Na skok do Viedne: Modellbau 2017

» Návrat

Pridané: 3.11.2017 8:00
Autor: Eugen Takács, nick: » Cmelak

Na skok do Viedne: Modellbau 2017 27. októbra tohto roku nebolo počasie veľmi vhodné na iné aktivity, tak som zašiel na výstavu Modellbau 2017 do Viedne. Na moje milé prekvapenie som tam zistil, že sa zrejme ľady pohli správnym smerom. Aj keď v Rakúsku bol pracovný deň medzi štátnym sviatkom a víkendom, zápchy okolo výstaviska znamenali niečo iné, ako inokedy. Na niektorých školách bolo voľno, na iných nie.

Napriek tomu všetkému sa pred pokladňami tvorili dlhé fronty na nie príliš lacné vstupenky.

 


Podobný pohľad ma čakal aj v halách výstaviska. V hale B boli tradične profesionálne firmy, obchody a niektoré kluby so svojimi koľajiskami. V tejto hale boli okrem železničných modelov vystavené aj modely z ostatných oblasti modelárstva od plávajúcich modelov až po lietajúce. Tie boli, ako vždy, ohraničené bezpečnosťou sieťou, avšak tento rok mohli diváci vidieť na veľkoplošných obrazovkách kumšt leteckých modelárov aj zblízka. Lodní modelári mali na predvedenie svojich modelov dosť veľký bazén. My sa však venujme nášmu koníčku, železničným modelom. Stánky boli na môj vkus až preplnené, a zrejme aj obchody išli dobre, lebo zjavne spokojní návštevníci odchádzali s veľkými škatuľami.


Ruch pri stánku firmy Faller © Eugen Takács

Všade bolo počuť rôzne jazyky, Modellbau je skutočne medzinárodný veľtrh s medzinárodnou návštevnosťou. Slovenčinu, češtinu, maďarčinu vedľa nemčiny bolo počuť najviac, ale stretol som sa aj s Rusmi ako aj Slovincami, dokonca ani Rumuni či Taliani nechýbali. Už ako čerešnička na torte to doplnila skutočnosť, že som stretol mojich starých priateľov, niektorých som už desiatky rokov nevidel ... Takže aj ten cieľ výstava Modellbau splnila. Táto výstava nemala ako prioritu predstaviť novinky výrobcov, preto ich stánky skôr poskytovali všeobecný prehľad o aktuálnej produkcii, samozrejme nechýbali ani novinky.  Na druhej strane však všade ponúkali rôzne veci na predaj, či to boli limitovane série, alebo časti modelov pre aktívnych modelárov na prestavbu priemyslovo produkovaných modelov. Konečne niečo, čím výrobcovia podnecujú samostatnú fantáziu a zručnosť, a tak na tvorenie niečoho individuálneho.


Hracia plocha pre deti © Eugen Takács

Zrejme tento cieľ mali vytýčený aj samotní organizátori, keď všade medzi stánkami boli plochy pre deti na hranie, na stavbu a na vyskúšanie modelovej železnice v chode - namiesto obdivovania nepohyblivých prekrásnych modelov vo vitrínach. Žiaľ tomu trendu celkom nedorástli dodávatelia náradia a iných prepotrebných vecí pre aktívne modelárčenie. Ich počet ako aj ponuka ostali na tradičnej nízkej úrovni, jedine ceny vyskakovali zo všeobecného trendu.  Chýbali modelárske CNC nástroje a iné, dnes už takmer základné náradie pre úspešné domáce modelárčenie. Na druhej strane niekoľko firiem ponúkalo služby na rezanie laserom, dokonca už aj na 3D tlač. Snáď je to trend, nevedno. Na využitie tých služieb sa ale z modelára musí stať dokonalý konštruktér schopný vytvoriť príslušné podklady.


Stavby na vystavenom talianskom koľajisku © Eugen Takács

V hale C zaujali najväčší priestor autičkári. Mali tam obrovskú dráhu na súťaže a stovky stolov ako boxov na prípravu svojich vozidiel pre ďalšiu jazdu. V druhej časti haly boli modelári pracovných strojov, nákladných áut a vojenskej techniky. Miniatúrne bagre a buldozéry nakladali zeminu na nákladiaky, aby ju previezli na blízku stavbu alebo do priestorov vojenskej techniky. Bolo úžasne pozorovať, čo už dnes tieto miniatúrne stroje dokážu urobiť. V poslednej hale D bola výstava Vienna-Train, ktorá poskytuje priestory k prezentácii malosériových výrobkov pre železničných modelárov. Videli sme tu prekrásne spracované modely železničných vozidiel a techniky a nechýbali ani elektronické výrobky za rozumné ceny a s vlastnosťami, ktoré veľkosériová výroba zatiaľ nezvládla.


Stánok firmy AustroModell © Eugen Takács

Tak napríklad na stánku AustroModell záujemca mohol nájsť rôzne osvetľovacie systémy modelových domčekov, ale aj ovládanie výmen či brán a dverí pomocou modelárskych servomotorov. Firma významne inovuje sortiment a videli sme tam aj mikroservá, s veľkosťou vhodnou aj na zabudovanie do lokomotív, napríklad na zdvíhanie pantografov. Sortiment výhodne doplňovali súpravy na vytváranie rôznych svetelných efektov, vrátanie rafinovaného riešenia interiéru vozidiel. V tejto hale stála aj jedna z pôvodných lokomotív z parkovej železnice Liliputbahn vo viedenskom Prátri. Tú otvorili v roku 1928 s dvomi takými parnými rušňami a na podiv funguje dodnes.


90 ročná lokomotíva z viedenského Prátru © Eugen Takács

Prežila všetky krízy a vojnové katastrofy. Na budúci rok budú veľké oslavy 90. rokov jej existencie a k tomu práve robili vlastníci železničky na výstave reklamu s parnou lokomotívou ako aj s inými predmetmi. Ale vráťme sa k modelárskej problematike. Napriek medzinárodnej návštevnosti žiaľ výrobcovia zo susedných štátov akoby Modellbau ignorovali. Z Českej republiky som našiel len firmy Bubi a Duha (a nepriamo produkty firmy Merkur). Sortiment oboch menovaných výrobcov  je dosť veľkým prínosom pre modelársky trh. Ponúkajú jednak netradičné stavby a modely (firma Bubi), jednak veľmi pekné doplnky ako náklad pre modelové vlaky (Duha).


Stánok firmy Duha © Eugen Takács

Na výstave bola ešte zastúpená firma Posch z Maďarska s prekrásnymi a detailnými doplnkami v mierke H0 a TT. Je škoda, že mierka TT je v Rakúsku stále na vedľajšej koľaji, výrobcovia si sú tohto faktu vedomí a takmer nič  toho roku v tejto mierke do Viedne nepriniesli, aj keď návštevníci zo susedných krajín by určite za také produkty vymenili zopár tisíc eur. Určite je to v prvom rade nedostatok organizátora (Reed Messe), že nedokáže atraktívne osloviť výrobcov v okolitých krajinách a tiež profilovať jednoznačne najväčšiu modelársku výstavu v tejto lokalite ako akciu pre Rakúsko a východnú Európu. Žiaľ aj po desiatke rokov stále je tu cítiť provincionalizmus. Dúfajme, že sa aspoň bude pokračovať v tohoročnom trende a tešme sa na Modellbau 2018.

Úvodná snímka: Depo na talianskom koľajisku © Eugen Takács

Upravil PhDr. Zbyněk Zlinský

Eugen Takács


Galéria k článku

Počet: 29    

Foto 27.10.2017 - Wien, Modellbau 2017: Faller - Oblieh ...

Foto 27.10.2017 - Wien, Modellbau 2017: Faller - Povojn ...

Foto 27.10.2017 - Wien, Modellbau 2017: Hornby - Koľaji ...

Foto 27.10.2017 - Wien, Modellbau 2017: Piko - Minikoľa ...

Foto 27.10.2017 - Wien, Modellbau 2017: Trix - Koľajisk ...

Foto 27.10.2017 - Wien, Modellbau 2017: Märklin/Trix - ...

Foto 27.10.2017 - Wien, Modellbau 2017: JC - CityJet v ...

Foto 27.10.2017 - Wien, Modellbau 2017: Hracia plocha © ...

Foto 27.10.2017 - Wien, Modellbau 2017: Fleischmann - K ...
nasledujúce obrázky »
Súvisiace odkazy

Diskusia

Pozn.: Názory diskutujúcich sa nemusia zhodovať s názormi VLAKY.NET.

Ak chceš pridať diskusný príspevok, musíš byť prihlásený.

» Pridaj diskusný príspevok s obrázkom

Príspevky: 14         Výpis:    
» Stoupa Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 1 394 4.11.2017 10:42
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Na skok do Viedne: Modellbau 2017

pro Cmelak

Vse lze a nic se nedá upechat: A tak si po více méne úsleských pokusech s palstikovými i laser-cut modely bastlím zejm0na modely budov sám.

Odmenou mi bylo, kdyz mne tehdy dospívající syn zavolal ke kolejisti, vykázal mi místo v koute se slovy: "Táto, koukej, jak si hezky hraju!" A pak dlouho a nádherne posunoval...

» Igi Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
ČLEN REDAKCIE
Príspevky: 12 157 4.11.2017 9:49
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Na skok do Viedne: Modellbau 2017

Žeby práve BUBI model bol prínosom pre modelárov. No neviem neviem...

» Cmelak Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 4 518 3.11.2017 23:00
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Na skok do Viedne: Modellbau 2017

Dominik
Suhlasim s tebou, avsak zabudame na dorast, na mladych, ktori sa musia naucit hrat so zeleznicnymi modelmi - ludovo vlacikmi. Tym treba dat cosi do ruky, cim sa da hrat a tak ich priviest k tomuto, zaiste nárocnemu a peknemu hobby. Zial tuto funkciu tazko mozu prebrat hlupe plasticke hrackarske vlaciky rozneho povodu. Tie modely, s cim sa deti hraju, musia pasovat na otcove kolajisko, ale sucasne musia podporovat aj detsku fantaziu na koberci, alebo na mini kolajisku dorastu.
Ti potom raz budu kupovat dokonale modely pre seba a opät len hracky vlaciky pre svoje deti. Ak stratime toto vlakno, naraz zistime, ze nebude uz obchod s vlacikmi, nebude komu vyrabat. Preto som dal do clanku aj spomienku na hracie plochy, lebo dlhe minuty som spozoroval deticky, ako sa hrali s vlacikmi, co doteraz takmer uplne chybalo z Modellbau.
Pre tych zase, ktori chcu a su schopni stavat z leptu (atd) z celej vystavy chybalo takmer vsetko. Okrem zopar drobnosti pre tuto skupinu modelarov nic svetoborneho tam nebolo o potrebnom náradi ani nehovoriac!

» Cmelak Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 4 518 3.11.2017 22:42
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Na skok do Viedne: Modellbau 2017

Samozrejme je to aj tym, ale napr v r 1930 mali funkcne cisterny s tmavou tekutinou (zrejme simulovala petrolej) a funkce cerpadlo, co vedelo tekutinu napumpovat do cisterny a aj vypumpovat.
Dnes mame kontejnery. Kolko modelov sme videli, kde by sa dalo mechanicky nakladat kontejner na vagon odtial na skladisko a potom na nákladák? Dnes uz ani WAPky (a pod) nemaju v modeli otvaratelne bocnice ( ako mali takmer od polovice 60-ych rokov). Napriek tomu jeden model za druhym dostane rozne vyznamenania od "odbornej" verejnosti. Atd.

» Dominik.HK Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
ČLEN REDAKCIE
Príspevky: 1 096 3.11.2017 22:40
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Na skok do Viedne: Modellbau 2017

Cmelak: Jsou tací, kteří mají málo času a kupují si kdejakou maličkost - třeba náklad trámů ze sirek. A ti, kteří se modelařině mohou věnovat dostatečně dlouho, si ho vyrobí sami. Já na tomhle byznisu nic špatného nevidím, vždyť kdo chce, může si stavět lokomotivy z leptu, a pokud bude šikovný, dosáhne ještě lepšího výsledku než u sériových modelů. A hlavně si stavbu náramně užije a k modelu bude mít vztah.

» maxipes Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 6 226 3.11.2017 22:11
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Na skok do Viedne: Modellbau 2017

Cmelak: Jestli to nebude tím, že dnešní sortiment těch reálných nákladů je mnohem méně rozmanitý a zboží se vozí v uzavřených bednách a zarolovaných vozech. Což se promítá i do podoby modelů.

» Cmelak Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 4 518 3.11.2017 21:25
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Na skok do Viedne: Modellbau 2017

Dakujem za pozitivne reakcie!

Prave som na jednej inej ceste a predvcerom sme navstivili jednu neuveritelnu zbierku modelovych vlakov z prvej polovici minuleho storocia. Az sa nam dych zastavil ked sme videli co vsetko vedeli vtedy vyrobcovia ponuknut s tou primitivnou technologiou na hranie. Vtedy bolo samozrejme napr ze na kazdom vagone bol pohyblivy, náklad ktory sa dal aj mechanicky nakladat vykladat. Takmer vsetky osobne vagony mali otvaratelne strechy a pasazierov, tj hrajuce deti mohli ich vybrat/nasadit atd. Ze neboli na sto percent dokonale detaily je jasne, ale verne napodobnovali zeleznicu ako taku! Ze aj vo vojnovej katastrofe detom skusali priblizit realny zivot, svedcia modely lazaretnych vlakov s vojakmi, zranenymi a lekármi a sestrickami..
Je skutocne smutne, ze na dnesnych modeloch dokázeme hladat bodku na i a mikrometrom meriame ich vernost, avsak nikoho nenapadne imitovat pravu zeleznicnu prevadzku, kde v prvom rade transportovany náklad a pasazieri tvoria zmysel zeleznice a málokedy sebedokonalejsie modely, ktore máme obavy vobec polozit na kolajisko, nie este na nich nalozit náklad na prepravu.
Skoda je, ze dnesny priemysel a obchod prakticky nevidia fantáziu v hre ani v podpore vlastnej zrucnosti modelarov na tvorbu modelov a doplnkov..

» Dominik.HK Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
ČLEN REDAKCIE
Príspevky: 1 096 3.11.2017 20:24
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Na skok do Viedne: Modellbau 2017

Jsem rád, že se asi už definitivně opustila virtualita v modelové železnici. Z21 musela být i pro ty děti o ničem - hrají (dost nedokonalou) hru na tabletu a nějaké vláčky na koberci je nemusí zajímat.

» Cmelak Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 4 518 3.11.2017 19:35
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Na skok do Viedne: Modellbau 2017

Architekt,

Ano a boli aj rozne zlavy - (napr niektori studenti platili len 6.-€). Ked vsak hovorime o vstupnom tak musime hovorit o regularnom, co dostat pri pokladni.

» architekt Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 171 3.11.2017 13:57
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Na skok do Viedne: Modellbau 2017

Pekná reportáž . Vstupenku bolo možno kúpiť aj na internete za 9,50€ a vyhnúť sa radom pred pokladňami.

nasledujúce príspevky »