (modely z období let 1910 – 1945), ve středu by měl provoz probíhat v epochách II. a III. (modely z období let 1921 – 1955), ve čtvrtek pak v epoše III. (modely z období let 1955 – 1968) a od pátku do soboty se předpokládá provoz v epoše IV. (modely z období let 1968 – 1992). Na závěr výstavy, na neděli, bude připraven průřez časovými epochami od epochy IV. po současnost. Tratě včetně železničních stanic jsou vybaveny zjednodušeným zabezpečovacím zařízením, funkční návěstní soustavou a provoz je obdobně jako na skutečné železnici řízen výpravčími. Kromě železničních modelů budou na modelovém kolejišti k vidění i modely automobilů a zejména modely zemědělské a lesní techniky v měřítku 1:87.


Plakát akce

Výstava se bude konat v budově Národního zemědělského muzea, Kostelní 44, Praha 7 - Letná a bude přístupná všem zájemcům v uvedených dnech vždy od 9 do 17 hodin.

Další informace najdete na klubovém webu a našem facebookovém profilu, popřípadě si je můžete vyžádat na adrese zdenek.pacholik@sudop.cz.

Na výstavu vás srdečně zvou železniční modeláři (moduláři) z Prahy 7 – Buben a Národní zemědělské muzeum!

*****

Výstava železničních modelů v NZM zrušena

Dobrý den, ahoj, na základě zhoršující se situace s koronavirem a stupňujících se omezení jsme se s NZM dohodli na zrušení výstavy, která se měla konat od 24. do 29.3. Všem se omlouváme a pokusíme se výstavu přesunout na podzimní měsíce.

Za železniční modeláře z Prahy 7 – Buben

Zdeněk Pacholík

11.3.2020, 10:23 hod.

Úvodní ilustrační snímek: Na vystaveném kolejišti je stále co obdivovat (10.4.2018, NZM Praha) © Jiří Řechka

Upravil PhDr. Zbyněk Zlinský

Súvisiace odkazy