KPŽT pozýva na mimoriadnu jazdu po jubilujúcej trati

» Návrat

Pridané: 28.5.2018 18:00
Autor: Klub priateľov železníc Trnavy a okolia

KPŽT pozýva na mimoriadnu jazdu po jubilujúcej trati V pondelok 11. júna 2018 uplynie 120 rokov od sprevádzkovania trate Trnava – Smolenice – Jablonica – Kúty v celej dĺžke. Pri tejto príležitosti organizuje Klub priateľov železníc Trnavy a okolia (KPŽT) v spolupráci s partnermi mimoriadnu jazdu historického motorového vlaku na trase Trnava – Kúty a späť. Samotnú jazdu budú obohacovať ďalšie sprievodné aktivity.

 

 Mimoriadny motorový vlak zabezpečí Spoločnosť Považskej dráhy Žilina v zložení motorový vozeň M 131.1, prípojný vozeň Blm a motorový vozeň M 152.0. So súpravou by sa nemalo manipulovať, takže motorový vozeň M 131.1 by mal byť v čele vlaku smerom na Kúty, v opačnom smere do Trnavy pôjde v čele motorový vozeň radu M 152.0. Výber súpravy zodpovedá vozidlám, ktoré zabezpečovali niektoré vlaky na trati Trnava – Jablonica – Kúty v 60. a 70. rokoch (M 131.1) a niektoré vlaky Kúty – Jablonica v 80. a 90. rokoch (M 152.0). Tieto motorové vozne tiež jazdili na trati Jablonica – Brezová pod Bradlom.

Súprava bude ráno pred 8. hodinou pristavená v Trnave k práve voľnému nástupišťu (pravdepodobne 3 alebo 4). Po krátkom príhovore sa mimoriadny vlak vydá s predpokladaným odchodom 8.18 hod smerom k nákladnej stanici, kde prebehne križovanie s osobným vlakom z Kútov. Následne sa pôjde po jednokoľajnej trati do Kútov tak, že nutné križovanie s ostatnými vlakmi bude využité na krátky sprievodný program za účasti zástupcov obcí v staniciach Boleráz, Smolenice, Jablonica, Senica a Šaštín-Stráže. Navyše vlak zastaví aj v stanici Šelpice. Vyťažená jednokoľajná trať, relatívne hustá premávka a značná dĺžka trate neumožňujú zastaviť v každej stanici a zastávke na trati, najmä aby jazda netrvala príliš dlho.

V stanici Kúty prebehne okrem príhovorov pozvaných hostí, zástupcov samospráv a železničných spoločností aj slávnostné odhalenie pamätnej tabule k 120. výročiu trate Trnava – Kúty, ktorú dal za pomoci partnerov vyrobiť Klub priateľov železníc Trnavy a okolia. Podobnú tabuľu už klub osadil v roku 1998 na budove stanice Smolenice pri príležitosti stého výročia trate. Predstavená bude aj pamätná publikácia o histórii trate. Zvyšok času v stanici Kúty bude možné využiť na občerstvenie.

O 14.03 hod. sa predpokladá odchod mimoriadneho vlaku späť do Trnavy. V staniciach, v ktorých stál vlak pri ceste do Kútov, zastaví aj pri ceste do Trnavy. Naplánovaný krátky pobyt v týchto staniciach má slúžiť najmä na výstup cestujúcich alebo na nástup cestujúcich, ktorí nechcú absolvovať celú trasu Trnava – Kúty a späť. O dve hodiny po odchode z Kútov by mal vlak ukončiť svoju cestu v Trnave.

Dôležité upozornenie – v stanici Trnava prebieha rekonštrukcia nástupišťa 2, pričom sú dve dopravné koľaje mimo prevádzky. Z toho dôvodu sú ostatné dopravné koľaje určené na výstup a nástup cestujúcich mimoriadne vyťažené, preto si organizátor mimoriadnej jazdy vyhradzuje právo program zmeniť podľa aktuálnej prevádzkovej situácie!

Vzhľadom na obmedzenú kapacitu súpravy bolo potrebné rozdeliť jednotlivé vozidlá a zaviesť systém miesteniek. Orientačne je možné naznačiť, že prvý (motorový) vozeň bude určený pre pozvaných hostí, druhý (prípojný) vozeň pre členov Klubu priateľov železníc Trnavy a okolia spolu s cestujúcimi s miestenkou a tretí (motorový) vozeň bude pre verejnosť, prevažne bez miesteniek. Časť miest pre verejnosť bude možné rezervovať telefonicky vopred na čísle 0903 443 329 v pracovné dni od 12. hod. do 14. hod. Podľa aktuálnej situácie budú prípadní ďalší cestujúci (bez rezervácie vopred) prepravení aj v druhom (prípojnom) vozni, ak to kapacita umožní. Organizátor si však vyhradzuje právo neprepraviť cestujúcich v prípade naplnenia prepravnej kapacity!

Jednotné cestovné 2 € platí pre akýkoľvek úsek trate, aj pre jazdu späť. Je tak možné cestovať nielen v úseku Trnava – Kúty – Trnava, ale aj napríklad Trnava – Smolenice – Trnava, Jablonica – Senica – Jablonica alebo len Senica – Šaštín-Stráže a pod. Cestujúci tak môžu mimoriadnym vlakom pricestovať aj napríklad do Senice, kde sa cez víkend uskutoční stretnutie železničných modelárov zo 4 krajín.

Miestenka má jednotnú cenu 1 €. Platba bude prebiehať v hotovosti pred nástupom do vlaku. Cestujúci dostanú aj špeciálne pamätné cestovné lístky. Žiadne iné cestovné lístky neplatia a neuplatňuje sa ani systém zliav!

Samotná jazda v mimoriadnom vlaku sa bude riadiť Prepravným poriadkom pre dopravu osôb nostalgickými vlakmi ŽSR. Účasť je na vlastnú zodpovednosť. V každom prípade je potrebné sa riadiť pokynmi sprevádzajúceho personálu a zamestnancami železníc v službe. Mimoriadne dôležité je dávať pozor na deti. V staniciach budú premávať aj iné vlaky, preto je možné pohybovať sa len v priestoroch určených cestujúcim.

Pre fotografov, najmä tých, čo zaujmú svoje pozície niekde na trati Trnava – Kúty, je možné uviesť, že vzhľadom na jazdu vlaku dopoludnia smerom na západ a popoludní smerom na východ, pôjde vlak prevažne so slnkom svietiacim na vlak odzadu, ak nebude oblačno alebo zamračené. Nemusí to byť však veľký problém, pretože motorové vozne budú na obidvoch koncoch súpravy. Organizátori sa potešia, ak sa fotografie mimoriadneho vlaku objavia po akcii na internete. Zostáva už len zaželať dobré počasie ...

Odkazy:

  1. Klub priateľov železníc Trnavy a okolia – oficiálna stránka

  2. Spoločnosť Považskej dráhy Žilina

  3. Železničné múzeum Slovenskej republiky

  4. Stretnutie železničných modelárov v Senici

  5. Igrava 2018

  6. Propozície stretnutia konaného s akciou 1. ročníka „IGRAVA 2018“ s medzinárodnou účasťou

Úvodná ilustračná snímka: Spoločnosť Považskej dráhy Žilina

Klub priateľov železníc Trnavy a okolia

Súvisiace trate


Súvisiace odkazy

Diskusia

Pozn.: Názory diskutujúcich sa nemusia zhodovať s názormi VLAKY.NET.

Ak chceš pridať diskusný príspevok, musíš byť prihlásený.

» Pridaj diskusný príspevok s obrázkom

Príspevky: 3         Výpis:    
» Marko Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 161 31.5.2018 20:02
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: KPŽT pozýva na mimoriadnu jazdu po jubilujúcej trati

libcha:
Pozvánka je obsahovo prakticky prevzatá z oficiálnej správy na www.kpzt.sk. Dala by sa skrátiť, ale takto to majú čitatelia všetko komplexne. Kto chce základné údaje, nájde ich na priloženom plagáte a nemusí čítať celý text.

- záujem o nostalgické jazdy – kapacita súpravy je výrazne limitovaná (uvažuje sa len so sediacimi cestujúcimi, pretože dĺžka trate a najmä časová dĺžka jazdy tam aj späť by bola skutočne utrpením v prípade natrieskanej súpravy). Ak by boli všetky miesta na rezerváciu vopred, tak vlak môže byť obsadený už pred akciou a „náhodní“ cestujúci v deň akcie budú mať smolu – preto sa pristúpilo ku kompromisu a umožnili aj miesta s rezerváciou vopred, aj miesta, ktoré sa obsadia pred odchodom vlaku a v nácestných staniciach (nie všetci pôjdu celú trasu, takže je možná aj obmena po trase...). Teoreticky je to priemerne okolo 50 miest na sedenie pre jedno vozidlo z troch, takže nejaké pravidlá do toho bolo potrebné zaviesť.

- účastníci – nájdu sa všelijakí, ale vždy je lepšie upozorniť na rôzne situácie vopred

- sťažovatelia – tiež sa nájdu všelijakí

Pozvaní hostia sú záležitosť KPŽT. Keďže jubilujúca trať prechádza viacerými obcami a mestami, tak ich môže byť viacero. K tomu zástupcovia sponzorov, podporovateľov a pod.

Šukafon – plne obsadený by nemal byť, iba miesta na sedenie. Je však pravdou, že ak bude vonku nad 30 stupňov a slniečko žiariť na jasnej bezoblačnej oblohe, tak to bude utrpenie, aj keď tam bude sedieť iba jeden. To je však o systéme vetrania daného vozidla. Väčšina bežných osobných vlakov tvorená „sanitkami“ s výklopnými oknami na tom nie je o nič lepšie.

Cestovné je skôr symbolické, nejde o konkurenciu ZSSK. Kto sa chce previezť po trati, tak to môže skutočne aj bežným vlakom. Ide skôr o pripomenutie výročia trate.

Akcia má skutočne cieľ pripomenúť výročie trate, nie odviezť čo najviac cestujúcich. Ale nebolo by vhodné ju robiť len pre uzavretú spoločnosť. Kapacita súpravy však nedovoľuje vyhovieť všetkým záujemcom, ktorých počet bude závisieť aj od počasia, ktoré naplánovať zatiaľ nevieme.

Či bude reportáž závisí aj od toho, či sa niekto nájde, kto akciu opíše a najmä nafotí. Organizátori sa najmä foteniu veľmi venovať nebudú môcť.

» Zbyněk Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
ČLEN REDAKCIE
Príspevky: 43 071 29.5.2018 12:59
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: O koho se tak jako může jednat?

O zástupce radnic měst a obcí na trati, kterých je dost.

» libcha Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 201 29.5.2018 9:46
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: KPŽT pozýva na mimoriadnu jazdu po jubilujúcej trati

Líbí se mi, jak je pozvánka napsaná "neprůstřelně". Jeden by z toho soudil že
- na Slovensku je mimořádně silný zájem o nostalgické jízdy
- mezi účastníky bývá také dost blbců
- rádi si na cokoliv stěžují
Zaujalo mě, že je vyhrazené třetina kapacity pro pozvaných hostí. O koho se tak jako může jednat?
Běžný zájemce bude zjevně přepraven v plně obsazeném šukafonu, to teda nic moc, snad jen ta dumpigová cena konkuruje paralelně jedoucí ZSSK.
Nicméně jsem rád, že se podobné akce dějí, třeba i jen pro ten společneský rozměr, a těším se, jestli se tu později objeví reportáž z akce :)