Po letech znovu na vlečce lomu Mořina

31.10.2018 8:00 Helmut Böhme

Po letech znovu na vlečce lomu Mořina

O víkendu 13. a 14. října se konají oslavy výročí 160 let Kladensko-nučické dráhy a půlstoletí provozu na vlečce Mořina. Těšit se můžete na jízdy parních vlaků, výstavu průmyslových lokomotiv a prohlídku štoly na Malou Ameriku. Tato zpráva stála na začátku mého dalšího výletu do České republiky a tedy i této malé reportáže z ní.

 

 

 

 

Pozvánka na 160. narozeniny této zajímavé dráhy se objevila leckde, mimo jiné na webu Českých drah. Dráha je sice až na krátký úsek u Hořelic zrušená a snesená (stav v roce 2004 v jedné drážně-archeologické reportáži), ten ale ještě funguje jako předávající kolej z vlečky do kamenolomu Mořina. Poprvé jsem tam byl v roce 2009 kvůli odklonům rychlíků Praha – Zdice - České Budějovice a podruhé v roce 2012, když jel parní vlak do lomu Mořina.


Jízdní řád

Jakmile jsem se dověděl, že letos na vlečce pojedou hned tři soupravy s parními lokomotivy, domluvil jsem se se dvěma německými kamarádi, že se tam 14.10.2018 setkáme. Cesta z Drážďan do Nučic proběhla přesně podle jízdního řádu, a tak jsem tam po příjezdu v 10:13 hod. přivítal prvního kamaráda a ten mi řekl, že druhý dorazí až za hodinou, protože chce jet odkloněným Pražským motoráčkem. .


Nučice

Proto jsme zůstali nějakou dobu ve stanici a fotografovali tamní dění, Já jsem navíc filmoval a zachytil tak i úvrať v Hořelicích, jak je vidět na mém videu.


Vlak u Hořelic

Vzhledem k tomu, že parní vlaky byly přeplněné, vyrazili jsme nejprve autem podél trati a fotili vláčky zvenčí. Například na cestě z obce Mořina do lomu. Několikrát jsem si tam připadal jako informační kancelář, protože se zastavili cyklisté a ptali se, zda na trati náhodou pojede parní vlak.


Kamarádi hledají vhodné místo k focení. V modrém trabantu přijel český šotouš

U Kozolup jsem si vzpomněl, jak jsem tam v roce 2011 filmoval jízdu nákladního vlaku. Po jeho průjezdu vyšel ze strážního domku muž, sedl si na kolejnici a naklepal si na ní kosu. K čemu všemu taková vlečka může sloužit …


Kosoťuk u Kozolup

Ale zpět k naši letošní expedici. Odpoledně jsme se parním vlakem na Mořinu svezli a jízdu jsem také zaznamenal formou pohyblivých obrázků..


Ruch v areálu Lomu Mořina

Zatímco kamarádi zůstali u kolejí a sledovali věci železniční, já jsem se vydal na prohlídku podzemí..


Bývalý lom Malá Amerika

Potom nastal čas k návratu. Kamarád z Lipska potřeboval stihnout vlak v 18:33 hod.z pražského hlavního nádraží, což ale železničáři na Mořině ohrozili. Zatímco přes den organizovali dopravu tak, že vlak z Nučic zastavil na odevzdávací koleji, pak odjel vlak do Nučic a až potom vlak z Nučic pokračoval kousek dál, v 17 hodině to udělali značně složitěji a odjíždějící vlak o 10 minut opozdili. Přesto jsme naštěstí pro mého kamaráda v Nučicích Regionovu na Smíchov stihli.


Křižování v Rudné u Prahy

Navazující městský slon na hlavní nádraží měl ale taky zpoždění, takže jsme tam byli v 18:31 hod. Utíkali jsme na nástupiště 6S, ale posléze už trochu uvolnění, protože odjezd našeho spoje byl napsán se zpožděním 5 minut. Asi čekali na opožděný rychlík z východu. Protože vlak byl přeplněný, sedli jsme si do restauračního vozu, kamarád mi zaplatil pivo jako poděkování, že se o těch jízdách vůbec dozvěděl. Povečeřeli jsme a v Drážďanech se rozloučili. Nakonec to nebyl tak špatný den. Další fotografie z jeho průběhu najdete v mé veřejné galerii..

Přepracoval PhDr. Zbyněk Zlinský

Súvisiace odkazy