Elektricky už za císaře pána - Mariazellerbahn

» Návrat

Pridané: 24.1.2018 8:00
Autor: Jiří Mazal, nick: » Etienne

Elektricky už za císaře pána - Mariazellerbahn Asi nejznámější (a zároveň nejhezčí) rakouskou úzkorozchodnou tratí je beze sporu Mariazellerbahn, spojující dolnorakouský St. Pölten se štýrským Mariazellem. Pojďme se na tuto dráhu podívat blíže, a věnovat se budeme nejen její historii, ale také současnosti.

 

 

 

 

Mariazell se stal v 19. století jedním z největších poutních míst v celém Rakousko-Uhersku. Není proto divu, že již roku 1858 se objevily první plány na výstavbu železnice, která by dopravila zástupy věřících. Se stavbou se započalo roku 1896 a vzhledem ke složitým terénním poměrům bylo rozhodnuto použít úzký rozchod 760 mm. Dráha se otevírala postupně. Roku 1898 vlaky vyjely z počátečního St. Pöltenu, ležícího na západní dráze (Westbahn) z Vídně do Salzburku, do Kirchbergu s odbočkou do Manku. Až na konečnou do Gußwerku (za Mariazellem) se započalo jezdit roku 1907.

Zpočátku vlaky tahaly parní lokomotivy řad Mh a Mv, jejich výkon se však brzy ukázal jako nedostatečný. Vedle značného zájmu cestujících plnila svou úlohu také nákladní doprava, zaměřující se na přepravu zemědělských produktů, železa a hlavně dřeva. Trať byla již roku 1909 upravena v části své délky tak, aby umožnila provoz normálněrozchodných vozů na podvalnících.


Mapa Mariazellerbahn

Úvahy o elektrifikaci se objevily ještě před dokončením dráhy. Ačkoliv měl projekt velké odpůrce (v té době ani nebyly zkušenosti s elektrifikovanými tratěmi o takové délce), nakonec se ho podařilo prosadit a roku 1911 elektrické lokomotivy nahradily své parní předchůdkyně. Použit byl jednofázový střídavý proud 6,5 kV/25 Hz a získala se zde řada zkušeností využitých při pozdější elektrifikaci rakouské železniční sítě.

Na Mariazellerbahn ještě navazovala dráha Ober-Grafendorf – Gresten, nazývaná „Krumpe“, o délce 62 km. V 90. letech byl úsek Wieselburg – Gresten dokonce přerozchodován na normální rozchod a na zbývajícím úzkokolejné trati byl postupně zastavován provoz, až roku 2010 zanikl úplně.

Vlna rušení místních tratí se nevyhnula ani Mariazellerbahn. Roku 1988 vzal za své koncový úsek Mariazell – Gußwerk, nákladní doprava se dočkala postupného omezování, její konec nastal roku 1998. Od roku 2000 se objevují úvahy Rakouských spolkových drah ÖBB dráhu prodat nebo zavřít. Provoz v jejich režii tu však vydržel ještě dalších deset let, uvažovalo se i o částečném přerozchodování do Kirchberg an der Pielach. Místo toho se naštěstí dráha dočkala dílčích renovací.


Laubenbachmühle, jednotka typu Himmelstreppe, 21.5.2016 © Jiří Mazal

Rok 2010 znamenal velkou změnu – provoz přebírá NÖVOG (Dolnorakouská dopravní společnost) a stává se jak vlastníkem, tak provozovatelem. Je objednáno devět elektrických jednotek a čtyři panoramatické vozy 1. třídy u švýcarského Stadleru. Tyto jednotky obdržely pojmenování Himmelstreppe (doslova schody do nebe) a pro jejich údržbu vzniklo depo v Laubenbachmühle, vybudované nákladem 20 milionů Euro.

Nejde však o první elektrické jednotky na Mariazellerbahn. Již v letech 1994 – 2013 se tu objevily dvě jednotky ř. 4090. Příliš se ale neosvědčily a dnes jsou odstaveny v Zell am See. Jejich předchůdkyně, které měly nahradit, je tak paradoxně přežily. Slabě vytížené vlaky zajišťoval ve spodním úseku i motorový vůz ř. 5090.


Mariazell, lokomotiva č. E10, 21.5.2016 © Jiří Mazal

Vraťme se prvním elektrickým lokomotivám dráhy, které zahajovaly elektrický provoz. Řada 1099 (zpočátku jednoduše označovaná jako „E“) v pravidelném provozu vydržela neuvěřitelných 100 let a vyřazena byla až roku 2013. Stále však slouží v čele nostalgických vlaků. Tyto lokomotivy dodala firma Siemens-Schuckert a skříň je uložena na dvou třínápravových podvozcích. Každý má svůj trakční motor a transformátor s devíti regulačními odbočkami. V letech 1959 - 62 byly všechny stroje rekonstruovány, dostaly nové skříně, dva sběrače byly nahrazeny jedním, vyměněn byl hlavní vypínač a náhony rychloměrů, v základu však lokomotivy zůstaly stejné.

Jízdní řád nabízí hodinový takt po celý den, s posílením v ranních hodinách mezi Laubenbachmühle a St. Pölten, naopak v horském úseku do Mariazellu je počet spojů nižší. Všechny spoje zajišťují jednotky „Himmelstreppe“ v počtu 9 kusů označené jako ET1 – ET9. V sezóně od května do října se přidávají další spoje mezi Mariazellem a Gösingem.

O víkendu pak vyjíždějí zvláštní vlaky. V letní sezónu se každou sobotu objevuje nostalgický vlak „Ötscherbär“ tvořený historickou elektrickou lokomotivou ř. 1099 a nechybí ani jídelní vůz či salonní vůz první třídy. Původní vozy dráhy procházely postupnou modernizací, ale rozteč sedadel zůstala, proto je dnes prakticky nemožné, aby si dva lidé normální výšky sedli proti sobě. Parní vlak je pak v provozu ve vybrané dny.


Nad stanicí Wienerbruck-Josefsberg, přehrada Lassingstausee, 21.5.2016 © Jiří Mazal

Popis trati

Trať lze rozdělit na dva úseky – údolní a horskou část. Po opuštění hlavního nádraží v St. Pöltenu je první zastávkou St. Pöltner Alpenbahnhof, kde se nachází provozní zázemí dráhy. Také se tu překládaly normálněrozchodné nákladní vagóny na úzkorozchodné podvalníkové vozy. Z počátku se na dráze ale používaly podvalníky, jak je známe i u nás. Obvyklé bylo i používání úzkokolejných nákladních vozů. Po opuštění města trať prochází zemědělskou krajinou a po 11 km dosahuje největší mezilehlé stanice Ober-Grafendorf, odkud odbočovala dráha do Grestenu, nazývaná Krumpe. Právě zde měla tato železnice centrum. Dnes je areál využíván železničním klubem Eisenbahnclub Mh6, který obhospodařuje parní lokomotivu ř. Mh6 a další historická vozidla.

Koleje dále vedou údolím řeky Pielach až do stanice Loich, kdysi významné pro nákladní dopravu. Kvůli omezenému profilu tunelu zde končily normálněrozchodné vozy na podvalnících. Údolí se významně zužuje a zbývá místo jen na železnici a silnici vedle řeky. Krátce před Schwarzenbach an der Pielach dráha projíždí Weißenburgtunnelem a údolí opouští. Vjíždíme do údolí potoka Nattersbach plného roklí až do stanice Laubenbachmühle.


Úsek Wienerbruck-Josefsberg - Mitterbach, 21.5.2016 © Jiří Mazal

Navazující trať je označována jako horský úsek. Dráha nabývá výšku díky táhlému dvojitému oblouku a v tunelu Güsing dosahuje nejvyššího bodu, 891,6 m. n. m. Zároveň trať mění svůj směr a vjíždí do údolí řeky Erlauf. Z Gösingu se naskýtá pohled na horu Ötscher, čnící do výšky 1893 m. n. m. V lehkém klesání dorazíme k nejvyššímu viaduktu na trati, Saugrabenviadukt. Objíždíme přehradu Lassingstausee a následuje asi nejhezčí úsek: mezi řadou krátkých tunelů se nabízí úchvatné výhledy na rokle a rozeklané skály. Za stanicí Mitterbach am Erlaufsee opouštíme Dolní Rakousko a konečná Mariazell již leží ve Štýrsku. Dříve dráha pokračovala ještě 7,1 km do Gußwerku, tento úsek sloužil především nákladní dopravě ke zdejší pile. Přestal se používat roku 1988 a roku 2003 byl snesen.


Muzeální tramvaj v Mariazellu, parní tramvaj Hellbrunn u zast. Bahnhof Mariazell,
21.5.2016 © Jiří Mazal

Muzeální tramvaj v Mariazellu

Mariazell je také sídlem muzeální tramvajové trati Mariazell – Erlaufsee (Museumstramway Mariazell–Erlaufsee). Tato dráha vznikla jako úplná novostavba o normálním rozchodu v 80. letech, a je to jediná normálněrozchodná rakouská trať, která je napojena pouze na koleje úzkého rozchodu. Dosahuje délky 2,33 km a v malé části je napájena stejnosměrným napětím 600 V. Provoz zajišťuje unikátní parní tramvaj „Hellbrunn“ z Vídně, vyrobená roku 1902. I přívěsné vozy něco pamatují, např. vagon č. C7 pochází z roku 1886.

Aby bylo možno provozovat i elektrické tramvaje, vznikla myšlenka prodloužit tramvajovou trať směrem k městu Mariazell (samotné nádraží je poměrně vzdálené, tramvajová trať vede na druhou stranu od města). Částečně k tomu bylo využito i snesené těleso tratě do Gußwerku a novou konečnou se stala Promenadenweg.


Mariazell, bazilika, 21.5.2016 © Jiří Mazal

Samotné město Mariazell rozhodně také stojí za návštěvu. Je největším rakouským poutním místem a jednou z nejvýznamnějších mariánských svatyní střední Evropy. Ve zdejší bazilice je uchována soška Panny Marie ze 13. století, které se někdy říká Velká Matka Rakouska.

Odkazy:

Jiří Mazal


Galéria k článku

Počet: 71     Stránky: / 3        

Foto Mapa Mariazellerbahn © Wikipedia.de

Foto St. Pölten, nástupiště směr Mariazell, 21.5.2016 © ...

Foto St. Pölten, lokomotiva č. E10, 21.5.2016 © Jiří Ma ...

Foto Detail podvozku lokomotivy E10, 21.5.2016 © Jiří M ...

Foto St. Pölten, vyhlídkový vůz, 21.5.2016 © Jiří Mazal

Foto Interiér vyhlídkového vozu, 21.5.2016 © Jiří Mazal

Foto St. Pölten Alpenbahnhof (úzkokolejná část), 21.5.2 ...

Foto St. Pölten Alpenbahnhof (úzkokolejná část), 21.5.2 ...

Foto Úsek St. Pölten Alpenbahnhof - Ober-Grafendorf, 21 ...
nasledujúce obrázky »
Súvisiace odkazy

Diskusia

Pozn.: Názory diskutujúcich sa nemusia zhodovať s názormi VLAKY.NET.

Ak chceš pridať diskusný príspevok, musíš byť prihlásený.

» Pridaj diskusný príspevok s obrázkom

Príspevky: 15         Výpis:    
» Cmelak Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 4 518 25.1.2018 22:47
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Elektricky už za císaře pána - Mariazellerbahn

A tu je nieco na pozeranie zo zabej perspektivy:

https://youtu.be/KXAVz0IlDk0

» Cmelak Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 4 518 25.1.2018 19:59
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Elektricky už za císaře pána - Mariazellerbahn

Pavlos

Teoreticky by si to stihol z Prahy odchodom 5:51, v St Pöltene je odchod 10:37 cca 2 hod v Mariazell cca o 17:00 budes v St.Pöltene. Pripoj do Prahy s prichodom cca 22:09

» Twix Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 687 25.1.2018 9:28
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Elektricky už za císaře pána - Mariazellerbahn

Ondro: Nechci se moc pouštět do věcí kterým moc nerozumím, o trakčních pohonech toho zase moc nevím (a odpověď na tu hádanku s vakuovou brzdou jsem absolutně netušil), ale o elektromotorech něco vím, a myslím že ten rozdíl není v komutačním vinutí. Takové má (může mít) i klasický stejnosměrný motor napájený stejnosměrně, jedná se o pomocné póly mezi hlavními, zlepšuje to vliv indukčností na komutaci. Sériový motor napájený střídavým napětím funguje, buzením i kotvou teče sinusovka ve stejné fázi, takže moment (jako "součin") má oscilující průběh o dvojnásobné frekvenci, proto staré vysavače bzučí 100 Hz kmitočtem. Ten hlavní konstrukční rozdíl je v tom, že stator takového motoru je tvořený plechy, není to masivní kus železa, v něm by to střídavé pole dělalo neplechu.

Komutátorový oheň (Němci tomu říkají příhodně Rundfeuer) je asi problém, a další jsou pak magnetizační ztráty vířivými proudy a hysterezí. Část z nich závisí na druhé mocnině frekvence, takže to co nám na 16 2/3 Hz ještě nevadí, bude na 50 Hz devítinásobné. Díky za osvětu o změně na 16,7 Hz, myslel jsem že důvodem je to, že tomu "nerotačnímu" měniči, stejně jako modernímu trakčnímu vozidlu, se snáz "vysvětlí" číslo s jedním desetinným místem, než zlomek s periodou :-)

pavlos26: Na jeden den z Prahy se to asi otočit dá, ale znamená to celkem martýrium ve vlaku (ona i ta Mariazellerbahn samotná je celkem dlouhá a ta severní polovina je dost nezáživná), možná bych z toho udělal spíš dvoudenní akci, pak to vyjde levněji v přepočtu na den. Dá se s tím pak spojit cokoliv dalšího, jako Schneeberg, Wachau... Není potřeba jezdit po Mariazellerbahn tam a zpět, dá se třeba využít autobus z Mariazellu někam na Bruck an der Mur (pěkná horská trasa) a pak si dát Semmering. Jirka v cestopise píše, že je to nejhezčí úzká v Rakousku, což je takové trochu subjektivní (třeba všechny tři rakouské zubačky se mi taky dost líbí), ale souhlasím že ta jižní polovina tratě kolem jezer a rozeklaných skal je skutečně pěkná.

» Stoupa Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 1 394 25.1.2018 5:36
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Elektricky už za císaře pána - Mariazellerbahn

Pro Ondro:

Dekuji za vecne i historicky správných systému o snizeném kmitoctu. Verim, ze s námi budou jeste dlouho zít.

» Ondro Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 3 288 24.1.2018 22:28
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Elektricky už za císaře pána - Mariazellerbahn

P.S. V tom muzeu je aj lokomotiva 1060.001 Mittenwaldskej drahy z roku 1912.
Jedna strana je presklenena, vidno jej do criev.

» Ondro Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 3 288 24.1.2018 22:21
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Elektricky už za císaře pána - Mariazellerbahn

Twix: Na zelezniciach so znizenym kmitoctom sa skutocne pouziva (pouzival) seriovy motor. Ma specialnu konstrukciu (komutacne vinutie).

Na drahe z Innsbrucku do Fulpmes sa skusala aj frekvencia cca 42,5Hz, ale tento priekopnicky cin s priemyselnou frekvenciou velmi uspesny nebol.

Seriove motory na 50Hz trpia v dosledku indukcie na tzv. "komutatorovy ohen",
vlastne na el. obluk medzi lamelami komutatora.

Takze sa islo s frekvenciami dole. Prva "velka" trat z Innsbrucku do Garmisch-Partenkirchen (Mittenwaldbahn, zvana aj Karwendelbahn) bola elektrifikovana 15kV 15Hz, Murnau - Oberammergau (Nemecko) 5kV 16Hz, Seebach - Wettingen (Svajc.) 15kV 15Hz.

5.-7.4. 1911 sa dohodlo, ze normalnerozchodne trate v Nemeckom spolku (Rakusko, nemecke staty) budu pouzivat 15kV 16 2/3 Hz a k nim sa pridali Svajciarsko, Svedsko a Norsko.
Od roku 1995 sa preslo v Rakusku, Nemecku a Svajciarsku na 16,7Hz z dovodu problemov na rotacnych menicoch 50Hz - 16 2/3Hz pri synchronnom behu oboch sieti.

Kto chce vidiet originalny turbogenerator, ktory napajal Mittenwaldbahn, nech ide do technickeho muzea vo Viedni (cast venovana elektrotechnike.)

» Etienne Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
ČLEN REDAKCIE
Príspevky: 1 028 24.1.2018 13:59
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Elektricky už za císaře pána - Mariazellerbahn

Pavlos: jízdenka jednosměrná stojí 17 € (zpátek dvojnásobek), za Ötscherbär je cena 23,2 €. Panoramawagen pak stojí 34 €.
Za jeden den se to stihnout dá.
V Mariazellu jsme měli kousek od náměstí oběd (řízek s bramborem) tuším za 10 €.

» Ondro Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 3 288 24.1.2018 13:12
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Elektricky už za císaře pána - Mariazellerbahn

Hadanka ma vcelku jednoduchu odpoved:

Uzke v Rakusku (aj inde) brzdili od pociatku vakuovou brzdou.
Kedze elektrika nema taku vyvevu na paru ako parna masina,
tak dostala klasicku olejovu vyvevu.
Aby sa udrzovalo v brzdovom potrubi vakuum, treba cerpat vzduch z brzd.
To, co sa javi ako dym, su teple olejove pary z tej vyvevy....

(Ale napr. aj RhB, MGB... vo Svajci pouzivaju vakuovu brzdu, len ta vyveva uz bude taka, ktora "nedymi".)

» Twix Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 687 24.1.2018 12:22
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Elektricky už za císaře pána - Mariazellerbahn

Díky za pěkný článek a fotky. Projížděli jsme to v roce 2008, takže ještě za ÖBB, vezla nás 1099 s klasikou (každý vagon jiné barvy), takže vlastně totéž jako Ötscher Bär (který tehdy vypadal tak jako dnes), ale za normální tarif, pokud vím jeli jsme na Sommerticket bez příplatku. Motorák 5090 čekal v Ober Grafendorfu jako přípoj do Manku, potkali jsme i tu jednotku řady 4090. Pokud vím jezdily jen na dolním úseku po Laubenbachmühle. Je to skutečně zajímavý výkřik 90. let, supermoderní design ale kvalita nic moc, výzbroj to také mělo dost zastaralou.

Řada 1099 dýmí i během stání (pozorovali jsme ve stanici Gösing před tím dlouhým tunelem, když jsme čekali na křižování, zatímco staniční personál natahoval přes přejezd oranžovou pásku jakože závory) a také by mě zajímalo proč. Nejspíš to bude chlazení odporníků...? Dočetl jsem se, že lokomotiva má 10-pólové jednofázové motory, což je vlastně jakoby stejnosměrný komutátorový motor se sériovým buzením, do kterého se pustí střídavý proud. Na frekvenci 50 Hz by to už dělalo neplechu, ale kvůli této technologii vznikly systémy 16 2/3 Hz. Tato dráha má 25 Hz, tak to z tehdejšího hlediska asi také dávalo smysl.

Tramvaj na Erlaufsee mi přišla až příliš jako atrakce (hlavně ten umělý tunel z plastové roury), jelo to krokem a cestou to s námi zastavilo a domlouvalo se parnímu stroji, ale je fakt že Erlaufsee je pěkné místo a nebýt té tramvaje se k němu asi nepodívám.

» miskovlza1 Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 296 24.1.2018 11:43
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Elektricky už za císaře pána - Mariazellerbahn

Výborný článok o prekrásnej trati

nasledujúce príspevky »