Do Ostrihomu elektricky

» Návrat

Pridané: 13.4.2018 8:00
Autor: Jozef Gulík, nick: » Dodi

Do Ostrihomu elektricky Rozsiahla modernizácia prímestskej trate z Ostrihomu do Budapešti sa po niekoľkých rokoch konečne blíži do svojho finále. Jeden z najdôležitejších míľnikov prekročila na prelome nedele 8. apríla a pondelka 9. apríla 2018, kedy na nej, v celej jej dĺžke, začala elektrická prevádzka.

 

 

 

 

V južnej časti trate, v úseku Budapešť - Pilisvörösvár, sa tak stalo už o čosi skôr, a to v decembri minulého roku, avšak elektrickú energiu začal využívať iba jediný pár ranných vlakov. Ten, ktorý má konečnú a východziu stanicu práve v Pilisvörösvári, keďže na elektrifikácii horného úseku trate sa v tom čase ešte pracovalo. Celá trať si na svoj veľký deň musela počkať do apríla tohto roku. Pre upresnenie - pravidelná elektrická prevádzka začínala pondelňajším ránom (9.4.), ale z dôvodu návozu súprav bola šťava z trolejového vedenia servírovaná už v nedeľu večer (8.4.).

Osobnú dopravu, v súčasnosti už teda v celej dĺžke trate, namiesto doterajších motorových jednotiek Desiro začali pokrývať jednotky typu Flirt, ktoré boli do Maďarska konkrétne na tento účel dodané už s predstihom. Aby však nestáli bez využitia, do času dokončenia elektrifikácie obsluhovali dočasne iné linky v okolí hlavného mesta. Pre úplnosť dodajme, že inak jednoliatu skladbu vozidlového parku na trati Budapešť - Ostrihom narúša jediný ranný obrat, vedený stále v motorovej trakci a pokrývaný Desirami.

Pre uvoľnené Desirá sa nové využitie našlo prakticky okamžite. Viac-menej sa dalo predpokladať a v rámci neho sa nesťahovali ďaleko od svojho doterajšieho pôsobiska. Väčšina z nich v súčasnosti kompletne zabezpečuje všetku osobnú dopravu na trati z Budapešti smerom na juh, do Lajosmizse. Do apríla tam počas pracovných dní hrali prím klasické súpravy so 418-tkami. "Klasika" teda skončila a do Lajosmizse sa pozrie už len v prípade mimoriadnosti. Menšia časť Desir pre zmenu začala slúžiť na trase Budapešť - Székesfehervár - Tapolca.

Ako už zaznelo v úvode, začatie elektrickej prevádzky je významným krokom, ktorý vníma najmä cestujúca verejnosť - ešte výraznejšie od 20. mája, kedy by malo prísť k úprave cestovného poriadku a elektrické vlaky si vďaka lepšej dynamike jazdy vyslúžia kratšie cestovné časy. Obrovská investícia tým však nekončí. Na plné obrátky beží momentálne napríklad rekonštrukcia staničnej budovy v stanici Dorog, montáž a oživovanie zabezpečovacích zariadení, výstavba novej autobusovej stanice v Ostrihome, ktorá sa presťahuje z mesta ku železničnej stanici...

Nasledujúce fotografie vznikli v pondelok 9. apríla 2018, teda v prvý deň pravidelnej elektrickej prevádzky. Za nimi potom nasleduje zopár starších záberov pre porovnanie s obdobím, kedy všetky vlaky na tejto trati pálili naftu.

Flirty 415 091 a 080 bok po boku na konečnej stanici v Ostrihome.

Novotou žiari aj prijímacia budova. V posledných rokoch sa v Maďarsku držia trendu prinavracať železničným stavbám ich niekdajší vzhľad. Asi sa zhodneme, že im naozaj pristane.

415 096 opúšťa Ostrihom s vlakom do Budapešti.

V stanici Dorog sa rovnakým smerom rozbieha Flirt s číslom 415 082.

Pred necelými dvoma rokmi sa v Dorogu pravidelne núkal iný pohľad a iný sluchový zážitok. Konkrétne 21.6.2016 sa pred objektívom ukázal riadiaci vozeň č. 102 tlačený rušňom 418 149 za hlasného rachotu motora Pielstick. Už vtedy išlo v rámci Maďarska o zriedkavú kombináciu.

V Ostrihome ešte v tom čase ani stopy po modernizácii... Dňa 28.6.2016 vedľa motorovej jednotky 426 031 zastavila klasická súprava s rušňom 418 163.

Pohľad z opačnej strany na pôvodný vzhľad budovy a koľajiska v Ostrihome. Opäť s rušňom 418 163. (28.6.2016).

Snímky autor.

 

Jozef Gulík

Súvisiace odkazy

Diskusia

Pozn.: Názory diskutujúcich sa nemusia zhodovať s názormi VLAKY.NET.

Ak chceš pridať diskusný príspevok, musíš byť prihlásený.

» Pridaj diskusný príspevok s obrázkom

Príspevky: 25     Stránky: / 2     Výpis:    
» TEE Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 299 16.4.2018 13:36
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Do Ostrihomu elektricky

Dominik, zrovna na tej trase do Ostrihomu práveže tie zónové vlaky nie sú, jazdia tam klasické spešáky („G“) vynechávajúce cca polovicu zástaviek. Či sa na tom bude teraz po elektrifikácii niečo meniť netuším, ale asi skôr nie, keďže na rozdiel od trate do Szobu nie je v trase mesto kalibru ako Vác.

» RailFun Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 1 353 16.4.2018 13:14
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Do Ostrihomu elektricky

A operatívne zálohy na danú trať: imho - možno dáke Desiro, alebo vratnú súpravu z modernizovaných Bhv a Szili


» azetdak Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 4 026 16.4.2018 11:07
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Do Ostrihomu elektricky

Twix:
Máš to přesně obráceně: Lokály do Řevnic vždy stavěly všude, zrychlené byly dálkové ze Zdic, Plzně a Klatov a projížděly z Dobřichovic na Smíchov, některé stavěly v Radotíně, protože tam byla cementárna, Technometra a další, např. výroba laminátových čel pro tramvaje T3, vyráběné v dnes už neexistující Tatře Smíchov. (Nyní obchodní centrum Anděl).

» Twix Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 687 15.4.2018 19:05
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Do Ostrihomu elektricky

Pokud vím nic jako žabotlam v Maďarsku nebylo, myslím že tak staré elektrické jednotky vůbec neexistovaly, natož nízkopodlažní. Mají Bvmot, ale ty jsou mnohem novější, i když nepříliš moderní a vysokopodlažní. Bývaly vidět například ve Vácu, teď s příchodem Flirtů byly koukám vytlačeny jinam, třeba do Hidasnémeti (kam předtím jezdila klasika s nemodernizovanými Ganzy). Takže csörgö s vratnou soupravou starých Ganzů je už rarita? Pro šotouše škoda, ale je fakt že do 21. století už to úplně nepatřilo.

Kdyby byly v okolí Prahy zónazó, myslím že největším adeptem je trať na Benešov. Když někdo přijede pacifikem do Čerčan a čeká ho přestup do Elefanta, který staví na každém kilometru (aspoň zpočátku), je to dost úmorné. Některé koncepce byly dříve trochu jako zónazó, např. vložené vlaky do Řevnic ráno a odpoledne byly všechny zpočátku zrychlené (je to trochu zónazó naruby, vlak v delší trase staví všude), ale pak si ty opomíjené obce vynutily zastavování nejdříve ráno do Prahy, pak odpoledne z Prahy a pak i zbytek. Díky tomu jezdí S7 v intervalech 10-20 a tunel v nedohlednu.

» Dominik.HK Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
ČLEN REDAKCIE
Príspevky: 1 096 15.4.2018 18:31
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Do Ostrihomu elektricky

Na KISSy se samozřejmě těším, ale do Esztergomu nepojedou. Zprvu budou jezdit do Ceglédu a Vácu (Szobu). To bude úžasná cesta - podél Dunaje v horním podlaží.
Interiér bych čekal stejný jako ve Flirtech, ale fotku nenajdeme, protože jednotky se teprve vyrábějí.

» Dodi Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
ČLEN REDAKCIE
Príspevky: 1 789 14.4.2018 22:08
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Do Ostrihomu elektricky

Dominik - od budúceho roka začnú od Stadleru dodávky poschodových KISSov:
http://iho.hu/hir/alairtak-tizenegy-kiss-jon-170817

» Dominik.HK Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
ČLEN REDAKCIE
Príspevky: 1 096 14.4.2018 11:33
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Do Ostrihomu elektricky

pavlos26: Maďaři mají určitě nějaké záložní Flirty, ale už jsem viděl také soupravu "Fecske", které jsou po modernizaci a vypadají docela dobře: http://www.vonatosszeallitas.hu/cikkek/kocsifelujitas_2015/bhv.jpg
Ono totiž regionální doprava kolem Budapešti je tak oblíbená, že Flirty absolutně nestačí a Fecske jezdí i pravidelně.

Těm spěšným vlakům se říká "zónazó" a dost jim je závidím. Třeba na trati do Szobu vyjede Flirt ze Szobu jako zastávkový, ale od Vácu dále už nestaví - tam zastavují osobní vlaky Vác - Budapešť. Něco podobného bych rád viděl i kolem Prahy, jejíž "esko" je na delší vzdálenosti poněkud pomalé, kvůli dálkové dopravě se jízdní doba stále natahuje a hlavě spolehlivost je úplně pryč. Kdyby Ešusy na trase Praha - Kolín jezdily od Libně až do Českého Brodu bez zastávky, aspoň částečně by se tím vyřešil problém s kapacitou a hlavně by se citelně zkrátila jízdní doba. Pochybuji, že zrovna Tuklaty potřebují čtvrthodinový takt.

A kvalita? Zrovna my máme co namítat, když se nám koridor rozpadá po 20 letech od modernizace.

» azetdak Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 4 026 14.4.2018 9:46
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Do Ostrihomu elektricky

TEE:
Nevykopne. Bude sice bublat a vrčet, ale to bude asi tak všechno. Každopádně to Maďarům funguje a to je podstatné. A vzhledem k tomu, že švédské stoly jsou dnes už naprosto běžná záležitost, tak bych strach neměl.

» setup Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 1 032 13.4.2018 22:53
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Do Ostrihomu elektricky

hmm...chcel som si ostrihoomskú lokálku prejsť ešte motorikom už v minulosti...no okolnosti ma k tomu nejak nepustili

» miskovlza1 Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 296 13.4.2018 22:52
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Do Ostrihomu elektricky

Pohľad zo stanoviska rušňovodiča na ešte pôvodnú (pred rekonštrukciu a elektrifikáciu) trať Budapešť - Esztergom

I. časť: úsek Budapet - Pilisvörösvár

https://www.youtube.com/watch?v=y4BRvzDstWI

II.časť: úsek Pilisvörösvár - Esztergom

https://www.youtube.com/watch?v=7E1acp_zTvw

Trať MÁV-02 na stránke vasutallomasok.hu

http://www.vasutallomasok.hu/index.php?o=vonkep&num=2


nasledujúce príspevky »