Pražští železniční modeláři zvou na výstavu do Děčína

» Návrat

Pridané: 11.3.2018 8:00
Autor: PhDr. Zbyněk Zlinský, nick: » Zbyněk

Pražští železniční modeláři zvou na výstavu do Děčína Klub železničních modelářů Praha 3 si v posledních letech vytvořil tradici výjezdních výstav pro veřejnost do měst, v nichž organizované železniční modelářství dlouhodobě rozvinuto není. Chce tak oslovit především děti a nabídnout jim jiný způsob trávení volného času, založený na manuální zručnosti. Ve dnech 17. a 18. března tohoto roku bude výsledky své činnosti prezentovat v Děčíně.

 

 

 

Výstava se uskuteční v děčínském společenském domě Střelnice a bude přístupná po oba dny od 9:00 do 17:00 hodin. Základní vstupné činí 50 Kč, zlevněné pro návštěvníky nedosahující výšky 110 centimetrů pak 30 Kč. Organizátoři uvádějí, že výstava je připravena pro veřejnost a děti jako propagace železničního modelářství a je vhodná pro děti od 3 let věku. Na speciální internetové stránce se můžeme dočíst také to, že hlavním exponátem je modulové kolejiště ve velikosti TT s délkou přes 30 metrů, které napodobuje provoz na skutečné trati s několika stanicemi, postavenými podle skutečných vzorů v České republice. Model je unikátní možností detailního prohlédnutí a fotografování. Součástí výstavy jsou i další kolejiště s ovládáním pro děti.

Na internetové stránce klubu se můžeme o zmíněném hlavním exponátu dovědět další podrobnosti: Kolejiště TT je modulové koncepce, která přináší v porovnání s plošným kolejištěm některé výhody. Obzvláště dnes kdy je nutné rozvažovat finanční a prostorové možnosti. Snadná přeprava modulů se uplatňuje v pružnějším pořádání veřejných výstav, nejsme vázáni na pevné místo. Aktuálně kolejiště dosáhlo v r. 2014 délky 35 m a vylepšuje se jeho provedení a funkce řízení provozu. Má několik unikátů: 1. je optimalizováno pro divácký provoz, vybaveno jednotným systémem ovládání stanic; 2. napodobuje reálný provoz na trati, včetně přepojování souprav na obratu v koncové stanici; 3. propracovaný princip signalizace návěstidel podle předpisů ČSD, včetně závislosti na vlakové či posunové cestě.

Členové Klubu železničních modelářů Praha 3 se těší na návštěvu malých i velkých příznivců modelové železnice a redakce magazínu VLAKY.NET doufá, že někdo z těch druhých připraví z akce reportáž pro jeho čtenáře.

Prameny a odkazy:

  1. Výstava železničních modelů – pozvánka na akci s kontakty
  2. KŽM Praha 3 – oficiální stránky vystavujícího klubu
  3. SD Střelnice Děčín – oficiální stránky místa konání výstavy

Z podkladů v odkazovaných zdrojích sestavil

PhDr. Zbyněk Zlinský
Diskusia

Pozn.: Názory diskutujúcich sa nemusia zhodovať s názormi VLAKY.NET.

Ak chceš pridať diskusný príspevok, musíš byť prihlásený.

» Pridaj diskusný príspevok s obrázkom

Príspevky: 3         Výpis:    
» Stoupa Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 1 394 11.3.2018 10:10
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Pražští železniční modeláři zvou na výstavu do Děčína

pro Zbynek:

Kdy se chce, vsechno jde. Tento klub vystavovával i na Masne, v 1. patre (jestli se nepletu - hi, hi, hi)

» Zbyněk Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
ČLEN REDAKCIE
Príspevky: 43 071 11.3.2018 8:40
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: ... tak málo místa na v8stavu modelu.

To, že se výstava koná v "civilním" objektu asi není otázkou místa v nějakém drážním, ale spíš povahy klubu i zaměření akce. Klub vznikl jako školní, bez přímých vazeb na "velkou železnici", a výstava pro širokou veřejnost, navíc v cizím městě, se jistě lépe pořádá v budově, která je na to všestranně vybavena.

» Stoupa Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 1 394 11.3.2018 8:26
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Pražští železniční modeláři zvou na výstavu do Děčína

Skoda, termín se mi velmi nehodí - jiste jen muj problém. Ale nevedel jsem, ze na nádrazí, nebo v depu Decín je tak málo místa na v8stavu modelu.