Elektrobus Škoda E’City a další novinky z veletrhu Czechbus

Pridané: 23.11.2017 8:00
Autor: Jiří Řechka, nick: » brejlovec

Elektrobus Škoda E’City a další novinky z veletrhu Czechbus Společnost Škoda Electric poprvé veřejnosti v rámci veletrhu CZECHBUS 2017 představila nový elektrobus Škoda E’City. Nový elektrobus vznikl na základě spolupráce s firmou Iveco, která dodala karosérii. Tak začíná tisková zpráva z prezentace, která proběhla na pražském Výstavišti 21. listopadu 2017 a na níž magazín VLAKY.NET nechyběl.

 

 

 

Když jsem dostal pozvánku, ani trochu jsem nezaváhal a na tiskovou konferenci výrobce jsem se akreditoval. Nakonec jsem bývalý autobusák, na výstavě jsem byl i loni a přinesl z ní reportáž. Navíc text průvodního e-mailu zněl docela tajemně: Vážená paní, vážený pane, rádi bychom Vás pozvali na tiskovou konferenci společnosti Škoda Electric, na které bude oficiálně představena zajímavá novinka. Tisková konference proběhne v úterý 21.11.2017 v 10:00 na stánku Škoda Electric na Výstavišti v Praze Holešovicích (Výstaviště 67, 17000 Praha 7). Tiskové konference se mimo jiné zúčastní obchodní ředitel Škoda Electric Radek Svoboda. Předem děkuji za potvrzení Vaší účasti, abychom Vám zajistili vstup. Těším se na setkání. Ani pozvánka samotná nebyla výmluvnější:


Druhá strana pozvánky (kliknutí do náhledu otevře celou ve formátu PDF)

Veletrh se konal ve dnech 21 – 23.11.2017 v Průmyslovém paláci. V jeho pravém křídle se nacházela expozice autobusů, z mého pohledu především elektrobusů, a v levém křídle se byly vystavovány „obslužné“ systémy nutné pro zajištění automobilového a autobusového provozu. Prostřední část Průmyslového paláce byla zavřená, protože nedávná vichřice, která se prohnala naší republikou, se vyřádila i na jeho střeše. Před palácem byla venkovní expozice autobusů, řada z nich je v běžném provozu, některé jsou prezentovány jako nabídka. Zaujal mne zde vystavený a u pražského dopravního podniku zkoušený 21 metrový jednokloubový autobus Mercedes-Benz CapaCity L, viděl jsem jej poprvé. Byl zde vystaven také v Praze rovněž zkoušený elektrobus SOR EBN 11.


Elektrobus SOR EBN 11 © Jiří Řechka

Ten známe už z jedné předchozí reportáže. Z mého pohledu se tak trochu jevila jako kuriózní prezentace po krku si jdoucích společností FlixBus a RegioJet, dalo by se říci téměř ve vzájemném objetí. Pro ty, kteří se zabývají autobusovou problematikou nebo jsou fandy autobusů, měl veletrh určitě co nabídnout. Jak jsem se již na začátku zmínil, byla zde zajímavá prezentace elektrobusů několika značek. Asi to nebude moc dlouho trvat a zejména pro městský provoz to bude stěžejní segment. Nejdůležitější z hlediska mé přítomnosti na veletrhu však byla v úvodu zmíněná tisková konference společnosti Škoda Electric, která v rámci veletrhu poprvé veřejnosti ukázala svůj nový elektrobus (čili autobus s bateriovým pohonem) s označením Škoda E’City.


Nový elektrobus Škoda E’City © Jiří Řechka

Vozidlo představil obchodní ředitel akciové společnosti Škoda Electric Radek Svoboda. Zdůraznil, že spolupráce s firmou Iveco, která dodala jeho karoserii, není žádnou novinkou. V minulosti se realizovala řada společných projektů trolejbusů a nyní se spolupráce rozšiřuje i o elektrobusy. Řekl, že k prototypovému dvanáctimetrovému vozu přibude krátká desetimetrová i dlouhá osmnáctimetrová verze. Mimo jiné se zmínil, že v trolejbusech se očekává řada zajímavých tendrů, zejména v západní Evropě, a že na trhu vzniká nový segment elektrobusů, ve kterém chce Škoda Electric hrát také nějakou roli. Pokud jde o prezentovaný prototyp, vedení firmy prý váhalo, zda jej v tuto chvíli vystavit, protože přestavba dodaného autobusového „korpusu“ na elektrobus není jednoduchá.


Plně vybavený interiér vozu Škoda E’City © Jiří Řechka

Od firmy Iveco je dodávána holá karoserie, do níž je montována modulárně navržená výzbroj. Ta je zcela nově koncipovaná a ještě nikdy nebyla použita. Odběratel zvolí optimální konfiguraci, odpovídající zamýšlenému provozu, jestli má vůz ujet na jedno nabití maximum kilometrů nebo bude preferováno průběžné dobíjení. Modulární koncepce umožňuje osadit různé typy trakčních motorů, V tomto voze je použit osvědčený asynchronní trakční motor, je ale připravena také varianta synchronního motoru či úprava na integrované trakční motory. A jaké jsou technické parametry tohoto prototypu? Na jedno nabití ujede 250 km, kapacita baterií je 350 kWh. Některé další technické údaje obsahuje zvukový záznam (nenechejte se odradit jeho počáteční nízkou kvalitou).


Radek svoboda představuje elektrobus Škoda E’City © Jiří Řechka

Ale ještě některé parametry doplním: maximální rychlost je 80 km/h a nominální výkon trakčního motoru (umístěného za zadní nápravou) je 160 kW. Kapacita bezúdržbové baterie Li-Ion (uložené na střeše a v zadní části vozidla) se bude přizpůsobovat přání zákazníka, stejně jako možnost dobíjení přes pantograf; vozidlo je vybaveno rekuperací brzdné energie a klimatizací celého interiéru. Škoda Electric klade důraz na modularitu, což činí tento projekt v Evropě ojedinělým, protože jedním provedením není možno vyhovět každému zákazníkovi. Nový elektrobus se bude zkoušet v České republice, kde je už provozováno několik jeho předchůdců (nejvíc v Třinci) a na další, třeba do Českých Budějovic, byly podepsány smlouvy. Škodovácké elektrobusy budou dodány také do Žiliny.


Elektrobus Škoda Perun pro Třinec na loňské výstavě Czechbus © Jiří Řechka

Prameny a odkazy:

  1. Elektrobus – Wikipedia – německy (heslo v češtině či slovenštině není)
  2. Škoda Electric – Wikipedie
  3. Iveco – Wikipedie
  4. Škoda Electric představila nový elektrobus - tisková zpráva (formát PDF)
  5. Zvukový záznam prezentace elektrobusu Škoda E’City (formát MP3)
  6. Czechbus - Incheba
  7. Výstaviště Praha – Wikipedie
  8. Plzeňská Škoda Electric poprvé představila nový elektrobus E'City - ČeskéNoviny.cz
  9. Škoda a Iveco oprášily spolupráci, představily společný elektrobus a trolejbus – Zdopravy.cz
  10. zdroje uvedené pod odkazy v textu

Úvodní snímek: Elektrobus Škoda E’City před prezentací © Jiří Řechka

Upravil a doplnil PhDr. Zbyněk Zlinský

Jiří Řechka


Galéria k článku

Počet: 46     Stránky: / 2        

Foto 21.11.2017 - Praha, Výstaviště: místo konání velet ...

Foto 21.11.2017 - Praha, Výstaviště: jednokloubový auto ...

Foto 21.11.2017 - Praha, Výstaviště: jednokloubový auto ...

Foto 21.11.2017 - Praha, Výstaviště: vystavené autobusy ...

Foto 21.11.2017 - Praha, Výstaviště: prezentace autobus ...

Foto 21.11.2017 - Praha, Výstaviště: autobus SOR © Jiří ...

Foto 21.11.2017 - Praha, Výstaviště: v Praze zkoušený e ...

Foto 21.11.2017 - Praha, Výstaviště: v Praze zkoušený e ...

Foto 21.11.2017 - Praha, Výstaviště: prezentace privátn ...
nasledujúce obrázky »
Súvisiace odkazy

Diskusia

Pozn.: Názory diskutujúcich sa nemusia zhodovať s názormi VLAKY.NET.

Ak chceš pridať diskusný príspevok, musíš byť prihlásený.

» Pridaj diskusný príspevok s obrázkom

Príspevky: 28     Stránky: / 2     Výpis:    
» Dominik.HK Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
ČLEN REDAKCIE
Príspevky: 1 096 25.11.2017 23:58
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Elektrobus Škoda E’City a další novinky z veletrhu Czechbus

U té Ekovy jsem si nevšiml modré koženky, která to docela oživuje, takže se omlouvám.

Zrovna u toho designu SORu se obávám, že jakákoli oprava čela bude hodně drahá - kolik asi bude stát čelní sklo? Promiňte, ale já na takto prudký design nejsem zvyklý a připomíná mi spíše východ nebo románsky mluvící země. Německy mluvící by toto nenapadlo, už jen proto, že design je subjektivní věc. Pokud se udělá příliš vyhraněně, má své příznivce a zároveň zapřísáhlé odpůrce, což pro VHD není úplně vhodné.

Z východních výrobců drží umírněnost Solaris a nově Ekova, která mi Solaris v řadě ohledů připomíná. Já mám rád umírněný design a hlavně kvalitně provedené detaily, které vydrží nápor provozu - třeba ty nerezové tyče v Ekově.

» TPLŠK Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 0 25.11.2017 17:31
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Elektrobus Škoda E’City a další novinky z veletrhu Czechbus

DominikHK: Konečně někdo, komu budu rozumět. :-D Ale tentokrát budu méně kritický jak ty.

Ačkoliv nejsem příliš přiznivce rozšiřování elektrobusů. Ale vozidlo od firmy EKOVA se (mimo té střechy) líbí. Interiér je sice takový strohý, ale na tom má podíl DP Ostrava. Byť na české poměry je ta kombinace modré koženky a imitace dřeva špička...

S tou "italskou plastovostí" v elektrobuse kastle Heuliez souhlasím. Na druhou stranu, kdyby nějaké české vozidlo mělo takový interiér, tak by to byla stále špička v naší republice. Co by za to dali cestující v jiných městech? Navíc i plasty v autobusech můžou být elegantní (viz. nové Urbanwaye pro Milán či Citaro pro Marseille).
A samotná kastle se mi sice nezdá být tak atraktivní jako v případě nového Solarisu či Urbanwaye, ale zas je Heuliez příjemné osvěžení pro český trh.

Co se týče SORu, tak jsem tady příjemně překvapený. Musím poprvé v životě pochválit pana Křetínského (a to se mi dělá s těžkým srdcem :-D) za to, že se odvážil k takové proměně svých autobusů. Jó, nejsou to tak hezké autobusy jako výše zmíněné. Ale co bych za to dal, kdyby si Pardubice objednaly trolejbusy s novou kastlí. Bohužel, vedení Dopravního podniku si asi řeklo "jó, jsou to nehezké trolejbusy, první sérii jsme ani nechtěli, ale pojďme je objednat znovu, ať je kopec srandy". Interiér vystavovaného autobusu sice není moc pohledný, což je trošku ostuda, ale doufám, že si některý český dopravní podnik objedná autobus s hezčím interiérem. Fandím v tomhle Hradci!

» Zbyněk Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
ČLEN REDAKCIE
Príspevky: 43 071 24.11.2017 16:25
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: jeden pár typograficko-terminologických poznámek

Prohřešky jsem napravil a děkuji za kopanec.

» Aleš_Liesk. Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 1 431 24.11.2017 14:40
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Elektrobus Škoda E’City a další novinky z veletrhu Czechbus

jeden pár typograficko-terminologických poznámek:

350 kW/h
350 kWh

rekuperace brzdné síly
brzdné energie

» azetdak Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 4 026 24.11.2017 13:23
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Elektrobus Škoda E’City a další novinky z veletrhu Czechbus

Maxi, sice souhlas, ale... Je to levné, snadno se to vyrábí i udržuje v čistotě a žádný designér se na tom nemůže dodatečně vyřádit. Tudíž pro dnešní systém, kdy se musí vydělávat na každém prdu, nepoužitelné. A když porovnám, pokud jde o pohodlí sezení, tu mušli a překližkovou hrůzu ve ForCity, ze které se klouže při každém rozjezdu, nebo zabrzdění, tak už vůbec není co řešit.

» maxipes Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 6 226 24.11.2017 13:17
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Elektrobus Škoda E’City a další novinky z veletrhu Czechbus

Nějak mi na dnešek nedala spát ta kritéria hodnocení sedadel pro MHD a došel jsem k závěru, že nelze posuzovat jen estetiku a ergonomii ale i snadnost údržby a vandalovzdornost. Z toho mi, nemůžu si pomoci, ale nejlépe vycházejí více než půl století existující Kardausovy laminátové mušle. Estetické sice přehnaně nejsou, poněkud tvarově připomínají pánské WC, zato ergonomicky tvarované jsou stoprocentně, omyvatelné, žádné působení vandalů se ani po dlouhých letech na nich neprojevuje.

» azetdak Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 4 026 24.11.2017 11:55
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Elektrobus Škoda E’City a další novinky z veletrhu Czechbus

MAX:
Zaspal jsi dobu. Do štol na Alkazaru se jaderný odpad ukládal už za socíku.

» Zbyněk Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
ČLEN REDAKCIE
Príspevky: 43 071 23.11.2017 21:26
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: ... když přijedu do cizího města, abych hned poznal, že přijíždí MHD

Poznal bys stejně prd, protože většina těch jednotně nebo korporátně zbarvených vozidel je polepená reklamami.

Pokud jde o to ostatní, dávám Ti víceméně za pravdu. A ještě bych to rozvedl. Pokud jsou dopravci vázáni předpisy o nákupech z veřejných rozpočtů, tak nemohou kupovat vozidla podle jejich krásy, ale užitečnosti a ceny. A cestující MHD zajímá hlavně to, zda jejich spoj přijede a dojede včas a zda mezi tím budou sedět. Jestli konkrétní vozidlo zvenčí i uvnitř splňuje vysoká estetická kritéria, to je jim buřt,

» maxipes Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 6 226 23.11.2017 21:16
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Elektrobus Škoda E’City a další novinky z veletrhu Czechbus

Dominiku, ty's to zase znectil! Mně ten SOR NS12 přijde prostě úžasný! Pravda, sedadla nic převratného, co taky se má furt vylepšovat na sezení v MHD, když je to jen na pár minut. Ale z venku je krásný. Jen škoda, že u sériovky se tohle barevné řešení a kresba neuplatní, protože každý dopravní podnik má svoje barvy a dyzajn. Upřímě řečeno, já mám nejraději, když jsou městské busy ne v městských barvách ale tradiční bílé či krémové a červené, když přijedu do cizího města, abych hned poznal, že přijíždí MHD.

» Dominik.HK Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
ČLEN REDAKCIE
Príspevky: 1 096 23.11.2017 20:46
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Elektrobus Škoda E’City a další novinky z veletrhu Czechbus

"Nádherné busy!"

Já jsem spíše vrcholně zklamán, a jestli toto začne u nás jezdit, nevidím budoucnost růžově. Už chápu, proč Solaris odmítl účast - ve srovnání s vystavenou sbírkou vozidel je Urbino jako z jiného světa. Dosud jsem vkládal aspoň nějakou naději do elektrobusu Ekova - a ono nic. Naprosto strohý design, fotka ukazuje i nějaké nepovedené detaily.
Další kapitolou je elektrobus Iveco/Škoda, což je de facto Heuliez, o jehož kvalitách jsem také dosud nebyl přesvědčen. Design opět strohý, až italsky plastový. Vývoj u Iveca/Renaultu jde pozvolna od desíti k pěti - Citybusy Renault ještě šly (na svoji dobu), Citelisy chrastí (u nových alespoň vyváženo lepším designem), Urbanway má vzadu šílené podesty a chrastí také a teď tento strohý Heuliez, který už nemá ani design... Ach jo.
O SORech jsem toho sem napsal už dost. Když se podíváte v interiéru NS dozadu, je to vlastně okopírovaný NB (podle podest). Provedení stále stejné. Ale sedadla udělala hodně a podle fotky vypadá lépe než Ekova a Iveco/Škoda.
Přijde mi škoda, že Perun nemá ani logo Solarisu. Přitom to, co cestující vnímá, je převážně polská práce. V Maďarsku kompletovala autobusy Volvo firma Alfa a tato vozidla dnes mají obě loga. Zato Škoda si do elipsy dá svoje kulaté logo...

Bohužel se zde potvrzuje to, že Čechům je design vozidla úplně jedno. Už si připadám jako na Ukrajině, když do interiéru instalujeme dělicí plechy místo skla... Ale uvidíme, jak se to časem vyvine - ve většině případů kazí design jen použitá sedadla.

A Capacity raději otevřený nebyl, aby si cestující ten propastný rozdíl mezi vystavenými exempláři a Mercedesem neuvědomili.

nasledujúce príspevky »