První motorová jednotka pro Švestkovou dráhu pokřtěna

14.6.2019 8:00Zdroj: AŽD Praha

První motorová jednotka pro Švestkovou dráhu pokřtěna

Společnost AŽD Praha a Ústecký kraj v rámci 20. ročníku ostravského veletrhu Czech Raildays 2019 představily veřejnosti a pokřtily modernizovanou nízkopodlažní motorovou jednotku RegioSprinter, která bude nasazena na obnovené každodenní lince Litoměřice – Most. Ta bude spuštěna se změnou jízdního řádu, tedy od 15. prosince 2019. Linka U10 bude rychlejší než doposud provozované autobusové linky.

Motorová jednotka 654.005-7 v barvách Dopravy Ústeckého kraje, tedy zeleno-žlutá, doplněná o logo Švestkové dráhy, je první z celkem čtyř, které aktuálně prochází komplexní modernizací ve společnosti CZ LOKO. V následujících týdnech by se měla první jednotka objevit na linkách společnosti GW Train Regio, používající stejný typ motorových jednotek, kde proběhne zkušební provoz.

Společnost CZ LOKO odvedla naprosto precizní modernizaci motorové jednotky, navíc ve velmi krátkém čase. Nejenže celá jednotka vypadá, jako kdyby právě sjela z výrobní linky výrobce Siemens-Duewag, ale je nově vybavena pohodlnými sedadly z produkce BORCAD a také prostorným WC s vakuovým systémem, které v původní výbavě chybělo. Samozřejmostí jsou pak zásuvky, klimatizace, Wi-Fi a další prvky moderního cestování,“ popsal modernizaci motorových jednotek generální ředitel AŽD Praha Zdeněk Chrdle. Po modernizaci nalezne v jednotce místo 65 sedících cestujících.

Výroba jednotek řady 654 probíhala v letech 1995–1999 a z výrobní linky jich sjelo čtyřicet. Jde o tříčlánkové jednotky lehké konstrukce, které mimo jiné vyhovují německému předpisu pro stavbu a provoz tramvajových drah (BOStrab), což umožňuje jejich zajíždění po tramvajových kolejích do zastávky Zwickau Zentrum. Jednotky RegioSprinter pro AŽD Praha pochází z Rurtalbahn v Severním Porýní – Vestfálsku, od stejného dopravce má jednotky i GW Train Regio. V Německu jezdily soupravy rychlostí až 120 km/h, u nás je však rychlost omezena na stále postačujících 100 km/h. Tu společnost AŽD Praha, která bude linku U10 provozovat, využije na rovných úsecích Švestkové dráhy. Ta se tak stane nejrychlejší regionální tratí v České republice.

Před pěti lety se Ústecký kraj rozhodl, že na některých tratích obnovíme alespoň víkendový turistický provoz, aby nezanikly. Spolupráce na Švestkové dráze došla až tak daleko, že po spuštění víkendové turistické linky T4 padl nápad obsluhovat tuto regionální trať v režimu každodenní dopravní obslužnosti. Od prosince tohoto roku tak bude jezdit každý pracovní den mezi Litoměřicemi horním nádražím a Třebívlicemi 11 párů vlaků, dalších 7 párů pak mezi Litoměřicemi a Mostem,“ uvedl náměstek hejtmana Ústeckého kraje pro dopravu Jaroslav Komínek.

Švestkovou dráhu, coby zbytný majetek, koupila společnost  AŽD Praha od státu v roce 2016. Od té doby prošla rozsáhlými opravami s tím, že v konečné fázi bude sloužit nejenom pro každodenní dopravní obslužnost Ústeckého kraje, ale také jako zkušební polygon pro nové technologie z produkce AŽD Praha. Dokonce se na Švestkové dráze budou od roku 2020 testovat autonomní vlaky bez strojvedoucích.

Súvisiace odkazy