Narodeninové reminiscencie

5.5.2018 8:00 Kamil Korecz

Narodeninové reminiscencie

Magazín VLAKY.NET nie je na internete žiadnym nováčikom. Založený bol začiatkom mája 2004 a výročie tohto skutku sa vždy slávilo pri jazde nostalgického vlaku. Doposiaľ sa uskutočnilo trinásť takýchto akcií, ale tohtoročná štrnásta už chýba. Poďme si teda aspoň prostredníctvom niekoľkých slov a fotografií zaspomínať, ako tie uskutočnené narodeninové jazdy vyzerali.

 

 

 

Tradičným termínom týchto podujatí bývala prvá májová sobota. Tento rok by sa teda narodeninová jazda konala práve dnes. Žiaľ, ako sme sa dozvedeli, tento rok sa z viacerých dôvodov s narodeninovou jazdou nepočíta. Pretrhne sa tým už celkom dlhá reťaz podujatí, ktoré spájali radosť z jazdy so stretnutiami členov početného klubu. Niektoré z týchto jázd sa tešili ohromnému záujmu, iné sa niesli v komornejšej atmosfére. Stalo sa, že sa voľné miesta rozchytali behom pár hodín, ale aj hrozilo, že sa jazda neuskutoční pre nízky záujem. Neobišli nás ani technické či organizačné ťažkosti, ale to už patrí k týmto druhom podujatí.

Menilo sa aj osadenstvo mimoriadnych vlakov tak, ako sa menia ľudia tu prispievajúci. Moja maličkosť sa zúčastnila doteraz všetkých narodeninových jázd. Nemám vedomosť o tom, žeby niekto ďalší mal rovnako plnú štatistiku účasti. Môžte sa so svojim skóre pochváliť v diskusii, možno sa niekto ďalší s 13 bodmi prihlási. Teraz však obráťme pozornosť k chronologickému výpočtu jednotlivých narodeninových jázd VLAKY.NET tak, ako mi utkveli v pamäti.


Trinásť ráz a dosť? © Kamil Korecz

1. Banská Štiavnica

Vôbec prvá narodeninová jazda nebola veľká ani použitou súpravou, ani prejdenými kilometrami ba ani počtom účastníkov. Začala však peknú tradíciu a pre mňa osobne znamenala spoznanie prvých ľudí, ktorí boli predtým len neznámymi nickmi vo fóre. Jazdu technicky zabezpečil KHT Zvolen a hurvínek s prívesným vozňom nás odviezol na trase Zvolen - Banská Štiavnica a späť. Cestou sa uskutočnilo niekoľko fotozastávok, aj pomerne dlhých, napr. s možnosťou prejsť na hrádzu Halčianskeho jazera a zvečniť odtiaľ súpravu nášho vlaku na Belianskom viadukte. Príjemným spestrením bolo doprevádzanie vlaku cestným veteránom. Pauza v cieľovej stanici bola vyplnená programom - okrem možnosti poobedovať prebehla komentovaná prehliadka mesta a návšteva expozície tunajšieho banského múzea v prírode.


1. narodeniny, Banská Belá, 7.5.2005 © Kamil Korecz

2. Modrý šíp

V roku 2006 pribudlo na narodeninovej jazde účastníkov aj kilometrov. Náš mimoriadny vlak vedený rýchlikovým motorovým a prívesným vozňom absolvoval okružnú trasu Vrútky - Banská Bystrica - Zvolen - Kremnica - Vrútky. Traťové fotozastávky boli rovnako príjemným zážitkom ako upokojujúci zvuk 6-valca prenikajúceho zo strojovne. V tomto roku komentovanú prehliadku mesta nahradil odborný komentár počas jazdy: cez improvizovaný audiosystém o železničných objektoch a zaujímavostiach informoval nikto iný ako fundovaný odborník Miroslav Kožuch, kľúčový autor webu rail.sk. Disponuje priam encyklopedickými znalosťami o histórii slovenských tratí a jej stavebných objektoch, najmä tuneloch. A že mal o čom rozprávať nikto nepochybuje: veď v ten deň sme cestovali cez 34 tunelov. Ako prvý sme pri tom prekonali najdlhší na sieti ŽSR a posledný v rade bol naopak ten najkratší.


2. narodeniny, Jazernica, 6.5.2006 © Kamil Korecz

3. Rýchlik Tekov

Ako pribúdali pomyselné letokruhy, pribúdali aj členovia v rodokmeni VLAKY.NET. Logicky teda narástla aj kapacita tretej súpravy narodeninového vlaku, ako aj ambícia jeho organizátorov. 5. mája 2007 preto z Bratislavskej hlavnej stanice vyštartoval šesťvozňový retro rýchlik Tekovpomarančom v čele. Impozantná bola aj jeho trasa: Bratislava - Leopoldov - Lužianky - Zlaté Moravce - Kozárovce - Šurany - Bratislava. Zadnú časť súpravy pritom tvoril kredenc M262.007 s prívesným vozňom Bix, ktorý si od kmeňovej súpravy ešte stihol odskočiť aj na lokálky do Radošinej a Topoľčianok. Počasie bolo po prvý raz mokré, ale v priebehu dňa sa vyčasilo a fotozastávky i jazda (nie len v reštauračnom vozni) ubehli k plnej spokojnosti zúčastnených. Spokojnosť moju vlastnú povýšila kúpa klubového narodeninového trička, ktoré sa stalo mojim slávnostným odevom na všetkých ďalších jazdách VLAKY.NET. Po prvý raz účastníci jazdy dostali spolu s pamätnými cestovnými lístkami aj brožúrku „Vlakový sprievodca“ zostavený Mirom Kožuchom.


3. narodeniny, Jelenec, 9. 5. 2007 © Kamil Korecz

4. Slavošovce

Keďže sme sa na tretích narodeninách takmer výhradne vozili, bolo žiaduce na tie štvrté vymyslieť aj nejakú pohybovú aktivitu. Voľba padla na gemerské spojky, konkrétne ich najväčšie technické dielo: slavošovský tunel. V tom čase ešte nebol vyčistený a tak okrem dlhého pochodu po trase nikdy nedobudovanej železnice a desiatkach minút tmy bolo nutné na jeho konci preskákať bahenné nánosy len po improvizovanom chodníčku z navŕšených europaliet. Tak či tak to bolo veľké plus, pretože dovtedy to nebolo možné vôbec. Tí, čo si netrúfli na taký pochod, mohli využiť náhradný program v podobe exkurzie do slavošovských papierní a pre všetkých bol pripravený poľovnícky guľáš a prekvapenie na stanici.

Z areálu papierní boli do priestorov železničnej stanice prestavené obe tamojšie vlečkové lokomotívy. Nie je pritom žiadnym tajomstvom, že práve vďaka papierenským výrobkom z tamojšej pobočky koncernu Harmony táto inak pustá trať prežíva v zjazdnom stave do dnešných dní. Druhým prekvapením bola masová gratulácia nášmu dlhoročnému šéfredaktorovi, ktorý slávil okrúhle výročie zrodenia práve toho dňa. Zbyněk obdržal okrem početných gratulácií aj vysoko trvanlivú vstupenku na všetky akcie organizované portálom, jedinou podmienkou je nosiť ju pripevnenú stále na viditeľnom mieste. Následne už nič nebránilo spiatočnej ceste. V Plešivci sa naša súprava rozdelila na smer Košice a Zvolen, pretože pre rozchytanie vstupeniek na jazdu doslova za pár hodín musela byť súprava operatívne posilnená o druhého hurvínka a druhý prívesný vozeň (KHT + KHKV).


4. narodeniny, Ochtiná, 3. 5. 2008 © Kamil Korecz

5. Tri dni v Čiernom Balogu

Piate narodeniny mohli byť a aj boli chápané ako prvé väčšie výročie. Naplánované preto boli veľkolepé oslavy s ohňostrojom a to po dobu celých troch dní. Odjazdilo sa viacero mimoriadnych vlakov s neodmysliteľnými fotozastávkami na jednej z našich úzkorozchodných tratí. Vystriedali sme viacero tamojších hnacích vozidiel a užili si aj bohatého sprievodného programu. Medzi pomyselné vyvrcholenia určite patrila súbežná fotojazda parného vlaku s dvojicou parných valcov privezených do Čierneho Balogu zvlášť na túto príležitosť. Ako sa však hovorí, všetko ma svoje za aj proti. Niektorým viacdenná akcia z časového hľadiska jednoducho nevyhovovala, nutnosť individuálne si zabezpečiť nocľah tiež dokáže niekoho odradiť. Napriek tomu bola účasť na jazdách hojná, najmä v sobotu.


5. narodeniny, Šánske ČHŽ, 9. 5. 2009 © Kamil Korecz

6. Jazda do odbočky: Spišská Belá

V nasledujúcom roku neboli z pochopiteľných dôvodov oslavy také pompézne, ale v žiadnom prípade neboli nezaujímavé. Do hľadáčika záujmu a následne aj do cestovného poriadku nášho mimoriadneho narodeninového vlaku sa dostala zaujímavá odbočná trať. Štart cesty bol v Poprade, smer Stará Ľubovňa, ale za tarifným bodom Strážky zastávka sa pred našim pielstickom výhybka č. 1 pretočila zo základného smeru do odbočky – našim cieľom sa tým stalo nákladisko Spišská Belá horné nádražie. Dostali sme sa tak síce na krátku, ale zato osobnou dopravou prakticky nedotknutú trať. Miestnym obyvateľom totiž slúži výhybňa Spišská Belá zast. na okraji obce, ležiaca na trati do Plavča. Hoci tieto narodeniny neboli veľkou akciou, nikto neodchádzal nespokojný. Počasie prialo výletu aj fotografovaniu, ba čo viac v čase atraktívneho spoločného fotografovania súpravy mimoriadneho vlaku s vlakom pravidelným v priestore odbočky ťažké mraky v pozadí pitoreskne dokreslili atmosféru a nechali tak vzniknúť neopakovateľným záberom.


6. narodeniny, Spišská Belá odb., 8. 5. 2010 © Kamil Korecz

7. Okruh cez Brezovú pod Bradlom

Siedme narodeniny sme oslávili v číselnej zhode dňa 7. mája 2011. Po predošlom chudobnejšom roku nás tentoraz čakala bohatšia porcia narodeninových kilometrov. Vystriedalo sa aj miesto konania akcie z východu na západ: náš mimoriadny vlak štartoval tak ako pri tretích narodeninách z bratislavskej hlavnej stanice. Tentoraz však nemieril na Zlaté Moravce, jeho cieľom sa stala koncová stanica koncovej lokálky Brezová pod Bradlom. Zmena nastala aj v zložení mimoriadneho vlaku. Do čela sa postavila karkulka T444.0060, my sme sa usadili v dobových vozňoch tretej triedy radu Ci. Okrem už tradičných a nadmieru obľúbených traťových fotozastávok bol v pláne aj sprievodný program – komentovaný pochod po telese nikdy nedostavanej železničnej trate z Jablonice do Plaveckého Mikuláša. Sprevádzal nás osvedčený spoločník Miroslav Kožuch. Samozrejme nedokráčali sme až do Mikuláša, vhodným miestom otočenia bol okraj skládky komunálneho odpadu, ktorá nedokončené teleso trate prerušuje v chotári obce Cerová. Okružnú trasu mimoriadneho vlaku sme dokončili cez Kúty, kde sa časť účastníkov s nami rozlúčila a využila možnosť prestupu na pravidelný vlak smer Česká republika. Pre mňa mala táto akcia aj iný rozmer - po prvý raz som v ruke držal svoju prvú a doteraz jedinú zrkadlovku získanú z druhej ruky. Predchádzajúci kompakt ultrazoom však uchovávam dodnes.


7. narodeniny, fotozastávka, 7. 5. 2011 © Kamil Korecz

8. Zo Zvolena do Šiah

O rok neskôr, 5. mája 2012, sme sa stretli na stanici vo Zvolene. Priviedla nás sem nie len chuť znova sa stretnúť so svojimi známymi, či spoznať nové tváre VLAKY.NET, ale aj radosť z očakávaného precestovania pomerne dlhej trate so zastavenou osobnou dopravou. Pre nejedného z nás to bola prvá príležitosť na tejto spojnici. Je s počudovaním, že tejto trati sa vyhýbajú nie len vlaky pravidelnej osobnej dopravy slúžiace dennej dochádzke, ale poskromne je tu organizovaných aj mimoriadnych nostalgických jázd. Pritom na oboje má táto trať svoj neodškriepiteľný potenciál.

Náš vlak bol teda opäť zaplnený do posledného miestečka. Absolvovali sme niekoľko vydarených fotozastávok, či už v dopravniach alebo aj na šírej trati. V jednom úseku súbežne ako o závod bežalo niekoľko kusov vysokej zveri odvyknutej od ruchu železničnej prevádzky. Prebehnutie tesne pred zvolenským pielstickom v čele mimoriadneho vlaku skončilo bez ujmy na oboch stranách. Priamo na nástupišti v Šahách sa podával tradičný guláš. Akcia však tým nekončila, spiatočná cesta priniesla so sebou rovnako bohatý foto-program ako cesta tam.


8. narodeniny, Šahy, 5. 5. 2012 © Kamil Korecz

9. S históriou ku novému

Železničného fanúšika nezaujíma len to čo bolo, ale aj to, čo je i to, čo sa nové buduje a čo sa chystá. 9. narodeninová jazda skombinovala staré s novým. Jej účastníci dostali k narodeninám odbornú exkurziu v novovybudovanej zriaďovacej stanici Teplička nad Váhom. Prezreli sme si viaceré tamojšie pracoviská a oboznámili sa s technológiou prác pri rozraďovaní vlakov. Prvý a doposiaľ jediný raz bol náš narodeninový vlak vedený v elektrickej trakcii - bobina vrútockého spolku s dobovou súpravou nás priviezla nie len do srdca samotnej zriaďovacej stanice a po jej jednotlivých obvodoch, ale previezla nás aj po treťom moste cez Váh do Žiliny. A že jeho dokončenie a sprevádzkovanie súvisí s dostavbou zriaďovacej stanice určite netreba tunajším čitateľom nijako pripomínať.


9. narodeniny, Žilina-Teplička, 4. 5. 2013 © Kamil Korecz

10. Po vlastných stopách

Desiate výročie, prvé okrúhle, alebo ak chcete prvé naozaj významné. Dekádu existencie nášho internetového magazínu korunovala narodeninová jazda v mierne inom duchu ako všetky predošlé. Jej inakosť bola daná tým, že sme sa vydali po vlastných stopách tam, kde sme začínali: do Banskej Štiavnice. Do značnej miery boli zhodné aj miesta fotozastávok. Hoci náležitosti jazdy opäť obstarával Klub historickej techniky Zvolen, súprava vlaku bola iná. Tvorila ju súprava historických dvojosých vagónov ťahaná parnou lokomotívou 422.0108. S výnimkou piateho výročia na úzkom rozchode to teda bolo po prvý raz, čo v čele nášho narodeninového vlaku hviezdila parná lokomotíva. Významné výročie tak naplnilo chute väčšiny tunajších fanúšikov. A chuťové poháriky sa potešili tiež – okrem tradičného gulášu sa podávala aj výborná domáca narodeninová torta. Aby toho všetkého nebolo málo, aj cesta na narodeninovú jazdu sa dala pojať veľkolepo: do Hronskej Dúbravy bol už z Bratislavy vypravený mimoriadny vlak vedený klubovou Fontánou trasovaný cez Zlaté Moravce s viacerými fotozastávkami po trase.

Zabudnúť nemožno ani na knižku, ktorá bola z iniciatívy a úsilia jedného radového člena pri tejto príležitosti vydaná. Jej 512 strán obsahuje výber tých najlepších článkov z rôznych oblastí, ktoré boli za prvé desaťročie nášho internetového portálu uverejnené na jeho hlavnej stránke. Ale nie len to – každá kapitola obsahuje bonusový tematický článok, ktorý v on-line podobe nenájdete. Kto sa ku knižke nedostal priamou kúpou na narodeninách ani iných predajných akciách, môže si svoj exemplár ešte stále zadovážiť prostredníctvom zákazníckych centier Železničnej spoločnosti Slovensko. Posledných pár kusov čaká na Vás!


10. narodeniny, Beliansky viadukt, 10. 5. 2014 © Kamil Korecz

11. S bardotkou do Slovenského raja

Jedenásty rok existencie boli vypočuté hlasy, ktoré dlhodobo volali po akcii na asi najscénickejšej železničnej trati, trati s jedinou slučkou na Slovensku, trati s najvyšším bodom normálnerozchodnej železničnej siete Slovenska, slovom na trati č. 175 Margecany - Červená Skala. Zvolené bolo nemenej obľúbené hnacie vozidlo – súpravu siedmych vozňov ťahala prievidzská múzejná Bardotka 751.131. Súprava obsahovala aj klubovú Fontánu idúcu ako návoz do Hronca, kde následné celé leto obstarávala štýlové prípoje z Brezna k parnej zubačke. Jazda mimoriadneho vlaku začínala už v Topoľčanoch, nakoľko bola s cieľom rozložiť náklady spojená s výletným vlakom tamojšieho klubu turistov. Získali sme tak jedinečnú možnosť precestovať po prievidzskej spojke, inak slúžiacej výhradne nákladnej doprave. Z Hornej Štubne sme pokračovali po kremnickej trati, s krátkou prestávkou vo Zvolene. Ďalej stále hore Horehroním až do nákladiska Hronec, kde mal náš vlak naplánovanú zachádzku. Tu sa však po prvý raz na našich narodeninových jazdách objavili vážne technické problémy. Porušené tesnenie v naftovom srdci Bardotky spôsobilo premiešanie vodného a olejového okruhu, neschopnosť ďalšej jazdy a priamu škodu asi 1000€. Do Hronca nás statočne dotlačila burácajúca Fontána na postrku.

Navzdory tejto vážnej situácii nebolo narodeninovej jazde koniec. Nám cestujúcim sa predĺžil aj tak plánovaný pobyt na čiernohronskej železničke o dlhšiu obednú pauzu, prievidzská partia na mašine medzičasom vybavia zápožičku podobnej cargáckej lokomotívy. Šťastlivo sme teda pokračovali k cieľu nášho prvého dňa, do stanice Mlynky.

Nanešťastie trojdňové trvanie akcie spolu s neskorým zverejnením pozvánky viedlo k nízkemu záujmu o jazdu zo strany členov klubu vlaky.net. Bez nadsádzky sa dá povedať, že jedenástu narodeninovú jazdu zachránili práve turisti z Topoľčian. Bolo dokonca avizované zrušenie všetkých fotovlakov druhý deň. Tie sa však takmer v plnom rozsahu nakoniec odjazdili, vrátane nočného fotografovania na umelo osvetlenom Telgártskom viadukte. Práve tieto narodeniny radikálne preriedili rady tých, ktorí boli na všetkých narodeninových jazdách. Ja som na nej bol a rozhodne neľutujem.


11. narodeniny, Hamrický tunel, 9. 5. 2015 © Kamil Korecz

12. Prvý raz za hranice: Sudoměřice nad Moravou

Po predošlom nezáujme prišli na rad 12. narodeniny v skromnejšom duchu. Rozhodne sa však nejednalo o žiadnu miniatúrnu akciu. Náš vlak sa po prvý krát vybral za hranice! A rovnako ako prezidenti našich blízkych republík, zavítal narodeninový vlak slovensko-českého portálu VLAKY.NET práve do susednej Českej republiky, presnejšie na Moravu. Rýchlym skokom sme sa presunuli z Bratislavy do Kútov a Skalice na Slovensku. Až tu to naozaj začalo. Pred nami bol kratučký medzistaničný cezhraničný úsek. My sme však tých 2,5 km prekonávali patrične dlhú dobu. Uskutočnila sa tu séria fotozastávok, opakovaný prejazd štátnej hranice a vôbec celé to krásne bláznenie, ktoré ku fotozastávkam patri. Náš vlak vedený klubovou M 262.004 následne v stanici Sudoměŕice nad Moravou vyčkal prechodu pravidelného osobného vlaku tvoreného regionovou. Ešte pár minút trvalo, kým sa za ním uvoľnila trať a už sme mohli s jednou fotozastávkou pokračovať po jeho stopách do Rohatca. Tu sme chvíľu vyčkali na uvoľnenie koridorovej trate, aby sme mohli spraviť finálny krok do Hodonína. Tu bola naplánovaná nedlhá prestávka, vhodná na malé občerstvenie v "nádražním bufetu" a môžme sa vydať na spiatočnú cestu. Tá však viedla inou trasou – naspäť na Slovensko sme sa dostali po krátkej spojovacej trati Hodonín - Holíč nad Moravou, samozrejme nesmelo chýbať priehrštie fotozastávok vrátane niekoľkokrát opakovaného prejazdu hraničného mosta. Záverečný úsek cesty naspäť do Bratislavy sa už niesol viac-menej v rytme priateľských rozhovorov a špekuláciách, kde asi bude narodeninová jazda budúca, už trinásta.


12. narodeniny, Hodonín, hraničný most, 7. 5. 2016 © Kamil Korecz

13. Nešťastná trinástka

Číslu trinásť mnohí pripisujú zlomocnú silu, mnohí sa mu vyhýbajú, iní naň neveria. Svoj názor naň určite majú aj cestujúci výletnej lode Costa Concordia, ktorá pri brehoch malého talianskeho ostrova Giglio stroskotala práve v piatok trinásteho. Naša narodeninová jazda síce nebola naplánovaná na piatok ba ani na trinásteho, napriek tomu sa jej zlé veci nevyhli. V kalendári nostalgie bola avizovaná jazda na osobnou dopravou zabudnutej trati Vranov nad Topľou - Trebišov so štartom a cieľom v Košiciach, avšak dva týždne vopred zverejnené avízo zanechalo mnohých členov klubu vlaky.net smutných. 27. apríla sme sa totiž dozvedeli, že trinásta narodeninová jazda sa z technických dôvodov neuskutoční. Stálo za tým viacero vážnych prekážok vrátane závady na vozidle, ktorú sa nepodarilo v dostupnom čase opraviť a klubová Fontána tým tiež zmeškala konvoj historických vozidiel smerujúcich na rušňoparádu do Košíc.

Nezostali sme však bez narodenín. Náhradná jazda v náhradnom termíne vzišla z plánovanej verejnej jazdy uvedenej v kalendári železničnej nostalgie a viedla z Bratislavy do Plaveckého Podhradia. V rámci možností bola adaptovaná na jazdu narodeninovú pridaním niekoľkých fotozastávok, predĺžením trasy až do „agátového“ konca trate č.112, teda do posledného papierovo aj fyzicky zjazdného bodu a najmä zachádzkou do starej rohožníckej stanice, dnes vlečky. Akcia to bola síce relatívne malá, ale niesla sa v priateľskom duchu a dala možnosť vzniknúť niekoľkým pamätným fotografiám.


13. narodeniny, stará rohožnícka stanica, 8. 7. 2017 © Kamil Korecz

Hoci nemala takú tú tradičnú pompu a slávu, nakŕmila môj hlad po železnično-cestovateľských zážitkoch vo vzácnej zhode s príležitosťou stráviť príjemný deň s rovnako naladenými priateľmi. A to je presne ten pocit, ktorý je pre mňa najväčším narodeninovým darčekom, hrejivý pocit, ktorý ma každý rok neodbytne vábi ísť a zúčastniť sa narodeninovej jazdy VLAKY.NET. Takže, bude aj nejaká tá štrnásta?

Úvodná snímka: 11. narodeniny, Stratená, 9. 5. 2015 © Kamil Korecz

Galéria