Krátka správa o dlhom nákladnom vlaku s parou na čele

» Návrat

Pridané: 5.11.2017 8:00
Autor: Helmut Böhme, nick: » wxdf

Krátka správa o dlhom nákladnom vlaku s parou na čele 26. októbra 2017 sa objavila na nemeckom železničnom webe Drehscheibe-online správa, že v pondelok 30. októbra pôjde parný rušeň 50.3648 saského železničného múzea v Chemnitz so súpravou nákladných vozňov radu Tadgs z Nossenu do Bischofswerdy. To ma zaujalo, nakoľko tento nezvyčajný vlak mal prechádzať relatívne neďaleko od môjho bydliska v dobe, kedy som mal voľno.

 

 

 

Vagóny patria spoločnosti Nossen-Riesaer Eisenbahn-Compagnie (NRE), ktorá vlastní trate Nossen – Riesa (na ktorej chce postupne obnoviť nákladnú aj osobnú prevádzku) a Döbeln – Meißen. S týmito vedomosťami som sa v uvedený deň vydal na trať neďaleko stanice Dresden-Klotzsche, aby som nafilmoval jazdu tejto „neplánovanej plánovitej pary“ (ungeplanter Plandampf) do kopca.


Železničná stanica Dresden-Klotzsche

Roky chátrajúcu stanicu Dresden-Klotzsche obnovil súkromný investor a otvoril tam predajňu moderných biopotravín a reštauráciu. Napriek tomu, že všetko majú pomerne drahé, je o to záujem a keď je pekné letné počasie, vonku ani nenájdete voľné miesto. V obvode stanice rekonštruujú železničný most, ktorý má byť hotový v júni budúceho roku.


Stavba mosta z diaľky

Stavebné práce až na obmedzenie rýchlosti vlakov na 40 km/hod. pravidelnej prevádzke na trati nijako neprekážajú.


Trilex z Görlitzu ide na drážďanskú hlavnú stanicu

Vzhľadom na to, že zvláštny vlak trochu meškal, pred jeho príchodom som na video zachytil niekoľko spojov osobnej dopravy vedených v motorovej trakcii, idúcich v oboch smeroch, a čosi málo aj z trakcie elektrickej. Nakoniec som sa po súdobých vozidlách dočkal aj toho parného nákladného vlaku s rušňom z roku 1941 a s vagónmi z rokov 1973 - 1985.

Rušeň radu 50 SEM Chemnitz s nákladným vlakom do Bischofswerdy na klotzscherskej rampe

Na jeho ďalšie sledovanie až do Bischofswerdy by som však potreboval auto, a tak som sa so svojím úlovkom uspokojil a vrátil som sa domov. Medzitým sa na internete objavili fotky vlaku z Rothschönbergu a Coswigu.

A na záver ešte jedna perlička: Vyššie spomenutá spoločnosť NRE rozčuluje obyvateľov pri trati: Keď na nej ešte bola osobná prevádzka, mohli ľudia bývajúci v Rothschönbergu za traťou zavolať do stanice Miltitz, odkiaľ im železničiar na požiadanie otvoril spustené rampy. Teraz je tá stanica neobsadená a keď ide nákladný vlak, paralelne s ním ide auto spoločnosti NRE s „putovnou“ obsluhou až do stanice Deutschenbora, a až keď do nej dorazí aj vlak, závory v Rothschönbergu sa zasa otvoria, čím obyvateľom vznikne na priecestí aj polhodinová čakacia doba. Dali to do televízie a do tlače, ale zatiaľ sa nič nezmenilo.

Prepracoval PhDr. Zbyněk Zlinský

Helmut Böhme

Súvisiace odkazy

Diskusia

Pozn.: Názory diskutujúcich sa nemusia zhodovať s názormi VLAKY.NET.

Ak chceš pridať diskusný príspevok, musíš byť prihlásený.

» Pridaj diskusný príspevok s obrázkom

Príspevky: 11         Výpis:    
» azetdak Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 4 026 6.11.2017 10:34
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Krátka správa o dlhom nákladnom vlaku s parou na čele

Kdysi jsem mezi Mor. Bránicemi a Mor. Krumlovem viděl přejezd, (lesní cesta), se obyčelným zvonkovým tlačítkem; uživatel zazvonil, u tlačítka se, když zvonek zvonil, rozsvítila do serie zapojená žárovička a závorář o více než kilometr dál začal točit klikou pohonu, známého pod názvem zapínací kruh. které se na této trati používaly. Pro ovládání předzváněných závor byly tři druhy pohonů. Nejčastější Liberta, (dnes prakticky jediný), ČKD, který měl možnost vestavby elektromotoru a právě zapínací kruh, (rozměrově nejmenší). Všechny měly jednu společnou vlastnost a sice tu, že když se spouštění závor přerušilo, musely se závory zvednout úplně nahoru a začít spouštět znovu, pro případ nouze bylo možno blokování pomocí zaplombovaného ovladače zrušit.

» Horst Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 118 5.11.2017 14:35
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Krátka správa o dlhom nákladnom vlaku s parou na čele

Pekný článok. Vďaka.

» Zbyněk Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
ČLEN REDAKCIE
Príspevky: 43 071 5.11.2017 11:11
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Ale šlo by to řešit ...

Jak jsem se díval na mapy.cz, podle nejnovější letecké mapy to vyřešili rekonstrukcí přejezdu na moderní: https://mapy.cz/s/2b2fW

A i sama ta cesta proti dřívějšímu stavu "povýšila" a je využívána patrně běžně.

» rakana123 Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 5 202 5.11.2017 10:34
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Krátka správa o dlhom nákladnom vlaku s parou na čele

Pekný a zaujímavý report s pekným a dobre zostrihaným videom,na konci ,ktorého ide tá parná mašinka s osemnástimi cargo vagónmi,paráda.

» maxipes Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 6 226 5.11.2017 10:01
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Krátka správa o dlhom nákladnom vlaku s parou na čele

Panebože, to snad ne! To by příště onen žadatel už ani nevolal a rovnou sáhl pod kámen, odmkl si - a malér by byl hotový!
Ale šlo by to řešit elektromagnetickým zámkem: Když už tam je telefonní kabel, tak by se jeden pár vodičů využil proto, aby poté, co výpravčí tlačítkem udělí souhlas, EMZ pustil žadateli klíč.

» Zbyněk Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
ČLEN REDAKCIE
Príspevky: 43 071 5.11.2017 9:45
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: ... a on, neblížil-li se vlak, závory zvedl

To je ten jednodušší případ. Relativně nedávno jsem na (už neobsazené) zastávce Kuks narazil na cosi mnohem složitějšího. Místní ovládání mechanických závor na cestě od hospitálu k polím je uzamčeno visacím zámkem a opatřeno poučením, že jejich zvednutí je třeba vyžádat u výpravčího žst. Jaroměř. Což se jistě musí řešit s nemalým časovým předstihem, aby se na místo kdosi s klíčem dostavil. (Pokud tedy výpravčí do telefonu neodpoví, že onen nástroj leží někde pod kamenem.)

» maxipes Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 6 226 5.11.2017 9:35
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Krátka správa o dlhom nákladnom vlaku s parou na čele

Jo, když ještě byly mechanické závory na lesní cestě, obsluhované ze vzdáleného hradla, že na něj hradlář neviděl, tak byly trvale zavřené a když chtěl kočí či traktorista projet, vylezl na závoru a zalomcoval paličkami zvonku. Hradlářovi to v přístroji zarachotilo a on, neblížil-li se vlak, závory zvedl.

» Stoupa Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 1 394 5.11.2017 8:48
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Krátka správa o dlhom nákladnom vlaku s parou na čele

Dekuji za reportáz a video. Ach kde jsou ty casy, kdy pravidelné parní vlaky byly i v NDR obvyklé.

A závory "na vyzádání"? Bohudík, nic nového pod sluncem.

» wxdf Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 429 5.11.2017 8:39
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
Kocourkov existuje i v Německu

Snad ještě k pozadí proč ten vlak jel s parní lokomotivou : Ta NRE vlastní jen jednou motorovou lokomotivou, která se pokazila. Tak měli alternativu, bud' se vzdát zakázky a tým nahněvat zákazníka z Bischofswerdy, který té vozy nutně potřeboval anebo hledat alternativu. Železniční muzeum Nossen nic, tak našli ochotní personál v Chemnitz.
V diskusi na Drehscheibe-online se ostatně ozval cvok "Jak můžete to tu oznámit. Bude se po trati motat houf šotoušů a ohrozit bezpečnost železičního provozu". Reakce diskutujících bylo vesměs "Drž hubu a bud' rád, že to oznámili, je to i dobrá reklama pro firmu".


» Zbyněk Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
ČLEN REDAKCIE
Príspevky: 43 071 5.11.2017 8:36
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: To dřívější (to by u nás bylo něco nepředstavitelného) ...

Ne tak docela. Existovaly a existují závory na zřídka využívaných komunikacích či polních cestách, které jsou trvale spuštěné a otevřou se na vyžádání, jak zpravidla informuje cedulka na přejezdu umístěná.

nasledujúce príspevky »